HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Mancaruri... Imposibile
Catalinus
mesaj 25 Feb 2004, 05:11 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 25 February 04
Forumist Nr.: 2.337



Salut tuturor...

Am citit o mare parte din mesajele voastre de pana acum si mi-a venit o idee, de a incepe un subiect legat numai de mancaruri ciudate, mancaruri ale caror nume ti se pare ca nu se potriveste, ca asa ceva n-are nici un sens... Ei bine, deschid eu cu... Supa de branza (una din cele mai delicioase supe traditionale germane - in original Käsesuppe):

Ingrediente (pentru 4-6 persoane):

- 500 g carne tocata
- 3-4 buc. praz
- 450 g branza topita cu verdeata
- 300 g branza topita cu smantana
- o cutie (mica) de ciuperci
- ulei, sare, piper

Se prajeste carnea tocata in putin ulei. Se adauga prazul spalat si taiat rondele, prajindu-se in continuare impreuna. Cand sunt gata, se pune totul intr-o oala impreuna cu un intr-un litru de apa, in care se adauga branza topita taiata in bucati mici. Cand branza s-a topit, se adauga ciupercile si se lasa la foc mic inca 15-20 de minute. Se adauga sare si piper dupa gust.
Se serveste calda, cu paine prajita sau bagheta.

Puteti incerca, este foarte usor de facut si va garantez ca este... delicioasa!

Astept si propriile voastre experiente, incercate sau doar auzite... jamie.gif


--------------------
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 25 Feb 2004, 08:43 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Catalinus in primul rind, welcome.gif la Han! : )

Supa ta e delicioasa! laugh.gif Pe bune...eu gatesc f mult si f variat si cind citesc o reteta, eu imi pot da seama de gustul ei. laugh.gif
O s-o incerc. : )

***

Am fost in Insula Gran Canaria si mi-am luat gem de cactus. Mi se pare imposibil (ca sa folosesc cuvintul din topicul tau) sa maninc asa ceva laugh.gif Arata gelatinos si sta in bufet. laugh.gif Zilele astea il incerc eu....: ))))

ps, eu fac o supa de bostan superba, nu stiu daca te intereseaza...asa ca nu bag reteta : )


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalinus
mesaj 25 Feb 2004, 01:13 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 25 February 04
Forumist Nr.: 2.337



Buna Ligia,

Da, supa e intr-adevar delicioasa si poate ca trebuie sa mai adaug ceva: aspectul final, dupa cum probabil ti-ai dat deja seama, este al unei supe-crema, ceva mai "groasa", asadar nu trebuie intrat in panica daca la finalul glorios totul va arata ca o ciulama. Chiar asa si trebuie sa arate. wink.gif Iar "grosimea" ei se poate oricum aranja din cantitatea de apa, dar farmecul tocmai acolo sta, in grosime

In ce priveste gemul de cactus, da, asta chiar ca nu ma gandeam si mor de curiozitate sa stiu macar cum arata. Mi-aduc aminte insa de samburii din dulceata de cirese, rataciti pe-acolo din neatentie. In cazul gemului asta, nici nu vreau sa ma gandesc ce-ai putea sa gasesti inauntru... secret.gif

Supa de bostan...!!! Supa de bostan...!!! Supa de bostan...!!! dance.gif Vrem supa de bostan!!!

P.S. Am mancat la cineva spaghetti cu bostan si scortisoara... spoton.gif


--------------------
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Feb 2004, 01:13 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
LigiaB
mesaj 26 Feb 2004, 06:40 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Catalin, nu o sa crezi...dupa ce am citit mesajul tau, m-am dus direct la bufet si am deschis borcanul de gem de cactus....: ))))Este superb!!!! licklips.gif Wow! Incredibil de gustos...si nu..nu are tepi rofl.gif
Iti dai seama ca sta de 1 an acolo... rolleyes.gif Daca erai mai aproape iti dadeam sa gusti laugh.gif

Stiu de supa de brinza ca trebuie sa fie groasa. Si eu gatesc ceva asemanator, supa crema de brocolli cu brinza, supa crema de cartofi cu cascaval, de porumb etc. si in toate pun brinza : ) si toate sint mai groase intr-adevar...f bune! Eu pun si o lingura de smintina si ceapa verde tocata deasupra...

Supa de bostan e tot un fel de supa crema.

Iti dau reteta dupa ochi, e f sanatoasa, bostanul are multa fibra si antioxidante.

Prajesc o ceapa tocata si 5 catei de usturoi in putin ulei. Dupa ce devine sticloasa, pun 2 morcovi rondele (reteta originala nu spune de morcov, am pus ca asa am vrut eu : ))), si bostanul taiat cuburi 500g (il cumpar taiat gata in punga). Le calesc putin impreuna dupa care torn supa de pui (chicken broth) fierbinte. Bostanul trebuie sa fie acoperit trei sferturi. Bagi o frunza de dafin. Fierbi totul pina sa se moaie. Eu o fac in oala sub presiune, in 5-7 minute e gata. O torn in blender (dupa ce am scos foaia de dafin) si iese ca o crema. Pun putina vegeta, piper. Este ff buna. Eu pun cascaval ras deasupra si o lingura de smintina. Catalin este ff buna si dupa cum vezi, destul de simpla. : )

Scuze ca nu am putut sa iti dau cantitati exacte...dar te descurci tu...sint sigura. wink.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 06:16 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman