HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Agresivitate Intre Femei
cameron
mesaj 21 Feb 2004, 08:48 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542




Invizibila si insesizabila uneori..agresivitatea intre fiicele Evei..exista. Ce anume o cauzeaza?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 21 Feb 2004, 08:54 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Invidia, spiritul de concurenta.... de cele mai multe ori prostia. Nesiguranta...
Din pacate, uneori nu e asa de invizibila. Rareori e unilaterala, cea care "ataca" isi face aliati si merge pana in panzele albe. "Victima" riposteaza pe masura...
Dar nu cred ca e caracteristica doar fiicelor Evei, uneori si barbatilor, e doar ceva mai putin vizibila. Oricum, e dezamagitoare... Cei care recurg la agresivitate nu au alte argumente, isi arata propria lor neputinta.


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 21 Feb 2004, 09:13 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Femeile sunt agresive din cauza barbatilor, orgoliilor, nebuniei, instinctului de autoaparare etc. Nu are rost sa insir cauzele, in orice caz agresivitatea nu va fi niciodata eradicata.
Este o metoda prin care iti faci dreptate, te descarci, cresti nivelul de adrenalina.

M-am referit in principal la agresivitatea fizica.

Ca orice animal, imi apar "teritoriile". Care dintre noi nu face asta intr-un mod sau altul?

Problemele pot fi rezolvate in multe moduri, agresivitatea este uneori unul din ele.

Noi sa fim sanatoase! laugh.gif


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Feb 2004, 09:13 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
LigiaB
mesaj 22 Feb 2004, 05:13 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Denise si Tyra ati raspuns f bine. smile.gif

As putea adauga ca felul de temperament, poate face femeile (si nu numai) agresive. In special cei/cele colerici/ce.

Apoi mindria. Unele se cred atit de deosebite ca au impresia ca li se cuvine totul...cind nu primesc devin agresive...

Mie o femeie agresiva mi se pare atit de nefeminina....
Agresivitatea uriteste.... Pe mine ma sperie... eu nu sint agresiva deloc...

Trebuie totusi sa spun, ca vesnica si obositoare comptetitie dintre femei, cred eu, e motivul principal...Cind o femeie e calcata pe eul ei...musca... wink.gif

Cameron, eu altfel as fi formulat ipoteza subiectului.... rolleyes.gif As fi intrebat forumistele... ce anume le face sa devina agresive... wink.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 22 Feb 2004, 05:21 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (LigiaB @ Feb 22 2004, 05:13 AM)
As fi intrebat forumistele... ce anume le face sa devina agresive... wink.gif

Pai hai sa incepem cu tine smile.gif
Ascultam smile.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 22 Feb 2004, 06:03 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



laugh.gif Hai ca m-ai facut sa rid! laugh.gif

Daca citeai cu atentie, wink.gif observai ca in postul anterior, am spus ca eu nu sint agresiva... tongue.gif si chiar nu sint...
Sint destul de pasnica si calma... smile.gif




--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 22 Feb 2004, 06:09 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Dar tu nu stii ca eu iti sunt un cititor fidel? wink.gif

Numai ca mai ai si tu din cand in cand o scapare de agresivitate smile.gif Ma gandeam ca vrei sa vorbesti despre ele...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Likurici
mesaj 22 Feb 2004, 10:21 AM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 215
Inscris: 16 January 04
Forumist Nr.: 1.849



In toate mediile sociale se poate intalni o disputa mai mult sau mai putin fatisa intre femei.
Cauzele sunt diverse: invidie, rautate etc.
Rar intalnesti un caz in care o nou venita intr-un colectiv nu este tratata cu suspiciune. Daca se dovedeste ca nu reprezinta un "pericol" in ce priveste detronarea membrelor vechi, poate scapa mai usor si poate fi privita ca o colega.
Daca e sub nivelul asteptarilor se vorbeste putin si rar pe seama ei, barfa mica la o cafea, gen "Ai auzit ce gogomanie a mai facut respectiva?"
In cazul in care are potential si nu poate fi contracarata pe plan profesional, atunci i se "scurma" in viata personala, doar doar se va gasi ceva acolo. Daca nu e nimic de gasit...i se pot inventa carente, defecte. O astfel de "munca" necesita un anumit efort din partea celor care se preteaza la asa ceva. Odata ce ai apucat sa inventezi trebuie sa fii si credibil, si consecvent in afirmatii, sa nu pici in propria groapa sapata...alteia.
In timp, apele se mai linistesc, lumea se mai plictiseste de barfa.
Sa te fereasca cel de sus sa fii subiect de barfa. Zvoneri si raspandaci sunt peste tot, unii de cariera.
Avem un talent in ceea ce priveste interesul pentru "ograda" vecinului. Si cred ca nu numai plictiseala e de vina sau curiozitatea.
Despre barbati se poate spune acelasi lucru. Ati auzit doi barbati barfind o femeie? Uneori nici femeile nu s-ar descurca asa de bine!
Nu generalizez, sunt destui oameni ok, care isi vad de treburile lor. Bravo lor!


--------------------
"De cele mai multe ori ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 25 Feb 2004, 04:25 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Din pacate , tind chiar sa cred ca agresivitate la femei este mult mai mare decat la barbati .
In primul rand este cauzata din invidie . Invidie cand cineva are mai mult succes decat celalat fie ca este pe plan profesional , sentimental , sau se bucura de popularitate , motive se gasesc destule , iar cele care se ocupa cu asa ceva , gasesc .
In cel de-al 2 -lea rand , mai este si parsivitatea . Aici ficele evei cred ca sunt in top I .
Eu personal cand observ ca sunt inconjurata de astfel de "prietene binevoitoare" ridic ancora si-am plecat .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 25 Feb 2004, 04:41 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



@Likurici, bravo! Ai dreptate cu fiecare cuvintel.

Am recurs uneori la unele mijloace agresive si nu stiu daca imi pare rau. In orice caz, nu ma retrag niciodata daca am dreptate, nu plec capul, nu ma las calcata in picioare. Daca altfel nu se poate... si cu agresivitate.

In orice caz, mi-am propus sa renunt la orice fel de agresiune fizica, avand in vedere ca am deja o varsta si e chiar penibil. Dar daca l-as vedea pe prietenul meu sarutandu-se cu alta... nu garantez pt faptele mele.

Nici nu vreau sa stiu ce posturi urmeaza dupa al meu. Da, da, stiu ca nu asa se rezolva, mi se va spune ca decad, dar cred ca prima mea reactie nu ar putea fi stapanita in astfel de cazuri extreme.

Cum spunea @Ligia, muscam uneori pt a apara ce e al nostru. Si daca dupa aceea nu mai e... macar am incercat... si cu toate armele.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 25 Feb 2004, 04:50 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Dragele mele, cine citeste ce-ati postat o sa creada ca sunteti sfinte innocent.gif . Nu-mi spuneti ca nu v-a calcat niciodata vreo muiere pe coada si ca nu ati ripostat. Macar ca sa o determinati sa nu mai deschida gura si a doua oara! Asta tot agresivitate se cheama. Si nu stiu daca neaparat e mai accentuata intre femei sau barbati sau in relatiile femei-barbati. Desi parca aia dintre femei e mai vizibila! Eu cred ca pana la un anumit nivel e scuzabila. Doar trebuie sa ne aparam si noi, nu?

Sa revin la topic: o cauzeaza, cel mai des, invidia si prostia.


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 25 Feb 2004, 05:05 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Sunt extrem de pasnica si indiferenta in marea parte a timpului. Daca sesizez oarece umbre de agresivitate ... ignor fenomenul.
Cred ca asta doare cel mai rau. Sa ignori. Sa te comporti ca si sum nu exista si nici nu a existat vreodata...persoana furioasa ..
Pana acum m-am descurcat bine adoptand tactica asta,..dar cine stie ce surprize imi rezerva viitorul? Toleranta imi cam scade vertiginos de la o vreme..dar pana la a reactiona cu violenta fizica..cred ca mai am .. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 25 Feb 2004, 05:48 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



cred ca nu m-am exprimat prea clar: ma refeream la agresivitate verbala. Pe cea fizica am exclus-o din start.


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 25 Feb 2004, 06:29 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



@Mara, probabil ca toti am cazut in plasa asta de a raspunde cu aceeasi moneda, si nu o data ...cu timpul insa descoperi ca exista si alte metode, mult mai eficiente (uneori chiar mai "parsive", daca stam sa ne gandim, un exemplu l-a dat cameron: ignorarea - cei agresivi cauta cu disperare sa fie in centrul atentiei) , tine doar de experienta, de exercitiu si de o anumita doza de inteligenta. Daca apuci sa-ti pui intrebarea "la ce bun?" , de multe ori renunti si ai timpul sa-ti gandesti reactiile.
Am uitat -tine si de educatie! O femeie agresiva poate parea atractiva pentru unii, dar nu pentru mult timp...

Acest topic a fost editat de denise_d: 25 Feb 2004, 06:31 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 26 Feb 2004, 12:39 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



smile.gif mi-am adus aminte cand o colega facea istericale pe langa mine... n-am putut s-o reduc la tacere decat fiind foarte calma si rece... sunt de acord ca politica asta da rezultate bune in general, doar ca eu cel putin n-am puterea sa o aplic intotdeauna. Deh, temperamentul coleric e mai tare decat ratiunea uneori sad.gif dar mai lucrez la asta!


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
khali
mesaj 26 Feb 2004, 02:05 PM
Mesaj #16


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 68
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.934



Atentia speciala acordata agresivitatii intre femei este creata de diferenta de perceptie a comportamentelor agresive la barbati vs. femei. Agresivitatea barbatilor este "de la sine inteleasa", e familiara, se poate spune chiar banala, in timp de agresivitatea femeilor are acel "flavour" de nou, intrand in contradictie cu stereotipiile de gender (din colectia "sensibilitatea si fragilitatea femeilor", "toleranta si blandetea" etc.). sorry.gif
Agresivitatea femeilor nu este neaparat diferita (de cea a barbatilor), in termeni de motivatie intrinseca (de exemplu perceptia unei amenintari, apararea "teritoriului"). Cu toate acestea, o data cu castigarea unor drepturi, femeilor li s-a deschis terenuri noi de manifestare a agresivitatii (piata muncii, sexualitatea), in care competitia sau conflictul deschis sunt asumate fara rezerve.
Formele de expresie a agresivitatii sunt modelate cultural iar tendinta este de nivelare (sunt din ce in ce mai multe femei care injura sau care folosesc violenta fizica).


--------------------
Caminante, no hay camino. Se hace el camino al andar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 26 Feb 2004, 03:58 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



QUOTE
sunt din ce in ce mai multe femei care injura sau care folosesc violenta fizica


ceea ce mi se pare absolut dezgustator. limitandu-ne la o concurenta impusa de "piata" pentru anumite lucruri, joburi, etc sunt de acord cu aceasta "agresivitate". in momentul in care aud injuraturi in gura unei femei, imi vine sa drool.gif . exista momente si locuri unde cred ca si o femeie isi poate permite sa injure, insa momentan, vulgaritatea este un obicei tot mai des intalnit in randul reprezentatelor sexului frumos.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
khali
mesaj 1 Mar 2004, 10:07 AM
Mesaj #18


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 68
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.934



Era prea tarziu sa editez postul anterior; mi-a mai venit o idee, pe linia ecologiei umane: agresivitatea masculina este in mod preponderent de tip ofensiv, iar cea feminina de tip defensiv. Conditiile de mediu, ce genereaza sentimente de nesiguranta, instabilitate, pun in functiune mecanisme de tip defensiv, generand atat comportamente adaptative (in genul aparare in fata unui agresor), cat si comportamente dezadaptative (violenta verbala gratuita, de exemplu).
Acest aspect, corelat cu trendul sociocultural (sus-mentionat), duce la o proliferare a comportamentelor agresive feminine.
Ce ziceti? smile.gif


--------------------
Caminante, no hay camino. Se hace el camino al andar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 11:51 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman