HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Drept In Ochi, constatari
fargakos
mesaj 21 Feb 2004, 11:36 AM
Mesaj #1


Autorul celui mai interesant Editorial din 2004
*****

Grup: Membri
Mesaje: 740
Inscris: 19 February 04
Din: in centrul salii
Forumist Nr.: 2.276



Se zice ca un om sincer te priveste intotdeauna drept in ochi cand iti vorbeste. De la aceasta fraza imi incep si eu drumul in acest editorial...
Totul a inceput acum 4 ani in sesiunea de iarna. Era primul meu examen si habar n-aveam de asa numitul efect bumerang...***
Prima greseala
Nu dormisem deloc toata noaptea si paream un adevarat zombi ce umbla prin zapada la ora 6:30. Imi taraiam picioarele si vroiam ca totul sa se termine cat mai repede. Am intrat printre primii cinci si am raspuns primul. Parca aveam un motor la gura...turuiam si nu-mi pasa daca profesorul ma intelege sau nu. Eu imi continuam turuiala si tot ce vroiam era sa ies cat mai repede din examen. Asa a si fost. "Gata?, atat?..se vede ca ai citit ceva.Poftim un 7 de incurajare desi nu ai prea merita." Eram super incantat...ce stiam eu? Dar cand am vazut ca pana si cel mai tanalau coleg de-al meu a luat 8...
Urmatorul examen a continuat in aceeasi maniera. Atunci m-am trezit. Nu trebuie sa turui pentru o nota mare si in nici un caz nu trebuie sa-ti ti capul in jos sau sa stai cu nasu-n foaie la un raspuns oral.
Prima reusita
Prima mea izbanda am considerat-o in semestrul doi cand am raspuns la acelasi profesor cu pricina. Adevarul e ca am "furat" ideea de la o colega de-a mea si am stat sa-i studiez mai mult pe cei din jurul meu. De data asta n-am mai raspuns primul si nici n-am mai turuit. Ma-m dus increzator in fata. Mi-am luat foile si am inceput o adevarata prezentare a ceea ce aveam pe foi. Pana si gestica mai aveam din cand in cand. Spuneam lucrurile cu o convingere de parca le descoperisem chair eu. Profesorul a zis" foarte bine, asa, 10"
Acum sa va mai spun un sfat pentru cei care inca n-ati inceput facultatea. De multe ori poti castiga un punct in plus la nota daca privesti profesorul in ochi. Nu te lasa intimidat, caci foarte multi profesori incearca asta. Dar daca arati ca esti sigur pe tine poti transmite aceasta siguranta si celui care te interlocuteaza. Multa bafta tuturor! Astept si alte "sfaturi" pe care credeti c-ar fi utile sa le mai aflam wink.gif


--------------------
"Daruind vei dobandi!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 04:41 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman