HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

7 Pagini V  « < 5 6 7  
Reply to this topicStart new topic
> Postul
edinide
mesaj 29 Mar 2007, 01:40 AM
Mesaj #211


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Eu nu am tinut nici măcar odată post si nici nu am intentia. Este decizia mea care nu se pune deloc împotriva Cuvântului Sfânt, nu-i asa?

Stomacul nu este primordial in relatia cu D-zei, ci Inima. Dar..

... problema este ca Postul se leaga de Stomac numai in simplificarea morala a postului, postul vulgarizat, cind e fapt trebuie sa fie un Post al poftelor trupesti, al posftelor lumesti si al poftelor sufletesti si al cautarii lui D-zeu. Daca nu tii acest fel de Post, nu e bine... deoarece Corpul Somatic si Lumea in care se afla inglodat vor sta in calea gasirii lui D-zeu.

Ca nu postesti acum, este ok cit timp n-o faci prin complacere in lumesc. Va veni si vremea ta si atunci vei afla si alte criterii de manifestare trupeasca si spirituala. Important este sa nu stagnezi, indiferent unde te gasesti.

Eu postesc, dar este alegerea mea, si nici nu mi-ar trece prin gind sa ti-o impun si tie. Postesc acum dar postesc in general, zi de zi, trupeste nu maninc nimic pina la apusul soarelui, miercurea si vinerea post negru, uneori si lunea, nu maninc carne de fel, incerc sa nu exagerez cu nimic, sufleteste nu ma implic in cele lumesti, nu am... televizor! si nu-mi lipseste de fel, ma rog ultimul gind inainte de culcare si primul inainte de trezire, uneori si intre ele in somn, in timpul zilei mereu, duminica nu merg la cumparaturi si nici la petreceri, o tratez ca pe ziua Domnului, etc. Este o alegere, asa ma simt eu bine, imi aduce putere, bucurie si inaltare, cine vine cu mine este binevenit, cine nu vine cu mine, este tot binevenit daca are inima deschisa.

Sunt multe modalitati de postire sau nepostire. Eu le cunosc pe amindoua, pot sa-mi fac o parere. Tu nu-ti poti face pentru ca nu cunoasti postirea, deci trebuie sa asculti la altii. Sfatul meu, cauta sa afli singur... si apoi ia o decizie!


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Mar 2007, 05:53 AM
Mesaj #212


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
QUOTE
Isus a avut nevoie de Postul cel de 40 de zile... dar Apostolii nu aveau nevoie sa posteasca cit timp Lumina era cu ei... deoarece Postul apostolilor era Isus... era prezenta Lui... era Lumina ce radia din Inima Lui si din El tot...

Asta ca Apostolii nu aveau nevoie sa posteasca e scorneala ta nu-i asa?
La Marcu 9 este urmatorul episod:
17 Și I-a răspuns Lui unul din mulțime: Învățătorule, am adus la Tine pe fiul meu, care are duh mut.
18 Și oriunde-l apucă, îl aruncă la pământ și face spume la gură și scrâșnește din dinți și înțepenește. Și am zis ucenicilor Tăi să-l alunge, dar ei n-au putut.
.....
28 Iar după ce a intrat în casă, ucenicii Lui L-au întrebat, de o parte: Pentru ce noi n-am putut să-l izgonim?
29 El le-a zis: Acest neam de demoni cu nimic nu poate ieși, decât numai cu rugăciune și cu post.

Tot mai zici ca nu aveau nevoie de post, chiar daca "Mirele era cu ei"?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 29 Mar 2007, 06:59 AM
Mesaj #213


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
QUOTE
dar Apostolii nu aveau nevoie sa posteasca cit timp Lumina era cu ei... deoarece Postul apostolilor era Isus
Tot mai zici ca nu aveau nevoie de post, chiar daca "Mirele era cu ei"?

Te impiedici de cuvinte... Sigur ca nu aveau de ce posti, avindu-l pe El cu ei. Tu faci o deductie logica din textul selectat, dar ignori afirmatia directa: De ce noi si Fariseii postim des, iar ucenicii Tai nu postesc deloc? Vezi ca nu posteau, doar asa scrie acolo. Iar Isus stia ce nevoi aveau ei si ce le putea oferi: Se pot jeli nuntasii cita vreme este mirele cu ei? Daca nepostirea ar fi fost strimba, Isus ar fi indreptat-o.

Apostolii au avut de la Isus mai mult decit noi putem avea de la Post, dar nu au fost desavirsiti. Multe din ce i-a invatat, nu le-au inteles. Altele din ce i-a invatat, nu le-au urmat. Multi nu L-au mai urmat cu totul, neputind digera tot ce le-a dat. De teama omului, Petru s-a dezis de El. Tomas nu a crezut pina n-a vazut, dar nu era singurul, numai ca e singurul care a recunoscut.etc., nedesavirsirea noastra.

Tu deduci ca nu au scos Drcl pentru ca nu postit. Poate pentru ca nu s-au rugat cum trebuie... Poate de amindoua... Dar daca Isus spune ca nu e vremea de jelit, nu a fost vremea de jelit, orice deductie ai face.

Prezenta lui Isus era deasupra Postului. Prezenta lui Isus este inca deasupra Postului. Daca Isus este cu tine, acum, poti sa-ti intrerupi postirea linistit...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Mar 2007, 06:59 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Mar 2007, 07:50 AM
Mesaj #214


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
QUOTE
Te impiedici de cuvinte... Sigur ca nu aveau de ce posti, avindu-l pe El cu ei.

Nu eu ma impiedic de cuvinte, ci tu te incurci in ale tale... Tu ai afirmat ca Apostolii nu aveau nevoie de post, iar eu ti-am adus exemplul concret in care Iisus confirma esecul lor, tocmai prin lipsa rugaciunii si a postului, chiar daca Mirele era cu ei...
Practic eu am obiectat doar la afirmatia ta categorica:'nu aveau nevoie'.
Eu cred ca aveau nevoie, insa, fiindca Mirele era cu ei, 'li s-a ingaduit' sa nu posteasca...
QUOTE
Tu faci o deductie logica din textul selectat, dar ignori afirmatia directa: De ce noi si Fariseii postim des, iar ucenicii Tai nu postesc deloc? Vezi ca nu posteau, doar asa scrie acolo.
Pai eu ce zic?! Ca nu posteau...
QUOTE
Iar Isus stia ce nevoi aveau ei si ce le putea oferi: Se pot jeli nuntasii cita vreme este mirele cu ei?
Asta daca asumi ca postul inseamna jelire, insa nu ai argument pentru asta... Pe cine a jelit Iisus cand postea 40 zile?
Lipsa veseliei nu inseamna automat jelire...
QUOTE
Daca nepostirea ar fi fost strimba, Isus ar fi indreptat-o.
Nimeni nu a afirmat ca ar fi fost stramba, dar asta nu inseamna ca nu era necesara... Esecul lor dovedeste chiar acest lucru...
QUOTE
Apostolii au avut de la Isus mai mult decit noi putem avea de la Post, dar nu au fost desavirsiti.
Cine a spus ca erau desavarsiti?!
QUOTE
Tu deduci ca nu au scos Drcl pentru ca nu postit.
Gresit... Nu eu deduc... Iisus spune clar asta...
QUOTE
Poate pentru ca nu s-au rugat cum trebuie...
Si asta e posibil, insa de postit nu posteau sigur, ori postirea e necesara. Iisus zice, nu eu...
QUOTE
Dar daca Isus spune ca nu e vremea de jelit, nu a fost vremea de jelit, orice deductie ai face.
Asta cu jelirea de unde o scoti in acest context? Tu postesi doar cand jelesti?
QUOTE
Prezenta lui Isus era deasupra Postului.
Bine, floricelele sunt frumoase, insa de ce nu vezi ca prezenta lui Iisus nu a inlocuit postirea in lupta lor?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 29 Mar 2007, 08:11 AM
Mesaj #215


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
QUOTE
Prezenta lui Isus era deasupra Postului. 
Bine, floricelele sunt frumoase, insa de ce nu vezi ca prezenta lui Iisus nu a inlocuit postirea in lupta lor?

Am cazut de acord ca Apostolii nu erau desavirsiti... nici la scoaterea Drcl-ului... poate nu-l scoteau nici cu mai multe rugaciuni... poate nici cu mai mult Post... poate, nu se puteau inca invrednici...

Acum, scopul Postului este sa dobindesti pe Fiul in Sine, la care nu cred ca vei argumenta. Fiul fiind acolo, intre ei, pe Pamint, ce nevoie aveau ei sa... posteasca?! Scopul Postului era in mijlocul lor, era in Inima lor, era in Simtirea lor, era in Gindurile lor, era in actiunile lor, chiar nedesavirsite, nu-ti este clar? De aceea vor avea nevoie sa posteasca mai tirziu, pentru ca Mirele va pleca dintre ei.

Vezi dar, nu sunt chiar numai floricele... Prezenta lui Isus era deasupra Postului.

Acest topic a fost editat de edinide: 29 Mar 2007, 08:15 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 29 Mar 2007, 05:17 PM
Mesaj #216


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Edinide, reiau episodul de la Marcu 9, expus de Clopotel:
17 Și I-a răspuns Lui unul din mulțime: Învățătorule, am adus la Tine pe fiul meu, care are duh mut.
18 Și oriunde-l apucă, îl aruncă la pământ și face spume la gură și scrâșnește din dinți și înțepenește. Și am zis ucenicilor Tăi să-l alunge, dar ei n-au putut.
.....
28 Iar după ce a intrat în casă, ucenicii Lui L-au întrebat, de o parte: Pentru ce noi n-am putut să-l izgonim?
29 El le-a zis: Acest neam de demoni cu nimic nu poate ieși, decât numai cu rugăciune și cu post.
Nu poti sa zici ca nu aveau nevoie de post, chiar daca "Mirele era cu ei". Si eu cred ca aveau nevoie de post, dar le-a fost ingaduit sa nu posteasca, dat fiind ca urma o viata de asceza, sacrificii, pana la martiriu.

QUOTE
De aceea vor avea nevoie sa posteasca mai tirziu, pentru ca Mirele va pleca dintre ei.

Pardon, "Iata, Eu sunt cu voi pana la sfarsitul veacurilor". Prin Impartasanie, te unesti in mod real cu Hristos, "Cel ce mananca Trupul Meu si bea Sangele meu ramane intru Mine si Eu intru el".
Cant timp Iisus era in lume, L-au avut langa ei, dar abia la Pogorarea Sfantului Duh L-au avut in inima, in cuget si in simtire. Abia atunci au dobandit intelepciunea, darul de a face minuni (dupa cum le-a spus Hristos, "Ba inca mai mari decat acestea le veti face"), le-a disparut frica si au propovaduit credinta crestina pana la moarte. L-au dobandit pe Iisus, dar dupa aceea au postit si s-au rugat si mai mult.

Intr-adevar, te contrazici: pe de o parte afirmi ca apostolii nu aveau nevoie de post, pt. ca Mirele era cu ei, pe de alta parte sustii ca si Iisus avea nevoi de post, fiind un simplu om.
Si eu consider ca Hristos nu avea nevoie de post, asa cum El personal nu a avut nevoie de taierea imprejur, de botez, dar a postit pt. a ne da noua un exemplu.




--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 29 Mar 2007, 09:32 PM
Mesaj #217


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
El personal nu a avut nevoie de taierea imprejur, de botez, dar a postit pt. a ne da noua un exemplu

De taierea imprejur nimeni nu are nevoie, acesta este un Botez Trupesc irelevant pe Plan Spiritual: nu cu o taiere imprejur facuta de mana, respectiv [Tomas 53] Daca ar fi fost buna (taierea), tatal lor i-ar fi nascut deja circumciziati de la mama lor.

Daca despre circumcizie Isus nu putuse alege, despre Botez putea sa aleaga, si a ales, fiind botezat de Ioan, care desi i-a recunoscut intiietatea, tot L-a botezat cu Apa, si Isus s-a lasat botezat. Botezul Apei este un Botez Moral prin care te dezici de Pacate Lumesti, cum Ioan invata pe oameni. Isus nu avea Pacat, dar nu inseamna ca nu putea face legamint de dezicere de Pacat, cu sensul de "tot rupt de Pacat vreau sa traiesc in continuare". Din acest punct de vedere, Botezul Apei nu este lipsit de sens nici pentru Isus, ca o confirmare si continuare a Puritatii Lumesti.

Isus nu putea face gesturi gratuite deoarece ar fi fost fara semnificatie, si cazi astfel in sindromul Clopotel, Isus-Figurantul care face totul de ochii lumii, de deasupra noastra si nu din sinele nostru. Isus era si El o Fiinta Libera care putea alege, sa fie Sfint sau nu, cum a fost ispitit in desert, si cum a fost ispitit pina in ultima clipa: Tata, daca este cu putinta, departeaza de la Mine paharul acesta! Isus se ruga lui D-zeu, nu era D-zeu... El vorbea din Sinele Omului, avea puterea de a alege si a ales sa faca Voia Tatalui.

Un Isus care nu are nevoie sa faca ce a facut, nu mai este un Isus. Un Isus care nu poate alege Pacatul daca vrea, nu mai este o Fiinta Libera ci o Marioneta Cereasca. Un Isus cu totul predestinat, fara posibilitate alegere, nu are semnificatie pentru noi, El ar merge in virtutea inertiei destinului. Tocmai aici este puterea lui Isus, faptul ca putea alege, cum si noi putem, si a ales Binele in locul Raului, a desfacut Pomul Cunoasterii. Acesta este Isus care are relevanta, cel care poate cadea daca nu merge pe Cale, dar alege Inaltarea in fatza Caderii, care poate alege Bogatiile Lumii dar le respinge, care isi poate salva Viata Somatica dar o refuza, care poate uri dar alege a iubi...

De aceea Isus a avut nevoie sa posteasca, deoarece numai dupa post i s-au aratat Ispitele Lumii pe care astfel le-a invins pentru totdeauna, nu gratuit de la D-zeu, ci prin suferinta si sacrificiu. Isus nu a ridicat Pacatul Lumii cu nonsalanta, ci l-a ridicat prin Sine, prin durere, prin ezitare, prin indoiala, prin suferinta, prin Om! Isus nu a ridicat Pacatul Lumii cu macaraua impersonala, ci prin Om! Nu l-a ridica in gluma, ci cu durere. Nu atrecut prin Viata Somatica ca un spectator, ci ca un participant, a insetat, a flaminzit, a singerat, a suferit, s-a zbatut, a plins etc. Acesta este Fiul Omului, de la D-zeu intrupat, si nu D-zeu cum Dogma sustine.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 29 Mar 2007, 10:54 PM
Mesaj #218


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Luca (culegator de folclor, iar dupa felul in care verbalizeaza, un fel de Ion Creanga... era din Tarsus cred... vorbeste inflorit, si relateaza Cina in 7 versete), este singurul care da o explicatie la fringerea piinii, sa faceti lucrul acesta spre pomenirea Mea, dar mentioneaza ca paharul este legamintul cel nou facut in singele Meu.
Mda, i sa incredintat prin Duhul Sfint unui povestitor oarecare sa scrie o evanghelie... O parte din cuvintele lui sunt la bascalie, nu au nici o legatura cu Duhul Sfint !? Hai sa fim seriosi ! Ne spui tu ca sunt folclor cind Iisus spune ca cuvintele lui nu vor trece in veci!
Revenind la subiectul de discutie... iti reamintesc ce spune Sf. Pavel:
15 Ca unor înțelepți vă vorbesc. Judecați voi ce vă spun.
16 Paharul binecuvântării, pe care-l binecuvântăm, nu este, oare, împărtășirea cu sângele lui Hristos? Pâinea pe care o frângem nu este, oare, împărtășirea cu trupul lui Hristos?
17 Că o pâine, un trup, suntem cei mulți; căci toți ne împărtășim dintr-o pâine.

iar Ioan:
53 Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi.
54 Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55 Trupul este adevărată mâncare și sângele Meu, adevărată băutură.
56 Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu rămâne întru Mine și Eu întru el.

Iisus a explicat despre ce trup e vorba, nu mai insist. Doream doar sa arat ce usor treci peste lucrurile care nu iti sustin perspectiva "pur spiritualizata". Este instituita o taina si nu o putem trece usor cu vederea.
QUOTE
Ce este Duhul pentru tine? Te rog defineste-mi-l personal (nu din carte), precum si felul in care se manifesta in viata ta de toata ziua, poate ajungem sa ne pricepem unul pe altul.

Ce Duh comun aveau Crestinii cind s-au oprimat reciproc, prin Constantin? Dar cind s-au razboit pentru Icoane?...
E un singur Duh Sfint. Unii se socotesc insa mai destepti ca El dar nu incetaza sa se numeasca crestini. Asa apar concluziile false si lupta de a le implini ca una a "adevarului si dreptatii", a dezrobirii de "iluzie".
Imi pare rau, nu iti pot dezvalui chiar tot ce mi-a fost dat sa traiesc, cum anume vad eu Duhul in mod personal. In nici un caz pe un forum. Pare mai mult o ispitire, o incordare "a muschilor spirituali", hai sa vedem care pe care. Ne lamurim foarte bine daca pricepem ce au spus sfintii. Cita vreme avem neintelegeri si asupra scripturii, greu sa convenim lucruri profunde.
Fiecare duh incerca sa ridice ceva deasupra. Daca e ceva de la om se vede imediat. E relativ usor sa spui ca nu vrei decit binele. Insa in timp se vede ca dupa Iisus adevarul a fost in autoaparare nu in atac. Toate atacurile au trecut fara a ramine mare lucru dupa ele.


Despre natura lui Iisus, divino-umana suntem prea mici ca sa vorbim. Cum anume se impletesc ele, care cu ce a contribuit, ne cam depaseste. Si noi decelam greu ce e de la mama si ce e de la tata in noi. Scopul nostru nu e teoretizarea ci implinirea poruncilor. Prima e iubirea, iar a pune intelepciunea inaintea ei inseamna totusi o ratare si o tradare.
Iisus a suferit ca om chiar si moartea, ca Dumnezeu insa a invins-o. Iar singura noastra scapare sigura este prin aceasta poarta pe care Dumnezeu a strecurat-o in sinul mortii oferindu-se ei pe Sine, nemuritorul.
Cine suntem noi sa judecam? Putem doar raspunde la intrebarea simpla: Este sau nu Iisus Dumnezeul, mintuitorul nostru?

Acest topic a fost editat de IoanV: 29 Mar 2007, 11:08 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 30 Mar 2007, 03:12 AM
Mesaj #219


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
i sa incredintat prin Duhul Sfint unui povestitor oarecare sa scrie o evanghelie...

Vorbeam de talentul de povestitor al lui Luca, asemuindu-l ce Creanga, povestitori nativi... nu neaparat derogativ... Apoi, Luca nu a scris Evanghelia de la el, cum a facut de exemplu Ioan, ci a scris-o din relatari, de la mina a doua, cercetind fapte si punindu-le impreuna prin talentul lui.

Practic, Canonul a selectionat numai DOUA evanghelii scrise, Matei si Marcu sunt numai una, merg mina in mina, Luca este o culegere folclorica, iar Ioan este original. Deci, in Canon sunt numai DOUA evanghelii ramase din cercul lui Isus, Matei-Marcu si Ioan. Plus ca acestea nu sunt sinoptice intre ele...

Ciudat, pentru ca in primele secole existau ZECI si SUTE de manuscrise in circulatie... pina la Constantin. Apoi a inceput intunecimea, controlata prin guverne omenesti... culminata cu Inchizitia... teroarea Crestina...

Si bunul simt iti spune ca o Dogma propovaduita prin Teroare milenara este cel putin dubioasa, deoarece Adevarul nu are nevoie de soldati sau inchizitori... Minciuna, are!

53 Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi.
54 Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55 Trupul este adevărată mâncare și sângele Meu, adevărată băutură.
56 Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu rămâne întru Mine și Eu întru el.


Ioan este preferatul meu... Nici pe departe nu poti spune ca aceasta este o pilda, un exemplu. Avem aici o parabola. Isus spune aceasta parabola dupa inmultirea piinilor, o spune ca opozitie la Piinea Stomacala care se inghite, ca opozitie la Mana Cereasca pe care Evreii o culesesera in pustie. Este o opozitie intre Piinea Stomacala si Piine D-zeiasca, intre Hrana Trupeasca si Hrana Sufleteasca.

Isus le spune modalitatea de granire: Cine vine la Mine, nu va flaminzi niciodata; Nu este nimic de inghitit aici, ci numai de venire la El. Voia Tatalui Meu este ca oricine vede pe Fiul, si crede in El, sa aiba viata vesnica Iar nu este nimic de inghiotit aici, pentru Mintuire. Apoi Isus continua: Eu sint Piinea vie, iarasi nimic de inghitit... Abia apoi merge un pas mai departe: piinea, pe care o voi da Eu, este trupul Meu, pe care il voi da pentru viata lumii.

Daca nu astepti ca Talantul sa fie o bucata de aur, nu te poti astepta nici sa-l mesteci pe Isus cu dintii... Daca trebuie sa tilcui Pilda Talantului pentru a o pricepe, atunci trebuie sa tilcui si Piinea Vietii. Daca nu iei Talantul ad-literam, nu poti lua nici Piinea Vietii ad-literam. Nu poti aplica la pagina N un principiu, si la pagina M un alt principiu...

Exista o singura cheie care deschide fiecare pagina din Evanghelie. Daca tu schimbi cheia din capitol in capitol, de la pagina in pagina, din verset in verset, nu ai cheia buna. Numarul cheilor poate fi egal cu numarul versetelor, dar nu este, ci este una singura, pe care trebuie s-o aplici din cap in coada.

Apoi Isus merge si mai departe: Adevarat, adevarat va spun, ca daca nu mincati trupul Fiului omului, si daca nu beti singele Lui, n-aveti viata in voi insiva. Sa nu crezi ca este invitatie la canibalism... Un mic indiciu da Isus in continuare: Dupa cum Tatal, care este viu, M-a trimis pe Mine, si Eu traiesc prin Tatal, tot asa, cine Ma maninca pe Mine, va trai si el prin Mine : Omul traieste prin Isus asemenea felului in care Isus traieste prin Tatal, iar Tatal nu-si canibalizeaza Fiul...

Apoi, la sfirsit: cine maninca piinea aceasta, va trai in veac Iata cum e vorba de Hrana Spirituala prin Isus, deoarece Hrana Trupeasca este spre Moarte, pe cind Hrana Spirituala este spre Viata.

Nici pe departe Isus nu vorbeste aici evidentul...

Dogma Ortodoxa a gasit o Solutie Materiala, o stim cu totii... Dogma Catolica, de aceeasi natura, dar diferita... Dogma Protestanta este o simpla simbolistica...

Si totusi, in aceste versete se gaseste Cheia Vietii Vesnice... O mica observatie: daca felul in care practici Euharistia este tilcuit corect, rezultatele trebuie sa fie vizibile inca din aceasta viata, de azi chiar... Daca ti se promite teoretic, pe Lumea Cealalta, nu lasa Cartea din mina pina nu o intelegi, deoarece esti tras pe sfoara.

QUOTE
Este instituita o taina si nu o putem trece usor cu vederea.

Adevarat. Nu te lua gratuit dupa ce-ti spun eu, masoara-te pe tine insuti urmind Dogma, daca vezi evolutie catre D-zeu, cu un scop tangibil, urmeaz-o. Daca stagnezi, asemenea mileniilor si miliardelor, cauta in continuare...

QUOTE
E un singur Duh Sfint. Unii se socotesc insa mai destepti ca El dar nu incetaza sa se numeasca crestini

Duhul este clamat de multi, dar trait de putini. Daca Omul incepe sa semene cu D-zeu, sa se modeleze dupa Chipul Creatorului, atunci Duhul este cu el, alta cale neexistind. Daca Omul arata Lumesc si actioneaza Lumesc, clamarea lui este goala de continut.

QUOTE
Scopul nostru nu e teoretizarea ci implinirea poruncilor.

Adevarat. Dar daca nu vedem pe Isus crescind in noi zi de zi, daca nu-L vedem in Aproapele nostru, si daca nu-L vedem in nimeni de fapt, cu exceptia geniilor, atunci discutia se impune de la sine. Nu pti merge tacut pina pici in groapa. De aceea discutia nu e dezbatere teoretica ci este disperare practica...

Vorbeam cu un profesor de la Sibiu, preot in virsta, dupa o predica despre Iubire. In final l-am intrebat direct: ati ajuns la Iubirea Crestina, ca pe Sine? Raspunsul, suspinat, il stii si tu... Era in virsta, era preot, era profesor, era dedicat, avea in el bunatate, a trait o viata in mediul bisericesc, a educat alti preoti, a cautat, si totusi... Acesta este un mare semnal de alarma pentru noi toti.

Vezi dar, nu-mi lipsesc discutiile teoretice...

QUOTE
Despre natura lui Iisus, divino-umana suntem prea mici ca sa vorbim. Cum anume se impletesc ele, care cu ce a contribuit, ne cam depaseste.

Atunci sa o scoatem din Dogma, pina devine evidenta, ca sa nu fie poticnire pentru milenii si pentru miliarde. Iar cind va fi evidenta, nu mai trebuie enuntata.

QUOTE
cum anume vad eu Duhul in mod personal

ok, poate alta data...

Acest topic a fost editat de edinide: 30 Mar 2007, 03:17 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 30 Mar 2007, 03:23 AM
Mesaj #220


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (Clopotel @ 29 Mar 2007, 04:53 AM)
Tot mai zici ca (apostolii) nu aveau nevoie de post, chiar daca "Mirele era cu ei"?

Isus a spus aceea! Dacă vrei să-L contrazici pe Domnul Dumnezeu, este treaba ta!
Aici îi dau dreptate lui edinide când spune că "te împiedici de cuvinte".


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 30 Mar 2007, 03:41 AM
Mesaj #221


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Sa postim cu bucurie Vinerea asta, ne vedem Simbata...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Mar 2007, 09:45 AM
Mesaj #222


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Emil,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 29 Mar 2007, 04:53 AM)
Tot mai zici ca (apostolii) nu aveau nevoie de post, chiar daca "Mirele era cu ei"?

Isus a spus aceea! Dacă vrei să-L contrazici pe Domnul Dumnezeu, este treaba ta!
Aici îi dau dreptate lui edinide când spune că "te împiedici de cuvinte".

Este irelevant cu ii dai tu dreptate, sau care ar fi explicatiile care ti se par bune sau mai bune...
Eu spus ce spune Biblia...
Nu-L contrazic cu nimic pe Iisus, ba din contra, afirm doar cuvintele Lui...
Tu nu esti de acord cu faptul ca Apostolii aveau nevoie de post... Tie ti se pare ca ma impiedic de cuvinte in timp ce tu nu le intelegi...
La Marcu 9 zice: 28 Iar după ce a intrat în casă, ucenicii Lui L-au întrebat, de o parte: Pentru ce noi n-am putut să-l izgonim?
29 El le-a zis: Acest neam de demoni cu nimic nu poate ieși, decât numai cu rugăciune și cu post.

Remarci de aici ca Sfintii Apostoli nu au putut sa izgoneasca demonii, chiar daca Mirele era cu ei?
Daca da, intelegi ca pentru izgonirea acelor demoni era obligatoriu (Iisus puncteaza: "cu nimic nu poate iesi, decat numai cu" rugaciunea si postul pe care iei nu-l tineau ca erau cu Mirele?
Apoi, Iisus justifica netinerea postului de catre ei:
19 Și Iisus le-a zis: Pot, oare, prietenii mirelui să postească cât timp este mirele cu ei? Câtă vreme au pe mire cu ei, nu pot să postească. (Marcu 2)
Iar eu am afirmat:
QUOTE
Tot mai zici ca (apostolii) nu aveau nevoie de post, chiar daca "Mirele era cu ei"?

Ca tot ai adus vorba de impiedicatul de cuvinte: tu confunzi a nu putea cu a nu avea nevoie?
De la Marcu 9 tu nu intelegi ca, de vreme ce nu au reusit sa scoata demonul pentru ca nu posteau, aveau nevoie de postire?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 30 Mar 2007, 10:13 AM
Mesaj #223


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Pai, ei n-au putut face multe lucruri, ca si noi astazi, pt. ca erau slabi in credinta, indoielnici, nu posteau si nu se rugau suficient, sau deloc, chiar daca Iisus era cu ei, si-i invata cum sa se roage si cum sa posteasca, si chiar daca este cu noi si astazi.........


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 30 Mar 2007, 07:50 PM
Mesaj #224


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Petru si Zebedei au... adormit de oboseala, cind Isus se ruga pentru viata Lui, in gradina Getsimani...
Isus i-a trezit, avea nevoie de rugaciunea comuna, ei au adormit din nou: duhul, in adevar, este plin de rivna, dar carnea este neputincioasa
Si Petre se credea cel mai tare dintre Apostoli... voia sa moara cu Isus...

Isus a fost cu toti de-o potriva, dar nu fiecare L-a putut primi in aceeasi masura...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 30 Mar 2007, 10:30 PM
Mesaj #225


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Si totusi, in aceste versete se gaseste Cheia Vietii Vesnice... O mica observație: daca felul in care practici Euharistia este tilcuit corect, rezultatele trebuie sa fie vizibile inca din aceasta viata, de azi chiar... Daca ti se promite teoretic, pe Lumea Cealalta, nu lasa Cartea din mina pina nu o intelegi, deoarece esti tras pe sfoara.
In ortodoxie nu li se promite teoretic decit celor ce se opresc la suprafata. Sf. Simeon Noul Teolog a spus-o, ca si alti sfinti, ca trebuie sa primesti Duhul Sfint inca din aceasta lume. Cine nu il primeste aici, nu poate avea multe sperante dincolo.
Deci si in privinta asta nu ai o cunoastere satisfacatoare. E f. simplu sa dai vina pe unul sau altul cind, de fapt, omul nu vrea sa gaseasca mintuirea. Meritul bisericii este de a ne aduce si cuvintele si tainele lasate de Iisus. Apropo, ai uitat sa "explici" cuvintele Sf. Pavel, cu referinta precisa la taina impartasaniei.
QUOTE
Si bunul simt iti spune ca o Dogma propovaduita prin Teroare milenara este cel putin dubioasa, deoarece Adevarul nu are nevoie de soldati sau inchizitori... Minciuna, are!
La români nu a fost niciodata teroare, altfel nu ar sta nimeni la biserica. Oamenii se duc insa cu drag acolo si fac sacrificii pentru ea pt. ca altfel nu simt sfintenia sarbatorilor. Mai nou vad ca tu practici teroarea. Arati dusmanul si incerci sa mobilizezi oamenii impotriva lui. Desi stii ca ceea ce e de la oameni moare, iar ce e de la Dumnezeu ramine.
QUOTE
Vorbeam cu un profesor de la Sibiu, preot in virsta, dupa o predica despre Iubire. In final l-am intrebat direct: ati ajuns la Iubirea Crestina, ca pe Sine? Raspunsul, suspinat, il stii si tu... Era in virsta, era preot, era profesor, era dedicat, avea in el bunatate, a trait o viata in mediul bisericesc, a educat alti preoti, a cautat, si totusi... Acesta este un mare semnal de alarma pentru noi toti.
Dupa o predica despre iubire nu prea are sens intrebarea. Din predica ai fi putut sa iti dai seama. Se poate insa si altfel, vazind ca nu ai realizat nivelul iubirii preotului, acesta ti-a raspuns dupa cum ai dorit sa auzi.
QUOTE
Duhul este clamat de multi, dar trait de putini. Daca Omul incepe sa semene cu D-zeu, sa se modeleze dupa Chipul Creatorului, atunci Duhul este cu el, alta cale neexistind. Daca Omul arata Lumesc si actioneaza Lumesc, clamarea lui este goala de continut.
Dupa mine sunt mult mai simple semnele. Daca omul iubeste mai dezinteresat si renunta la mindria personala asociata unei bune imagini despre sine si pozitia lui pe calea mintuirii. Iti voi da si eu un exemplu: Intre un rom care din munca lui mai tine doi oameni mai slabi de minte, rude, pe linga ai sai, sotie si copii, si unul dintre noi, care vorbeste asa frumos, care crezi ca e mai bine vazut de Dumnezeu? Nu cel ce face faptele bunatatii? Noi ne amagim cu cunoasterea, cu "implinirile duhovnicesti" dar poate inima noastra e inca rece iar orgoliul imens. Duhul asta face, incalzeste inima, o infierbinta. Toata cunoasterea adunata din carti nu face cit citeva minute cind intr-adevar primesti Duhul. Sfintii au astfel de momente, unii chiar au taria de a-L chema sa ii incalzeasca si pe altii. Daca am simtit asta la ei, iti dai seama ca sunt "pretentios", si vreau de la interlocutor sa ma "incalzeasca" nu sa "ma raceasca". Am ascultat predici, conferinte, majoritatea de pe net, care chiar m-au incalzit, cred ca am mai spus asta. Dialogul nostru nu ma incalzeste poate pt. ca ne invirtim intr-o lume a judecatii, nu a iubirii. Iar daca asta te incalzeste poti sa iti spui ca eu sunt de vina si nu inteleg mesajul tau total dezinteresat. Ca e asa sau altfel, vom vedea.

Acest topic a fost editat de IoanV: 30 Mar 2007, 10:35 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 31 Mar 2007, 06:49 AM
Mesaj #226


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Sf. Simeon Noul Teolog a spus-o, ca si alti sfinti, ca trebuie sa primesti Duhul Sfint inca din aceasta lume. Cine nu il primeste aici, nu poate avea multe sperante dincolo.

Dinspre mine, discutia noastra nu este teoretica. Degeaba amintesti un sfint sau altul cind realitatea din jurul nostru numai sfinta nu este... Degeaba exista sfintenia in carte, daca nu exista in inimi. Degeaba este Duhul Sfint clamat zilnic in biserica, daca Omul este invatat sa astepte o minune exterioara si i se explica verbal despre Duhul...

Citez din Catehism Ortodox, semnat de "mitropolitul" Nicolae, capitolul Care Sunt Poruncile Bisericii: ... a asculta D-zeistile slujbe in tota duminica si sarbatoarea. Pentru un "mitropolit", Credinciosul este un spectator cuminte... care asculta azi... asculta miine... asculta de 1700 de ani... si va mai asculta inca 1700 de ani...

Degeaba il pomenesti pe Sf.Simeon cind in biserica este un "mitropolit" ales prin vot...

QUOTE
Dupa o predica despre iubire nu prea are sens intrebarea. Din predica ai fi putut sa iti dai seama.

Mi-am dat seama, cum zici, altfel nu asi fi abordat discutia, dar daca intrebarea nu avea sens pentru mine, cum bine spui, poate si-a gasit un sens pentru Fratele meu...

Niciodata nu e prea tirziu sa te intrebi de proclami ceva sau implinesti ceva... de predai o teorie sau implinesti o practica... de vorbesti din Carte sau oferi din Inima...

El a mai intrat in problematica prestiintei versus predestinarii, cu referire la Isus si la sacrificiul Sau. Cuvinte intelepte, anulate toate prin deschiderea unei Inimi... dar nu ajunsese sa le anuleze... Ultima intrebare a fost: ce sperante mai avem noi, mirenii? Alte cuvinte intelepte au urmat...

QUOTE
vazind ca nu ai realizat nivelul iubirii preotului, acesta ti-a raspuns dupa cum ai dorit sa auzi

Interesant punct de vedere, poti da detaliezi, eventual cu exemple?

Eu m-am apropiat de el fara retinere si cu caldura iar prezenta Aproapelui nu este pentru mine numai fizica. Anterior aveai cumva dreptate, de ce discutam evidentul? Pentru ca are insemnatate pentru cum s-a ajuns aici, care este perspectiva actuala si ce urmeaza in continuare.

Iubire omeneasca avea in el, bine intentionat era, sincer era de asemenea, dar era o sinceritate lumeasca si nu una cereasca, era o iubire personala la care ajunsese, dar nu una care se transforma in riuri de Apa Vie si-l cuprinde pe Aproapele.

QUOTE
care crezi ca e mai bine vazut de Dumnezeu? Nu cel ce face faptele bunatatii?

Bunatatea fara de Implinire Duhovniceasca este buna, dar nu este Credinta, ci este doar Bunatate, pentru care nu ai nevoie de Isus, deoarece Bunatatea este in lume de la Adam incoace, precum si Rautatea.

Implinirea Duhovniceasca fara Bunatate, iar nu este Credinta, deoarece de exemplu Moise emana Lumina din el incit se temeau cei din jurul lui de el, dar nu l-a oprit de la fapte reprobabile.

Aici vine in existenta Isus, sa lege Implinirea Duhovniceasca de manifestarea ei in Lume, prin Aproapele, numita Credinta Crestina. Esenta Credintei Crestine este asa: Noi toti suntem Unul, multiplul comun fiind Isus. Aici ai atit Implinire Duhovniceasca cit si Bunatate exterioara pentru ca provine din contopirea interioara. Prin acest Isus, Bunatatea se rupe de Rautate, Rautatea iesind din existenta.

Bunatatea din Pomul Cunoasterii este buna, dar nu e suficienta. Suficienta este numai Bunatatea Credintei, Bunatatea Cereasca, prin care Pomul Binelui si Raului devine Pomul Binelui...

QUOTE
Toata cunoasterea adunata din carti nu face cit citeva minute cind intr-adevar primesti Duhul

Sa nu spui ca in aceasta ecuatie intra si Popa de la amvon... Iar daca totusi intra, spune-mi si mie mai multe.

Ce spui tu trebuie sa creasca in tine zi de zi pina te cuprinde din crestet pina in talpi, pina sta cu tine zi si noapte, treaz sau adormit, acasa, la munca sau in biserica. Exista fluctuatii in viata aceasta, ca in tot ce tine de lume, dar tendinta trebuie sa fie ascendenta. De aceea propovaduirea cuvintului nu trebuie sa fie verbala...

Exista un element de judecata cum bine remarci, dar este legat de o institutie lumeasca care tine captivi pe cei multi. Nu este catre Aproapele, care este Sinele, ci catre ceea ce-l inrobeste. Aceasta este "raceala". Dar nu este exclusiva cu "inclazirea" deoarece nu au acelasi obiect de lucru...

Vom ajunge si la Pavel...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 31 Mar 2007, 08:15 PM
Mesaj #227


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Degeaba amintesti un sfint sau altul cind realitatea din jurul nostru numai sfinta nu este... Degeaba exista sfintenia in carte, daca nu exista in inimi. Degeaba este Duhul Sfint clamat zilnic in biserica, daca Omul este invatat sa astepte o minune exterioara si i se explica verbal despre Duhul...
Pina la intilnirea cu Duhul e cale destul de lunga. Intii curatenia sufleteasca, bunavoire, credinta nestramutata. In exemplul pe care ti l-am dat cei doi raportau tot ce faceau la Dumnezeu, nu era o bunatate naturala ci o urmare si o buna intelegere a pildei lui Iisus. Iar aceasta este rezultatul invatarurilor transmise prin biserica.
Cred ca noi am mai discutat problema asta, si faptul ca trebuie sa existe dorinta omului de a se desavirsi. Iisus nu ne cheama la distractie ci sa ne luam crucea, de aceea prea putini accepta asta. Pina sa ajungi la ospatul credintei este ceva cale.
Nu ni se explica verbal ce este Duhul, ni se arata jertfa lui Iisus si ni se cere sa o urmam. Noi alegem daca facem asta sau nu.
QUOTE
Citez din Catehism Ortodox, semnat de "mitropolitul" Nicolae, capitolul Care Sunt Poruncile Bisericii: ... a asculta D-zeistile slujbe in tota duminica si sarbatoarea.
Trec peste faptul ca ai luat o fraza din context. Sunt sigur ca erau si alte povete. Chiar si ascultarea are cel putin 2 sensuri. Iar nici macar ascultarea cu atentie nu o poti face. Ar fi un exercitiu f. bun pentru participanti daca ar fi atenti 2 ore doar la ce se spune acolo. Din pacate la multi ne fuge gindul si in alta parte. Dar cine are bunavointa poate afla mult mai multe, este si pe net cel putin o carte despre sfinta liturghie (in plus sunt preoti care explica acestea). Semnificatiile si profunzimea ei sunt mult mai adinci.
QUOTE
Interesant punct de vedere, poti da detaliezi, eventual cu exemple?
Am mai spus ca in ortodoxie pacea e de 4 ori mai importanta decit dreptatea. Pot sa iti dau un exemplu. Vi la mine si stiu ca m-ai judecat, mi-ai pus o eticheta. Imi dau seama din trei cuvinte si din directia in care bat intrebarile tale, poate chiar simt neincrederea, aerul superior pe care ti-l ei. La un preot in virsta asta e f. usor de obs. Stiu ca nu te pot convinge de dreptatea mea, ca tii prea mult la ideile tale (din mindrie, etc., nu conteaza). Ce solutie am? Sa stric pacea aratindu-ti ca poate te inseli? Sau sa iti raspund asa cum tu iti doresti, umilindu-ma, socotindu-ma neputincios si nevrednic sa te ajut. Adesea e de preferat a 2-a varianta. Este intoarcerea tacuta, nevazuta, si a celuilalt obraz.
QUOTE
Iubire omeneasca avea in el, bine intentionat era, sincer era de asemenea, dar era o sinceritate lumeasca si nu una cereasca, era o iubire personala la care ajunsese, dar nu una care se transforma in riuri de Apa Vie si-l cuprinde pe Aproapele.
Poate asta era cu adevarat, pate asta vedeai tu si el a inteles cum il privesti. Riurile nu curg "vizibil", sunt in alta dimensiune, poate credinciosii le primeau nu se stie...
O bariera inalta se pune atunci cind vezi si crezi ca e o lipsa la cineva. Intervine rationalul limitativ.... Totusi nu pot sa nu remarc cautarea, dorinta de intilnire cu experienta imediata a harului, la limita magicului. Ori asta nu e tocmai ce ofera ortodoxia. Sfintii ei nu dau spectacole.
QUOTE
Sa nu spui ca in aceasta ecuatie intra si Popa de la amvon... Iar daca totusi intra, spune-mi si mie mai multe.
Pai cum sa nu intre? Mii de apeluri face ca sa il urmam pe Iisus, ne spune saptaminal sau mai des cuvintele lui, se roaga pentru noi la slujba, ne indruma la spovedanie sa iesim din lumestile preocupari si sa cautam adevarul. Dar noi ii vedem doar lipsurile si punem judecata in fata. Nu spun ca preotii sunt sfinti. Ca oameni au si ei lipsurile lor. Dar isi asuma responsabilitati pe care noi (eu cel putin) nu indraznim sa ni le luam. Daca nu implinesc ce spune (nu neaparat ce face wink.gif ), daca nu ma impartasesc din miinile lui cu trupul si singele lui Iisus, adio Duhul Sfint. Poate alt duh vine si mai usor, dar Duhul Sfint nu se lasa usor induplecat. E sfint si nu se amesteca cu rautatile si necuratia. Cu acestea avem mai mari probleme decit cu teologia ...
QUOTE
Exista un element de judecata cum bine remarci, dar este legat de o institutie lumeasca care tine captivi pe cei multi. Nu este catre Aproapele, care este Sinele, ci catre ceea ce-l inrobeste. Aceasta este "raceala". Dar nu este exclusiva cu "inclazirea" deoarece nu au acelasi obiect de lucru...
Inteleg ca me vezi inca inrobit si vrei sa ma salvezi de biserica. Si eu pot insa sa privesc lucrurile la fel in ceea ce te priveste.
Nu e institutie lumeasca decit pentru cei ce au doar ochi lumesti. Cine cauta dimensiunea spirituala (comunitatea spirituala a bisericii) o gaseste, ca nu lipseste. Pacat ca asa de multi se opresc la suprafata, cind e asa usor sa patrunzi dincolo de aparente. Sunt carti, sunt conferinte, resurse girla. Doar sa vrei, sa cauti cu adevarat sursa iubirii si a adevarului.
Dupa cum curge dialogul incep sa cred ca situatia e inversa. Poate tu esti un caz care in mod exceptional ai ajuns la Dumnezeu fara biserica, iar eu sunt cazul obisnuit, care ajunge prin ea, intelegind biserica in intregimea ei, cu comunitatea sfintilor cu tot.

Acest topic a fost editat de IoanV: 31 Mar 2007, 10:45 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 31 Mar 2007, 09:24 PM
Mesaj #228


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Exact acesta este si sensul postului: jertfa. Sacrificarea patimilor, lasarea de-o parte a ego-ului, a mandriei, a judecatii, dobandirea curateniei, marirea credintei. In cele sapte saptamani de post ne luam crucea proprie, ne luptam cu pacatul (sau ar trebui) pana la Inviere.

Acest topic a fost editat de andra_v: 31 Mar 2007, 09:26 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 1 Apr 2007, 12:59 AM
Mesaj #229


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Si atunci de ce e atat de usoara si plina de bucurie?


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 1 Apr 2007, 11:44 AM
Mesaj #230


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



E usoara pt. cei care s-au purificat de patimi, au ajuns la dragoste, L-au dobandit pe Hristos in inima lor. Pt. noi cei mai multi, care nu ne-am eliberat de pacat, e (sau pare?) greu, cale lunga drum de fier.
Pana obtii curatenia, credinta nestramutata, bunavoirea despre care vorbea IoanV, treci prin vidul sufletesc, esti adeseori cuprins de tristete, indoiala, spleen, descurajare. Si, din cand in cand, putina bucurie, pt. a ne fortifica si a merge mai departe prin noroi in calatoria fara de sfarsit.
Iisus Hristos n-a afirmat niciodata ca la iubire ajungi usor, relaxat, fara efort. Dimpotriva, "In lume necazuri veti avea, dar indrazniti, Eu am biruit lumea". Atat necazuri materiale, cat si chinuri de ordin spiritual, vecine cu deznadejdea. Pana la invierea sufletului nostru mort.

Acest topic a fost editat de andra_v: 1 Apr 2007, 11:45 AM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 1 Apr 2007, 12:06 PM
Mesaj #231


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (ioana)
Si atunci de ce e atat de usoara si plina de bucurie?
QUOTE (andra)
E usoara pt. cei care s-au purificat de patimi, au ajuns la dragoste, L-au dobandit pe Hristos in inima lor. Pt. noi cei mai multi, care nu ne-am eliberat de pacat, e (sau pare?) greu, cale lunga drum de fier.
Duhul Sfint ne ajuta daca vrem binele si credem pe Iisus. De aceea pare usoara. Dar el nu sta intotdeauna la noi, nu face toate in locul nostru, de aceea alteori ni se pare greu. Insa si opintirea noastra e buna ca ne intareste.

Esenta postului este probabil abtinerea de la tot ce inseamna ingropare in materialitate pentru fiinta. De la aranjamentul cochet al femeilor, care vor astfel sa arate mai bine ca "marfa" din lume, pina la gindurile ucigatoare de om din fiinta noastra.


Acest topic a fost editat de IoanV: 1 Apr 2007, 12:07 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 1 Apr 2007, 02:04 PM
Mesaj #232


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



ani.gif tuturor celor care isi serbeaza astazi ziua omonastica!

QUOTE
Dar el nu sta intotdeauna la noi, nu face toate in locul nostru, de aceea alteori ni se pare greu.



am crezut si asta acum ceva vreme, dar acum nu mai cred asa.Duhul nu vine si pleaca,Duhul ramane in noi, cum Tatal este in noi, cum Fiul este in noi.El doar se mareste sau se micsoreaza in functie de "interesele" noastre lumesti sau spirituale.
Va dau ex.pe care mi l-a dat cineva:Duhul Sfant este ca o garsoniera pe care o ai de la inceput.Daca esti credincios si vrei sa-ti maresti duhul, implicit credinta si faptele, si dragostea de aproapele si tot ceea ce tine de duh si de Dumnezeu, daca vrei sfintire, vei adauga garsonierii tale, inca o camera, si inca una, mai cumperi si etaju` de dedesubt,si pe cel de deasupra, si pana la urma tot blocul, nu te poti mutumi cu putin, trebuie sa tot cresti.Iisus te-nvata cum sa faci asta!


Daca postul este negru, iau un ex.,este un post de tot ce tine de trup, este un post inaltator, un dialog permanent cu Dumnezeu.Cand pe Iisus l-ai primit in inima, El acolo va ramanea in veci,SLAVA LUI !>Este un post in care nu mananci, nu vorbesti, ca n-ai de ce si cui, tu esti ocupat, ai receptorul in mana , esti cu Dumnezeu, esti plin de Duhul Sfant, esti pornit pe cele sfinte,iti vine sa canti, creste inima in pieptul tau de bucurie, parca plutesti, parca esti paralel cu lumea inconjuratoare. Te rogi si vorbesti cu Dumnezeu, atat , nu poti face mai mult, ca esti plin de El, Christos TRAIESTE in tine,Duhul Sfant etse in tine, la maxim.

Cand nu esti asa , esti cu lumea, esti bolnav, esti cu nevoi, esti obosit, enervat, plictisit, n-ai pe Dumnezeu, ai pe devil.gif El te stapaneste.Am mai spus, intentia lui este sa nu te intalnesti in veci cu Dumnezeu, sa nu-I slujesti Lui, sa nu fii copilul Lui, satraiesti dupa ureche, cum "vrea " muschii tai....


Iau o pauza ca iarasi ma cearta Clopotel ca sunt protestanta.


Ce ma intareste pe mine: postul negru, rugaciune, cantarea de lauda catre Dumnezeu.Va scriu o cantare ,care se canta des in biserica mea:

RIDICA-VOI OCHII MEI...

Ridica-voi ochii mei la ceruri
de unde va veni ajutorul meu,
ajutorul meu:de la Dumnezeu
Cel ce a facut cerul si pamantul.

Catre Domnul pasii mei voi duce
si Legea Lui va fi :indreptarea mea.
Doamne, Doamne, Doamne, Doamne,
glasul meu auzi , cand ma rog Tie.

Intru Tine eu mi-am pus nadejdea,
sa nu ma departezi de la Fata Ta!
Aleluia, aleluia,aleluia,
slava Tie, Doamne!


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 1 Apr 2007, 04:08 PM
Mesaj #233


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
am crezut si asta acum ceva vreme, dar acum nu mai cred asa.Duhul nu vine si pleaca,Duhul ramane in noi, cum Tatal este in noi, cum Fiul este in noi.El doar se mareste sau se micsoreaza in functie de "interesele" noastre lumesti sau spirituale......
Cand nu esti asa , esti cu lumea, esti bolnav, esti cu nevoi, esti obosit, enervat, plictisit, n-ai pe Dumnezeu,...
Cam astea le comparam si eu, dar cum spui, nu Duhul e nestatornic ci noi. Odata suntem cu Dumnezeu, altadata stringem cu lumea. De aceea pierdem contactul cu Duhul Sfint. Deci nu El pleaca ci noi "plecam pe coclauri" ...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 1 Apr 2007, 05:10 PM
Mesaj #234


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Am "descoperit "acest post, acum 3 ani, si-mi place foarte mult.

Isaia 58


6. Nu știți voi postul care Îmi place? - zice Domnul. Rupeți lanțurile nedreptății, dezlegați legăturile jugului, dați drumul celor asupriți și sfărâmați jugul lor.
7. Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăpostește în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l și nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
8. Atunci lumina ta va răsări ca zorile și tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge înaintea ta, iar în urma ta slava lui Dumnezeu.
9. Atunci vei striga și Domnul te va auzi; la strigătul tău El va zice: Iată-mă! Dacă tu îndepărtezi din mijlocul tău asuprirea, amenințarea cu mâna și cuvântul de cârtire,
10. Dacă dai pâinea ta celui flămând și tu saturi sufletul amărât, lumina ta va răsări în întuneric și bezna ta va fi ca miezul zilei.
11. Domnul te va călăuzi necontenit și în pustiu va sătura sufletul tău. El va da tărie oaselor tale și vei fi ca o grădină adăpată, ca un izvor de apă vie, care nu seacă niciodată.
12. Pe vechile tale ruine se vor înălța clădiri noi, vei ridica din nou temeliile străbune și vei fi numit dregător de spărturi și înnoitor de drumuri, ca țara să poată fi locuită.
13. Dacă îți vei opri piciorul tău în ziua de odihnă și nu-ți vei mai vedea de treburile tale în ziua Mea cea sfântă, ci vei socoti ziua de odihnă ca desfătare și vrednică de cinste, ca sfințită de Domnul, și vei cinsti-o, fără să mai umbli, fără să te mai îndeletnicești cu treburile tale și fără să mai vorbești deșertăciuni,
14. Atunci vei afla desfătarea ta în Domnul. Eu te voi purta în car de biruință pe culmile cele mai înalte ale țării și te voi bucura de moștenirea tatălui tău Iacov, căci gura Domnului a grăit acestea.



Deci, daca tii un post negru, mancarea ta ar trebui sa o dai celui sarac.Daca tii un post normal, ar trebui sa imparti mancarea ta cu cel sarac, si daca il iubesti pe Domnul tau din toata inima, ar trebui sa umbli numai ca sa-ti ajuti fratii mai saraci, si aflati in nevoi.

Domnul sa ne ajute tuturor !



--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 1 Apr 2007, 05:38 PM
Mesaj #235


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (ioana1 @ 1 Apr 2007, 04:10 PM)
Am "descoperit "acest post, acum 3 ani, si-mi place foarte mult... Isaia 58

Domnul sa ne ajute tuturor !

Este un post adevărat, dumnezeiesc.
Doar înfrânarea de la mâncare nu este suficientă în fata Domnului dacă nu este însotită de ceea ce se spune la Isaia 58.

Pentru cei ce tin post dar si pentru ceilalti, o rugăminte: hai să ne unim în rugăciune pentru ca Domnul nostru să ne dea ceeea ce vine numai de la el... întelepciune. Inteligenta vine de la oameni prin educatie si autoeducatie dar întelepciunea vine numai si numai de la Dumnezeu. Hai să ne rugăm pentru aceea!

Domnul să ne ajute tuturor!


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 2 Apr 2007, 04:29 PM
Mesaj #236


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Asta incerc si eu sa spun pe fiecare topic: intelepciunea ne vine numai de la Dumnezeu.
Ai dreptate. Tb. sa rupem ceva din noi.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  « < 5 6 7
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 11:56 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman