HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

5 Pagini V  « < 3 4 5  
Reply to this topicStart new topic
> The Passion
Blakut
mesaj 20 May 2004, 04:21 PM
Mesaj #141


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nu mi-a placut acest film, iar actorii nu mi-au placut cum au jucat. Dupa parerea mea, Mel Gibson a aplicat reteta Hollywood: luam o poveste clasica, adaugam violenta si controversa, apoi o vindem.

Acest film reprezinta pentru mine ce a reprezentat si Titanicul: un film comercial.

Multi oameni au fost impresionati pentru ca l-au vazut pe Iisus batut si torturat ca in nici un alt film, fapt care socheaza.

Nu am vazut insa pe nicaieri anti-semitismul de care se tot vorbea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
side_story
mesaj 20 May 2004, 05:09 PM
Mesaj #142


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 267
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.527



Intr-adevar, actorii nu mi s-au parut prea straluciti. Nici Maia a noastra, care a fost asa laudata....
A fost singurul film in care am vazut patimile lui Iisus. Oare de asta m-a impresionat? unsure.gif
Adevarul este ca, daca filmul nu este stralucit (ca realizare), macar mesajul este unul foarte puternic si (eu zic, totusi) profund. Crud.


--------------------
Asculta adevarul din adancul inimii tale. Daca tu nu il poti auzi, nimeni nu ti-l va putea spune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 20 May 2004, 05:14 PM
Mesaj #143


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



QUOTE (BLANCA @ 20 May 2004, 02:58 PM)
QUOTE (ComicDiva @ 19 May 2004, 08:56 PM)


CHESTIE CARE SPUNE DESTULE:
Ma uitam cu prietena mea la el si la un moment dat cand il vede pe tipul care simboliza raul si intreaba: UUH! Cine e tipul ala dragut?


tipul ala dragut e o femeie....

si intradevar "chestia" spune multe dar nu despre film

Una dintre "chestiile" care le spune e ca eu si prietena mea suntem cam chioare. ohmy.gif

biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 May 2004, 05:14 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
flu
mesaj 19 Jul 2004, 02:05 AM
Mesaj #144


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



N-am citit ce-ati scris voi, cei dinainte, pentru ca vroiam sa-l vad fara sa am mintea impregnata cu ideile voastre. Tot stiam ceva-ceva de la unii ca e foarte bun/frumos/ extraordinar/ de la altii ca e slab dar fara detalii.

Cu ce-am ramas eu dupa filmul asta:

- cu o senzatie fizica de rau /repulsie la vederea torturilor la care poate fi supus un om, nu m-am gandit ca a fost Iisus care a fost si este Omul.
- si cam atat.

In afara de cateva (foarte putine) momente: Cina cea de Taina, spalarea picioarelor ucenicilor, in general "flash-bak-urile"... si de coloana sonora nu am gasit altceva de apreciat in film. Pe tot parcursul filmului nu m-am putut abtine sa nu-l compar cu productiile lui Zefirelli si Scorsese. Cu multe minusuri pentru Gibson. Eu n-am vazut niciunde har, slava, maretie... Daca asta este nivelul sau de intelegere (pur carnal), imi pare rau pentru Mr. Gibson.

Si nu in ultimul rand: expunerea ostentativa a carnii (si nu sunt deloc sensibil) mi se pare de prost gust.

Acest topic a fost editat de flu: 19 Jul 2004, 02:05 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Jul 2004, 05:58 AM
Mesaj #145


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Si s-a vazut si The passion of Mel Gibson: banii. Tocmai se judeca cu mai multe lanturi cinematografice pentru neplata drepturilor de difuzare a filmului.
Se pare ca The Passion este pe locul 6 in clasamentul celor mai vizionate filme din toate timpurile...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 19 Jul 2004, 08:26 AM
Mesaj #146


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Imi aduc aminte de un episod din "South Park" pe tema asta: are nevoie de bani ca sa construiasca o biserica, nu din motive egoistico-mercantile. spoton.gif

Si probabil ca e in urcare... oricum filmul asta poate fi revazut in fiecare an de Pasti, fiind in tema....

Acest topic a fost editat de flu: 19 Jul 2004, 08:26 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 19 Jul 2004, 09:15 AM
Mesaj #147


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (flu @ 19 Jul 2004, 03:18 AM)
Eu n-am vazut niciunde har, slava, maretie...

Pai de ce n-ai vazut?
Sau crezi ca daca erai contemporan cu Iisus iti sarea in ochi aspectul de transcendenta?
Gibson a vrut sa infatiseze in film situatia de atunci, nu sa faca un "filtru" a la transcendenta mura-n gura.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 19 Jul 2004, 09:26 AM
Mesaj #148


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



@gio19ro:

Nu am vazut pentru ca eu rezonez la cu totul altceva decat a fost prezentat in acest film. (Eu fac parte dintre cei care au fost miscati de realizarea lui Zefirelli asa "siropoasa" cum spun unii ca e...) Sa nu crezi ca nu am inteles mesajul (asa fara "filtru" cum a fost el), il felicit pe domnul Gibson pentru ca a reusit sa trezeasca ceva intr-un numar foarte mare de oameni, dar il compatimesc pentru felul in care a reusit...

Si sper din tot sufletul ca da (mi-ar fi sarit transcendenta in ochi), au fost oameni care l-au recunoscut din prima ca fiind Cel care este...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 19 Jul 2004, 03:30 PM
Mesaj #149


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Filmul este cu mult prea exagerat , incepand de la brutalitatea garzilor ( care din film reiese ca sunt niste orci imbecili ) ganditiva ca imperiul roman a fost extrem de mare iar cu astfel de trupe ,care seamna cu hoardele barbare nu cu armata celui mai mare imperiu , in nici un caz nu se reuseau campaniiile care s-au reusit . Apoi in urma biciuri subite in film balta de sange care s-a format ar fi provocvat moartea oricarui om. Un om fara vreo 3 litri se sange daca nu a murit este cu siguranta lesinat . Filmul nu este o capodopera decat a vanzarilor.


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 19 Jul 2004, 06:32 PM
Mesaj #150


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (mememe @ 19 Jul 2004, 04:43 PM)
Filmul este cu mult prea exagerat , incepand de la brutalitatea garzilor ( care din film reiese ca sunt niste orci imbecili ) ganditiva ca imperiul roman a fost extrem de mare iar cu astfel de trupe ,care seamna cu hoardele barbare nu cu armata celui mai mare imperiu

Eu zic sa te uiti la armata USA si la ceea ce a facut in Iraq. Hai sa fim seriosi si sa nu ne ascundem dupa povesti romantate si dupa idei de cum ne-ar place noua sa fie.

Si nu cred ca Gibson a facut acest film pt. bani. Era din start un risc f. mare. Asta pt ca toti jidani din industira filmului din SUA a facut tot posibilul ca acest film sa nu apara.

De unde stii tu ca e o exagerare? Filmul a fost facut dupa un manuscris al unei sfinte care a avut la un moment dat aceasta viziune cu rastignirea lui Iisus. Daca tu nu consideri ca acea viziune este autentica, atunci asta e. Altii o considera autentica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 21 Sep 2004, 04:35 PM
Mesaj #151


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Sīnt incontestabile succesul de casă şi vīlva din jurul acestei pelicule. Şi cele 10 pagini de aici dovedesc că lumea n-a rămas indiferentă la acest film.

Dincolo de declaraţiile pe care le-a dat, nu īmi dau seama dacă Gibson a dorit şi altceva decīt vīlvă şi bani... Oricum, urmează acum proba timpului, care timp va hotărī, zic eu, şi valoarea reală a acestei realizări.

Şi deasupra a orice rămīne Isus, cel care "s-a răstignit pentru noi...", cum zice Crezul.

Pentru noi.

Acest topic a fost editat de milimetru: 21 Sep 2004, 04:36 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 13 Dec 2004, 04:19 AM
Mesaj #152


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



.... si pt o micuta insulita pe undeva prin... da ce mai conteaza.... wink.gif

care costa nu mai putin de 90 de milioane de dolari, adica mult mai mult decit insula cu 40 de locuitori din arhipelagul Fiji pe care si-a cumparat-o saptamina trecuta actorul Mel Gibson, cu “numai” 25 de milioane de dolari.

http://www.expres.ro/externe/?news_id=174050

Unde esti tu gio doamne.....
Sa mai rezonezi putin...
Sa ne-impartin in doua cete....
Initiati si... imbecili....
mwah1.gif
Ce linisteeee.... si unii posteaza..... si alti nuuuuuu..... rofl.gif si altii tunaaaaa..... si unu fulgeraaaaaaa....... rofl.gif

Acest topic a fost editat de bdl: 13 Dec 2004, 04:29 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 14 Dec 2004, 04:54 AM
Mesaj #153


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Amin!
Ca sa ramin on topic, vis-a-vis de tema...
wink.gif


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Mar 2005, 06:39 PM
Mesaj #154


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



parca nu prea a aparut pe la oscar...
ma insel?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 19 Mar 2005, 09:26 PM
Mesaj #155


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Pai nu e clar ca e un film comercial?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 20 Mar 2005, 08:29 AM
Mesaj #156


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



la bugete de astea... toate sunt comerciale. si silence of the lambs si aviator si million dollar baby sunt comerciale, si toti viseaza sau au luat oscar

cred ca s-au ferit mai degraba de o eventuala escaladare a discutiilor


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 20 Mar 2005, 08:27 PM
Mesaj #157


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



A fost nominalizat parca pentru machiaj daca nu ma insel.
Poate trebuiau sa se inspire de la Han si sa constituie o noua categorie: "Cel mai controversial film al anului", acolo ar fi castigat sigur.
Hollywood-ul este condus dupa principiile politicii si ale religiei. Sau politica religiei. Sau sfintenia politicii. Sau poate pur si simplu n-a fost nominalizat pentru ca n-are happy ending.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 20 Mar 2005, 10:01 PM
Mesaj #158


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Sau crucea nu a fost facuta din materiale ecologice.... wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 31 Mar 2005, 12:12 AM
Mesaj #159


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Filmul este destul de interesant, desi inconsistent. Piatra de temelie - scenele de violenta - nu rezista. S-au vazut filme si mai dure, plus tone de buletine de stiri cu accidente si decapitati. Destul de ciudata e sunt si scenele incetinite, care incearca sa de o anumita greutate actiunii. Aplicat arestarii lui Iisus de catre farisei arata interesant, dar folosit prea mult - si in scene in care devine previzibil, cum e caderea pe drumul Golgotei - oboseste.

E greu de spus ce place si ce nu. Felul in care e portretizat Iisus, picatura de ploaie care cade ca o lacrima, prezenta lui Satan...


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 3 4 5
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 07:00 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman