HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Alcoolul - Circumstanta Atenuanta?!, ... scuza el ceva?!
trecator
mesaj 3 Mar 2004, 01:39 PM
Mesaj #36


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.919



rofl.gif Scuza primitivismul patologic spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
imatur
mesaj 12 Mar 2004, 12:49 AM
Mesaj #37


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 11 January 04
Forumist Nr.: 1.780




Circumstanta atenuanta...? depinde de context.
Pe mine ma inspaimanta fenomenul conumului de alcool la romani wink.gif Este o adevarata plaga sociala.
Oare vom deveni o natie de betivi? drool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 12 Mar 2004, 06:53 AM
Mesaj #38





Guests






QUOTE (imatur @ 12 Mar 2004, 12:49 AM)

Oare vom deveni o natie de betivi? drool.gif

Pai ce? Nu suntem deja? drool.gif Ca io ma duc acasa in vreo 3 ore,dupa o noapte tare agitata, da' cu happy ending si intai o sa beau neste bere si-o sa trag rau din tigari, sa analizez tot ce-am vorbit in noaptea asta si abia apoi ma culc rofl.gif Asta ashea, sa nu-mi fac natia de ras rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Mar 2004, 06:53 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
an_dra
mesaj 12 Mar 2004, 10:19 AM
Mesaj #39


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 9 February 04
Forumist Nr.: 2.157



As vrea sa intreb pe Monica..Ce s-ar intampla daca copilul lovit de un "nevinovat "din specia respectiva ar fi al ei?
Si cat de mult ar putea ierta ea spunand ca a fost beat...ce ar simti daca el s-ar uita cu nevinovatie in ochii ei spunandu-i asta..


--------------------
.."eu nu strivesc corola e minuni a lumii/si nu ucid cu mintea-mi ,tainele ce le-ntalnesc in calea mea....."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 12 Mar 2004, 01:42 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



@ stupidpeople rofl.gif
@ imatur Pare ca e asa. Pare ca noi vom deveni o natie de betivi. Si alte natii beau si beau de la sting - mult mai rau decat noi. Am auzit mai demult o emisiune cu Robert Turcescu la EuropaFM despre alcool. Si toata lumea spunea ca se bea - ca tinerii .... ca chestii/treburi..... De unde dom'le? Da - beau tinerii dar si in alte tari se bea - numai ca noi nu suntem obisnuiti cu asta.....


Afrodita thumb_yello.gif spoton.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 21 Mar 2004, 06:43 AM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Oricit de greu mi-ar fi, daca omul a gresit, l-as ierta. Faptul ca victima ar fi o persoana la care tin nu m-ar opri. Ar fi mai greu, dar gestul meu ar fi cu atit mai nobil. Daca merita iertare din punct de vedere moral, o merita chiar daca mi-a facut rau si mi-e greu sa il iert. Un gest si mai nobil ar fi chiar sa ajut acel om sau sa ma imprietenesc cu el.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 21 Mar 2004, 08:23 AM
Mesaj #42


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



nu scuza nimic
daca stii ca faci urat la bautura mai bine nu bei


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 21 Mar 2004, 01:41 PM
Mesaj #43


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



MonicaV,
Nu fi fraiera, faci si un copil cu el si in felul asta te alegi si cu o pensie alimentara

Acest topic a fost editat de calfa: 22 Mar 2004, 10:43 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 22 Mar 2004, 06:21 AM
Mesaj #44


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Nu vad de ce iertarea nu ar fi atit de deplina incit victima si vinovatul chiar sa se placa, nu sa fie numai prieteni. Chiar ar fi frumos, dar nu e nevoie sa ajunga pina acolo. A il ierta pe deplin si chiar a deveni prieteni e deja destul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 26 Mar 2004, 03:01 PM
Mesaj #45


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE
Nu vad de ce iertarea nu ar fi atit de deplina incit victima si vinovatul chiar sa se placa, nu sa fie numai prieteni. Chiar ar fi frumos, dar nu e nevoie sa ajunga pina acolo. A il ierta pe deplin si chiar a deveni prieteni e deja destul.

Hai ca esti de coma, zau!

"Ce s-a intamplat? Cum, mi-ai omorat copilasul meu, lumina ochilor mei?? Aaaa, erai baut! Lasa, lasa, nu mai plange, nu e nimic, hai acum la mine acasa sa facem altu'"! rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Alcoolul este circumstanta agravanta! Esti liber sa bei pana stai in cap, dar in mediu controlat, fara ca actiunile tale sa ii afecteze pe ceilalti!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hydra
mesaj 29 Mar 2004, 07:05 PM
Mesaj #46


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 27 November 03
Din: bucuresti,romania
Forumist Nr.: 1.304



Este una din cele mai grele intrebari pe care poate cineva sa le puna...sa va dau un ex.La o nunta cineva primeste un tel ca sa intamplat ceva grav.....pleaca cu masina dupa ce a baut un pahar ...unu nu doua nu trei este oprit de politie si etc..etc rezultatul 1,6ani puscarie......
Nu consum de loc alcool,nu beau dar nu pot sa cred ca toate cazurile in care oameni beau si comit diferite infractiuni trebuiesc tratate cu aceiasi "masura"
In general sunt de acord ca nu este o scuza bautura......dar de ce beau unii de ce se imbata ca porcii???este simplu sa dai cu paru.....Daca se intampla un accident..daca moare daca ....
Daca este vinovat oricum intra la parnaie...asha ca discutia nu este relevanta
Justitzi hotaraste daca este vinovat iar faptul ca a fost beat nu face decat sa mareasca duritatea pedepsei.
Daca nu ar fi fost beat credeti ca accidentul respectiv nu ar fi avut loc??
Adica toate accidentele au loc deoarece oamenii sunt betzi??
Nu am auzit de scuza ...eram beat de asta am urcat pe trotuar si am omorat trei oameni,dar am auzit de scuza am adormit si am omorat 5 oameni.....oare daca adormi si omori 5 oameni eshti mai nevinovat decat cel care a baut si a omorat 1???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Mar 2004, 07:18 PM
Mesaj #47


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Hydra,
QUOTE

Adica toate accidentele au loc deoarece oamenii sunt betzi??

sincer nu prea inteleg unde vrei sa bati? Cine a zis asta? Noi aici discutam despre cazul in care cineva beat la volan face accident ... si apoi aduce el sau altii argumente cum ca el nu stie nimic ca fost beat, deci ca nu a facut nimic cu intentie...

Daca ala de la nunta pleaca cu masina dupa ce a baut, pentru ca i-a zis cineva ca e urgent, si in drum omoara oameni pentru ca nu a mai avut reflexe bune, normal ca e vinovat in special pentru ca a condus baut. Adica urgenta lui era mai importanta decat viata acelor oameni?!

Si daca adormi la volan e cam acelasi lucru... nu ai voie sa mai conduci daca te simti obosit .... si pentru asta nu trebuie sa fie un politai langa tine sa te opreasca ...

Ce naiba ... lucrurile astea sunt de bun simt si apoi tin de lege .... fiecare in parte trebuie sa se autoretina de la a conduce, daca exista cauze care ii pot altera simturile ... pentru ca nu e numai viata lor in joc ....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hydra
mesaj 29 Mar 2004, 07:23 PM
Mesaj #48


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 27 November 03
Din: bucuresti,romania
Forumist Nr.: 1.304



QUOTE (Clopotel @ 29 Mar 2004, 08:18 PM)
Hydra,
QUOTE

Adica toate accidentele au loc deoarece oamenii sunt betzi??

sincer nu prea inteleg unde vrei sa bati? Cine a zis asta? Noi aici discutam despre cazul in care cineva beat la volan face accident ... si apoi aduce el sau altii argumente cum ca el nu stie nimic ca fost beat, deci ca nu a facut nimic cu intentie...

Daca ala de la nunta pleaca cu masina dupa ce a baut, pentru ca i-a zis cineva ca e urgent, si in drum omoara oameni pentru ca nu a mai avut reflexe bune, normal ca e vinovat in special pentru ca a condus baut. Adica urgenta lui era mai importanta decat viata acelor oameni?!

Si daca adormi la volan e cam acelasi lucru... nu ai voie sa mai conduci daca te simti obosit .... si pentru asta nu trebuie sa fie un politai langa tine sa te opreasca ...

Ce naiba ... lucrurile astea sunt de bun simt si apoi tin de lege .... fiecare in parte trebuie sa se autoretina de la a conduce, daca exista cauze care ii pot altera simturile ... pentru ca nu e numai viata lor in joc ....

cand potzi sa spui ca nu mai are reflexe un om care a baut??? dupa 10 g de alcol,100 ,500??repet,nu am auzit scuza asta niciodata ..am fost beat si nu stiu sa fi omorat pe cineva.
Absorptia alcolului se face diferentiat de la oameni la oameni in functie de greutatea corporala capacitatea de a retine alcoolul..etc.inca o data cand este beat??
Deci se stie ca nu este bine toti suntem de acord dar totusi discutam...eu sustin ca multi au ghinionu sa calce pe cineva care nu avea ce cauta noaptea la curba sa traverseze....dar soferul era beat deci vinovat deci la parnaie cu el..corect?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 29 Mar 2004, 07:27 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Problema se pune simplu: daca te urci la volan beat, obosit, sau si mai grav: drogat, esti un potential pericol pentru ceilalti.
Daca iti gasesti o scuza in a te imbata, a petrece pana in zori sau a te droga- e problema ta, dar nu nu periclita viata si sanatatea unor inocenti care se intampla sa-ti iasa in cale.


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 01:13 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman