HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Versete Biblice, Scrieti-va versetele favorite...: )
milimetru
mesaj 23 Feb 2007, 07:40 AM
Mesaj #36


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Te gindesti deja la "desert" Tri! smile.gif De abia a inceput postul, pina la "Gloria..." mai avem de parcurs Drumul Crucii. Asa cum si in viata avem de purtat o cruce (fiecare pe a lui si din cind in cind si pe ale altora...), purtare care, intr-un final, va sterge din "triunghiul" Credinta-Speranta-Dragoste... 2 componente wink.gif

"... si dupa surghiunul acesta arata-ne noua pe Isus, binecuvintatul rod al trupului tau..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 9 Mar 2007, 02:03 PM
Mesaj #37


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Matei 7:12---> „Tot ce voiți să vă facă vouă oamenii, faceți-le și voi la fel; căci în aceasta este cuprinsă Legea și Proorocii.”
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 9 Mar 2007, 02:04 PM
Mesaj #38


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



2 Timotei 1:7----> „Pentru că Dumnezeu nu ne-a dat un spirit de teamă, ci de putere, de iubire si judecată sănătoasă”,

Acest topic a fost editat de Noa: 9 Mar 2007, 02:08 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Mar 2007, 02:04 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
milimetru
mesaj 24 Mar 2007, 06:30 AM
Mesaj #39


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



"Vă voi da o inimă nouă
și voi pune in voi un duh nou;
voi scoate din trupul vostru inima de piatră
și vă voi da o inimă de carne.

Voi pune in voi duhul meu
și vă voi face să urmați legile mele,
veți păzi poruncile mele
și le veți pune în practică."


(Ez 36,26-27)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 4 Apr 2007, 05:29 PM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Unul de-a dreptul alarmant:
"Fie Doamne mila Ta spre noi precum am nadajduit si noi intru Tine".


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 4 Apr 2007, 11:45 PM
Mesaj #41


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



Matei 05:11 –
„Ferice de voi când, din pricina Mea, oamenii vă vor ocărî, vă vor prigoni
si vor spune tot felul de lucruri rele si neadevărate împotriva voastră!”


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 5 Apr 2007, 11:20 AM
Mesaj #42


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Da, este interesant paragraful. Parerea mea e ca atunci cind se face referire la el se pune prea putin accentul pe formularea din pricina Mea. Daca punem corect (e si aici o dificultate: a vedea limpede care-s prigonirile din pricina Lui si care nu...) "problema", chestiunea prigonirii se mai nuanteaza un pic si e loc de meditatie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 5 Apr 2007, 11:52 AM
Mesaj #43


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



"Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri."


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 17 Jun 2007, 02:40 PM
Mesaj #44


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Fariseii și câțiva cărturari, veniți din Ierusalim, s-au adunat la Isus.
Ei au văzut pe unii din ucenicii Lui prânzind cu mâinile necurate, adică nespălate. – Fariseii, însă, și toți Iudeii nu mănâncă fără să-și spele cu mare băgare de seamă mâinile, după datina bătrânilor....

...În urmă, a chemat din nou noroadele la Sine, și le-a zis: „Ascultați-Mă toți și înțelegeți.Afară din om nu este nimic care, intrând în el, să-l poată spurca; dar ce iese din om, aceea-l spurcă.Dacă are cineva urechi de auzit, să audă.După ce a intrat în casă, pe când era departe de norod, ucenicii Lui L-au întrebat despre pilda aceasta.El le-a zis: „Și voi sunteți așa de nepricepuți? Nu înțelegeți că nimic din ce intră în om de afară, nu-l poate spurca?Fiindcă nu intră în inima lui, ci în pântece, și apoi este dat afară în hazna?” A zis astfel, făcând toate bucatele curate.
El le-a mai zis: „Ce iese din om, aceea spurcă pe om.Căci dinăuntru, din inima oamenilor, ies gândurile rele, preacurviile, curviile, uciderile, furtișagurile, lăcomiile, vicleșugurile, înșelăciunile, faptele de rușine, ochiul rău, hula, trufia, nebunia.
Toate aceste lucruri rele ies dinăuntru, și spurcă pe om.”"


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 23 Feb 2008, 07:52 PM
Mesaj #45


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



Geneza (Facerea) 3:5 din versiunea ortodoxa:

"veţi fi ca Dumnezeu, cunoscând binele şi răul"

Eu as prefera alta versiune, poate fiindca cred ca pentru noi se indeplineste promisiunea sarpelui:

"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau"


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 24 Feb 2008, 09:04 PM
Mesaj #46


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Promisiunea sarpelui este sincera? In ce sens se adevereste?
Este vorba de mai multi zei, nu de un singur Dumnezeu?
Te-as ruga sa detaliezi problema pe topicul Nelamuriri, aici ne limitam la postarea versetelor biblice preferate.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vvv@li
mesaj 11 Mar 2008, 08:27 PM
Mesaj #47


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 160
Inscris: 9 March 08
Din: Bucureti
Forumist Nr.: 11.368



O curiozitate a Bibliei:

Oare care este capitolul cel mai scurt din Biblie?
Psalmul 117

Dar capitolul cel mai lung?
Psalmul 119

Iar capitolul din mijlocul Bibliei? Bineinteles ca este Psalmul 118...

Deci: sunt 594 de capitole inainte de Psalmul 118 si 594 de capitole dupa Psalmul 118.
Aduna cele doua numere = 1188.
Ce crezi, care verset este in mijlocul capitolului din mijlocul Bibliei?
Psalmul 118:8

„Mai bine este sa cauti un adapost in Domnul, decat sa te increzi in om."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 17 Mar 2008, 06:33 PM
Mesaj #48


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



"Fiule, dacă vei primi cuvintele mele, dacă vei păstra cu tine învăţăturile mele, dacă vei lua aminte la înţelepciune şi dacă-ţi vei pleca inima la pricepere; dacă vei cere înţelepciune şi dacă te vei ruga pentru pricepere, dacă O VEI CAUTA CA ARGINTUL şi VEI UMBLA DUPA EA CA DUPA O COMOARA, atunci VEI INTELEGE FRICA DE DOMNUL şi vei găsi cunoştinţa lui Dumnezeu. Căci Domnul dă înţelepciune; din gura Lui iese cunoştinţă şi pricepere."

„Frica Domnului este începutul înţelepciunii"


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Boudicca
mesaj 19 Jun 2008, 04:19 PM
Mesaj #49


ex-nOtHiNg_SwEeT
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.170
Inscris: 14 February 08
Din: lumea mea
Forumist Nr.: 11.273



"Ranile facute de un prieten dovedesc credinciosia lui, dar sarutarile unui vrajmas sunt mincinoase"

Proverbele 27:6


--------------------

" Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
Ni le bien qu'on m'a fait, ni le mal
Tout ça m'est bien égal... "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 23 Jun 2008, 06:10 PM
Mesaj #50


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



12. Dacă vezi un om care se crede înţelept, poţi să ai mai multă nădejde pentru un nebun decât pentru el. -Prov 26.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 27 Jul 2008, 01:26 PM
Mesaj #51


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Romani 1

23 şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tîrîtoare.

Ieremia 7:18
Copiii strîng lemne, părinţii aprind focul, şi femeile frămîntă plămădeala, ca să pregătească turte împărătesei cerului, şi să toarne jertfe de băutură altor dumnezei, ca să Mă mînie.``

Ieremia 44:19
,,De altfel, cînd aducem tămîie împărătesei cerului şi -i turnăm jertfe de băutură, oare fără voia bărbaţilor noştri îi pregătim noi turte ca s'o cinstim făcîndu -i chipul, şi -i aducem jertfe de băutură?``




Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 28 Jul 2008, 09:07 AM
Mesaj #52


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Dar si alta Imparateasa, pe care Sfantul Apostol Ioan o vede imbracata in lumina si, incununata cu stele, avand sub picioare luna (Apoc. 12, 2).

Sfantul Apostol Ioan o vede imbracata in lumina si, incununata cu stele, avand sub picioare luna (Apoc. 12, 2). Imparateasa cea adevarata, nu inchipuita de mintea umana, care sta de-a dreapta lui Dumnezeu.

Celei careii s-a INCHINAT arhanghelul Gavriil, la Buna Vestire (Luca 1, 28-29) si in acelasi chip i s-a inchinat ei Sfanta Elisabeta, Maica Sfantului Ioan Botezatorul (Luca 1, 40-43). Insasi Sfanta Fecioara, prin Duhul Sfant, prooroceste ca pe ea o vor ferici toate neamurile: 'Ca, iata, de acum ma vor ferici toate neamurile, ca mi-a facut mie marire Cel Puternic'…(Luca 1, 48-49), adica cinstirea ei este voita de Dumnezeu ."

Un om insa, nu o divinitate.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 29 Jul 2008, 11:36 PM
Mesaj #53


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
Dar si alta Imparateasa, pe care Sfantul Apostol Ioan o vede imbracata in lumina si, incununata cu stele, avand sub picioare luna (Apoc. 12, 2).

Bineînţeles, o minciună uşor de dovedit şi, mai mult ca sigur va fi vehement negată.

Apocalipsa 12:2 nu menţionează nicio ÎMPĂRĂTEASĂ în versul 2

Apocalipsa 12

2Ea era însărcinată, ţipa în durerile naşterii, şi avea un mare chin ca să nască.

Nu observ nicio ÎMPĂRĂTEASĂ.

Poate, în versul 1, se menţionează ceva, însă nici vorbă de ÎMPĂRĂTEASĂ. Anexez proba biblică necesară dovedirii minciunii.

Apocalipsa 12

1În cer s'a arătat un semn mare: o femeie învăluită în soare, cu luna supt picioare, şi cu o cunună de douăsprezece stele pe cap.

Postez şi textul koine, pt a se vedea că nu este o greşeală de traducere.

ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ ΙΩΑΝΝΟΥ 12
1και σημειον μεγα ωφθη εν τω ουρανω γυνη περιβεβλημενη τον ηλιον και η σεληνη υποκατω των ποδων αυτης και επι της κεφαλης αυτης στεφανος αστερων δωδεκα

Cuvântul este Strong's Number 1135 (γυνή: wife, woman), deci, nicidecum împărăteasă.

Hristos este împăratul cerurilor, iar mama lui este împărăteasă. Cine o cinsteşte făcându-i chip face idolatrie.




Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Jul 2008, 12:36 PM
Mesaj #54


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy

Intre citatele de la Ieremia 7:18:

18 Copiii adună lemne, iar părinţii aţâţă focul şi femeile frământă aluatul ca să facă turte pentru zeiţa cerului şi să săvârşească turnări în cinstea altor dumnezei, ca să Mă rănească pe Mine.

Ieremia 44:19
19 Şi femeile au adăugat: "Când tămâiam noi zeiţa cerului şi-i săvârşeam jertfe cu turnare, oare fără ştirea bărbaţilor noştri îi făceam noi turte cu chipul ei şi-i săvârşeam jertfe cu turnare?"

si citatul de la Apocalipsa 12:2, nu este absolut nici o legatura...
Citatele de la Ieremia se refera la Astarte, asa cum te-a lamurit si Andra, iar citatul din Apocalipsa se refera la Maica Domnului...
Ma gandesc cum poti face asemenea confuzii?!

Andra nu a spus ca in Apocalipsa 12:2 este cuvantul "Imparateasa", ci doar asa a numit-o ea pe Maica Domnului, de care este vorba acolo...
QUOTE
Cine o cinsteşte făcându-i chip face idolatrie.

Cel care i-a facut chip Fecioarei Maria este chiar Dumnezeu... Dumnezeu a creat-o pe Fecioara Maria si i-a dat chipul pe care oamenii l-au vazut....
Noi o cinstim pe Fecioara Maria pentru ca este Maica lui Iisus Hristos, Mantuitorul nostru, si careia chiar Dumnezeu i-a dat mare cinste. De asemenea si ingerii i-au dat cinste si inchinaciune...
28 Şi intrând îngerul la ea, a zis: Bucură-te, ceea ce eşti plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată eşti tu între femei.
29 Iar ea, văzându-l, s-a tulburat de cuvântul lui şi cugeta în sine: Ce fel de închinăciune poate să fie aceasta?
(Luca 1)
De altfel chiar Duhul Sfant prin gura ei spune:
42 Şi cu glas mare a strigat şi a zis: Binecuvântată eşti tu între femei şi binecuvântat este rodul pântecelui tău.
43 Şi de unde mie aceasta, ca să vină la mine Maica Domnului meu?
44 Că iată, cum veni la urechile mele glasul salutării tale, pruncul a săltat de bucurie în pântecele meu.
45 Şi fericită este aceea care a crezut că se vor împlini cele spuse ei de la Domnul.
46 Şi a zis Maria: Măreşte sufletul meu pe Domnul.
47 Şi s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu,
48 Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.
49 Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic şi sfânt este numele Lui.
(Luca 1)
Apoi daca tu zici ca Dumnezeu face idolatrie cand o cinsteste si o mareste astfel pe Maica Domnului, eu ce sa mai zic?! Trebuie sa mai recitesti aceste capitole ca vad ca le incurci rau... hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 31 Jul 2008, 12:31 PM
Mesaj #55


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Da, "se referă" la astarte....... te cred pe tine pe cuvânt, cum să nu! rofl.gif

Cum avem şi bârnă în ochi, sigur. Totul este fizic, nimic nu are înţeles spiritual. rofl.gif Că aşa cred unii şi, deh, trebuie să-i credem pe cuvânt.

Iar, iudeii înseamnă numai cei din tribul lui Iuda. Ce contează că Scriptura ne spune că cei care sunt în Hristos sunt iudei, nu? Doar nu vrem să contrazicem biserica cu Scriptura, nu? Mai bine băgăm capul în nisip, să nu supărăm pe nimeni. rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 1 Aug 2008, 11:18 AM
Mesaj #56


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Revenind la versuri preferate:

Romani 1

25căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s'au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 14 Sep 2008, 10:44 AM
Mesaj #57


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Cruce sfântă părăsită lângă margine de drum
Coperişul tău se strică, lângă creştinii de acum.

Cruce sfântă, jalnic este tristă stai plecată-n jos
Şi nu-i nimeni să te-ndrepte, oh, ce lucru dureros.

Oamenii nu-şi mai ridică pălăria-n dreptul tău
Să se-nchine şi să zică: "Doamne feri-ne de rău!"

Cruce sfântă cu putere, tristă stă în locul tău
Cauţi la lume fără a cere, ceva-n ajutorul tău.

Nimeni nu mai vine doară să te-ndrepte iar frumos
Bate vântul te doboară, cu icoana lui Hristos.

Dar credinţa mea îmi spune, că mult nu va dăinui
Printr-o tainică minune, Crucea iar va birui.

(Unde aş putea găsi pe net de download-at astfel de cântări?)


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Sep 2008, 12:59 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Matei 11-11
"Adevărat vă spun că, dintre cei născuţi din femei, nu s'a sculat nici unul mai mare decît Ioan Botezătorul. Totuşi, cel mai mic în Împărăţia cerurilor este mai mare decît el."


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Sep 2008, 03:24 PM
Mesaj #59


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Ioan Botezatorul este cel mai mare dintre prooroci...
Maica Domnului este cel dintai dintre sfinti...
28 Şi intrând îngerul la ea, a zis: Bucură-te, ceea ce eşti plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată eşti tu între femei. (Luca 1)
Iar Fecioara Maria, plina de Duh Sfant a zis:
46 Şi a zis Maria: Măreşte sufletul meu pe Domnul.
47 Şi s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu,
48 Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.
49 Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic şi sfânt este numele Lui.
(Luca 1)


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 14 Sep 2008, 05:30 PM
Mesaj #60


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Ieremia 44


16,,Nu te vom asculta în nimic din cele ce ne-ai spus în Numele Domnului.

17Ci voim să facem cum am spus cu gura noastră, şi anume: să aducem tămîie împărătesei cerului, şi să -i turnăm jertfe de băutură, cum am făcut, noi şi părinţii noştri, împăraţii noştri şi căpeteniile noastre, în cetăţile lui Iuda şi în uliţele Ierusalimului. Atunci aveam pîne de ne săturam, eram fericiţi, şi nu treceam prin nici o nenorocire!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Sep 2008, 05:46 PM
Mesaj #61


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



42 Şi cu glas mare a strigat şi a zis: Binecuvântată eşti tu între femei şi binecuvântat este rodul pântecelui tău.
43 Şi de unde mie aceasta, ca să vină la mine Maica Domnului meu?
(Luca 1)

27 Şi când zicea El acestea, o femeie din mulţime, ridicând glasul, I-a zis: Fericit este pântecele care Te-a purtat şi fericiţi sunt sânii pe care i-ai supt!
28 Iar El a zis: Aşa este (
Luca 11)

Acest topic a fost editat de Clopotel: 14 Sep 2008, 05:48 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 14 Sep 2008, 09:04 PM
Mesaj #62


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Ieremia 17

5,,Aşa vorbeşte Domnul: blestemat să fie omul care se încrede în om, care se sprijineşte pe un muritor şi îşi abate inima dela Domnul!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Sep 2008, 10:10 PM
Mesaj #63


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



1 Domnul este luminarea mea şi mântuirea mea; de cine mă voi teme?
2 Domnul este apărătorul vieţii mele; de cine mă voi înfricoşa?
(Ps 26)

Iubi-Te-voi Doamne, vârtutea mea. Domnul este întărirea mea şi scăparea mea şi izbăvitorul meu (Ps. 17:1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 14 Sep 2008, 10:19 PM
Mesaj #64


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Psalmi 11

5Domnul cearcă pe cel neprihănit, dar urăşte pe cel rău şi pe cel ce iubeşte silnicia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Sep 2008, 10:28 PM
Mesaj #65


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Omul de nimic, omul necinstit şi viclean umblă cu minciuna pe buze. (Pilde 6:12)


31 Deci zicea Iisus către iudeii care crezuseră în El: Dacă veţi rămâne în cuvântul Meu, sunteţi cu adevărat ucenici ai Mei;
32 Şi veţi cunoaşte adevărul, iar adevărul vă va face liberi.
(Ioan 8)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 14 Sep 2008, 10:52 PM
Mesaj #66


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Apocalipsa 19

10Şi m'am aruncat la picioarele lui ca să mă închin lui Dar el mi -a zis: ,,Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sînt un împreună slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, cari păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te! (Căci mărturia lui Isus este duhul proorociei.``)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Sep 2008, 11:12 PM
Mesaj #67


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



25 Batjocură rea este la om minciuna, în gura celor neînvăţaţi pururea va fi.
26 Mai bun este furul decât cel care pururea minte; iar amândoi vor fi moştenitorii pieirii.
27 Năravul omului mincinos este ocară şi ruşinea lui este cu el pururea.
(Sirah 6)

5 Dragostea nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul.
6 Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
(1 Corinteni 13)



Deste ce inseamna "inchinare" detalii aici
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 14 Sep 2008, 11:28 PM
Mesaj #68


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Psalmi 5

5Nebunii nu pot să stea în preajma ochilor Tăi; Tu urăşti pe cei ce fac fărădelegea,

6şi pierzi pe cei mincinoşi; Domnul urăşte pe oamenii cari varsă sînge şi înşală.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 01:54 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman