HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Re: Agonia Unei Halucinatii
Mihai
mesaj 15 Feb 2004, 02:41 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Comentarii referitoare la materialul Agonia Unei Halucinatii, semnat de 3,1415926535.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 15 Feb 2004, 03:48 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Sa nu fie cu suparare... In spirit constructiv, o sa trec aici ce nu mi s-a parut bine.

QUOTE (Pi)
norii [...] grabind sa ajunga deasupra locului si sa-si descarce incarcatura

Ceva in repetitia aia suna dubash... Asta desigur daca nu a fost intentionat formulat asa ca o figura de stil.

QUOTE (Pi)
spectacolul celest de fulgere

Din nou, ceva imi suna ciudat in urechi... Nu ar fi fost oare mai bine "spectacolul celest al fulgerelor?"

QUOTE (Pi)
ma simt paralizat locului

Sigur exista expresia asta? S-ar putea dar eu nu sunt sigur. Da, acelasi vechi "nu-mi suna bine".

QUOTE (Pi)
Sunt confuz iar creierul imi bate in cap

Eventual pulsul din arterele craniene... smile.gif Literar mai bine ar fi fost poate "sangele imi bate in cap" sau stiu eu cum. Oricum "nu-mi suna bine".

QUOTE (Pi)
Nu vad nimic decat lumina... nu simt nimic decat energia ei

Acuma ceva imi suna a limbaj de lemn... Eventual de prezentator semidoct la stirile de sapte seara. Alternative: Nu vad nimic in afara de..., Nu vad altceva decat....

In rest, un numar de epitete si comparatii indoielnice, printre care as aminti "entitate incetosata", "oasele imi tremura ca un vibrator electric".

Nu ar fi bine oare ca textele literare sa fie editate cu diacritice romanesti? Asta nu neaparat pentru textul sau autorul acesta, dar in general.


Reamintesc, aici am subliniat aspectele care mi s-a parut ca lasa de dorit. Nu inseamna ca nu exista in povestire si lucruri bune, cum ar fi de exemplu partile descriptive si in special primul paragraf, care chiar reuseste sa te transpuna (sa te "duca") in atmosfera descrisa (desi alegerea verbului "a observa" in contextul acela liric este la randul ei indoielnica).

Poate ca o sa scriu si un review pozitiv, deocamdata atat.

Acest topic a fost editat de E.B.E.: 15 Feb 2004, 04:33 PM


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 16 Feb 2004, 11:25 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Asa cum spunea si EBE - textul reuseste sa te transpuna in lumea respectiva. In opinia mea acesta este lucrul cel mai important, deci scopul a fost atins. Si e clar ca este ceva original, nu copiat. Nu stiu ce drum ti-ai ales in viata, dar sa nu renunti sa scrii -cuvintele iti sunt prietene, te ajuta sa-ti exprimi sentimentele, nu oricine are privilegiul acesta. Cat despte tehnica in sine, asta se invata...ai tot timpul. Si oricum scrii infinit mai bine decat altii de varsta ta , as spune si decat altii care se cred experti. Nimic nu ma enerveaza ca un text corect, dar fad. Una peste alta - am citit cu placere, si mai astept si altele...

Acest topic a fost editat de denise_d: 16 Feb 2004, 11:28 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Feb 2004, 11:25 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
OMU'BUN
mesaj 17 Feb 2004, 02:31 AM
Mesaj #4


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Se pare ca tu ai tendinta sa expui extrem de convingator imagini stranii! Ma intreb daca sunt in intregime fictiuni, sau chiar esti uneori martorul unor asemenea scene! Cred ca ar trebui sa-ti indrepti gandurile catre literatura genului paranormal, sau groaza!... De ce nu? wink.gif
In ce priveste "critica" asupra textului, da, sunt de parere ca pe ici-pe colo te-ai grabit. Dar asta se intampla oricaruia dintre noi si sunt convins ca dupa nu foarte mult timp iti dai seama si singur unde trebuie sa intervii cu modificari. Unele (nu toate) dintre sesizarile lui E.B.E. sunt intemeiate, altele am vazut ca nici el nu le-a observat, ca n-ar fi ezitat sa le aminteasca!... hh.gif Nu le comentez, fiindca le descoperi si singur. Raman din nou la aceeasi parere: pentru varsta ta scrii excelent. Nu stiu insa mare lucru despre potentialul tau. (La varsta ta, numai iubitei ii scriam scrisori lungi de peste 30 de pagini, de credea gazda ca-i trimit material de rochii!! rolleyes.gif ) Incearca sa dezvolti o idee care-ti trece prin cap, sau o tema anume data de altcineva. Daca nu te impotmolesti dupa patru pagini, fiind golit de imaginatie, inseamna ca ai toate sansele din lume sa devii un alt "Steven Spielberg". Daca te impotmolesti, nu dezarma! Cauta sa continui de unde-ai ramas, in momentul in care muza apare din nou! Spre exemplu, facand abstractie de plagiat, cele doua materiale ale tale pot fi unite, iar ultimul mai ales poate fi dezvoltat cat pentru un film de lung metraj, detaliind fiecare personaj: pisica Nina - macar jumatate de ora de tensiune, fantoma - vreo ora, decorul vreo jumatate, iar personajul principal se poate intinde pe un serial intreg!...
Acum nu trebuie sa iei chiar in serios ce spun eu, dar orice idee aparent nebuna, poate deveni peste noapte pentru altii ceva de genul: "Cum p**** ma-sii de nu m-am gandit eu?" laugh.gif
PS- Cand ajungi celebru, poate imi trimiti si mie limuzina sa ma ia la spectacolul de gala, unde-ti vor fi inmanate cel putin 7 Oscar-uri!... jamie.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 17 Feb 2004, 02:45 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Hmm... 17 ani (autorul adica).

Okay. Imi mentin criticile, si in acelasi spirit constructiv. Dar imi "inmoi" atitudinea fata de autorul in sine. Corect, la varsta aceasta (desi sunt persoane care ar fi scris mult mai bine) majoritatea ar fi scris mult mai rau. Talentul este acolo, din cate vad si pot eu presupune, asa ca subscriu la parerile de mai sus: e okay.

Atentie! A nu se trage concluzia ca singurul lucru de imbunatatit este forma.

Keep up the good work! And make it better.

Atata tot.

E.B.E.


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 17 Feb 2004, 03:40 PM
Mesaj #6


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Ma bucur ca mi-ati citit cu atentie textul si ca mi-ati spus parerile voastre care intr-o buna masura ma ambitioneaza. As putea gasi o paleta de scuze (chiar foarte bune) care sa ma absolve intr-o oarecare masura de unele neregularitati pe care le-ati gasit, dar nu vreau sa devin patetic "infundandu-ma" in scuzele de rigoare.
Va multumesc pt faptul ca imi supravegheati scrisul si cu ajutorul vostru (dar nu numai) voi incerca sa ma corectez.

Daca pe unii va multumeste, voi scrie cu caractere romanesti, nu vad de ce nu...
Va multumesc pt sfaturile voastre, le primesc cu interes.
Sper ca in vacanta de paste sa ma pot concentra mai mult asupra scrisului.

P.S. OmuleBun, nu stiu de limuzina, dar cine stie, intr-o zi... ce-ai zice de-o bere? cool.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 17 Feb 2004, 03:48 PM
Mesaj #7


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



@3,1415926535: Diacriticele din Word nu sunt recunoscute de softul acestui forum si apare semnul intrebarii in loc de ? ?i ?. E recomandat sa inlocuiesti aceste diacritice in Notepad, pentru a nu fi probleme. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rebel
mesaj 17 Feb 2004, 04:51 PM
Mesaj #8


Don Juan Cronicar
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.524
Inscris: 14 February 04
Din: Aproape în aproape
Forumist Nr.: 2.225



QUOTE (Mihai @ Feb 17 2004, 03:48 PM)
@3,1415926535: Diacriticele din Word nu sunt recunoscute de softul acestui forum si apare semnul intrebarii in loc de ? ?i ?. E recomandat sa inlocuiesti aceste diacritice in Notepad, pentru a nu fi probleme. smile.gif

Uhm, de fapt, forumul suportă unele diacritice - ă, â si î. Celelalte nu, iar aceasta se întâmplă în orice sistem de forum, nu doar în cel oferit de IPS.


--------------------
Dragostea, precum un râu, îşi va găsi un nou curs de fiecare dată când va întâlni în cale un obstacol.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 17 Feb 2004, 07:49 PM
Mesaj #9


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Eu credeam ca putem folosi toate diacriticile: ăĂ,âÂ,îÎ,şŞ,ţŢ !


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 17 Feb 2004, 11:47 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



@rebel. E o confuzie... "ă"-ul tau nu este a, ci un a cu tilda deasupra.

Forumul suporta setul ISO-8859-2 (Latin 2), care contine diacritice romanesti. "ă"-ul tau este din ISO-8859-1 (Latin 1).

Cu copy-paste-ul din Word, nu stiu ca nu am incercat. Dar toate caracterele romanesti sunt suportate.


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 18 Feb 2004, 01:30 PM
Mesaj #11


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Am prins ideea!
Revenind la comentarii...


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 19 Feb 2004, 12:03 AM
Mesaj #12


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Am citit ieri textul dar din motive inca necunoscute n-am postat o parere cu toate ca vroiam sa zic ceva.

Intr-adevar, unele sintagme nu suna chiar bine insa, atmosfera ai reusit sa o redai destul de fidel cu ceea ce cred ca aveai in minte.

Cu timpul - scriind - vei vedea ca textele tale se vor imbunatatii tot mai mult, atat din punct de vedere a stilului cat si a ideii cuprinse in ele.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 19 Feb 2004, 10:06 AM
Mesaj #13


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Totusi intampin dificultati in a-mi imbunatati stilul caci nu am mult timp pt citit carti, desi imi place mult sa citesc...


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 04:13 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman