HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Cat Mai Poti Suporta?
milimetru
mesaj 15 Dec 2005, 02:37 PM
Mesaj #106


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Aşa e Mara. Bună şi īnţeleaptă ca un proverb eşti şi de data asta mwah1.gif Dar dacă panoul arată chiar aşa cum e īn poză trebuie să mă "īntorc": cum de nu-l citeşte corect lumea? Că e suficient de limpede ce scrie acolo.

ps: da, cīnd dai de ceva mai bun pe undeva trebuie să caşti ochii: de obicei nu există "mai bun" fără şmecheria aferentă! biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 15 Dec 2005, 02:41 PM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Nu abis nu este deloc clar mai ales pentru straini si pentru oameni care nu se asteapta sa fie excrocati in centrul bucurestiului ca la alba neagra...dupa cum am scris mai sus am testat 10 persoane care intentionau sa schimbe acolo si nici una nu a inteles ce scria acolo ( nu pot sa postez acum poza facuta de mine dar nu este vorba de panoul de mai sus ci tot ceva in genu asta) Chiar si dupa insistentele mele de a citi atent si dupa intrebarea daca stiu sa citeasca romaneste tot nu au inteles ca este vorba despre doua cursuri! Mai explicit am sa incerc sa explic felul cum a fost conceput panoul...La nivelul ochilor si in prima rubrica er scris cursul unu care atrage clietii...dar care nu este cel real, la mijloc era scris cu litere de aceiasi dimnsiune si culoare (dupa cum era scris tot panoul ca sa nu atraga nimic atentia) Curs vinz. iar la urma toata pe acelasi rind cursul real care era mai mic cu 5000 lei fata de cursul atragator. Va dati seama ca nimeni nu ar schima la acest curs daca si-ar da seamea! Pe undeva sus de tot ca trebuia sa ridici bine capul si sa citesti era scrisa si explicatia acestor cursuri dar cifrat, mai bine zis cam asa: cump. curs 1 pt. sume mai mari de 5000E apoi niste hieroglife care reprezentau prescurtarile celorlalte valute si urma cump. curs 2 pt sume mai mici de 5000E dar totul scris in asa fel incit chiar daca te uitai atent si stateai sa te gindesti citeva minute tot nu intelegi usor despre ce este vorba! Lucru demonstrat in filmuletul pe care l-am facut! iar pentru cine nu este clar il sfatuiesc sa se duca si sa schimbe acolo!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Dec 2005, 02:45 PM
Mesaj #108


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Flori,

Panoul din poza este, dupa parerea mea, ok. Linkul de mai sus m-a facut sa cred ca panoul care te-a indus in eroare semana cu acesta. Dar daca tu ai vazut in fata casei de schimb altul cu informatii ambigue, ai dreptate.

Acest topic a fost editat de abis: 15 Dec 2005, 02:48 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Dec 2005, 02:45 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
flori
mesaj 15 Dec 2005, 02:54 PM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (Mara @ 15 Dec 2005, 02:31 PM)
exista banci! Plus ca atunci cand vezi un curs sensibil mai bun decat altele in zona, te cam gandesti ca pe undeva trebuie sa fie vreo smecherie si casti ochii.

E foarte adevarat si e prima data cind mi se intimpla asa ceva de obicei schimb la banca sau chiar si la casa de schimb dar asta nu am patit pina acum...desigur a doua oara nu mai pupa ei de la mine asa pomana si poate nici de la altii pe care am avut grija sa-i avertizez si sa-i rog sa transmita la toate cunostintele lor despre casele de jefuit ca de schimb nu pot sa le numesc!

[Editat de calfa: atitudine denigratoare la adresa unui forumist.]

Acest topic a fost editat de calfa: 16 Dec 2005, 12:37 PM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 15 Dec 2005, 03:24 PM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



[Editat de calfa: atitudine denigratoare la adresa unui forumist.]

Acest topic a fost editat de calfa: 16 Dec 2005, 12:39 PM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Dec 2005, 03:43 PM
Mesaj #111


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Flori,

Incearca sa pui aici o poza cu panoul ala, si ne lamurim daca a fost o escrocherie sau daca ai fost tu neatenta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 15 Dec 2005, 03:53 PM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (abis @ 15 Dec 2005, 03:43 PM)
Flori,

Incearca sa pui aici o poza cu panoul ala, si ne lamurim daca a fost o escrocherie sau daca ai fost tu neatenta.

abis din pacate aici nu am posibilitate sa pun poza dar cu prima ocazie promit sa o pun...oricum daca vrei sa te convingi si ai drum pe acolo ai putea sa treci pe la adresa de mai sus...in afara de asta macar sint multumita si cu costiinta impacata ca am salvat citeva zeci de oameni de la teapa desi mi-am pierdut citeva zile in fata acelei societati...Sper sa dea faliment si sa nu mai schimbe nimeni la casele de schimb in romania...desi excrocii oricum au posibilitatea sa se reprofileze in alte domenii daca nu cumva vor ajunge in guvern!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Dec 2005, 03:57 PM
Mesaj #113


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Flori,

Drum pe acolo nu stiu daca am zilele astea, dar in urma cu mai putin de o saptamana am schimbat niste bani la o casa de schimb valutar din apropiere, pe Smardan (este parca intre Gregory's si Refeissen), la un curs ok si fara astfel de probleme.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 15 Dec 2005, 04:04 PM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Ai avut noroc!
Deci nu e o rusine sa schimbi la o casa de schimb, dupa cum afirma cineva pe aici ca ar fi o dovada a lipsei de civilizatie a schimba valuta la o casa de schimb si nu la banca!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Dec 2005, 04:28 PM
Mesaj #115


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu, nu am avut noroc, am fost doar atent. Stiu si eu cazurile unora care s-au parlit pentru ca nu au fost atenti ca la o casa de schimb valutar se practica si comision, asa ca ma uit de doua ori inainte de a intra intr-una.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 15 Dec 2005, 05:07 PM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Acuma, sa inteleg ca te-ai suparat din cauza ca era scris mic si nu ai inteles si ti-ai luat teapa? Legal, sunt acoperiti. E facut special ca sa te induca in eroare, folosind insa mijloace legale. Din moment ce au folosit mijloace legale, nu cred ca pot fi trasi la raspundere in nici un fel.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 15 Dec 2005, 05:32 PM
Mesaj #117


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (Blakut @ 15 Dec 2005, 05:07 PM)
Acuma, sa inteleg ca te-ai suparat din cauza ca era scris mic si nu ai inteles si ti-ai luat teapa? Legal, sunt acoperiti. E facut special ca sa te induca in eroare, folosind insa mijloace legale. Din moment ce au folosit mijloace legale, nu cred ca pot fi trasi la raspundere in nici un fel.

Blakut, nu sint doar suparata sint indignata si ma doare-n suflet dar nu pentru ca mi-au luat acei excrocii 230RON ci pentru soarta tarii mele si a unor cetateni care ar dori sa traiasca aici dar in alte conditii si nu se poate deoarece exista o alta parte care e, ca sa ma exprim asa, ca un cancer si nu se stie daca va putea fi vre-odata extirpat!
Tocmai asta ma intreb si eu cine a facut legile de asa natura ca sa fie folosite in favoarea excrocilor si in defavoarea oamenilor cinstiti?


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 15 Dec 2005, 06:24 PM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Nefertiti, Mara si mariusc2, incercati sa o intelegeti putin pe flori. Cand stai ani de zile prin locuri in care nu se fura, nu se minte si nu se fac inselaciuni (nu la ordinea zilei, ca de facut, peste tot se fac) este foarte greu sa iti schimbi atitudinea dintr-una relaxata intr-una usor paranoica. Si cu atat mai greu e sa accepti ca ai fost inselat.

QUOTE
Ca o chestie, aeroportul al mai mare al frincilor "Charles de Gaulle" e mult mai plin de jeg decat Otopeniul nostru romanesc. Iar Bronxul, Brooklin-ul americanilor sunt de o mie de ori mai jegoase si mai darapanate decat cea mai jegoasa parte a Ferentariului.

Prin aeroporturile nemtesti ai fost? jamie.gif


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 15 Dec 2005, 06:47 PM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Cata mai discutia pentru un fleac. ohmy.gif

Mi-am furat-o si eu cu cativa ani in urma tot de la o casa de schimb din centrul Bucurestiului. Sistemul alora era putin diferit. Aveau afisat un curs de cumparare aproape cat cel de vanzare. Smecheria era ca undeva pe geam, sus, cam la 2 m si ceva, acolo unde nu se uita nimeni, scria cu litere de un gri deschis, care nu iti atrage privirea in nici un fel (ce-i drept era scris mare), "Comision 8%". Mi-am dat seama abia cand am citit bonul. De atunci ma uit de mai multe ori si intreb inainte de a face orice fel de operatiune de schimb.

Ca sa alungam mitul ca doar in Romania exista astfel de "strategii de marketing", va mai spun ca am vazut si in Cehia, in Praga ceva asemanator, si nu doar la o casa de schimb ci la majoritatea. Scrie mare, cu rosu COMISION 0%. Mic scrie ca doar pentru cecuri de calatorie si ca de fapt comisionul pentru celelalte operatiuni este de...
Am schimbat bani si in Cehia dar acolo am intrebat inainte si am schimbat la cursul care mi s-a parut avantajos. Chiar am negociat comisionul cu cel de la casa de schimb. Cred ca mi-a luat 3,5%.

De scris in presa s-a mai scris despre aceste smecherii. Omul cat traieste invata, trebuie doar sa fii cu ochii in 16.

Pana acum cred ca am fost la un pas de a fi buzunarit de cel putin 10-12 ori, de fiecare data mi-am dat seama la timp pentru a ma feri. Nu am facut scandal ca sa nu ma trezesc cu alte probleme, pur si simplu am ramas cu satisfactia ca i-am facut eu pe hoti si nu ei pe mine.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 15 Dec 2005, 08:27 PM
Mesaj #120


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai uite un exemplu care mie mi-a starnit nervii:

QUOTE
Brrr! acum chiar imi vine sa plec dincolo cit mai repede mi-e frica sa mai vin in Romania!


Vorbesti de parca ai fi in Columbia, unde te impusca pe strada (daca n-or fi legende urbane si alea). Sincer, de ce exagerezi? De acord, sunt un milion de lucruri de rezolvat in tara asta, da' nici chiar asa!

[Editat de calfa: off topic]


[Editat de calfa: flori, iata la ce s-a ajuns de la cateva atitudini denigratoare NU NUMAI la adresa celorlalti forumisti, dar si la adresa tarii noastre.

Poate tu nu ai inteles, flori, dar asta este un subiect in care discutam "cat mai poti suporta?" diferite aspecte ale traiului in Romania.

Subiectul a fost insa folosit, se vede cu ce efecte, pentru a discuta mai mult "de ce nu am suportat Romania si am ajuns sa plec din tara" si eventual "de ce abia astept sa imi termin vizita in tara". Ori, cu tot respectul, dar nu asta se discuta aici.

Mai reflectez inca daca sa las subiectul deschis sau sa il inchid definitiv. Va rog sa nu imi dati motive pentru a-l inchide definitiv. Multumesc. smile.gif ]


Acest topic a fost editat de calfa: 16 Dec 2005, 12:57 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 16 Dec 2005, 05:00 PM
Mesaj #121


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Calfa...te invit la topicul Bucurestiul meu iubit de la Natura si Turism, paginile 12-13!

Dupa ce ai sa citesti, te rog sa-mi spui care e diferenta dintre atitudinea lui Flori aici si a lui Nefertiti acolo !! hh.gif

[...]

[Editat de calfa: SORIN, subiectul este "Cat mai poti suporta?". Ce ai dorit cu acest mesaj al tau ?

Pe de alta parte, eu moderez acest subforum, nu "Natura si turism". De ce ar trebui sa o tratez pe nefertiti in functie de atitudinea ei de pe alt subforum ?

Dar daca tot propui un astfel de tratament fata de forumisti, dupa ce tu ai fost de mai multe ori suspendat, ar trebui oare sa tin seama de asta atunci cand iti analizez mesajele de la Dezbateri ? Eu cred ca NU.

Si doar in ultima instanta, atunci cand cineva ajunge sa provoace sau sa incurajeze mai multe situatii conflictuale la rand, cum s-a intamplat in cazul tau de mai multe ori in ultimul timp, ajung sa imi pun problema: care e atitudinea sa in general la Han ?

Sper sa revii la sentimente mai bune fata de Han si fata de forumisti, chiar daca ai avut cu ei conflicte. smile.gif]


Acest topic a fost editat de calfa: 21 Dec 2005, 11:35 AM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 16 Dec 2005, 05:08 PM
Mesaj #122


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE (Calfa)
Poate tu nu ai inteles, flori, dar asta este un subiect in care discutam "cat mai poti suporta?" diferite aspecte ale traiului in Romania.

Nu inteleg un lucru. Aici au voie sa-si exprime nervii doar romanii din Romania? unsure.gif

[Editat de calfa: Nu Ovidius. smile.gif Lui flori nu i s-a raspuns la inceput cu nervi. Ea insa s-a simtit lezata si si-a varsat nervii pe cei ce ii dadeau replica. Mai mult chiar, a inceput la nervi sa generalizeze in mod nepotrivit. Apoi au aparut nervii si de cealalta parte.]

Acest topic a fost editat de calfa: 21 Dec 2005, 11:18 AM


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 16 Dec 2005, 05:22 PM
Mesaj #123


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Io sa va spun ca NU port cash la mine. Nici in Austria, nici cind merg in vizita in Italia, Slovenia, Germania sau Romania. Am cardul de bancomat de pe care pot scoate bani deja schimbati. Cit iau ei exact comision nu mai stiu dar consider ca e mult mai safe sa nu port sute de euro cu mine. Ca nu stii niciodata de unde sare iepurele si te trezesti fara ei. Cardul in schimb nu-l pot folosi pentru ca nu stiu codul. Si il pot si declara pierdut. Maximum ce port in portofel este 30 euro, cind merg peste hotare 50 este suma care ar trebui sa-mi acopere unele mici urgente care s-ar ivi.
Escroci se gasesc prin toate natiile. Vezi scandalul recent din Germania cu carnea stricata, reetichetata si vinduta in magazine.
Sau sa va spun ca am comandat telecomanda noua pentru TV si am platit pretul integral, 50 de euro au cerut. Dupa 2 saptamini vine telecomanda din Germania si astia ne mai cer 100 ca cica n-o stiut ca e vorba de telecomanda pt TV plasma. Dar cind am comandat am dus si telecomanda veche si manualul cu instructiunile de folosire a tv-ului. Noaaa si m-am ratoit bine la ei si am cerut banii inapoi si am amenintat cu protectia consumatorului si etc. Pina la urma am primit telecomanda si n-am dat nici un ban in plus. Dar si mie atunci mi s-a parut escrocherie desi poate nu era cu intentie, numa din inconstienta. Asa cum si la agentiile de schimb scriu pretul mai mic cu litere mari ca sa atraga oamenii nu ca sa-i insele. Daca ar fi sa pun un anunt la matrimoniale as mentiona mai intii ca am parul lung sau mai stiu eu ce asa-zise calitati si poate chiar la urma as scrie ca-s mica si cracanata sau poate chiar as omite chestia asta. M-ar face asta escroaca??? rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Dec 2005, 05:52 PM
Mesaj #124


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Eu port doar cash cu mine. Daca am, e bine. Daca nu, raman acasa.
N-am incredere in "bani de plastic", in banci nici macar atat.
Poate ma credeti ca fiind inapoiat, dar n-am ce datorii sa platesc la banca. Nici macar la sfarsit de an cand vine plata de dobānzi...
Nu am de ce sa-i īngras pe aia... dry.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Dec 2005, 05:58 PM
Mesaj #125


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Carmelita @ 16 Dec 2005, 05:52 PM)
Oricum nu mi se pare corect sa calatoresc cu cash la mine.

Si daca ti-o iei ca mine? Intr-un vichend au avut aia de la BCR revizie sau si-au schimbat softul la bancomate, nu's ce devil.gif au facut, ca nu mergea sa scoti de pe card de la nici o banca, si am facut foamea prin Barlad, ca toti banii ii dadusem la hotel! mad.gif
Calfa tongue.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Dec 2005, 06:07 PM
Mesaj #126


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cand BCR-ul are o astfel de pauza, in general o anunta cu cateva zile inainte. Nu puteai scoate nici de la alte bancomate?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Dec 2005, 06:22 PM
Mesaj #127


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



De ce nu din buzunar? blink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
necko
mesaj 16 Dec 2005, 06:28 PM
Mesaj #128


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 53
Inscris: 14 February 05
Forumist Nr.: 5.707



QUOTE (Blakut @ 15 Dec 2005, 05:07 PM)
Acuma, sa inteleg ca te-ai suparat din cauza ca era scris mic si nu ai inteles si ti-ai luat teapa? Legal, sunt acoperiti. E facut special ca sa te induca in eroare, folosind insa mijloace legale. Din moment ce au folosit mijloace legale, nu cred ca pot fi trasi la raspundere in nici un fel.

nu e chiar asa. ci asa:


"Conform Ordinului nr. 12 din 14 februarie 2003 al Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorului (ANPC), agentii economici care desfasoara activitati de schimb valutar sunt obligati sa afiseze, la loc vizibil, comisionul perceput. Firmele care deruleaza activitati in domeniul amintit trebuie sa puna, atat in interiorul cat si in exteriorul casei de schimb valutar, o placheta de format minimum A3, de culoare alba, pe care sa fie inscris, cu caractere lizibile, de culoare rosie, comisionul perceput la operatiunile de schimb valutar. Acesta trebuie afisat separat pentru operatiunile de vanzare si pentru cele de cumparare. "


flori, tu ai dreptate, dar la noi inca mai e posibil sa intilnesti situatii de genul celei descrise de tine. e nevoie de multa atentie. dar ce spune Carmelita si anume ca nu poarta bani cash la ea, eu cred ca deja este o exagerare.

Calfa, nu cred ca e cazul sa inchizi subiectul. in fond toata lumea are dreptul sa isi spuna parerea, iar daca flori este atit de revoltata inseamna ca are motive. mi s-ar parea corect sa ii demonstram ca cealalta fata a monedei nu-i atit de ruginita.





--------------------
"pentru ca existam, trebuie sa stim totul... " - Herman
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Dec 2005, 08:20 PM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Ovidius @ 15 Dec 2005, 07:24 PM)
Nefertiti, Mara si mariusc2, incercati sa o intelegeti putin pe flori. Cand stai ani de zile prin locuri in care nu se fura, nu se minte si nu se fac inselaciuni

Care-i tara sau locul ala asa paradiziac ?! hmm.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 16 Dec 2005, 08:24 PM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Iubitii mei compatrioti...in primul rind tin sa multumesc pentru amabilitatea de a redeschide acest topic si de ce nu wink.gif si pentru criticile la adresa mea. Oricum nu recunosc nimic nici macar in fata "Marii Adunari Nationale" si nu-mi asum nici o vina. Iar opiniile personale o sa continui sa mi le exprim liber in orice situatie. E drept ca i-am spus lui mariusc2 ca presupun ca lucreaza la o casa de schimb, dar nu stiu de ce este asta considerata ca o jignire? wink.gif
De fapt subiectul acesta a fost cu totul altul si intentia mea nu a fost aceea de a poza in victima, asa cum s-a exprimat foarte dragut calfa... hh.gif De altfel chiar daca am fost victima unei excrocherii voi nu aveti cum sa ma ajutati si asta o stiam inca inainte de a posta aici! Am considerat ca eu as putea ajuta desconspirind acest fenomen si astfel salvindu-i pe altii care ar putea cadea victime acestor excroci ocrotiti de lege!
Titlul acestui topic este "Cit mai poti suporta?" deci am considerat logic sa postez aici acest fenomen neplacut care se petrece chiar in centrul capitalei noastre...M-am asteptat la o cu totul alta reactie din partea voastra, dar spre surprinderea mea, unele persoane au considerat de cuviinta sa-si reverse asupra mea, veninul adunat nu stiu de pe unde, poate pentru faptul ca din ce-am postat pe undeva pe forum a reiesit ca duc o viata mai buna, sau Dumnezeu stie din ce alte motive! Eu nu iau in consideratie aceste lucruri ba chiar ma bucur ca am reusit sa descopar citeva trasaturi de caracter ale unor forumisti! Este amuzant si constructiv! sa cunosti astfel lumea!:thumb:

[Editat de calfa: flori, am scris eu ca a fost "jignire" atitudinea ta la adresa lui mariusc2 ? Sau am spus "provocare" ?

Din pacate repeti ceea ce ai facut si in discutiile cu mariusc2, Mara si nefertiti. Nu citesti cu atentie si nu te straduiesti destul sa intelegi ce ti se spune.

Ai fost victima unei escrocherii. Ti-ai varsat aici oful. Dar nu trebuia sa vezi in cativa dintre cei ce ti-au dat replica niste adversari. Pentru ca apoi sa te prezinti ca victima a unora dintre forumisti, si apoi ca victima a moderatorilor.

La acea victimizare m-am referit. smile.gif

Cand scrii "unele persoane au considerat de cuviinta sa-si reverse asupra mea, veninul adunat nu stiu de pe unde, poate pentru faptul ca din ce-am postat pe undeva pe forum a reiesit ca duc o viata mai buna, sau Dumnezeu stie din ce alte motive!, nu mai te prezinti insa ca victima, ci continui sa faci presupuneri care ii pot leza pe cei carora li te adrsezi".

Sper sa revii la sentimente mai bune, sa realizezi ca nu are nimeni nimic cu tine aici. ]


Acest topic a fost editat de calfa: 21 Dec 2005, 11:28 AM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Dec 2005, 09:19 PM
Mesaj #131


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Abis, probabil ca or fi anuntat, dar pe mine nu m-a sunat nimeni sa imi spuna! Nici de la alt bancomat nu mergea, deoarece nu puteau verifica autenticitatea cardului daca sistemul de la BCR era inchis.

[Editat de calfa: nu mai este de actualitate]

Acest topic a fost editat de calfa: 21 Dec 2005, 11:29 AM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 16 Dec 2005, 09:25 PM
Mesaj #132


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Ca sa va mai linistiti....am sa va povestesc o patanie de-a mea si familiei mele intr-o tara de la care avem pretentii in ceea ce priveste turismul si serviciile. Mai exact Creta,Grecia.
Acum 2 ani in vara ne aflam acolo cazati la un hotel 4 stele si beneficiind de demipensiune,pentru cine nu stie aceasta inseamna mic dejun si cina.
Intr-una din zile,la mijlocul sejurului,eu si sotul ne-am cumparat de la o agentie o excursie de o zi cu Flying Cat -o ambarcatiune de mare viteza pentru a vizita insula Santorini.Din datele excursiei reiesea ca la cel tarziu 19.00 vom fi inapoi in Heraklion si in nici o jumatate de ora la hotel in Malia,unde ne aduceau cu un autocar special.Zis si facut...am mers si am anuntat la receptie ca plecam in excursie si am cerut micul dejun mai devreme la 7.00 in loc de 8.00.Despre cina nu ne-am facut probleme caci servirea se incheia la orele 21.00 deci nu aveam cum sa pierdem cina.De dimineata am coborit ,am baut repede o cafea ca oricum nu era micul dejun ala cu care eram obisnuiti ci ceva extrem de saracacios si frugal si am plecat.Numai ca la intoarcere catamaranul ala nu a mai sosit la ora fixata in port in Santorini ci a intarziat mai mult de o ora.Deja estimand ca n-o sa mai putem prinde cina am sunat-o pe nasa noastra sa rezerve doua farfurii cu mincare si pentru noi-cina fiind bufet suedez,ca si mic dejunul de altfel-Si intradevar,datorita traficului pe mare mai aglomerat ,fiind Olimpiada,am ajuns la hotel in jur de 21.45.Cind colo,in loc de cina ...am avut parte de nervii nasei care se certase cu toti incepind de la un idiot de sef de restaurant pina la directorul hotelului ,primul sustinand ca noi nu aveam dreptul la cina ,nici macar cina rece deoarece solicitasem pranz la pachet.Era clar ca omul ne confundase cu alti excursionisti ,ca sigur nu eram singurii,dar nici macar bunavointa minima de a verifica nu avusese si nici una nici alta a insultat-o pe nasa in fata celorlalti chelneri cum ca ar fi o hoata si ar incerca sa-i traga pe sfoara.Bineinteles ,tipa,care in paranteza fie spus e foarte umblata prin lume si cunoaste bine hotelurile de pe intreg mapamondul.s-a enervat cumplit si s-a dus la director...si de aici un intreg scandal care s-a finalizat cu retrogradarea sefului de sala la nivelul de chelner simplu.
Concluzia mea care este:oricand si oriunde ti se poate intampla sa fi excrocat,jignit samd.Nu pot spune ca la greci e boala nationala asa cum nu pot generaliza nici ca la romani ar fi trasul pe sfoara maniera nationala.Pur si simplu daca nu esti atent te pot face peste tot in lumea asta.Si tu ,ca si client sa ai toata dreptatea din lume!
Ca sa nu va mai spun ca in Salonic sa cauti o casa de schimb cu luminarea si nu gasesti.Si ala este ditamai portul! Iar de schimbat bani in statiunile turistice din insula Creta...mai bine uitati...orice curs ar afisasi orice moneda ai schimba...au ei grija sa-ti aplice comisionul in sensul in care tot te tapeaza cum vor ei,cel mai bine negociezi...si-l intrebi direct citi euro primesti la 100 de dolari sau invers ca daca te bazezi pe cursul lor!!! hh.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 16 Dec 2005, 09:30 PM
Mesaj #133


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (flori @ 16 Dec 2005, 09:24 PM)
... intentia mea nu a fost aceea de a poza in victima, asa cum s-a exprimat foarte dragut calfa...

... unele persoane au considerat de cuviinta sa-si reverse asupra mea, veninul adunat nu stiu de pe unde, poate pentru faptul ca din ce-am postat pe undeva pe forum a reiesit ca duc o viata mai buna, sau Dumnezeu stie din ce alte motive!

Multumesc celor care au tinut seama de rugamintea mea de a nu mai continua sau inflama conflictul. smile.gif

Poate nu am fost destul de clar. Cred ca de mai multe ori am luat apararea romanilor plecati din tara decat a celor ramasi, poate si pentru ca am mai multi prieteni plecati din tara decat ramasi (interesant fiind poate faptul ca ei vad pe langa relele din tara destule lucruri bune care se fac, destule schimbari in bine). Pe acest subiect oricine isi poate exprima parerile. Dar nu provocandu-i pe ceilalti si deturnand discutia catre o continua acuza la adresa romanilor (din care totusi face parte) invocand la tot pasul "mentalitatile romanesti", de parca nu ar avea nici o legatura cu ele.

Repet, subiectul este dedicat aspectelor negative din tara, aflate peste limita suportabilului. Nu pentru a porni de la aceste aspecte negative si a "construi" o imagine prapastioasa a Romaniei. Fireste, cu totii stim cate sunt in neregula in Romania. Aici e un loc in care forumistii isi spun intamplarile nefericite prin care au trecut. Dar ajuta pe cineva sa repetam la nesfarsit o multime de aspecte negative care in parte nu au nici o legatura cu acele nefericite intamplari ?

Am redeschis acest topic. Va rog inca o data sa dati dovada de moderatie in activitatea la Han. Multumesc. smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 21 Dec 2005, 11:33 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 09:41 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman