HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Baruri, Restaurante, Crame
Cain
mesaj 27 Mar 2003, 04:25 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Pe unde iesiti dragilor la "aer" ? Ce servire este? Fum de tigare, miros de mici.. ?

Pt inceput, recomand un bar central: la Rosetti - "La Dud"; restaurant la etaj, bar la parter; barul - caci asta este esential, nu? - este micut, intim, are vreo 5 masute. Partea buna (pt mine) este ca nu am auzit manele sub nici o forma; partea proasta este ca nu poti merge in gasca mare.. nu poti lipi mesele una de alta, decat cel mult doua, pt 7-8 persoane.


ATENTIE !!! Nu fac si nu faceti reclama unui bar; nu este vorba de reclama, ci de recomandare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Daphne
mesaj 29 Mar 2003, 08:10 PM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 March 03
Forumist Nr.: 92



Un barulet dragut, de care multi dintre voi cred ca ati auzit, este Piranha. Situat chiar la iesirea din Politehnica (spre splai), aprope de Regie are preturi accesibile, iar muzica si atmosfera aduc aminte de o cabana din varful muntelui (mie asa mi se pare, duceti-va si voi si spuneti-mi daca ati simtit la fel).



Distractie placuta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 31 Mar 2003, 09:20 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Dap, este frumusel, in special vara, cind vin trupe la terasa. In orice caz, pestii pirania sint superbi, mie intotdeauna mi se face foame cind beau in barul ala si ma uit la ei...
Pacat ca e destul de departe de lume (nu de mine, care am serviciu in Grozavesti, si ajung acoloz in 15 minute...), si d'aia sint mai multi studenti; pe vremea cind faceam si eu nani in camine la fete, era aproape... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 Mar 2003, 09:20 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Gabriel
mesaj 19 Mar 2004, 01:41 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 11 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 65



menthore iti povestesc aici despre Mat Sports Pub, ca sa nu fiu off topic pe subiectul cu La multi ani.

Citat de pe un alt forum :

Din pacate ieri a fost ultima zi de functionare a Mat Sports Pub in locatia din Titan. Se pare ca in curand restaurantul se va redeschide in zona Kogalniceanu. Oricum e o pierdere pentru cartierul nostru. Aseara am mancat pentru ultima oara acolo- escalop Alfredo, clatite cu miere si nuci, totul stropit cu cateva sicle de Becks. So, astept sa se deschida in noul spatiu si om vedea.

asta a zis un baiat. i-am cerut detalii si mi-a zis urmatoarele :

Aseara cand am fost pusesera un anunt pe usa cum ca e ultima seara de functionare si ca multumesc celor care au fost alaturi de ei. Am intrbat-o pe tipa care ne-a servit la masa care din pacate a confirmat ce era scris la intrare. Nu stia exact unde se vor muta ci doar ca o sa fie undeva pe Kogalniceanu.

Deci cam asta stiu si eu. Daca cineva are informati suplimentare...sa zica.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>It's so easy to laugh. It's so easy to hate.</span>
It takes strength to be gentle and kind.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 9 May 2004, 05:19 AM
Mesaj #5


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Scot la lumina subiectul asta. A venit primavara, s-au deschis terasele. Scrieti aici unde ati fost, unde ati mancat exceptional de bine, unde e atmosfera placuta, serviciul atent.
Vin si cei de prin strainataturi in concedii cool.gif , dati-le si lor un indiciu unde se mananca bine. Detaliile sunt apreciate.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
47462
mesaj 9 May 2004, 10:00 PM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 4 January 04
Din: Drobeta Turnu Severin
Forumist Nr.: 1.689



Se mananca bine in strainatate si anume la restaurantul "Omilos" din GRECIA, PARALIA KATERINI
Im tara am mancat doar in apropierea orasului meu...asa ca nu va pot recomanda deca restaurantul "Venetia" la iesirea din orasul Dr Tr Severin spre Strehaia.


--------------------
E trist sa ajungi sa regreti lucuri pe care ti-ai fi dorit sa le faci, dar ai fost prea comod sau nu ai avut curaj!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sucub
mesaj 9 May 2004, 10:08 PM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 13
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.379



In fiecare zi de luni merg la pranz sa mananc o salata la Trattoria Il Calcio, la inceput in Amzei, iar acum, de cand s-a deschis terasa, la acelasi restaurant, in Herastrau. Buna este si supa de gulas licklips.gif (pentru gustul meu nu e destul de picanta), iar pizza este cea mai buna pe care am mancat-o in Bucuresti (pana acum) drool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 10 May 2004, 02:30 AM
Mesaj #8


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Ultima oara cand am fost in tara m-au dus prietenii mei la un restaurant in Galati care se numeste Quba... parca... cu specific mexican rofl.gif Tot p-acolo e, nu? rofl.gif In plina iarna am mancat o salata cu tot felul de chestii, servirea foarte buna, prezentarea mancarii la fel de buna, curat, am omis ceva?
Nota importanta: sa nu mergeti in plina iarna cu un Tico pe dig.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 14 May 2004, 08:36 AM
Mesaj #9


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



in Timisoara imi place sa maninc la China Mare (cum ii spune si numele chinezarie) si Francesca (italian, cel mai bun bucatar - pe bune)
pentru pizzerii a aparut DaToni (asta e cel mai nou, ca mai sunt citeva bune in tirg)


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 2 Jun 2004, 10:40 AM
Mesaj #10


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



cafeneaua actorilor e lipita de Ion Dacian, nu de TNB ohyeah.gif

unde e Pekin ? ce preturi are ?


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 2 Jun 2004, 07:34 PM
Mesaj #11


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



A fost cineva pe la Caru'cu bere in ultimul timp? m-ar interesa un raport, cum mai e mancarea, serviciul etc.
Si vreau nume de cafenele unde se face cafea buna, nu de la pliculet cu prafuri.

Si eu vreau detalii despre Pekin - iedera, ce ai mancat acolo de-a fost bun?


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 3 Jun 2004, 06:47 AM
Mesaj #12


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE
-Placerea imparatului(nu radea!)
Nu radesc, ca suna bine (pe la noi cred ca ceva asemanator dar cu pui se cheama "general Tsao's chicken"). Si unde e Pekin asta pana la urma? (si ce-a alea alune kaju? cashews? alea in forma de rinichi?)

Notat cafenelele. Zici ca fac cafea buna? Capuccino adevarat, fara prafuri? Motzart aia imi suna bine si e mai mereu in drumul meu cand sunt in Bucuresti.
Si m-ai lasat in ceata rau de tot, da un pm despre Caru'cu bere daca sefu' citeste pe aici. cool.gif
Si scuze de atatea intrebari, dar imi fac temele din timp. rofl.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Sep 2004, 12:31 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Topul mondial al circiumilor

Cel mai bun restaurant din lume se afla in California si are specific frantuzesc, scrie “Restaurant Magazine” care a intocmit un clasament cu 50 de localuri de elita, selectate de un juriu international alcatuit din peste 300 de experti culinari, maestri bucatari si critici in materie. Cistigatorul rivnitului loc intii, “The French Laundry”, a devenit faimos pentru combinarea exceptionala a ingredientelor si pentru minunatele sale garnituri.

Restaurantele britanice au fost cel mai bine reprezentate in acest clasament, pe locul al doilea situindu-se “The Fat Duck” din Bray, care a mai primit si titlurile urmatoare: “Cel mai bun nou venit pe lista” si “Cel mai bun restaurant european.” Restaurantele londoneze au dominat lista, anul acesta, in top figurind, restaurantele rafinate precum “Le Gavroche” si “The Square”, “refugii” in voga cu ambianta deosebita cum ar fi “The Ivy” si “The Wolseley”, acesta din urma fiind si cistigatorul “Premiului presei”, precum si localuri imbinind clasicul cu modernul, ca restaurantul “St. John”. Acesta din urma a cistigat premiul “Cel mai imbunatatit restaurant” si este cunoscut prin felurile originale ca “maduva prajita” si “veverita cu maruntaie pe piine prajita”.

• “French Laundry”, Yountville, California. Maestrul bucatar Thomas Keller a cucerit locul de frunte, al doilea an consecutiv, cu un restaurant francez rustic de trei stele. Meniul alcatuit din 10 feluri este incredibil. Incepe cu stridii bagaduce si caviar ossetra, trecind prin feluri variate de trufe, ton niçoise, homar cu unt dulce, pui cu galusti, miel de primavara si asa mai departe si incheind triumfal cu un desert delicios cu ciocolata si caramel. Un paradis in farfurie, pentru 220 dolari. Rezervarile se fac cu cel putin doua luni inainte.

• “The Fat Duck” din Bray, Berkshire, Marea Britanie: aici se servesc inghetata “bacon-and-egg” (“slanina-cu-oua”) si shake de sardine pe piine prajita. Mincaruri nemaivazute. Spectaculosul meniu alcatuit din opt feluri costa 225 $. Rezervarile se fac cu cel putin doua saptamini inainte pentru zilele saptaminii si cu o luna pentru week-end.

• “El Bulli”, Montjoi, Spania: cu vedere panoramica pe Costa Brava, etaleaza o abordare culinara fara precedent. Restaurantul maestrului bucatar Ferran Adria este deschis din martie in septembrie, iar, in restul timpului el se afla in atelierul sau unde experimenteaza noi delicii si tehnici de preparare a bucatelor ce alcatuiesc meniul sau, care costa 265 dolari.

• “L’atelier de Joel Robuchon”, Paris: Robuchon nu a amplasat mese in restaurantul lui. Oaspetii stau pe scaune de bar, in jurul bucatariei deschise. Meniul casei costa circa 186 de dolari. Rezervari nu se fac. Doritorii vin direct si se inscriu pe lista de la bar.

• “Pierre Gagnaire”, Paris: Meniul fix de 373 dolari contine noua feluri si este incununat cu faimosul Grand Dessert, cuprinzind sapte mici delicatese cum ar fi rom baba, rubarba prajita si clatite cu hrisca.

• “Guy Savoy”, Paris: Aflat in apropierea Arcului de Triumf, el completeaza peisajul monden parizian cu meniurile sale savuroase de 375 de dolari. Rezervarile se fac cu doua saptamini inainte.

“Nobu”, Park Lane, Londra: Exista opt restaurante Nobu in lume, dar cel londonez este cel mai bine cotat, el stralucind prin incredibilele meniuri japonez si sud-american, cea mai apreciata delicatesa fiind codul negru cu miso. Meniul bucatarului sef costa 185 de dolari. • “Gordon Ramsay”, Londra: Are numai 14 mese, iar prestigiosul sau meniu de sapte feluri costa 213 doalri. Printre delicatese se numara tortellini cu homar si file de caprioara cu varza cu smintina si sos de ciocolata amaruie.

• “Michel Bras”, Laguiole, Franta: Cele doua meniuri - de 165 $ si 269$ - reprezinta o dezlantuire de ingrediente rare, insotite de vinuri la fel de rare. Restaurantul este deschis doar din aprilie in octombrie, dar rezervarile se fac din ianuarie.

• “Louis XV”, Monaco: un restaurant opulent, candelabre, fresce si aranjamente florale uriase. Meniul de sase feluri, ce include vitel Limousin, miel pirinean cu plante aromatice, costa 335$. Nu te uita la bani. Esti in Monaco!
( Rompres)



Salivare usoara ! biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 03:20 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman