HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cutremure !, Intrebari si raspunsuri.
SORIN
mesaj 13 Feb 2004, 12:16 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Deschid acest loc pentru cei ce sunt interesati sau au groaza de efectele unui cutremur.

Intrebati si primiti raspunsuri smile.gif sau sfaturi utile. Am sa raspund cu placere la intrebari specifice si n-am sa descriu pe larg ce poate fi gasit cu usurinta pe paginile de net.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 13 Feb 2004, 12:42 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Ce e mai sigur pentru a supravietui sa faca oamenii intr-un apartament de la etajul 4 al unui bloc de 10 etaje, cu lift si o singura scara, cu balcon logie ( deci nu cu podeaua in exteriorul blocului), bloc care a rezistat la cutremurul din '77 ( nu stiu daca l-ai prins in tara), cu mici crapaturi, fara sa fie afectata vizibil structura de rezistenta ?


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 13 Feb 2004, 01:10 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Julia a pus cam aceleasi intrebari care as fi vrut sa le pun si eu.
Sorin tu..spune aici cam tot ce stii, pentru ca subiectul ma intereseaza in totalitate.
Probabilitatea producerii unui cutremur puternic sad.gif este destul de mare,..asa ca..


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Feb 2004, 01:10 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
SORIN
mesaj 13 Feb 2004, 01:39 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Julia @ Feb 13 2004, 11:42 AM)
Ce e mai sigur pentru a supravietui sa faca oamenii intr-un apartament de la etajul 4 al unui bloc de 10 etaje, cu lift si o singura scara, cu balcon logie ( deci nu cu podeaua in exteriorul blocului), bloc care a rezistat la cutremurul din '77 ( nu stiu daca l-ai prins in tara), cu mici crapaturi, fara sa fie afectata vizibil structura de rezistenta ?

Buna smile.gif in mare, cu cat stai mai sus ( etaje superioare ) exista mai multe sanse de a supravietui. Spre exemplu...luati un "stalp" construit doar din blocheti si daramat-il cu o lovitura de baros la baza. O sa vedeti ca blochetii de la baza au sa se sparga iar prabusirea va fii de jos in sus...adica blochetii de sus se vor prabusi dat intregi.

Atat timp cat balcoanele sunt o parte integrala din structura si nu "ancorate" pe ea, nu difera fata de alt loc din apartament.

"Casa" liftului e din beton si cu cat mai aproape cu atat mai sigur. Un bloc turn e mult mai sigur decat un bloc lung cu mai multe scari. Un bloc lung poate fii bine construit ( mai bine zis bazat la sol ) dar e destul ca o parte sa cedeze si sa afecteze si restul. Un turn bazat bine nu are de cine sa fie afectat.

Crapaturi nu explica mai nimic daca nu-s crapaturi in structura....adica a cedat tencuiala, ziduri de blocheti sau caramizi??

Nimic periculos...dar cand ai sa vezi grinzi crapate, stalpi deviati si alte minuni, trebuie sa pui un semn de intrebare....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 13 Feb 2004, 02:17 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (cameron @ Feb 13 2004, 12:10 PM)

Sorin tu..spune aici cam tot ce stii, pentru ca subiectul ma intereseaza in totalitate.

Buna Cameron!! Adevarul e ca nu prea am experienta...doar Turcia Mexico si Armenia. hh.gif

Dar nu mai am chef de vorbit de unu singur, asa ca intrebati smile.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 13 Feb 2004, 03:40 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Multumim, Sorine ! Ce parere ai despre capacitatile animalelor de a simti vibratiile ce preced un cutremur ? Care ar fi cele mai indicate ca animalute de casa ? Si cat de eficiente sunt ele, in functie de timpul ce trece de la semnalele lor pana la producerea efectiva a cutremurului ? Eu am doi porci de Guineea care se pare ca sunt destul de sensibili.

Acest topic a fost editat de Julia: 13 Feb 2004, 03:41 PM


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 13 Feb 2004, 04:52 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Am o frica aproape animalica de cutremure.In `87 sau in `88 am prins o "zgiltiiala" destul de serioasa fiind singura acasa. Pentru ca orasul meu natal e foarte aproape de Vrancea, va dati seama ce am simtit.
De atunci am inteles ca seismele imi provoaca groaza.
Si eu am citit foarte multe despre ce simt animalutele de casa... Si ca sint adevarate "barometre" .


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BLANCA
mesaj 13 Feb 2004, 05:04 PM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 282
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.914



si totusi ce trbuie sa facem in caz de cutremur la bloc? eu nu am prins nici un cutremur la bloc pentru ca pana acum cativa ani am stat la curte?..Sorine nu ma speria eu stau la etajul unu sad.gif


--------------------
Tot ce se intampla are un scop.
Multumesc Dumnezeului meu ca exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Likurici
mesaj 13 Feb 2004, 06:44 PM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 215
Inscris: 16 January 04
Forumist Nr.: 1.849



Mi-e teama de cutremur.
Ce stiu este ca nu trebuie sa te repezi la scari (cedeaza primele) sau la lift.
De fiecare data panica este foarte mare, dar e bine sa eviti sa iesi din casa in timpul cutremurului si chiar un anumit timp dupa.
In timpul cutremurului cauti sa stai in cadrul "usii", sub grinda.
Mai sunt de spus multe, referitor atat la comportamentul in timpul cutremurului cat si despre evacuare, dupa cutremur, in cazul in care esti prins la serviciu.
Sorin, am inteles ca esti profesor. La voi nu se fac instructaje, simulari?
La noi s-au mai facut, sau am primit niste foi cu astfel de instructiuni. Au fost si simulari, dar, din pacate, lumea nu le-a tratat cu serioazitate.


--------------------
"De cele mai multe ori ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 13 Feb 2004, 07:12 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Am citit undeva ca ar fi indicat sa avem undeva in casa lanterna, rezerva de apa, conserve, etc,..lucruri strict necesare pentru un astfel de caz.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Feb 2004, 08:23 PM
Mesaj #11


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Este adevarat ca aceste cutremure sunt cele mai nasoale dezastre.
Nu prea ai ce face cand se intampla. Trebuie doar sa le previi inainte efectele, adica, sa-ti faci o casa rezistenta la cutremure, si sa te rogi ca acestea nu au prea multe grade. Daca stai la bloc, este adevarat ce s-a spus, ca e bine sa nu iei liftu' si sa nu cobori pe scari, adica sa ramai in apartamentul tau... linistit. Daca ai noroc, blocul nu cade si te alegi doar cu sperietura, daca nu,... cade devil.gif si atunci iti trebuie un supernoroc sa mai traiesti. Daca stai la 1 si blocu' ramane teafar esti mai fericit decat ala de la 10 care se alege cu vasele sparte si cu julituri si cu sperieturi. Daca blocu' cade atunci nu prea mai conteaza etaju'.... poate doar ca pe aia de la 10 ii gaseste mai repede si mai ... intregi.
Da - am auzit si eu chestia aia cu proviziile, poate fi buna, nu zic nu. Dar daca e sa cada blocu' nu stiu daca iti mai trebuie, sau daca le mai gasesti... s-ar putea sa fie cu vreo doua etaje mai jos... sau mai sus.
Ma tot gandesc la turnurile alea ... din SUA... practic alea au cazut deoarece au cedat stalpii de sustinere (din cauza temperaturii) dintre ele si care a fost efectul?! O gramada de moloz si de cadavre. Posibil cativa norocosi au supravietuit ... da' nu cred ca ii ajuta cu ceva daca aveau provizii sau lanterne.... nu zic ca nu ar fi bune, dar nu prea vad in cate cazuri ai sansa sa le folosesti...

Daca se intampla sa te afli pe stada, atunci trebuie sa te departezi rapid de orice cladire. Or sa cada cosuri, ferestre, caramizi, ziduri, oameni devil.gif

Ideal este sa fii intr-un camp deschis ... dar nici acolo nu esti in totala siguranta ... la cutremure mai mari de 10 grade pot sa apara crevase de cativa metrii, si e cam greu sa faci spagatu'

Dar am auzit ca niste firme au fabricat niste paturi speciale. Cica daca ai norocul sa te aflii in ele scapi chiar daca blocu cade si ajungi de la 10 la 3, fara lift si fara scari. Paturile astea au niste cadre de metal foarte rezistente, si niste grilaje care se ridica automat, si sunt prevazute cu tot felul de provizii si sisteme de comunicare si supravietuire. Da' costa cateva zeci de mii de dolari un pat ca asta ... e cam greu pentru romanu' de rand...

Eu, daca am noroc... cand o fi cutremuru' ala mare, as vrea sa fiu intr-un balon la vrea 1500 m altitudine... da' nici atunci nu bag mana in foc suta la suta ca o sa-mi fie bine ... am auzit ca inaintea cutremurelor, din cauza electricitatii produse de frecarea staturilor de pamant se creeza curenti de aer ... adevarate furtuni uneori...

Naspa rau cutremurele astea 50.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 13 Feb 2004, 08:41 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
Multumim, Sorine ! Ce parere ai despre capacitatile animalelor de a simti vibratiile ce preced un cutremur ? Care ar fi cele mai indicate ca animalute de casa ?


Nu aveti pt. ce sa-mi multumiti Julia smile.gif

Nu as dorii sa intru in amanunte pt. ca ar fii mai potrivit un asa topic la Animale. Dar ai dreptate in legatura cu capacitatea animalelor de a simtii vibratiile precedente. Spre exemplu e de stiut ca animalele simt si aud unde si sunete ce omul nu le poate auzi. Exista metode de drasaj al cainilor cu un fluier supersonic pe care al aude doar cainele. Nu odata ne amuzam cand patrupedul nostru drag sta in fata televizorului si schelaie si se stramba la el. Esta exact din cauza unor szomote ce-l deranjeaza dar noi nu le auzim si avem impresiea ca patrupedul e dotat cu cantecul smile.gif

De asemenea e de stiu ca diversele animale simt si unde subsonice..porumbeii si pasarile in general, un fel de al saselea simt. Aceste unde de mica frecventa ajung si sunt perceptate de pasari la mare distanta.

Sau un al saselea sint cum ar fii simtul magnetic pe care noi nu-l avem.

Gata termin ca ma ia gura si tastura pe dinainte si asa nu mai termin.

Iar ca sa-ti raspund la intrebare, soarecii si cei din familie sunt cei ce simt primii trepidatiile si schimbarile de unde. Spre exemplu se folosesc pt. a comunica intre ei de unde de peste 100000 de hertz, fapt care ai apara de inamici.

Da Julia...animalele simt inainte cu singura conditie ca acestea sa si existe. Din pacate acestea vin impreuna sau imediat inaintea undelor seismice.

Oricum stai linistita....nu am deschis acest topic pt. a va ingrozii...din contra cu cat cunosti mai bine adversarul sau pericolul, cu atat iti e mai puti frica si-l poti combata mai bine.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 13 Feb 2004, 08:49 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
Si eu am citit foarte multe despre ce simt animalutele de casa... Si ca sint adevarate "barometre"


Da Diana..nu stiu daca barometre dar sigur spectrometre smile.gif Si gand ma gandesc la lilieci si delfini ce pot "circula" in bezna
cred ca nu mai suntem asa de superiori.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 13 Feb 2004, 09:00 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (BLANCA @ Feb 13 2004, 04:04 PM)
si totusi ce trbuie sa facem in caz de cutremur la bloc? eu nu am prins nici un cutremur la bloc pentru ca pana acum cativa ani am stat la curte?..Sorine nu ma speria eu stau la etajul unu  sad.gif

Blanca smile.gif cel mai bine e sa intrii sub o masa solida si daca se poate cat mai aproape de un stalp de rezistenta. Majoritatea celor ce au fost gasiti in viata au fost aparati de asemenea lucruri sau locuri...plafonul e legat de stalp si de multe ori cedeaza doar dintr-o parte. Cel mai important e sa ai in jur un gol ce-ti poate crea o sursa mare de oxigen.

O mica paranteza...daca poti sa iesi in cateva secunde, e preferabil, dar inainte ca sa apara undele S. Ai grija...cateva secunde pana incepe adevara" distractie.

Iar dupa primul cutremur important s-o tai cat mai repede din casa!!

Sorin.

Acest topic a fost editat de SORIN: 13 Feb 2004, 10:42 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 13 Feb 2004, 09:16 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Buna si tie Likurici smile.gif
QUOTE

Ce stiu este ca nu trebuie sa te repezi la scari (cedeaza primele) sau la lift.
Nu e o regula clara, depinde de sistemul dupa care a fost construit blocul....exista blocuri in care scarile sunt in cadrul structurii de baza care cedeaza ultimul....deci cel mai recomandat loc.

QUOTE
Sorin, am inteles ca esti profesor. La voi nu se fac instructaje, simulari?
La noi s-au mai facut, sau am primit niste foi cu astfel de instructiuni. Au fost si simulari, dar, din pacate, lumea nu le-a tratat cu serioazitate.


Da Likurici sunt profesor si vreau sa-ti dezvalui un secret....am facut exercitii, iar elevii in mare s-au comportat mai bine decat ma asteptam. Mai greu a fost cu colegele de cancelarie care aproape ca au intrat in panica, lucru nerecomandat in cadrul sistemului de invatamant....frumos exemplu au dat elevilor. sad.gif

In trecut am fost seful unei echipe de resque iar acum membru al unei echipe speciale de recuperare si salvare in caz de cutremur.

Sorin.

Acest topic a fost editat de SORIN: 13 Feb 2004, 10:52 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 13 Feb 2004, 10:50 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (cameron @ Feb 13 2004, 06:12 PM)
Am citit undeva ca ar fi indicat sa avem undeva in casa lanterna, rezerva de apa, conserve, etc,..lucruri strict necesare pentru un astfel de caz.

Da Cameron...extrem de important !! Lanterna si baterii rezerva in caz de pana de curent cea ce mult mai sigur, portabilul, apa pt. cateva zile, conserve ce nu trebuie incalzite, un balon de stingerea focului, medicamente folosite in mod reglat, lumanari, chibrite, haine de schimb, acte si o trusa medicala.

Nu e obigatoriu sa cada blocul dar ravagiul poate fii imens...apa, curentul electric, reteaua de tel si altele.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BLANCA
mesaj 16 Feb 2004, 01:33 PM
Mesaj #17


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 282
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.914



am auzit ca se preconizeaza in 2006 un cutremur...cum pot preconiza as aceva daca se zice ca nu se pot prevedea cutremurele? ca imi e frica.... secret.gif sa ne mai spui ce sa facem


--------------------
Tot ce se intampla are un scop.
Multumesc Dumnezeului meu ca exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 16 Feb 2004, 09:49 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Buna Blanca smile.gif

Nimeni nu poate prevedea cutremurul. Nu geologii, nu geodezii si nici geofizicienii!! In aceste discipline cine precizeaza cu exactitate de mii de ani primeste profesura imediat smile.gif

Toti sunt destepti dupa si nu inainte...dar nu uita: in mare primul cutremur e cel mai puternic, iar cele cele din urma sunt mai slabe. De regula al doilea e cu o magnituda mai slaba cu un numar pe scala.

Dar mai sunt si iesite din comun...deci seria de cutremuri incepe cu unul sau cateva mai slabe, dupa care vine cel puternic.

Tocmai de asta recomand iesirea din bloc imediat dupa primul cutremur.

Sorin.

ps. daca vei sa mai stii ceva, cu placere...doar intreaba smile.gif


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BLANCA
mesaj 17 Feb 2004, 10:50 AM
Mesaj #19


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 282
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.914



da ai zis ceva de undele S ? ai putea sa-mi detaliezi.. smile.gif


--------------------
Tot ce se intampla are un scop.
Multumesc Dumnezeului meu ca exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 17 Feb 2004, 09:22 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Cu placere smile.gif

Undele seismice se impart in in patru categorii si sunt diferite atat ca viteza, marime de unda si efect.

1. P. ( primary wawes ) unde longitudionale...viteza de 6-9 km/sec, sunt primele cere se simt si sunt cele responsabile de miscarea verticala.

2. S. ( secondary wawes sau shearing wawes) unde de forfecare..viteza de 4-5 km/sec, sunt imediat simtite dupa undele P. si sunt cele responsabile de miscarea orizontala.

3. L. ( Lowe wawes ) unde de latime...viteza de mai putin de 4 km/sec, dar de obicei sunt cele ce termina definitiv cea ce nu au reusit undele P. si S.

4. R. ( Ralleigh wawes ) unde eliptice..nu-s asa importante, dar am scris ca sa nu sara cineva smile.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 17 Feb 2004, 09:40 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Putina Istorie....

1557' in centrul Chinei...peste un milion de victime din cauza unui cutremur de 9 grade pe scala Richter.

1775' Lisabona..peste 60000 de victime in oras si inca mii in restul Portugaliei.

1923' Tokio...peste 140000 victime din cauza unui cutremur de 8.3 pe scala Richter. Pesta 50% din locuinte au cedat.

1960' Oceanul Pacific...9.5 pe scala Richter, dar din cauza ca epicentrul a fost sub ocean, nu au fost inregistrate victime directe....cel mai puternic cutremur din istorie.

1976' Capitala Chineza...8.5 pe scala Richter..peste 240000 de morti.

1985' Mexico City....nu se stie exac forta dar peste 10000 de victime!!

Iar lista e lunga...am dat doar cateva exemple!!



Sorin.

Acest topic a fost editat de SORIN: 18 Feb 2004, 07:43 AM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 18 Feb 2004, 08:51 AM
Mesaj #22


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Draga Sorin, reusesti sa ne ingrozesti ! Si ca sa fiu pe acceasi lungime de unda cu tine laugh.gif , te intreb: ai uitat cutremurul din Romania din 4 martie 1977. E adevarat, a fost mai mic de 8 grade, respectiv de 7,2 sau 7,4 pe Richter, parca. Oricum, a fost puternic. Pe unde erai atunci ?


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BLANCA
mesaj 18 Feb 2004, 10:08 AM
Mesaj #23


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 282
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.914



cat dureaza aprox. un cutremur? mai mult sau mai putin de un minut? sau durata sa depinde si poate fi de mai multe minute?


--------------------
Tot ce se intampla are un scop.
Multumesc Dumnezeului meu ca exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 18 Feb 2004, 10:43 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Buna Ligia smile.gif Scopul nu este de a ingrozii pe cineva!! Din contra....

In Martie 77' am fost plecat de cateva luni din tara. Si daca nu gresesc magnitude a fost de 7.2 producand in jur de 1600 de victime si 11000 de raniti. Majoritatea ( peste 1400 de victime ) au fost in Bucuresti unde au cedat in mare, constructiile vechi.

Iar ca sa fac mai clara situatia am sa dau niste exemple: acum cateva luni in Iran un cutremur de 6.5 a produs peste 30000 de victime, pe cand cu cateva zile inainte un cutremur asemanator din California ( renumitul San Andreas ) s-a soldat cu doi morti si circa 40 de raniti.

Perioditatea cutremurilor violente in tara ( inregistrate stiincific din 1800' daca nu gresesc ) e de 30-40 de ani. Conform acesteia ( nimic nu-i sigur ) urmatorul cutremur violent poate sa apara chiar in momentul in care scriu aceste randuri si poate sa apara peste zece ani, sau deloc in acest secol.

Blanca....poate sa dureze de la cateva secunde pana aproape de un minut. Nu am auzit sa fie mai mult de un minut, dar poate cineva poate da exemple. Majoritatea sunt de cateva secunde pana la zeci de secunde.

Asta nu include cele din secundare AfterShocks care dupa parerea mea sunt chir mai periculoase.

Stati linistiti si doar pregatiti la orice situatie....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 18 Feb 2004, 01:34 PM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Sorine, ai de dat mielu' ! smile.gif Acusica vine pastele. thumb_yello.gif Nu Ligia, ci Julia sunt... Ai avut noroc cu deplasarea din martie '77. Eu aveam 11 ani si acum mai tin inca minte clipele groaznice si, culmea, tin minte pana si filmul care era atunci la TV : "Dulce si amar", bulgaresc. Eh, amintiri care as vrea sa nu se mai repete.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 18 Feb 2004, 04:40 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Mii de scuze Julia mwah1.gif ...vezi ca asa-s eu..mai uit de la ochi pana la tastura laugh.gif

Iti doresc din toata inima sa nu mai ai parte de asa evenimente, nu tu si nici nimeni.

Am si eu o experienta cu jocul pamantului sub picioare, dar si o mare experienta cu efectele acestor cutremure. Din pacate, asta e realitatea si nu avem ce sa facem decat sa ne pregatim.

Inca odata scuze....

Sorin.

ps. inainte sa adaug mesajul, stai sa mai vad odata ca n-am gresit din nou rofl.gif rofl.gif


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana
mesaj 21 Feb 2004, 02:38 PM
Mesaj #27


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 July 03
Din: USA-PA state
Forumist Nr.: 478



QUOTE (Julia @ Feb 18 2004, 01:34 PM)
Sorine, ai de dat mielu' ! smile.gif Acusica vine pastele. thumb_yello.gif Nu Ligia, ci Julia sunt... Ai avut noroc cu deplasarea din martie '77. Eu aveam 11 ani si acum mai tin inca minte clipele groaznice si, culmea, tin minte pana si filmul care era atunci la TV : "Dulce si amar", bulgaresc. Eh, amintiri care as vrea sa nu se mai repete.

Julia--tu aveai 11 ani si eu aveam 12 ani...eram in Bucuresti
la casa...si cu toate ca habar nu aveam de
cutermure, instinctiv am sarit din pat unde tocmai adormeam, sub masa d elinga pat. Masa era rotunda din lemn d enuc su cu licioarele unite sub masa...aia mi-a inspirat mie durabilitate...si era intr-adevar.
Nu voi uita toata vita zgomotul ce venea din pamint.de sub podeaua casei......singura distrugere a fost cosul de pe casa.......a doua zi nu-mi venea a crede ce am vazut pe strazile Bucurestiului

Al doilea cutremur l-am prin in 1986 la sfirsit de august.....eram al etajul 4 la bloc d e4 etaje la o prietena jucind carti.....lfiind la etajul 4 am simtit miscarile mult mai puternic decit la cel din 77, cu toate ca asta a avut in jur de 5 grade.

Al treilea cutremur l-am prins la ISPE--in primavara 90...in jur de ora 14. Ala nu a fost parac mai mult tot de vreo 5 grade, dar l-am simti cumplit--eu lucrind la etajul 8 intr-o cladire ce fusese deja foaret afecatata la cel din 77. Ma-m dus in cadul usii biroului si priveam la toti cei de pe culoarul lung al etajului.......parca era
un film, parca nu eram eu cea acre traia secventele....oameni in tota firea....pe jos in genunchi plingind.....rugindu-de ..repetind cuvintele mecanic........si culmea ca nu imi era frica.......eram prea uimita de spectacolul uman....la care nu mai asistasem pina atunci.
Tin mite ca la tv in acea zi au spus ca se asteapta replica la cutremurul de peste zi...in timpul noptii......eu tocami ma mutasem intr-un apratament in Tei la etajul 3......si subconstient am asteptat cutremurul......si avenit pe la 3 noaptea parca---nu au fost distrugeri...dar am fost uluita d eexactitatea celor d ela tv.....si apoi am plecat din tara...undeva unde sper sa nu am parte de cutermure...coasta de est a Americii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 21 Feb 2004, 02:59 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Buna alegere Coasta de Est smile.gif

Ca prin California cam danseaza pamantul sub picioare!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 11 Mar 2004, 10:30 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Eu sunt student in anul 4 la Constructii, din ce am invatat pana acum am incredere in cladirile care s-au facut dupa 1977 cand s-au schimbat normele de proiectare, au devenit mai severe, si o sa se schimbe iar, o sa fie la fel cu cele europene care sunt mai bune. Nu aveti grija, cladirile chiar in cazul unui cutremur mare (asteptat 1 data la 50 de ani) sunt poiectate sa reziste si sa asigure supravietuirea celor dinauntru chiar daca nu mai pot fi folosite dupa cutremur. Despre cladirile construite inainte de 1977, toti profesorii spun ca nu sunt sigure si ca normele de pe atunci erau necorespunzatoare, dar in afara de astea intr-o cladire intra mai multe lucruri si de aceea nu au cazut la cutremur.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
X36
mesaj 11 Mar 2004, 01:55 PM
Mesaj #30


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 7 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.495



Sorin zimi si mie ce se intampla cu un bloc lund de 8 scari si inalt de 4 etaje? am prins un cutremur, cred ca era prin '94; nu m-am speriat, instinctiv m-am dus in baie, apoi am coborat si eu jos, cand s-o terminat petrecerea biggrin.gif

Mada


--------------------
I love 636 :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 3 Apr 2004, 07:15 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21




http://www.ziarulcn.com/index.php?pid=article&aid=2262
SEISM IN CALIFORNIA IN URMATOARELE CINCI LUNI
Autor: SANZIANA STANCU

Un cutremur de peste 6,4 grade pe scara Richter se va produce in urmatoarele cinci luni, in California, a estimat un grup de seismologi de la Universitatea California.
Seismul va cuprinde o arie de 30.000 de kilometri patrati, la est de Los Angeles. Informatia a fost considerata de catre specialistii Consiliului de evaluare a predictiilor privind cutremurele drept una foarte „credibila“, avand in vedere modul de cercetare a acestor specialisti. Grupul a mai prevazut magnitudinea de 6,5 grade pe scara Richter a cutremurului de la San Simeon, din decembrie si cea de 8,1 grade a cutremurului de anul trecut din insulele japoneze Hokkaido. Specialistii isi sprijina predictiile pe studiul „lanturilor lungi“ de cutremure mici dintr-o zona, apoi analizeaza istoria seismica a anilor precedenti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 06:22 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman