HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> A Studia In Romania Vs. A Studia In Occident
FBOJI
mesaj 16 Jun 2004, 08:30 AM
Mesaj #71


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 101
Inscris: 19 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.566



Taxa/an la Universitate este de 1 (un) salariu ANUAL minim pe economie. Asta ca salariu brut.
Viata ca student fara venituri oriunde este imposibila.
Nu stiu cu ce ar fi avantajat la plata impozitelor in RO un student care munceste .
Cei dragi nu au nici o legatura cu sistemul de invatamant ( decat daca lucreaza in sistem tongue.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
blanche_neige
mesaj 18 Jun 2004, 11:12 PM
Mesaj #72


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.195



Sorin666, ai dreptate in legatura cu taxele de scolarizare care de fapt nu exista. In afara de cheltuielile administrative.
Numai ca daca Xulescu se duce la école supérieure atunci o sa-l coste... biggrin.gif Dar tu de fapt (ca si mine) vorbesti despre invatamantul de stat.

Fara sa vreau sa ma repet, am mai zis: in Franta multi intra la facultate, putini o termina rolleyes.gif

Iar cu munca sa fim seriosi ca nu-i chiar asa de usor. Pentru fiecare job (fie el de o zi-de ex animation commerciale sau mai pe romaneste un job de promoter-sau de cinci luni) ai nevoie de o autorizatie. Deci daca intr-un an iti gasesti 4 joburi de o saptamana, ai nevoie de patru autorizatii. Obtinerea lor e simpla numai ca multi angajatori nu doresc sa astepte o zi pana obtii tu autorizatia, pentru ca au impresia ca urmeaza un cosmar de hartogaraie.

Acest topic a fost editat de blanche_neige: 18 Jun 2004, 11:13 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 19 Jun 2004, 06:47 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Da, dar un student "sarac" din est (adica neprovenind dintr-o familie baroneasca PSD) nu e obligat sa se duca la privat, intre fac. de stat exista suficiente bune ca sa nu fi obligat sa sari cu banul la privat...
Cit despre necesitatea de a munci, e normal ca fiecare tara sa impuna o limita muncii strainilor, desi fiind in "partea cea rea" a barierei nu prea iti convine (gindeste-te ce s-ar intimpla daca in RO ar putea sa vina la munca thailandezii si africanii, pentru 1/4 $ pe zi...)
EVIDENT ca nu toti care incep o facultate o si termina, numai ca unii isi dau seama ca nu au "vocatie" si se duc la alta diferita (sau, dupa caz,mai usoara...) si tot nu ies din sistemul de invatamant in "pielea goala".
In plus ceea ce e bine in stilul de invatamant "de tip francez" este ca poti da ai si diplome "intermediare", cu care poti exersa (la un nivel inferior, evident...) si cu care poti continua mai tarziu, daca vrei. De ex. in filiera profesionala, faci 2 ani, iesi "tehnician superior", poti continua sau munci, in acest caz, daca "iti vine mintea la cap" dupa citiva ani poti sa faci o licenta (BAC+3) sau o "maitrise" (BAC +4) sau o "ecole d'ingenieurs" (BC+5) iar, in acest din uma caz, poti sa faci si studii postuniversitare, daca vezi vreun interes... Intre fiecare etapa pauza poate teoretic, fi intre 0 si 99 de ani, sau, legal, chiar mai mult rolleyes.gif ...
Cit despre sistemul birocratic, e asa cum e, adica greoi, exista insa unii "specializati" in a da "promesses d'embauche" necesare obtinerii autorizatiei administrative de obtinerii a dreptului de munca, exemplul cel mai cunoscut fiind lantul de resraurante ale clownului Ronald...
Cit despre mine, eu am inceput in 91 prin a munci intr-un restaurant, unde experienta de inginer roman nu mi-a folosit prea mult... cry.gif scoala am facut cativa ani mai tarziu, beneficiind de o bursa a unui organism paritar (FONGECIF se cheama...) si de altfel, mai am de gand sa mai aiu "un an de pauza" platit, tot cu "ajutorul" lor...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Jun 2004, 06:47 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
chatonel
mesaj 26 Jul 2004, 09:11 PM
Mesaj #74


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



hi, sorine, acum am vazut ceva detalii despre tine biggrin.gif
Si eu tot la resto am inceput munca, in '90. Si in octombrie plec de la munca la scoala, tot cu un Fongecif, o sa fac o licenta, ca mi-a mai venit ceva minte la cap tongue.gif.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 26 Jul 2004, 11:15 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Teoretic eu mi am doi ani si mai pot cere un an de "vacanta harnica" dar cred ca u o s-o mai fac, ca ar fi pacat de postul pe care il am acum...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 7 Jul 2005, 01:55 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



O zi de examen oarecare din viata unui student la Politehnica. Examen la o materie nerelevanta. Sa zicem... "Materiale".
Mai pe intelesul tuturor, echivalentul unui curs de "Managementul fostelor ceapeuri" la ASE , "Cultura plantei de iasomie" la Agronomie sau "Doctrine staliniste" la SNSPA.

Ora 6:00
Trezirea, constientizarea situatiei critice "zi de examen".
Palpitatii, gaze stomacale, etc...

Ora 6:15
Pregatirea mapei: cursul (carte+foi xeroxate), rezumate schematizate, servite + eventuale copiute. (ca si cand ai voie cu toata biblioteca pe banca)

Ora 6:30
Realizarea inutilitatii mapei "stufoase" la examenul respectiv.
Reorganizarea mapei: 3 coli A4 + pix.

Ora 6:40
Plecarea conform orarului pentru a prinde "loc bun, first class"

Ora 7:15
Intrarea in sala de examen, ocuparea unui "loc prost, first desk".
Locurile bune se terminasera deja de la ora 5:00. ...Excentrici...

Ora 8:00
Intrarea profesorului in sala de examen. Intrarea supraveghetorilor in sala de examen (primele reactii ale studentilor: Sugestii la adresa rudelor apropiate ale supraveghetorilor: mame, fii, fiice, neam, etc)

Ora 8:01:00
Anuntarea subiectelor....

Ora 8:01:30
Reactii la aflarea subiectelor ( <<Fu**-** ****** ***** ** ****** ** *** de jegos!!!>>)

Ora 8:02
<<Hai ba, ce facem? Mergem?>>
<<Mai stai ba 5 minute, nu acum ca bate la ochi>>

Ora 8:03
<<Hai ba, ce facem? Mergem?>>
<<...>>

Ora 8:30
Planul de calamitate A: Scriere in afara subiectului.

Ora 8:31
Terminat de scris.

Ora 8:32
Planul de calamitate B: auto-incurajarea (<<Cu siguranta ca si ceilalti scriu in afara subiectului...>>)

Ora 10:00
Epuizarea timpului de alocat examenului. Predarea foilor, zambitor catre profesor. Iesirea din sala. Ciudat, insa intrebarile gen <<Ce-ai facut ma?>> sunt insotite de raspunsuri strans legate de organe de reproducere.

Ora 11:30
Reintoarcerea in sala pentru corectarea tezei. (De)punctare corecta, cu argumente si explicatii ale profesorului extrem de bine intemeiate:
Nu, Nu, Nu. Hmmm... nu.>>

Ora 11:31
Cuvinte de ramas bun colegilor, incurajari, si traditionalul <<Bag **** in ea de facultate. Mai bine dadeam in **** mea la ASE!>>

Ora 13:00
Acasa... Yahoo Messenger.... status adecvat situatiei. Invisible pentru dobitocii cu intrebari stupide.

Ora 14:00
Somnul de frumusete...
...noi sa fim sanatosi..


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Jul 2005, 04:34 PM
Mesaj #77


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Epilog: "Dupa orgia de ieri mi s-a facut rau spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 28 Nov 2005, 06:59 AM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Daca toti romanii si-ar permite...cred ca le-ar lua exemplul!
"Copiii politicienilor, scoliti in strainatate
de Monica Iordache, Lavinia Dimancea, Oana Stancu


Scoala romaneasca, a carei soarta a depins si depinde chiar de ei, nu e pe placul politicienilor nostri. Dovada ca multi dintre ei si-au scolit si isi scolesc odraslele in strainatate. SUA, Marea Britanie, Italia, Franta, Germania, Suedia. Si atunci cum sa-ti mai pese de soarta educatiei romanesti, cand copilul tau invata sau a invatat in astfel de tari si si-a asigurat viitorul?

Fie cu burse, pe propriile puteri, fie pe banii lui tata, copiii de politicieni aleg sa-si faca scoala in strainatate. Traditia e veche, de cel putin 15 ani. Majoritatea premierilor pe care i-a avut Romania dupa 1990 se pot mandri cu odrasle scolite in afara. La fel, senatori, deputati, ministri. Din actualul Guvern, doar vicepremierul George Copos si-a trimis fiica, Alexandra, sa studieze la Princeton, in SUA, si asta probabil pentru ca e singurul care are un copil la varsta colegiului. In partide, cazurile sunt insa mai multe. Vicepresedintele PNL Dan Radu Rusanu, aspirant la postul de presedinte al Camerei Deputatilor, are o fiica studenta la Londra, ea obtinand o bursa a Consulatului Britanic.

LA DOUA FACULTATI. Fostul premier Adrian Nastase, presedinte executiv al PSD, si-a trimis si el anul trecut fiul cel mare sa studieze in strainatate. Andrei se specializeaza in economie, la Milano, dar urmeaza in paralel si cursurile Facultatii de Relatii Economice Internationale din cadrul Universitatii Crestine "Dimitrie Cantemir", universitate la care, intamplator sau nu, tatal este profesor. Un alt lider PSD a carui odrasla invata peste hotare este vicepresedintele Dan Nica, fost ministru al Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiilor. Fiica acestuia, Cristina, e in ultimul an la Universitatea Stanford, din Statele Unite, unde studiaza economia.

ABSOLVENTII. Elena Basescu, fiica presedintelui Traian Basescu, este absolventa de ASE si, dupa terminarea facultatii, a luat calea strainatatii, plecand cu o bursa in SUA. In schimb, fiica fostului ministru al Muncii, deputatul PSD Marian Sarbu, s-a scolit la Sorbona. Maria a fost eleva a Liceului in limba franceza "Jules Michelet" din Bucuresti si, dupa absolvire, in 1996, a fost selectionata de Institutul Cultural Francez pentru a face facultatea in Franta, tara in care de altfel s-a si stabilit. Tot in strainatate a studiat si fiica senatorului PSD Ion Solcanu. In 1999, Bogdana a primit o bursa in Siria, din partea statului sirian, unde a urmat specializarea drept, in limba araba. Miron Mitrea, secretar general al PSD, l-a trimis si el pe Cosmin, cel mai mare dintre copiii sai, sa isi faca studiile in Germania, in timp ce fiica Monei Musca s-a scolit in Statele Unite, unde a si ales sa locuiasca.

TARANISTI. In fostul PNTCD, pe vremea cand era la putere, era o adevarata intrecere in destinatii cat mai indepartate spre care puteau fi trimisi copiii la invatatura. Pe atunci ministru al Agriculturii, Ioan Muresan si-a trimis juniorul, Ionut, la Londra, la un colegiu particular. Mircea Ciumara, fost ministru de Finante, a preferat Suedia pentru cei doi baieti, iar Ulm Spineanu, ministru al Reformei, si-a trimis copilele in Franta, unde s-au si stabilit. Fostul primar al Sectorului 5 Catalin Chirita a intrevazut tot peste Ocean un viitor mai bun pentru fetele lui, Catalina Ana si Roxana, asa ca le-a expediat, cu burse, la colegii din SUA.

ODRASLELE PREMIERILOR
Unul dintre primii politicieni care si-au trimis copiii in afara e fostul premier Petre Roman. Fiicele sale, Catinca si Oana, s-au intors in tara cu cate o diploma de studii superioare emise de scoli din Franta. Fiul lui Theodor Stolojan, Vlad, si-a facut un doctorat la Cambridge, in fizica atomica, iar fiica, Ada, si-a facut studiile superioare in Anglia, iar pe cele postuniversitare, de consultanta financiara, in Belgia. Un alt premier, Radu Vasile, si-a trimis fiul, pe Tudor, tot la Paris. Predecesorul sau, Victor Ciorbea, se poate mandri ca fiica sa, Oana, a absolvit acelasi colegiu american ca si odrasla fostulului presedinte SUA, Bill Clinton, iar Mugur Isarescu nu a rupt nici el traditia, Lacramioara Isarescu studiind tot in SUA. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 05:59 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman