HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Regat Vs. Ardeal
TriRegnum
mesaj 26 Feb 2004, 12:03 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



EU AS REDENUMI THREAD-UL "REGAT SI ARDEAL"
QUOTE
Sunt intr-adevar probleme mari in Covasna si Harghita - acolo drepturile romanilor sunt calcate in picioare si e o situatie stiuta pe care romanii nu se sinchisesc sa o schimbe.... Stiu cei care trebuie sa stie ceea ce se intampla acolo. Daca mergi in Covasna sau Harghita si nu stii maghiara nu ai nici o sansa se te descurci.... acolo nu se vorbeste limba romana.... am un amic care a fost vara trecuta acolo si a mancat la un restaurant oarecare, a luat nota de plata si a adus-o acasa sa o arate tuturor celor care nu l-ar fi crezut: nici un cuvant nu era scris in romaneste!!!


In zona aceea sunt secuii care au mereu mai multe pretentii in cap decat un om cu capul pe umeri. Ungurii nu sunt asa, poate mai rasleti cum sunt si roamni ultranationalisti.
Din pacate in acele parti ale Romaniei, in secuime, se procedeaza asa: sunt refuzati romanii care nu stiu maghiara.
Inainte de '89 nu era asa, toti eram ca fratii, acum insa parca am devenit dusmani, frati dusmani - ce urat suna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 26 Feb 2004, 01:13 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Ok ok... Sunt secui - pt mine tot aia e hh.gif
Inainte de 89 nu se intampla asa pt ca Ceausescu - cat era el de batut in cap - si regimul de atunci nu permiteau asa ceva. Daca secuii si maghiarii ar fi facut ceea ce fac acum era cat se poate de nasol. Nu le mergea. De aceea ziceam eu ca acum se poate - si ca acum pe romani nu ii intereseaza problema asta. Ii auzi discutand in ceva crasma nenorocita si apucandu-se sa ii injure pe unguri samd. Dar problemele nu se rezolva asa.
Sa nu se inteleaga ca am ceva cu maghiarii din Romania. Inafara de faptul ca ma enerveaza in unele chestii pe care le fac - nu am nimic cu ei. Ma enerveaza ca se incapataneaza sa ceara drepturi in prostie si ma enerveaza ca ocupatia lor principala e sa ii sfideze pe romani si sa le rada in fata. 50.gif
Si daca tot veni vorba de maghiari - o sa fac o afirmatie care cred ca o sa contrarieze multa lume..... Se tot spune ca Ardealul e mai apropiat de Occident - daca e mai apropiat asta se datoreaza si maghiarilor (si desigur nemtilor ). Am vazut ca maghiarii sunt mai gospodari si mai civilizati decat romanii - asta e sigur - ca ne place sau nu ne place. hh.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 5 Mar 2004, 05:52 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Oare situatia Ungaria-ungurii din Transilvania s-ar putea compara cu Romania -rep Moldova????


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Mar 2004, 05:52 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
calfa
mesaj 5 Mar 2004, 05:56 PM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



De comparat cred ca se poate, dar sunt foarte diferite. biggrin.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unu
mesaj 8 Mar 2004, 03:37 AM
Mesaj #40


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 74
Inscris: 7 March 04
Forumist Nr.: 2.503



Constat, dragii mei, ca sunt f. putini ardeleni dispusi sa abordeze acest subiect. V-ati intrebat de ce oare?
Oare de ce insusi "threadul" de fata a aparut ca si expresie a unei frustrari manifeste la nivelul unora din locuitorii capitalei, si nu din partea lor, a ardelenilor. (am sa revin ,poate, la acest aspect)

Trebuie sa spun ca am trait toata viata mea in Ardeal, insa am pe jumatate sange regatean. Sunt roman si ortodox. Si cu toate acestea, recunosc faptul ca ma simt mai congruent (daca-mi este permisa aceasta exprimare) cu un ungur ardelean decat cu un vietuitor in Bucuresti. Si mai recunosc ca, in ciuda trecerii peste o frontiera si a limbii pe care nu o vorbesc deloc, ma simt mai putin strain atunci cand intru in Ungaria decat atunci cand trec Carpatii.

Inainte de a arunca anatema, sedeti bland, si cititi un pic mai departe.

Urmatoarele fapte sunt traite de mine, prin urmare nu sunt alterate de existenta unui lant de transmisie de la subiect la cel care le relateaza:
1. Cu multi ani in urma, am facut primul meu drum in capitala in calitate de conducator auto. In mod evident, m-am ratacit si am facut ce face orice om normal in asemenea situatie - am tras masina aproape de trotuar, am coborat geamul din dreapta si am cerut cat se poate de politicos indrumare unei distinse doamne pieton. Raspunsul dumneaei la solicitarea mea a venit prompt si mi-a aratat directia "sus" prin intermediul unui deget mijlociu
2. Din nou, cu ani in urma, am urcat in metrou (mandria Bucurestilor). La urcare, lume putina, locuri libere, asa incat mi-am permis sa ma asez. Dupa vre-o doua statii trenul se aglomereaza si eu ma ridic, firesc, oferind locul meu unei doamne mai in varsta. Spre consternarea mea femeia, cu lacrimi in ochi, imi spune "Va multumesc! Nu-i asa ca nu sunteti de pe aici?" "Asa e, cum de v-ati dat seama?" "De cand circul cu metroul nu mi s-a intamplat ca cineva sa-mi cedeze locul"

Sa mai cuntinui?


--------------------
"You should never underestimate the predictability of stupidity!" (Bullet-tooth Tony - Snatch)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 8 Mar 2004, 09:35 AM
Mesaj #41


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



E clar, dupa parerea mea, ca in discutia privind atitudinea negativa a regatenilor fata de ardeleni sau a ardelenilor fata de regateni, exemple pot aduce multi dintre noi. Ceea ce cred ca e bine sa facem e sa nu generalizam mai mult decat e cazul aceste atitudini si comportamente. Mai sunt oameni de bun simt si in capitala, asa cum sunt oameni cu mai putin in provincie ... chiar daca ei or merge "contra vantului".


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 8 Mar 2004, 11:34 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



N-avea grija unu, daca traiai in Bucuresti ai fi gandit ca un bucurestean , daca traiesti in Ardeal gandesti ca un ardelean, nu are rost sa-ti pierzi timpul incercand sa uniformizezi oamenii. Oamenii sunt modelati de mediul in care traiesc, de aici vine aspectul regional, mai bun , mai rau, - relativ desigur, pentru ca nu poate fixa nimeni o regiune ideala cu oameni standard dupa care sa fie comparati ceilalti oameni din alte locuri.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unu
mesaj 8 Mar 2004, 12:02 PM
Mesaj #43


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 74
Inscris: 7 March 04
Forumist Nr.: 2.503



You missed my point, Mr. Li. Departe de mine gandul utopic de a incerca sa uniformizez ceva. Si nici nu intentionam sa ma adancesc in dizertatii de ordin sociologic. Am dorit doar sa semnalizez niste aspecte care pot sa invite la putina reflectie.
Ar fi foarte grav, totusi, daca un elementar bun simt ar fi considerat a tine de un aspect regional mai bun sau mai rau...


--------------------
"You should never underestimate the predictability of stupidity!" (Bullet-tooth Tony - Snatch)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
steiner_gun
mesaj 9 Mar 2004, 05:22 PM
Mesaj #44


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 32
Inscris: 5 February 04
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 2.103



Am jumatate sange de oltean si jumatate ardelean, dar inima de roman. Locuiesc in Cluj, in inima Ardealului. Nu vreau sa generalizez, ci doar sa imi exprim o parere personala.
Intotdeauna o sa fie o diferenta intre orasele mari si mici, intre provincie si capitala, respectiv resedinta de judet.
Parerea mea despre Bucuresti: oamenii isi vad de interesul propriu calcandu-i in picioare pe ceilalti de cele mai multe ori. Sa nu ma intelegeti gresit, cunosc niste oameni extraordinari in capitala, insa asta a fost impresia care mi-a lasat-o Buc.
Am crescut in Zalau, un orasel mic din nord-vest-ul tarii, iar cand am ajuns in Cluj m-a fascinat agitatia si viata orasului. Si m-am hotarat sa raman aici, desi cateodata ma satur si ma oboseste agitatia.
Intr-adevar se simte amprenta occidentului asupra oraselor din vestul tarii: Oradea, Arad, Timisoara, sau asupra Sibiului, unde sunt multi sasi. Am fost in orasele astea si am ramas impresionat ... placut. E curat, lumea e mai civilizata ... e altfel smile.gif
Cat despre zonele cu majoritate maghiara, imi displace ideea ca intr-un fel esti obligat sa stii maghiara daca vrei sa te descurci prin Sf.Gheorghe si M.Ciuc. Ce m-a enervat la culme, inafara faptului ca pe toate magazinele scria prima data in ungureste, si pe urma in romaneste (sau deloc), a fost faptul ca pe Spitalul Municipal din Sf. Gheorghe scria KORHAZ tongue.gif
Fratilor, suntem in Romania!!! Ok, sunt de acord ca grupurile minoritare sa isi foloseasca propria limba in cadrul intalnirilor, dar limba oficiala este LIMBA ROMANA.


--------------------
I would like to see assassins smiling, the executioner who cuts off an innocent head with his great curved oriental sabre.
I would like to see beggars and queens;
I would like to see roses and blood;
I would like to see those who die for love or else for hate!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 9 Mar 2004, 11:02 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



welcome.gif steiner
Da - ce ziceam si eu.... principala lor ocupatie e sa ne sfideze pe noi, romanii - si pe mine ma enerveaza asta la culme... in fine - daca acceptam inseamna ca ne-o meritam: "Nu e prost cel care cere ci cel care da!"


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oul Dogmatic
mesaj 10 Mar 2004, 03:01 AM
Mesaj #46


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 615
Inscris: 23 January 04
Forumist Nr.: 1.942



Va rog sa vizitati acest site
http://www.petitiononline.com/CNNRom/


--------------------
"Am dorit dintotdeauna sa fac o teza de doctorat cu tema Aflarea in treaba ca metoda de lucru la romani."Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
steiner_gun
mesaj 10 Mar 2004, 09:41 AM
Mesaj #47


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 32
Inscris: 5 February 04
Din: Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 2.103



10x Yoyo!
Nu stiu daca e sfidare ceea ce fac ... Cum s-ar simti americanii oare daca intr-o zona a USA ar fi scris pe primarie, magazine, spitale numai in araba? Sau chineza ...


--------------------
I would like to see assassins smiling, the executioner who cuts off an innocent head with his great curved oriental sabre.
I would like to see beggars and queens;
I would like to see roses and blood;
I would like to see those who die for love or else for hate!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 10 Mar 2004, 12:27 PM
Mesaj #48


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (Iason @ 3 Feb 2004, 09:13 AM)
Adesea intampin atitudini negative din cauza simplului fapt ca sunt din Bucuresti, ceea ce ma face automat un individ fara scrupule, ingamfat, si cu mana intotdeauna pozitionata in buzunarul ardelenilor. Sunt un fan al civilizatiei Ardeaului, dar mituri ca "Bucurestiul jefuieste Ardealul", " Ardealul munceste pentru afurisitii aia de moldoveni" sau " In Romania lucrurile merg prost din cauza miticilor de la Bucuresti" mi s-au parut intotdeauna trase de par si stupide...
Lumea uita adesea ca cei ce conduc sunt reprezentanti din toata tara....
Sunt curios ce parere au oaspetii hanului de aceste probleme...
Credeti intr-adevar ca exista o separare clara intre cele doua identitati culturale si ,mai mult, ca o separare politica ar trebui sa fie implementata( ex celebra idee cu autonomia Transilvaniei)?

Imi fac "datoria" de a reaminti tuturor primul mesaj al acestui subiect, si titlul topicului: "Regat vs. Ardeal".
In interpretarea mea, e o discutie despre "regiuni" si "probleme inter-regionale", si cred ca nu e constructiv sa deturnam discutia catre "nationalitati" si "probleme intre nationalitati".

Multumesc pentru intelegere.

Sper ca sunt in asentimentul lui Iason, initiatorul acestui subiect de discutie.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 10 Mar 2004, 01:22 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



@OulDogmatic - excelent site - excelenta petitie (nu stiu daca cei care trebuie o sa o si citeasca dar...) ! E bine de vazut si de citit! thumb_yello.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 12:20 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman