HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Admiterea La Facultate, dosar si/sau examen?!
Examen de admitere sau dosar?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 33
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Petru
mesaj 2 Feb 2004, 05:56 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Ultimii 4 ani au adus schimbari semnificative in ceea ce priveste admiterea in facultati. Mai precis, s-a renuntat la traditionalul examen in favoarea concursului de dosare.
Credeti ca este cea din urma modalitate este cea mai eficienta modalitate de acceptare a studentilor in institutiile de invatamant superior?


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 2 Feb 2004, 06:38 PM
Mesaj #2


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Eu consider ca optiunea "si examen si dosar" ar fi una destul de buna pentru ambele parti - aici ma refer la cei care invata bine in timpul scolii cat si la cei care desi nu-si prea dau osteneala in timpul scolii pentru examen vor invata.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FaiLuRe
mesaj 2 Feb 2004, 06:52 PM
Mesaj #3


NuRSeRy Team Member
*****

Grup: Membri
Mesaje: 573
Inscris: 2 February 04
Din: oscilez intre Zalau si Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 2.062



Consider ca admiterea la faculta pe baza de dosare e oarecum incorecta.Cel mai bine e cu examen.Si anume cu examen de tip grila(unde se poate), cu martori, unde nu se pot face smecherii...caci doar se stie cum intra unii la faculta, daca ii tien pe parinti buzunaru...smile.gif

Off-Topic: si asfel apare si primul meu mesaj pe Hanu Ancutei !


--------------------
- The NuRSeRy Team -
... where ideas are born.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Feb 2004, 06:52 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
black ice
mesaj 2 Feb 2004, 07:08 PM
Mesaj #4


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



welcome.gif Failure smile.gif

Cred ca admiterea doar pe baza de examen ii dezavantajeaza putin pe cei care chiar au invatat in timpul liceului. In rest, de acord cu tine.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FaiLuRe
mesaj 2 Feb 2004, 07:16 PM
Mesaj #5


NuRSeRy Team Member
*****

Grup: Membri
Mesaje: 573
Inscris: 2 February 04
Din: oscilez intre Zalau si Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 2.062



Mersi...Insa daca chiar au invatat in liceu nu ar trebui sa aiba nici o problema la examen, nu?...Chestia e ca in liceu multi invata cum sa dea spaga pentru note mari,asa ca un examen ar arata exact cine merita sa fie admis.
Nu sunt total impotriva concursului de dosare, insa sa se tina cont de ele doar in proportie de 10-20 %, restu' sa fie examen.


--------------------
- The NuRSeRy Team -
... where ideas are born.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 8 Feb 2004, 03:00 AM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



In Quebec, admiterea e bazata pe dosar, dar unele facultati mai cer ceva in plus, ca de exemplu o scrisoare in care viitorul student isi explica interesul (si arata daca stie cel putin sa scrie). Mi se pare mai corect, pentru ca elevii care in general s-au tinut de carte au o sansa, iar cei care nu sint buni sau muncitori esueaza sau se retrag mai tirziu. Deoarece exista scoli mai bune si scoli mai putin bune, exista niste formule de calcul care tin seama de nivelul grupului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 10 Mar 2004, 06:39 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



nu că aşa am prins eu …dar ”cazierul ” nu ar trebui să influenţeze intrarea la facultate ... examinarea mi se pare justă … pe acelaşi teren în aceleaşi condiţii atmosferice … şi de supraveghere … (aici exclud fraudele … şi vorbesc de un examen ideal din punctul de vedere al corectitudinii notării) .. . dacă introducem variabila ‘fraudă ‘ … examinarea de orice fel ar fi … nu poate fi corectă
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 21 Mar 2004, 02:56 AM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Examenul nu este niciodata in aceleasi conditii. Din diferite motive, se poate ca un elev sa nu stie sau sa fi uitat anumite informatii cu toate ca in general a invatat, sau o sa invete odata admis. Se mai poate intimpla sa nu se simta bine sau sa dea o impresie proasta unor profesori care nu il cunosc. Daca examenul e scris, "impresia proasta" poate sa fie bazata pe un scris de mina urit. Nu toti cei care scriu urit sint slabi la invatatura.

Din fericire, in Canada, cu toate ca am dat si examene sau lucrari scrise in care trebuia sa scriu ceva de mina, am avut avantajul ca multe note se obtin ori pe examene unde nu faci decit sa alegi raspunsurile corecte, ori pe lucrari pregatite in afara orelor de curs si imprimate sau scrise la masina. A propo, ma mir ca mai exista inca masini de scris prin diverse birouri. Daca m-as angaja in alta parte, m-as interesa daca pot sa am ordinatorul meu si daca nu, nu as vrea sa lucrez acolo, decit poate daca as avea bani sa imi cumpar eu un ordinator pentru servici (ceea ce nu prea cred) si permisiunea de a proceda asa.

Ca sa revin la subiect, mi se pare mai corect ca admiterea sa fie bazata pe rezultatele pe termen lung decit pe raspunsul la anumite intrebari si pe performanta intr-o anumita zi care s-ar putea sa fie o zi proasta (mai ales in cazul femeilor sau fetelor care au zile proaste in fiecare luna, uneori atit de proaste incit nu se pot concentra).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 8 Apr 2004, 10:37 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Din cauza ca in Ro nu exista o singura institutie care nu e corupta, eu spun ca ar fi mult mai bine daca admiterea ar fi pe teste grila. E mai usor de verificat, cu toate ca stiu sigur ca si asa se poate intra "cu pile" dar e mai greu si pretul de "cumparare " a examenului e mai mare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 23 Apr 2004, 02:51 AM
Mesaj #10


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Pe mine ma deranjeaza faptul ca majoritatea facultatilor unde se da examen iau in considerare si media de la Bac. Pai nu era mai bine pe vremea "lu` mama"? smile.gif Aa.. si apropo de "pile".. cand am vazut cine a intrat la facultatea de medicina (de exemplu) m-am ingrozit la gandul ca odata s-ar putea sa ajung pe mainile lor...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 23 Apr 2004, 08:53 AM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



nu prea conteaza daca intrviu sau examen atat timp cat este ceva riguros si nu intra toata lumea doar de dragul de a intra


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 24 Apr 2004, 07:20 AM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



De ce sa nu intre "doar de dragul de a intra"? Sa intre cine vrea. Cine nu e bun la invatatura sau nu se tine de carte n-are decit sa esueze mai tirziu. Asa se intimpla aici, in Canada, in multe programe. Aproape ca imi vine sa le rid in nas celor care au dat examen. Stiu ca e greu, ca am obtinut bacalaureatul in Romania. Eu am facut si facultatea si nici examen n-am dat. In Romania, poate ca nici nu as fi reusit sa intru la facultate. Aici, am fost studenta buna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 30 Apr 2004, 10:01 PM
Mesaj #13


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Ce intelegi prin a esua? Vezi, netraind in romania nu mai esti la curent cu situatia de aici. Aici cine are bani poate ajunge foarte departe. Si din pacate, mai avem drum luuung pana sa ne putem compara cu tarile din occident. sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 30 Apr 2004, 10:23 PM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Cum adica, ce inteleg prin a esua? Ce legatura are asta cu faptul de a fi sau a nu fi la curent cu situatia? E simplu. A esua inseamna ca pici cursurile pina cind ori esti dat afara, ori te retragi tu pentru ca nu te descurci la studii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 26 May 2004, 04:41 PM
Mesaj #15


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Sau lipsa banilor te poate trage in jos. Daca nu ai bani, degeaba esti inteligent. Trebuie sa te poti intretine la facultate si multi studenti isi cauta de lucru, se stie.
Cat despre sondajul lui Petru, sunt de acord sa se intre la facultate atat pe baza de dosar, cat si pe baza de examen. Examenul e stresant, obositor si reusita depinde de starea de moment a candidatului. Sora mea a dat examenul de admitere la Sibiu si la Iasi, si era obosita moarta dupa drumul de sute de kilometri cu masina prin tara. Ce sa mai mentionez ca in noaptea care a precedat examenul a dormit pe bancheta din masina? Trebuie sa ai nervi de otel ca sa reusesti. Eu prefer sa se tina seama intr-un procentaj de cel putin 25% de dosar.
Oricum, o evaluare obiectiva a candidatului, care sa multumeasca pe toata lumea, nu poate fi.


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viaţa nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 6 May 2024 - 12:05 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman