HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Sa Nu Blestemi!
Eclectic
mesaj 23 Sep 2004, 11:37 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Nu e mai simplu sa te feresti cu funda rosie ? huh.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 23 Sep 2004, 11:51 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



eclectic
Ba da, desigur. Tie iti recomand cu caldura acest remediu.
Celelalte sunt pentru cei cu o putere de intelegere corespunzatoare.
Te rugam sa nu ne iei prea mult in seama, nici pe ei si nici pe mine, iar eu imi cer scuze daca ce am scris ti-a zgandarit chiriasii si deasemenea pentru eventualele si viitoarele inconveniente pe care ti le-ar putea cauza.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 24 Sep 2004, 02:24 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



QUOTE (RZA @ 24 Sep 2004, 01:45 AM)
[Auzi, daca ai vreun feeling ca ceva e in neregula, spune... smile.gif ]


wink.gif La asta se refera urmatoarea mea intrebare.

Dar RZA, tot ceea ce mi-ai scris in postul anterior sunt reguli ce ar trebui urmate indiferent daca esti blestemat sau nu. Ar mai fi ceva in plus? Ce ar spune un preot? Si-ar da seama de blestem?

Acum vine o alta intrebare: Cum stim daca suntem blestemati sau nu? Cum aflam daca o perioada proasta a vietii -perioada ce tinde sa se tot prelungeasca- sau lucruri negative ce ti se intampla din senin, sunt rezultatul blestemelor si nu doar coincidente?


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Sep 2004, 02:24 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IO
mesaj 24 Sep 2004, 09:17 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Dar RZA, tot ceea ce mi-ai scris in postul anterior sunt reguli ce ar trebui urmate indiferent daca esti blestemat sau nu.

Exact. Ideea e ca daca o persoana este in regula, nu poate fi afectata de nimeni si nimic. "E mai usor sa previi decat sa tratezi." smile.gif

QUOTE
Ar mai fi ceva in plus?

Nu prea. Repet insa, daca ai feelingul ca e ceva in neregula, poate ar fi mai bine sa discutam la concret. Oricum, si indiferent la ce alte mijloace adjuvante recurgi, este absolut necesar mersul la biserica si realizarea slujbei specifice de dezlegare de farmece, vrajitorii si blesteme.

QUOTE
Ce ar spune un preot?

Acelasi lucru. thumb_yello.gif Te va chema la biserica.

QUOTE
Si-ar da seama de blestem?

In principiu da, si in special daca are "vedere duhovniceasca" (extrasensibilitati vizuale). Blestemul poate fi vizualizat ca o pata intunecata in biocampurile victimei... important e sa nu fie confundat cu alte forme de agresiune, cu o disfunctie a unui organ din zona respectiva, cu o entitate malefica sau cu informatia legata de comiterea unui pacat. Daca preotul nu are acest Dar de la Sf. Duh, va interpreta cauza in functie de efecte... cu riscul sa fie un pic "pe langa", deoarece exista destule alte cauze in masura sa genereze efecte similare unui blestem.

QUOTE
Acum vine o alta intrebare: Cum stim daca suntem blestemati sau nu?

Daca avem sentimentul ca ceva e in neregula (si de obicei in astfel de situatii il cam avem...) mergem frumos la preot sau la altcineva care poate sa ne ajute.

QUOTE
Cum aflam daca o perioada proasta a vietii -perioada ce tinde sa se tot prelungeasca- sau lucruri negative ce ti se intampla din senin, sunt rezultatul blestemelor si nu doar coincidente?

De la preot sau de la altcineva care poate sa ne ajute.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 24 Sep 2004, 09:18 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Asa cum zicea si RZA, desi teoria lui e foarte matematizata smile.gif , ca sa eviti blestemele trebuie mai intai sa fii tu cinstit cu tine insuti, sa fii om bun, sa faci fapte bune si sa nu-ti incarci constiinta cu tot felul de rahaturi. Nu stiu daca am fost sau sunt blestemat, dar stiu ca la un moment dat am dorit cuiva rau si s-a implinit 100%. Le doream sa se intample cu ei exact ceea ce mi-au facut ei mie. Din pacate nu mi-am dat seama ca ce fac atunci ma va afecta si pe mine. Sper ca acum m-am lecuit sa mai doresc raul cuiva si nu cred ca o sa mai fac asta vreodata. Efectiv te incarci cu niste sentimente negative de care scapi greu de tot si care te afecteaza pe termen lung.

QUOTE
Acum vine o alta intrebare: Cum stim daca suntem blestemati sau nu? Cum aflam daca o perioada proasta a vietii -perioada ce tinde sa se tot prelungeasca- sau lucruri negative ce ti se intampla din senin, sunt rezultatul blestemelor si nu doar coincidente?

Tyra, nu cred ca are importanta cine ne-a blestemat si de ce a facut-o. Important este sa devenim imuni la aceste rautati, si atunci chiar poate sa-ti faca oricine orice ca tot nu se prinde. Iar despre lucrurile negative ca ti se intampla din senin, am mari dubii ca ar veni din afara. Analizeaza-ti foarte atent viata si actiunile si ai sa vezi ca nu sunt altceva decat consecinte alea actiunilor tale, nicidecul ale altora, sau ma rog 99% ale tale ca sa nu fiu asa ferm wink.gif


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 24 Sep 2004, 03:29 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



RZA, sa inteleg ca ai incercat sa fii ceea ce unii numesc "ironic" ? Pacat...


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 24 Sep 2004, 03:35 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Ironic? Eu? Pe un topic atat de serios? Se poate? nonono.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 24 Sep 2004, 03:37 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Serios ? Tu ? Cand esti atat de ironic ? rofl.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 24 Sep 2004, 03:51 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Serios, ceva mai ontopic decat funda rosie poti?


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 24 Sep 2004, 03:52 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Nu mi-am propus ceva divin, ci doar am adresat o intrebare pe care tu ai ales sa o tratezi cu condescendenta.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 24 Sep 2004, 03:58 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Pentru ca nici intrebarea ta nu era cine stie ce... jamie.gif

Daca vrei sa primesti mai mult, incearca sa oferi mai mult. Ah, scuze, uitasem ca legea karmei iti este un concept cu desavarsire strain. ohyeah.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 24 Sep 2004, 04:35 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Tie nu am de ce sa-ti ofer ceva, pentru ca am impresia ca nu am ce primi in schimb. Iar karma... tell it to someone else.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 24 Sep 2004, 04:53 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Aloooo mai fratilor, da' mai terminati cu certurile. Eventual treceti pe privat sad.gif


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 24 Sep 2004, 05:04 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Scuze, Zorro, ai dreptate. smile.gif
Cred ca am sa-l las pe glumet sa-si debiteze impresiile de unul singur.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 24 Sep 2004, 05:20 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Imi cer scuze, Zorro. Sa vedem ce are de zis glumetul. Btw, rza, tu ai inceput cu glumele, nu eu.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 24 Sep 2004, 10:31 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (eclectic)
Nu e mai simplu sa te feresti cu funda rosie ?

Iata replica (fara indoiala, serioasa) pe care ai plasat-o in mod gratuit, intrerupand discutia pe care o aveam cu Tyra.
Ceea ce dovedeste cine spune adevarul si cine nu.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 24 Sep 2004, 10:34 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Pai, sincer sa fiu, e primul lucru pe care l-am auzit ca modalitate anti-deochi. De unde si pana unde apare supararea ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 25 Sep 2004, 01:43 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Sa incerc sa pun capat disputei: exista vreun obiect material (in afara de crucea sau iconita purtate la gat) care te poate proteja de blesteme?


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 25 Sep 2004, 03:06 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@RZA si @eclectic am crezut ca mor de ras cand am vazut ultimele posturi ale voastre in care va acuzati unul pe celalalt de inceputul offtopic-ului smile.gif Ce ziceti, il rugam pe nenea moderatorul (care nici nu stiu cine este sad.gif) sa stearga ultimele noastre mesaje?

QUOTE
exista vreun obiect material (in afara de crucea sau iconita purtate la gat) care te poate proteja de blesteme?

De ce nu ar fi de ajuns o iconita sfintita de un preot? Eu am una in masina si una in casa...


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 25 Sep 2004, 06:33 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (Tyra)
exista vreun obiect material (in afara de crucea sau iconita purtate la gat) care te poate proteja de blesteme?

Nu exista. Stiu ca unii au o tendinta exagerata de fetisizare, dar degeaba porti zece cruci la gat si ai casa tapetata cu icoane, daca tu esti in neregula. Iar pe o carenta de ordin spiritual te descoperi si lasi drum liber agresiunilor specifice carentei respective. In concluzie, nimic nu te poate proteja (si nici Insusi Dumnezeu din Ceruri nu va misca un deget ca sa te "scape") de consecintele propriilor greseli; daca ar face-o, te-ar impiedica practic ca prin suferinta sa constientizezi ca ai gresit. In general, lumea o comite si apoi se lamenteaza "unde era Dumnezeu cand eu sufeream?!", in loc sa se intrebe "cu ce am gresit de mi-am luat-o in halul asta? aha... am facut cutare lucru rau si acum suport consecintele" jamie.gif

QUOTE (Zorro)
De ce nu ar fi de ajuns o iconita sfintita de un preot? Eu am una in masina si una in casa...

Exact ca mai sus; poti sa ai iconita sfintita cu tot cu preot... daca ai gresit, vei suporta consecintele (adica vei fi expus consecintelor). Tot ce trebuie sa faci e ca in intervalul dintre pacat si suferinta sa constientizezi ca ai gresit, sa-ti ceri iertare, sa faci faptele bune inverse, dezdaunari, spovedanie, canon si impartasanie si atunci va exista posibilitatea ca Sf. Treime sa te ierte si sa scapi de pedeapsa. Daca insa nu faci cele de mai sus, poti fi sigur ca ti-o vei lua, chiar daca te muti in biserica. Si, oricum, cel mai bine e sa stai gigea. Preventiv vorbind...


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 26 Sep 2004, 05:47 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Deci, pana la urma, nici un obiect nu te poate proteja ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 26 Sep 2004, 09:01 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Nu Electric, nici un obiect nu te poate proteja, n-are cum, sorry...

Rza, a explicat f bine ce anume ne poate proteja de aceste "puteri" eu le-as numi si "legaturi diabolice"...

Ieri, discutam cu 2 prieteni (crestini) cu care am fost la masa despre acest topic, ii intrebasem: "Ce ziceti guys, blestemele rostite asupra voastra se prind?" Unul imi raspunde: "Pai depinde de "nivelul de protectie" al fiecaruia" spoton.gif Super raspuns, m-am gindit.
Aceasta protectie, vine numai din partea lui D-zeu, eu nu stiu o "reteta" mai buna. innocent.gif

Cuvintele rostite cu ura, minie la adresa cuiva se leaga. Daca persoana este "protejata", atunci cuvintele se pot intoarce asupra celui care le-a rostit. Eu am vazut nu odata acest fapt intimplindu'se...

Sint multe beneficii ale crestinismului, acesta fiind unul dintre ele (protectie impotriva blestemelor). rolleyes.gif Sincer va spun, daca eu nu l-as cunoaste pe D-zeu, mi-ar fi atit de frica, as fi pur si simplu terorizata... atitea lucruri rele se pot intimpla...insa cu D-zeu am o siguranta extraordinara, stau dreapta, sint tare, nimic nu se atinge de mine fara voia Lui, ohyeah.gif si mai presus de toate, sint linistita, cea ce iti doresc si tie, draga Tyra. smile.gif



--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 26 Sep 2004, 02:30 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



LigiaB

Ai dreptate, nimic nu se atinge de noi fara voia lui Dumnezeu. Si este in voia lui Dumnezeu ca Ingerii Pazitori ai Karmei (sau "demonii" in limbaj popular) sa-i pedepseasca pe cei care se abat de la legile divine. Acest tip de entitate (demonul) este extrem de evoluat si de eficient. El nu face altceva decat sa foloseasca energiile malefice ale pacatelor impotriva celor care le-au generat. De aceea expresia ca omul care greseste il imputerniceste pe miki sa-l trozneasca este cat se poate de corecta... ohyeah.gif
Pentru amatorii de intrebari filozofice gen "de ce permite Dumnezeu existenta lui miki?", raspunsul cred ca e evident... jamie.gif
In cazul ideal, daca nici un om n-ar mai pacatui, demonii ar fi lipsiti de suportul energetic necesar activitatii lor si ar exista numai la nivel informational.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 26 Sep 2004, 02:42 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Ligia, sorry, dar e
QUOTE
eclectic
, nu electric sau alte bazaconii. sorry.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 26 Sep 2004, 06:34 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



QUOTE (RZA @ 26 Sep 2004, 04:43 PM)
In cazul ideal, daca nici un om n-ar mai pacatui, demonii ar fi lipsiti de suportul energetic necesar activitatii lor si ar exista numai la nivel informational.

Multam Rza, smile.gif

Vezi, de-asta sint eu cuminte, de-asta nu ma razbun, de-asta nu fac rau nimanui mai ales cu voia (ca fara voie e posibil sa mai fac) si tot de-asta nu bag in seama rautatile celor din jur, sa nu fiu provocata si sa raspund cumva sa dau mina libera acestor forte malefice, sint foarte constienta de acest lucru. ohyeah.gif

@ Eclectic, sorry.gif sorry...I owe you a beer! tongue.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 27 Sep 2004, 09:20 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE (RZA @ 25 Sep 2004, 07:46 PM)
QUOTE (Zorro)
De ce nu ar fi de ajuns o iconita sfintita de un preot? Eu am una in masina si una in casa...

Exact ca mai sus; poti sa ai iconita sfintita cu tot cu preot... daca ai gresit, vei suporta consecintele (adica vei fi expus consecintelor).

Perfect de acord...asa gandesc si eu. In legatura cu iconita vroiam doar sa spun ca este bine sa ai incredere in ceva. E un suport moral care te poate ajuta sa te ridici, dar apoi trebuie neaparat sa vezi cum de ai ajuns unde ai ajuns si sa-ti repari greselile, sau daca nu le poti repara, macar sa nu le mai repeti sau sa faci altele.

@RZA
QUOTE
In general, lumea o comite si apoi se lamenteaza "unde era Dumnezeu cand eu sufeream?!", in loc sa se intrebe "cu ce am gresit de mi-am luat-o in halul asta? aha... am facut cutare lucru rau si acum suport consecintele"

Cu asta cred ca ai spus totul... thumb_yello.gif


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 27 Sep 2004, 09:36 AM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (Zorro)
[...]daca nu le poti repara, macar sa nu le mai repeti sau sa faci altele.

Exact. thumb_yello.gif E cel mai important lucru sa nu repeti actiunea in urma careia ai avut de suferit, altfel in cazul recidivei suferinta va fi dubla indiferent daca pentru pacatul initial ai fost iertat sau nu. In cazul pacatelor iertate, se anihileaza doar energia lor, nu si informatia, deci in cazul recidivei informatia pacatului initial se dubleaza, atragand o dublare a energiilor malefice si o pedeapsa corespunzatoare. jamie.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 27 Sep 2004, 10:37 AM
Mesaj #63


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Tyra, nesiguranta ta ma sperie.

Eu am o credinta , bine inradacinata. Ce Dumnezeu binecuvinteaza, diavolul nu poate atinge. Daca Domnul este cu tine, nu-ti va fi teama ca ceva rau te poate atinge. Sau:"latratura de caine nu se aude in cer".

Deci, singurul "crucifix" ar fi credinta, dar cum spunea LigiaB, depinde cat de greu atarna crucifixul.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cafe Del Mar
mesaj 27 Sep 2004, 01:47 PM
Mesaj #64


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 87
Inscris: 9 September 04
Forumist Nr.: 4.432



am observat ca indiferent de religie se crede in puterea cuvantului...cuvantului rau...evident ohyeah.gif
din nou nu mi se pare normal sa crezi ca doar ceea ce vezi este doar ceea ce exista.sunt lucuri mai presus de preceptia senzoriala care coexista...pe langa "casa omului" unsure.gif
cuvantul (dar mai ales gandul) are puterea unoeri unei fapte.el atrage spiritele malefice sau pe cele bune , in fuctie de ceea ce gandesti sau spui...si in curand ele dau viata acelui lucru pe care l-ai gandit.se spune ca unaori blestemul poate sa mearga pana la a n-spea generatie.
gandind rau unei persoane sau blestemandu-l ii transmiti o cantitate enorma de energie negativa.in functie de intensitatea si puterea ei ea isi face treaba.daca vreti, pe asta si-au bazat vrajitoarele voodoo practica. devil.gif
cuvintele sunt forme, entitati... hh.gif


--------------------
"Asa e ca pana acum nu stam nici bine, nici rau, adica nici asa, nici altminteri?"
Ion Luca Caragiale



"Nu poate fi inventat nici un kitsch pe care viata sa nu-l depaseasca."
Siegfried Krakauer
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 1 Oct 2004, 05:01 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Acum sa trecem la lucruri ceva mai concrete. Poate parea un exemplu banal, dar vreau parerile voastre.

Chiar in seara asta discutam cu cineva: iubeste mult o persoana, ea la randu-i il iubeste. Amandoi sunt siguri ca si-au gasit dragostea, perechea. Atunci cand sunt impreuna, se simt ca si cand lumea ar fi a lor, sunt fericiti. Mereu exista ceva care sa-i desparta, cu toate astea se iubesc in continuare, indiferent de ce se intampla. El spune ca nu poate fi cu persoana iubita pt ca e blestemat.

Pot eu sa-mi dau seama daca intr-adevar este blestemat si sa-i ajut in vreun fel? El va pleca pt un timp indelungat departe de ea. Ce as putea sa-l sfatuiesc?


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 1 Oct 2004, 09:01 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@Tyra
QUOTE
Mereu exista ceva care sa-i desparta, cu toate astea se iubesc in continuare, indiferent de ce se intampla.

Pai tocmai din cauza ca intervine cate ceva tot timpul ii face sa se iubeasca si mai mult. Crezi ca daca ar fi amandoi 24 din 24 impreuna ar mai fi dragostea asa de mare? Cred ca barierele care intervin sunt doar niste teste la care sunt supusi, si daca vor reusi sa treaca de ele, atunci chiar ca nu va mai avea ce sa-i desparta.

QUOTE
El spune ca nu poate fi cu persoana iubita pt ca e blestemat.

Sper sa nu am dreptate dar cred ca in cazul lui s-ar putea sa se intample urmatoarele: in psihologie chestia asta se numeste "profetia implinita". De ex. crezi ca cineva iti vrea raul chiar daca este fals, si tot ce faci este sa il determini pe respectivul sa-ti faca un rau tocmai ca sa iti demonstrezi ca ai avut dreptate. Pe scurt este cam asa:
- piticii de pe creier zic ca persoana X imi vrea raul
- o determin sa-mi faca un rau
- dupa ce imi face raul imi spun: mama ce dreptate am avut cand am zis ca X imi vrea raul
- il pedepsesc pe X pentru ca mi-a facut rau
Apoi cred ca ar trebui sa-i explici ca nu orice lucru negativ care i se intampla inseamna blestem. Viata este facuta din lucruri bune si lucruri rele. De alea bune ne bucuram, din alea rele invatam. E ca si invatatul mersului la copii mici, cand cad tot timpul. La inceput cad mai des apoi tot mai rar, si nu cred ca putem spune ca e vorba de blestem...


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 1 Oct 2004, 09:58 AM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (Tyra)
Pot eu sa-mi dau seama daca intr-adevar este blestemat [...]

Nu.

QUOTE
[...]si sa-i ajut in vreun fel?

Da. Roaga-te pentru ei.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 30 Mar 2006, 01:14 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Au fost pareri impartite... ca blestemul ar exista sau nu, ca este sau nu legat de Dumnezeu. Biserica recunoaste blestemul ca existand? Eu zic da, din moment ce am gasit la o manastire o carticica de rugaciuni impotriva blestemelor.

Desi s a discutat ceva pe acest subiect, tot in dilema am ramas.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 08:36 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman