HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Re: Scrisoare De Departe
Mihai
mesaj 31 Jan 2004, 07:41 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Comentarii referitoare la materialul Scrisoare de Departe, semnat de BMWPower.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 1 Feb 2004, 10:48 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



Foarte neinspirat am fost... Oricum, am scris ce aveam in cap pe moment.. n-am stat sa editez.


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 1 Feb 2004, 10:59 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Cred totusi ca te-a inspirat putin melodia lui Verita, nu? wink.gif


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Feb 2004, 10:59 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
rossi
mesaj 1 Feb 2004, 11:23 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



Yep

@Mihai, i-am dat un edit la editorial si nu mi-a aparut...


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 2 Feb 2004, 12:48 AM
Mesaj #5


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Daca doresti sa editezi ceva, trimite-mi textul ce trebuie editat. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 2 Feb 2004, 02:11 AM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



Ok, merci mult Mihai. O sa incerc sa il gasesc.

PS se pot pune si chestii scrise pe Poiana lui Iocan ca adaugare la txt-ul editorialului?


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 2 Feb 2004, 09:13 AM
Mesaj #7


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Se pot, dar pentru ganduri din viata ta iti pot deschide un jurnal. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 4 Feb 2004, 05:20 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



QUOTE (RoSS|46 @ Feb 1 2004, 10:48 PM)
Foarte neinspirat am fost... Oricum, am scris ce aveam in cap pe moment.. n-am stat sa editez.

considera pe viitor ca e un respect pentru cititor sa acorzi o clipa in plus de atentie unui text care se vrea a fi editorial.
- deranjeaza repetarea lui "stii"
A trebuit sa plec, stiu, inghiti in sec dar stii si tu

-deranjeaza lipsa alineatului- care in cazul de fata neputand apare e preferabil sa lasi un rand liber intre fraze

- Dar nu mai plange, de aici de sus iti vad lacrimile de sange. - suna a repros in loc a consolare.

- Oricum de acolo de Sus vei veghea -ea moare? pana acum era verbul la trecut, era vorba de tine. ce e cu acest viitor?

- fii sigura ca nu esti singura - parca nu formala cea mai preferabila; sigura-singura

- lipseste ceva textului; pare doar e insiruire de cuvinte; lipseste un fior, o taina; ceva care sa te puna pe ganduri dupa ce termini de citit.

-inceputul a fost destul de promitator. Daca citesti aceasta scrisoare inseamna ca m-am dus...dar modul in care continui e aiurea; logic ai redactat scrisoarea inainte sa mori si deci nu aveai cum sa vezi ca ea plange cu lacrimi de sange. - mda, o asociere prea des utilizata, si care isi pierde astfel din efect.

era mult mai frumos daca ai fi continuat in stilul de marturisire si nu de lansat doar niste axiome : nu poti spune NU cand Dumnezeu te cheama la El.

in fine...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 4 Feb 2004, 05:31 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



Ok, secunda..pe viitor o sa fiu mai coerent...special pentru tine:) In orice caz, imi pare bine ca ai intervenit.

Cand am scris editorialul, m-a interesat mai mult a2-a parte...Este 3am si azi la 11 am am examen...E intuneric.


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 4 Feb 2004, 06:23 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Superb interludiu.

Editorialul mi-a placut pt ca ti am inteles starea de spirit. Poate ca ar intelege o toti/toate daca ar simti ceea ce ai trait tu.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 4 Feb 2004, 06:33 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



Tyra...merci...in sfarsit cineva care ca ma intelege.


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 7 Feb 2004, 08:00 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



ross, tu ai scris asta?

e super. Si eu nu ma las impresionata usor dar scrisoaraea asta mi-a mers direct la suflet.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 7 Feb 2004, 11:20 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



ok, ma bucur ca ai apreciat critica, fapt pentru care urmeaza partea a doua biggrin.gif la care tu i-ai acordat, dupa cum spui, o mai mare atentie.
asadar...

- e ciudat ca tocmai la ora fixa te-ai uitat la ceas este 3am desi urmeaza apoi o stare de confuzie totala

- repetarea lui am e fara rost, caci nimeni nu are examen la ora 11pm

- mai presus de facultate,[...] sau cine stie ce banc stupid sau discutie fara sens nu cred ca se poate pune pe aceeasi scara a ideii; ok, gandul tau merge mai departe de facultate, bani, ceea ce inseamna ca este un gand care te inalta sa te duca aproape de a visa frumos; daca insa gandul e mai presus de un banc stupid atunci poate fi si a citi o carte, sau a merge la facultate.

-sa vad ....dar ce sa vad....? Sa ma vad pe mine - care e rostul la intrebarea din mijloc? daca asteptai cu interes inseamna ca stiai ce astepti deci nu mai are rost sa intrebi; poate era mai de efect : sa vad, sa ma vad! - o exclamare aduce o intensitate; ori in cazul tau, punctul presupune usoara indiferenta.

- Inca imi sunt o enigma , o picatura de ploaie [...] Existenta noastra [...] -de ce vorbesti acum la modul general? daca tu te consideri astfel nu inseamna ca intreaga populatie a globului este in acest fel; urmeaza intrebari, deci nu ai nimic concret sa trasmiti, insa tu stii sigur ca intrebarile tale vor reflecta nedumerirea intregului? imi pare rau, era mult mai bine daca iti pastrai atitudinea de a te vedea pe tine, de a te intreba doar asupra drumului pe care il va urma destinul tau; in fond mai sus doreai sa te vezi, ceea ce acum putea fi o continuare a ideii; dar cum sa te vezi daca imediat te duci in genere?!

- ajungem una cu pamantul. Am disparut - toata lumea ajunge una cu pamnatul insa doar tu ai disparut si doar tu vezi...; cred ca nu mai are sens sa iti explic inca o data incoerenta conjugarii verbelor (cand noi-cand eu )

- cu am disparut incepe o noua idee, pesemne ideea de moarte, deci cerea un alineat

-Sa fiti iubiti...
Sa fiti doriti...
E intuneric...
-de ce forma asta? in primul rand punctele de suspensie -folosite abuziv in text- devin si aici obositoare; apoi, se dorea cumva o poezie la final? caci ideea era aceeasi si mergea pe un singur rand- sa fiti iubiti, sa fiti doriti.

- chestia cu intuneric ai zis-o de la inceput cand ai precizat ora, insa presupunand ca nu invatai decat cu lumina aprinsa, in final intelegem ca s-a asternut intunericul si in camera ta; de ce puncte puncte insa? e intuneric. -pui punct. final de text, de zi, de viata. doar vrei sa intelegem ca mori nu?! punct. -aici ar fi insemnat o accentuare a sfarsitului.



--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 12:55 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman