HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Forum

Acest forum se adreseaza tuturor iubitorilor de animale. Sunteti liberi sa va exprimati parerile de orice fel atat timp cat se incadreaza in limitele bunului simt.
Scopul forumului... e simplu. Sa aflam mai multe lucruri din lumea necuvāntatoarelor si sa ne ajutam reciproc in diversele probleme cu care ne-am putea confrunta la acest capitol. Orice sugestii sunt binevenite. Enjoy!

 
Reply to this topicStart new topic
> Ingrijirea Catelusilor?
mihaita_co
mesaj 29 Jan 2004, 09:46 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 27 January 04
Forumist Nr.: 2.004



Salutare la toata lumea!!!

Am de 2 zile 7 catelusi doberman si cum e prima data nu prea stiu cum trebuie sa-i ingrijesc. Asa ca mi-ar prinde bine niste sfaturi... In plus stiti cand trebuie vaccinati prima data si daca este vre-un pericol de infectie sau complicatii daca li se taie coditza???

Multumesc,
Mihai C.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 29 Jan 2004, 10:13 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Mihaita, cupajul din cite stiu eu nu se mai practica, adica de vreun an-doi cateii care au codita taiata sau urechiusele nu mai sint primiti la expozitii.Eu am un caniche si nu am vrut sa ii cupez codita...
Vaccinarea se va face un picut mai tirziu, cind puiutii vor avea cel putin o luna si nu inainte de a fi deparazitati.
Cel mai bine ar fi sa intrebi un medic veterinar.
Sa-ti creasca frumosi si sanatosi puiutii!


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 29 Jan 2004, 10:51 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Daca tot vrei sa le tai codita este bine sa o faci cind sint mici pentru ca suporta mai bine si se vindeca rana mai usor decit cind sint mai mari.Eu stiu ca pe la o luna se taie, dar un veterinar sigur stie cind e mai bine.
Sint pui Mihai? Unde stai la curte sau la bloc?
Sa fie sanatosi si sa sa faca mari, desi cind sint mici sint cei mai frumosi smile.gif


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Jan 2004, 10:51 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mimi
mesaj 30 Jan 2004, 02:32 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 116
Inscris: 14 March 03
Din: de doi ani...italia
Forumist Nr.: 85



Sa-ti traiasca!
Vazi , daca le tai coada sa faca bine doctorul operatia, in sensul ca trebuie sa traga pielea de deasupra si sa coasa un pic dedesubtul cozii, sa acopere osul, astfel incat , cand va creste parul sa nu se vada urat.Cu cat mai devreme cu atat mai bine, eu stiam ca la 10 zile.
Iar cu urechile...nu iti recomand , este un calvar atat ptr. tine cat si ptr. ei.
Nu-mi mai amintesc la cat timp se face deparazitarea, du-te la doctor si intreaba (daca te duci ptr. cozi intrebi si de vaccin si de tot).Vezi , sa ai grija sa manance toti cam la fel, in sensul ca trebui sa stai un pic atent , astfel incat fiecare pui sa ajunga la mamele ptr. un timp egal.
Daca ii faci totusi operatie la urechi si nu are destul calciu sa se intareasca cartilagele , iti recomand coaja de ou pisata f fin, este f concentrata in calciu.Daca nu este pisata fin , organismul puilor nu o asimileaza.
Bafta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaita_co
mesaj 30 Jan 2004, 06:39 PM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 27 January 04
Forumist Nr.: 2.004



QUOTE (bubu @ Jan 29 2004, 09:56 PM)
Daca tot vrei sa le tai codita este bine sa o faci cind sint mici pentru ca suporta mai bine si se vindeca rana mai usor decit cind sint mai mari.Eu stiu ca pe la o luna se taie, dar un veterinar sigur stie cind e mai bine.
Sint pui Mihai? Unde stai la curte sau la bloc?
Sa fie sanatosi si sa sa faca mari, desi cind sint mici sint cei mai frumosi smile.gif

Da, sunt pui din 27 ian. Stau la curte dar acum ii tin in casa pt. ca e prea frig. Deocamdata sunt f. f. f. mici... smile.gif

Acest topic a fost editat de mihaita_co: 30 Jan 2004, 06:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 30 Jan 2004, 10:03 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



7?...cred ca fac o galagie tongue.gif
Acum in perioada asta trb. sa ai mare atentie pt. ca sint sensibili.
Cum spunea si mimi vezi sa manince toti la fel, sa fie sanatosi(sa nu fie apatici), daca vezi ca vre-unul este mai retras vezi ce este cu el sa nu fie bolnav.Sa nu se ascunda pe nu stiu unde...sa ai grija cind se ridica sau se aseaza mama sa nu stea pe ei.
Si atentie cu mincarea, nu cred ca toate mamelele sint active, deci fa cu schimbul ca sigur unii sint mai cu tupeu si altii mai timizi nu ajung la tita.Laptele de mama este foarte important in perioada asta.Daca vezi ca vre-unul nu prea maninca ii dai cu seringa, lapte fiert parca cu galbenus, dar mai bine intrebi doctorul.
Nici eu nu as umbla la urechi.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 01:42 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman