HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Verificator De Ortografie, pentru OpenOffice.org
radun5
mesaj 28 Jan 2004, 02:21 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 42
Inscris: 9 December 03
Forumist Nr.: 1.423



Lansez o intrebare: aveti cunostinta de un speller in limba engleza si/sau romana pentru OpenOffice.org?

Astept raspunsuri mai ales de la utilizatorii care folosesc aceasta alternativa office (daca sunt pe aici pe forum);

Multumesc anticipat


--------------------
Sa fim cu totii mai deschisi si mai altruisti, si lucrurile vor merge mai bine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iuli
mesaj 13 Feb 2004, 11:50 PM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 12 January 04
Din: Lausanne, Elvetia
Forumist Nr.: 1.789



QUOTE (radun5 @ Jan 28 2004, 02:21 PM)
Lansez o intrebare: aveti cunostinta de un speller in limba engleza si/sau romana pentru OpenOffice.org?

Eu nu mai folosesc Open Office de ceva vreme, dar in perioada cand il foloseam nici eu nu aveam spell checker. Se pare insa ca intre timp a aparut (cel putin lumea vorbeste despre diferite dictionare si se pare ca vine by default). Eu am gasit asta la http://www.ooodocs.org/dictinstall/nexthelp.html dar nu stiu daca functioneaza/e asa. Eventual verifica si pe site-ul openoffice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radun5
mesaj 23 Feb 2004, 08:35 AM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 42
Inscris: 9 December 03
Forumist Nr.: 1.423



Poti sa imi spui motivele pentru care nu-l mai folosesti? Eu inca nu l-am incercat, am zis ca nu merita daca nu exista speller. As fi vrut sa stiu parerile celor care l-au folosit.

Ce-i lipseste fata de MS Word? (adica ce ai resimtit tu ca ii lipseste?)


--------------------
Sa fim cu totii mai deschisi si mai altruisti, si lucrurile vor merge mai bine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Feb 2004, 08:35 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
iuli
mesaj 23 Feb 2004, 07:16 PM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 12 January 04
Din: Lausanne, Elvetia
Forumist Nr.: 1.789



Uite, acuma chiar nu mai imi amintesc unde, dar de curand am avut ocazia sa incerc un open office... A! pe linux, pe cd-ul de Knoppix. Si m-am uitat in mod special la spell check. Si are in mod sigur pentru engleza, si cred ca cu putin efort gasesti si pentru romana (aspell are dictionare de romana, poate se pot importa in OpenOffice)!

De ce nu il mai folosesc... pai in primul rand, de ce l-am folosit: la firma la care lucram s-au cumparat licente pentru softurile pe care le foloseam, adica Windows si Visual c++. S-a ajuns la concluzia ca nu merita sa ne cumpere la toti Office ca si-asa nu il prea folosim, asa ca toata lumea s-a imbarcat in open office. La inceput mi-a placut, ca are multe optiuni daca esti obisnuit cu word-ul. Problemele apar cand iti trimit prietenii (partenerii de afaceri, clientii, etc) fisiere .doc sau .ppt, etc. Daca sunt simple, se vad ok. Daca au formatare complicata, de cele mai multe ori arata aiurea. Nu am incercat sa scriu un document mai lung, asa ca nu stiu cat e de stabil. Principala problema pe care o vad e ca nu e atat de compatibil cu MS Office pe cat spun ei.

De ce nu il mai folosesc: pai nu mai lucrez la firma aia, acasa am office, iar pentru lucru folosesc LaTeX. Nu e chiar asa de greu de invatat, scoate pdf si arata foarte bine (daca iti convin formaturile existente, ceea ce pentru ce fac e suficient).

In orice caz, eu zic sa il incerci si sa iti faci propria parere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 26 Feb 2004, 06:25 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



subscriu.

LaTeX rulez! thumb_yello.gif


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 11:29 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman