HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> O Lume Fara Minciuni, E posibil?
Mistinguett
mesaj 25 Jan 2004, 12:47 AM
Mesaj #1


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Stirile:

Pe scurt:
Tehnologia, dezvoltata de un matematician din Israel pentru aplicatii legale, a fost preluata de o companie americana, V Entertaiment, care o reface pentru masele largi.
Initial in forma de ochelari prevazuti cu 3 LED-uri colorate verde-galben-rosu, care indica "adevarat", "probabil" si "fals", poate exista si in forma de software pentru computere, telefoane celulare sau chiar jucarii.

Aceasta tehnologie detecteaza anumiti parametri in voce, spre deosebire de poligraf, care functiona pe baza ratei de batai ale inimii. Astfel, inflexiunile vocii pot indica diversi parametri, cum ar fi: deceptia, emotia, stressul, efortul mental, concentrarea, ezitarea, furia, dragostea sau dorinta. Functioneaza atat in cazul inregistrarilor de voce, la telefon sau pe viu. Este recomandata pentru a verifica sinceritatea celor cu care intri in contact, sau celor in care ai un interes romantic.

Un ecran separat pentru fiecare parametru al vocii poate indica masuratori instantanee, cu un mesaj de alerta ca "probabil fals", "stress mare" sau "SOS". Se preconizeaza ca va fi pe piata de larg consum in 2005. Deja VE vinde o varianta a tehnologiei pentru Handheld PC, "Love Detector", pentru $19.95.

Adica... nu vom mai putea spune sefului ca am intarziat ca nu a venit autobuzul? Nu vom mai putea "fabrica" mici minciunele de convenienta? "Scuze, nu pot veni la petrecerea ta pentru ca nu ma simt bine". La un interviu pentru o slujba, nu ne vom mai putea "umfla in pene"? Nu vom mai putea evita anumite confruntari cu diplomatie, ci doar turnand adevarul crunt in fata cuiva?
Ganditi-va bine. E infricosator sau e de bine?

Ma amuza teribil gandul ca pentru o vreme ori ne vom certa crunt cu toti cei din jur, ori vom suferi jene de diverse grade, ori ne vom infuria cand vom realiza cat suntem mintiti in fiecare zi. Nu ma intelegeti gresit: daca urasc ceva pe lumea asta, urasc minciuna. Dar lumea nu sunt doar eu.
Subiectul a fost amuzant in filmul "Liar, liar" - dar asta numai pentru ca doar personajul lui Jim Carrey era fortat sa spuna adevarul. Ce s-ar intampla daca toti vom ajunge sa spunem numai si numai adevarul?


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 25 Jan 2004, 04:25 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Mistinguett @ Jan 25 2004, 12:49 AM)
Ce s-ar intampla daca toti vom ajunge sa spunem numai si numai adevarul?

Atunci tehnica de a minti nedetectat va ajunge la mare pret si vor fi mai multi mincinosi "profesionisti" decat acum.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
kristina
mesaj 25 Jan 2004, 03:10 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 428
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 759



Pot admite minciuna spusa cu scopul de a proteja (desi nici asa nu este prea scuzabila), dar minciuna spusa cu scopul de a face rau sau de a te proteja pe tine in detrimentul celorlalti este condamnabila. sorry.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Jan 2004, 03:10 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
smoke
mesaj 25 Jan 2004, 11:21 PM
Mesaj #4


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.892



nu se va putea aplica tehnologia pe termen lung pt ca
1. oamenii se vor adapta si tehnologia trebuie schimbata
2. orice tehnologie poate fi manipulata/pacalita...


--------------------
Cuvintele doar distrag atentia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 26 Jan 2004, 12:34 AM
Mesaj #5


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Cu alte cuvinte, oamenii ar face orice pentru a putea minti in continuare. smile.gif

Dar, totusi, de ce mintim? E minciuna un aspect de neinlaturat al existentei noastre? Cum vedeti o societate in care omul ar reusi sa faca minciuna sa dispara in intregime?...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 26 Jan 2004, 01:29 AM
Mesaj #6





Guests






Tudy, sincera sa fiu , nu mi-ar conveni sa dispara minciuna in intregime...Prefer sa aud un "nu pot veni la tine ca am treaba" decat un "nu am chef de tine azi"..Si prefer sa nu stiu chiar tot ce fac si gandesc unii altii in jurul meu...Minciunile de complezenta ne fac bine uneori...Sau, cel putin nu ne fac prea mult rau...Asa ca, pt ce tot felul de aparate ca sa numai mintim? Vorba lui Axel: vom invata sa fim mincinosi profesionisti..si atunci ar fi mult mai greu de inlaturat o eventuala tentativa de-a minti decat e acum...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 26 Jan 2004, 01:39 AM
Mesaj #7


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Voi chiar credeti ca este posibil sa ajungem sa ne controlam vocea in asa masura incat sa pacalim tehnologia? Cred ca ar fi posibil, dar cred ca infim de putini vor fi capabili de asta.

@Afro, tocmai de asta am ridicat problema. Pentru idealistii care ar prefera sa traiasca intr-o lume fara minciuna. Uite ca vine... ne schimbam parerile acum? laugh.gif

Editat ca sa adaug:
QUOTE
Prefer sa aud un "nu pot veni la tine ca am treaba" decat un "nu am chef de tine azi"..

Cum ar suna: "As vrea sa fac altceva azi..."? E adevarat si nu raneste. Poate vom invata arta diplomatiei inainte de a invata sa ne perfectam minciuna.

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 26 Jan 2004, 01:42 AM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 26 Jan 2004, 01:47 AM
Mesaj #8





Guests






Da, dar vezi tu? E tot aiurea sa fii respins indiferent de modul in care cineva o face...Asa ca, mai bine o minciuna draguta decat un adevar crud, la faze-le astea..Stii tu vorba aia :"Minte-ma frumos" biggrin.gif
Plus ca , eu nu pun la socoteala minciunile mai mari biggrin.gif Cand zici parintilor ca ai fost la scoala si de fapt ai chiulit, cand zici ca nu ti-a placut noua cunostinta, desi arata super, etc rofl.gif Eu raman la ideea mea:"Sa se schimbe primesc, da' sa ramana la fel"(citat aproximativ biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xsimonax
mesaj 26 Jan 2004, 12:51 PM
Mesaj #9


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 40
Inscris: 23 November 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.274



Chiar daca ar fi posibil de folosit pe scara larga aceasta tehnologie, ar fi mult prea multi care s-ar impotrivi folosirii ei. Ganditi-va numai la politicienii care nu vor mai putea mintii dupa bunul lor plac pentru ca oricine care are un asemenea aparat ar putea sa-l demaste. Pe aceiasi linie, mai sunt multi altii care s-ar impotrivi vehement unei asemenea idei.

Pe de alta parte, mie una nu mi-ar place sa stiu tot timpul cand cineva ma minte. Nu sunt adepta mintitului, dar o mica minciuna nevinovata, care te face sa te simti mai bine, sau care te scoate dintr-o situatie aiurea e cateodata binevenita.

Adica sa nu mai pot spune "ma doare capul", si sa trebuiasca sa recunosc ca de fapt nu am chef cand el are ...... wink.gif , nu-mi prea surade ideea...


--------------------
"Intre lege si judecata unei minti echilibrate, o prefer intotdeauna pe cea din urma"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 26 Jan 2004, 04:57 PM
Mesaj #10


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Imaginati-va atunci cum se simte o fiinta care si-a activat si dezvoltat capacitatile telepatice latente (existente deja, inca de la nastere, dar neconstientizate corespunzator), si care poate sa "perceapa" momentele cand fiintele din jur mint, putand observa astfel adevaratul grad al ipocriziei in care traim in momentul de fata...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 26 Jan 2004, 08:43 PM
Mesaj #11


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



tudy, sa-nteleg ca tu ai atins stadiul ala? hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 26 Jan 2004, 09:50 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Eu unul prefer adevarul.Nu suport nici un fel de minciuna indiferent ca e mica sau mare, nevinovata sau vinovata, frumoasa sau urita.
Nu as putea sa traiesc in minciuna.Ma simt = cu zero daca nu as stii adevarul.Asa ca mereu o sa alerg dupa el.Oricum nu mai este mult pina la aceasta lume a adevarului.

Acest topic a fost editat de bubu: 26 Jan 2004, 09:52 PM


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
smoke
mesaj 26 Jan 2004, 10:46 PM
Mesaj #13


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.892



QUOTE
Voi chiar credeti ca este posibil sa ajungem sa ne controlam vocea in asa masura incat sa pacalim tehnologia? Cred ca ar fi posibil, dar cred ca infim de putini vor fi capabili de asta.


si tu chiar crezi ca tehnologia va fi asa de precisa incat sa deosebeasca toata gama de inflexiuni vocale, inclusiv cele ale oamenilor in diferite stadii de ragusire, va include toata gama de caracteristici referitor la vreme, altitudine, presiune, umiditate, etc, va fi si portabila, si cu autonomie decenta, si va mai fi si ieftina ?

minciuna e ceva natural, nu numai oamenii o practica, animalele sunt chiar "mai" experte decat noi... wink.gif


--------------------
Cuvintele doar distrag atentia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 26 Jan 2004, 10:47 PM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Cred ca la cate minciuni sau omisiuni ale adevarului spunem si facem am lua-o multi la fuga stiind in ce hal ne-au mintit altii si la fel, altii ar fugi de noi. Nici barbatii n-ar mai putea avea amante laugh.gif ; nici femeile n-ar mai putea spune una alteia, vai draga ce bine iti sta cu rochia asta cand tu vezi bine ca arata oribil.... in fine, s-ar da totul peste cap. Nici nu stiu daca ar fi un lucru bun sau rau pana la urma. Sunt avantaje si dezavantaje de fiecare parte.


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 26 Jan 2004, 11:33 PM
Mesaj #15


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Poate trebuie sa spun ca primul cuvant din mesajul initial contine un link.
Si ca am vazut la tv ochelarii testati, am observat cum functioneaza soft-ul, deci da, cred ca se poate. Nu cu acuratete de 100% (si nici producatorii nu sustin asta) dar cred ca peste 90% e destul de bine. Si de fapt nu asta e in discutie, ci cum ar fi o lume fara minciuni.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
trecator
mesaj 27 Jan 2004, 09:44 AM
Mesaj #16


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.919



O lume fara minciuni.. ???? hai sa fim seriosi smile.gif..ar fi o lume fada, fara sare si fara alte condimente..pai de exemplu, cu as putea eu sa-i spun cuiva..de care am NEVOIE!! ca de fapt ...il folosesc ??? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cips
mesaj 2 Feb 2004, 12:55 PM
Mesaj #17


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 102
Inscris: 22 January 04
Din: Brasov
Forumist Nr.: 1.935




Pai, cultura religioasa ne impune in mod normal sa spunem numai adevaru. Da nimeni nu o face, pt ca repercursiunile nu sunt imediate ci undeva in viitor..plus ca unii nici macar nu cred in existenta lor. Ar fi interesant o lume adevarata. Desi putin probabil. Poate s-ar inventa si anumite dispozitive care sa induca in eroare "simturile" sefului..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 2 Feb 2004, 01:10 PM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (Mistinguett @ Jan 26 2004, 11:33 PM)
Poate trebuie sa spun ca primul cuvant din mesajul initial contine un link.
Si ca am vazut la tv ochelarii testati, am observat cum functioneaza soft-ul, deci da, cred ca se poate. Nu cu acuratete de 100% (si nici producatorii nu sustin asta) dar cred ca peste 90% e destul de bine. Si de fapt nu asta e in discutie, ci cum ar fi o lume fara minciuni.

Interesant topicul ! Ma gandeam sa deschid unul mai general, pe tema modului cum noile tehnologii vor schimba lumea (oare exista deja un astfel de topic ?).

Ideea de a incorpora detectoare de minciuni (distribuite) in interfetele umane cu lumea viitorului e doar una dintre enorm de multele care pot schimba fata civilizatiei. Dar mi se pare ca impactul ar putea fi mai mare decat al multor altora.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 12:10 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman