HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Libertatea Vs Siguranta/securitate
Ryan
mesaj 22 Jan 2004, 09:02 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Se bate moneda de ceva timp pe subiectul asta.... controlul omului de catre om pentru a limita atacurile, crimele si tot ce e rau in lume- s-ar putea face foarte usor. Printr-un sistem de urmarire a oricarui individ. Se propunea introducerea de cipuri, acum americanii fotografiaza si iau amprentele celor care le calca granita, la cei din afara UE, in Anglia parca s-a propus crearea unui card cu informatiile esentiale despre fiecare individ care traieste acolo. Proiect care, pana la urma se va realiza se spunea, pana in nu stiu ce an. Sunt acestea o amenintare a libertatii individului? Se incearca doar realizarea securitatii mondiale sau exista alte motive dedesubtul acestor propuneri? Care ar fi ele, daca exista. Astept pareri.


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
smoke
mesaj 22 Jan 2004, 10:31 PM
Mesaj #2


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.892



Sunt multe de zis pe marginea subiectului - in principal ideea e buna dar dupa cum stim va fi perbertita de interese financiare (si nu numai).

Intr-adevar - libertatea individului e amenintata - eu nu inteleg totusi de ce nu sunt insemnati toti cei care au avut de-a face cu legea (binentele pt ceva mai grav - se poate stabili o lista de infractiuni pt care sa fii insemnat)... asa s-ar evita discutia cu libertatea individului...


--------------------
Cuvintele doar distrag atentia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
trecator
mesaj 23 Jan 2004, 09:02 AM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.919



Nu credeti ca este o metoda, e adevarat mai subtila de a ne reantoarce la acel sclavagism , dar cu o alura moderna ??..ganditi-va ca avem camere de luat vederi in magazine, banci, aeroporturi..pana si in camerele de proba ..iar pentru viitorul apropiat..ei bine la inceput v-a fi ceva smile.gif fun..iar in timp vom fi noi cei care cerem asa ceva..Dar sunt si parti bune..de exemplu cipurule..cu ajutorul lor putem sti cu siguranta unde ne aflam..:)sau unde se afla cineva anume..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Jan 2004, 09:02 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Zed
mesaj 23 Jan 2004, 09:34 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Anglia si America nu este nimic pe langa Monaco !!
Acolo este si mai frumos , se afla sute de camere de luat vederi pe strazi la toate colturile .
Cred ca este cel mai utopic stat .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 23 Jan 2004, 11:15 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Dar intr-o oarecare masura Londra este unul din cele mai sigure orase din lume... nu stiu cat de mult afecteaza acest lucru libertatea individuala si celelalte lucruri conexe... nu am auzit londonezi care se plang ca in felul asta le este afectata viata privata, nu vad cum ar putea fi!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 24 Jan 2004, 04:53 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Sunt pentru securitate sporita īn detrimentul unei parti a intimitatii (nu de vecinatate ci de activitate).

Deci aprob toate masurile care se iau īn acest moment īn lume. E usor sa fii gica-contra pāna nu cazi tu īnsuti victima unor indivizi care s-au folosit exact de drepturile prea generoase ale omului si ti-au dat īn cap cu ele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cips
mesaj 2 Feb 2004, 03:41 PM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 102
Inscris: 22 January 04
Din: Brasov
Forumist Nr.: 1.935




SI eu ma gandeam la din astea..toate mijloacele moderne, carduri, telefoane, se stie in orice moment unde te aflii, sa nu mai vb de computere...ma impac cu gandul ca nu sunt o persoana prea importanta incat sa fiu supravegheat..insa e posibil ca toate lucrurile astea sa aiba dublu rol.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 5 Feb 2004, 08:04 AM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Dupa parerea mea, ar fi mai bine daca supravegherea din motive de securitate ar fi aproape inexistenta dar crimele, mai ales cele impotriva persoanei, ar fi foarte aspru pedepsite. Daca borfasii ar sti ca la prima ocazie la care ii prinde politia, ii baga la inchisoare pe 25 de ani, s-ar lasa de meserie. Dealtfel, oamenii carora le e frica de criminali n-au decit sa se protejeze singuri (de exemplu, sa-si cumpere din banii lor un sistem de alarma). Cit despre teroristi, trebuie sa existe o metoda care sa ii descurajeze, probabil prin mijloace psihologice care profita de ideile teroristilor. De exemplu, Statele Unite ar putea sa adopte diverse masuri care dau impresia ca tara s-a facut musulmana sau incurajeaza religia musulmana. Ar putea sa construiasca moschei si sa le convinga pe femei sa se acopere ca femeile musulmane (bineinteles, numai in afara casei). Daca dureaza destul de mult, teroristii devin mai putin organizati, mor, sint prinsi, etc. Bineinteles, masurile nu ar fi cu totul extreme, mai ales ca in unile tari musulmane, chiar si in Iran, nu e chiar asa de rau ca la talibani. Unele masuri ar fi chiar normale (de exemplu, sa nu mai fie reviste si emisiuni obscene). Dealtfel, chiar si cei care nu se fac musulmani ar putea sa duca o viata suficient de curata ca sa nu ii enerveze pe musulmani.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
malric
mesaj 6 Feb 2004, 04:15 PM
Mesaj #9


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 19 December 03
Forumist Nr.: 1.560



Nu cred ca America ar putea da impresia ca e musulmana. Si in plus nu mi se pare corect sa se faca asa ceva. Pe de alta parte ideea cu supravegherea continua nu mi se pare ca rezolva problema fundamentala. Cineva hotarat va reusi intotdeauna. Ba chiar intr-o masura mai mare decat ne-am astepta (sa ne gandim la 11 sept).

Solutia cu inchisorile nu e buna, pentru ca nici ea nu rezolva mare lucru. O data ca se umplu (destul de repede). In al doilea rand oamenii care ies de acolo nu cred ca ies mai buni decat au intrat.

Ar mai fi varianta cu pedpsele fizice (auzisem ceva de genul ca in unele state arabe hotilor li se taie o mana), dar consider ca si asta lasa locul la abuzuri.

Deci deocamdata nu vad nici o solutie viabila.... Singura care ramane ar fi sa fie oamenii mai educati - poate s-ar mai abtine de la violenta, dar asta nu se obtine de pe azi pe maine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 8 Feb 2004, 03:09 AM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Daca se umplu inchisorile, sa se construiasca altele sau sa se organizeze inchisori in diverse cladiri care exista deja. Criminalii oricum stau undeva. In loc sa stea acasa, sa stea la inchisoare. Daca nu ies de acolo mai buni, sa nu iasa niciodata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 09:20 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman