HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

2 Pagini V  < 1 2  
Closed TopicStart new topic
> Stie Cineva Sau Cunoaste Personal Un Parapsiholog?, parapshiholog,telepat ceva de genul asta
Minerval
mesaj 1 Feb 2004, 07:30 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (pyrat1990 @ Feb 1 2004, 05:00 PM)
huh.gif chiar nu exista ceea ce caut?sunt , multi sarlatani?sau cei care au puteri supranaturale nu vor sa ma ajute????

Draga Tudy te iriti degeaba deoarece initiatorul acestui topic a punctat o idee deosebit de importanta, reala, palpabila. Cred ca deja sunt arhicunoscute spoturile publicitare care cuprind, in marea majoritate, "inzestrati" de etnie rroma, persoane cu experiente apropiate de moarte ce deodata au devenit talentati intr-un atare domeniu al supranaturalului, parapsihologiei, poate chiar si in budism. Este o flecareala, o uzurpare de calitati ce nu le apartin, chestiune insa sustinuta in continuare, nonsalant si comod, catre defavoarea realitatii si al bunului simt. Mame Omide, clar-vazatori cu un al saselea simt, emisiuni tv si alte blamari categoric gratuite la adresa celor putini aflati in posesia "darului" bioenergetic in surplus, cat si intelepciunea folosirii acestuia, sunt cateva cazuri de indolenta mediatica, de ignoranta obsteasca si pasivitate, dar, inainte de toate, este o palma la adresa persoanelor care au fost initiate a priori intr-un domeniu, cel putin esoteric. Se caricaturizeaza notiunea de parapsiholog, de om dotat cu capacitati extrasenzoriale, si totul doar de dragul publicitatii si al dorintei netarmuite a sarlatanilor de a fi cunoscuti, fireste pentru ceea ce nu poseda ori cunosc. Vina, in buna masura, apartine si ziaristilor ori al posturilor tv, celor ce doresc sa isi ridice cariera prin naruirea ori discreditarea persoanelor inzestrate real si explicit cu calitati dincolo de ratiunea ori capacitatea noastra de intelegere.

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 1 Feb 2004, 07:40 PM
Mesaj #37


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Minerval: Corect. Doar o singură menţiune am de facut, sau mai degraba o completare: chiar dacă situaţia e asa cum e, nu înseamnă că trebuie să-i băgăm pe toţi cei care si-au dezvoltat abilităţi "paranormale" în aceeaşi oala cu cei care pretind că ar fi realizat acest lucru. Acesta era aspectul "iritant"... În rest, sunt perfect de acord cu tine.


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pyrat1990
mesaj 1 Feb 2004, 07:49 PM
Mesaj #38


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.912



Minerval are ff mare dreptate si sunt de acord absolut cu tot ce a scris..eu am pus acest topic deoarece :nu cred in celebrele de acum mame omide si maria etc..nici in toti cei care apar pe la tv in dorinta de publicitate...eu am trait candva o experienta telepatica (paranormala) am cunoscut2 persoane..dar nu aveam nevoie la aceea data acum cand am nevoie nu gasesc...poate nu caut unde nu trebuie...eu acum nu am ajutor si sprijin de la dumnezeu....si incerc sa caut un ajutor divin-uman..si singura varianta concreta si fiabila ar fi un parapsiholog...si ca sa raspund si lui Tudy nu am nici o prejudecata din moment ce caut asa persoana inseamana ca sunt deschis...


--------------------
intotdeauna cu respect!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Feb 2004, 07:49 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
TriRegnum
mesaj 1 Feb 2004, 11:44 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Tine o Novena la Sf.Anotn sau o Trezena si sigur vei obtine ceea ce doresti. Acest sfant face minuni de sute de ani si crestinii catolici si unii ortodocsi care au fost ajutati si nu numai il iubesc si-l cinstesc.
Novena sunt cele noua zile consecutive de rugaciune.
Trezena e un execitiu spiritual ce dureaza 13 saptamani in care se tine post negru martia (asa e la Sf.Anton) si se spun rugaciunile corespunzatoare, intotdeauna facuta corect a dat rezultate. (plus daca mergi si spui unui preot catolic sa se roage la Sf.Anton sau mergi la clopotelul de argint care se trage in fiecare zi pentru Sf. Anton pentru rezolvarea problemelor)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Likurici
mesaj 2 Feb 2004, 12:27 AM
Mesaj #40


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 215
Inscris: 16 January 04
Forumist Nr.: 1.849



Cred ca reply-ul meu nu te ajuta foarte mult. Am citit ce ai postat si iti inteleg disperarea. Nu imi pot da cu presupusul insa ce anume te poate ajuta eficient.
Te-as fi indrumat spre Valeriu Popa. Din pacate, a murit acum cativa ani.
Am dat un search pe google dupa numele lui si am gasit un terapeut Stelian Fulga
Nu stiu nimic despre Stelian Fulga, dar pot confirma prima parte din ce apare in linkul pe care ti l-am dat, cu privire la Valeriu Popa-era mai mult decat un terapeut si a ajutat multa lume.
Ce pot insa sa remarc este faptul ca Valeriu Popa nu percepea nici un fel de taxa, nu lua nici un ban, spre deosebire de discipolul lui.

Acest topic a fost editat de Likurici: 2 Feb 2004, 12:29 AM


--------------------
"De cele mai multe ori ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pyrat1990
mesaj 2 Feb 2004, 05:55 AM
Mesaj #41


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.912



MULTUMESC tuturor celor care mi-au raspuns in gluma in serios cu bun simt sau fara,celor care intradevar au vrut sa imi dea o mina de ajutor,celor care nu au inteles ce vreau cu adevarat...multumesc ca am stat pe acest forum si macar daca nu am gasit ceea ce am cautat am descoperit in schimb mai multe idei si pareri din care sa pot trage unele concluzii...din pacate momentan prima care am constat-o ar fi ca maxim 2 persoane(RZA si BRALGEI) AU INTELES CONCRET SI AU RASPUNS CLAR SI DIRECT PE TEMA TOPICULUI MEU in rest am primit doar solutii si idei care deviau de la esenta subiectului meu...dar eu multumesc inca odata celor care au raspuns bine sau rau pozitiv sau critic...eu unul daca voi raspunde candva cuiva voi raspunde fara sa divaghez direct pe tema si sursa intrebarii sau problemei....in final cu riscul de a deveni stupid si ingrat ma voi repeta cineva ma poate ajuta sau indruma catre o persoana care are capacitati paranormale(telehipnoza,psihometrie,telepatie etc) astept chiar un tel eventual la 0723821697 eddy non stop..eu consider o prioritate sa cunosc asemenea persoana in acest moment!!!


--------------------
intotdeauna cu respect!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 6 Feb 2004, 03:48 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (RZA @ Jan 26 2004, 05:07 PM)
Valentina este cat se poate de "pe bune".
Cat despre maestrul Bivolaru... "singurul guru iluminat din Romania" ..... cate dosare penale mai ziceati ca are...?

Ori logica nu functioneaza la unii, ori nu ai studiat atent linkurile trimise.

Daca Valentina (sa amintim ca ea este oarba dpdv fizic) e "pe bune", adica e autentica, si e evident asta, din moment ce a fost "validata" de diferite persoane de incredere (inclusiv mari preoti ai bisericii crestine), de NASA, de politie (care i-a cerut ajutorul in numeroase cazuri unde ei nu aveau sanse), de doctori si cercetatori, de politicienti, samd ... iar ea recunoste valoarea si autenticitatea profesorului de yoga Bivolaru = LOGIC e CLAR ca si dl. Bivolaru este o fiinta autentica.

Sa fiu in locul tau, sau mai bine zis al unui om cu pretentii de fiinta ginditoare, m-as abtine sa fac afirmatii necontrolate, neverificate. Mult mai multe dosare penale eu ziaristii care au mintit, calomniat si denigrat persoana d-lui Bivolaru, asta ca sa nu mai amintim de cine a facut asa zisele dosare: SECURITATEA COMUNISTA ... si pt. ce ?! Pt. asa zise actiuni care pe linga faptul ca erau inventate de securitate (ele fiind niste minciuni ordinare, menite sa-i gaseasca un motiv pt. care sa-l inchida in inchisoare si in spitale de dizidenti, unde singurul scop nu era vindecarea, ci DISTRUGEREA "pacientilor"), in occident exista o intreaga industrie, care acum, dupa asa zisa "revolutie", s-a dezvoltat si la noi in Romania.

Dincolo de asta, nu cunosc detalii din interiorul evenimentelor, asa ca ma abtin sa vorbesc ceea ce nu stiu (sigur). Cert este ca:

- Romania este SINGURA tara din lume in care yoga a fost interzisa (de regimul ceausescu).

- dl. Bivolaru a fost SINGURUL care a avut CURAJUL sa predea yoga chiar si dupa ce ea a fost interzisa, iar asta este adevaratul motiv pt. care s-a dorit inchiderea lui.

Nu vreau sa par un "fanatic" sustinator al sau, dar e vorba aia: "mie prieten Socrate, dar mai prieten imi este ADEVARUL." Sa ma contrazica cine poate si are cu ce. jamie.gif

Stiu ca e usor sa birfesti si calomniezi pe altii stind in spatele unei anonimat asigurat de net, dar asta nu face decit sa arate gradul de decadere umana al acelor barfitori si calomniatori.


Acest topic a fost editat de thunder: 6 Feb 2004, 04:04 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 6 Feb 2004, 06:34 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



@thunder
QUOTE
Sa ma contrazica cine poate si are cu ce.

Am cu ce, fara sa fiu "partizan" al detractorilor lui Bivolaru. Ca o paranteza, ceea ce este, face, stie si preda Bivolaru nu ma intereseaza absolut deloc. Ce, te-a iritat faza cu "singurul guru iluminat din Romania"? Pai chiar el a zis-o wink.gif

"Intamplarea" a facut sa cunosc discipoli ai lui Bivolaru, cu probleme grave la nivelul celor 3 chakre superioare (dezactivare sau inversarea sensului de rotatie), lucru ce nu poate fi facut decat intentionat, cu cunoastere. Stii ceva de chestia asta? rolleyes.gif

Mai mult, tot "intamplarea" m-a adus langa cel care a fost mana dreapta a maestrului, timp de aproape 10 ani de zile (S.G. sunt initialele lui). Baiatul avea fix aceleasi probleme, incepuse sa auda si sa vada lucruri extrem de urate, in plus intrase sub incidenta unei entitati malefice de categoria "grea" care cica era "maestrul lui din astral".

De asemenea, fata unei colege a ajuns in pragul sinuciderii dupa ce a practicat tantra yoga sub maestru si acesta a supus-o unor perversiuni inimaginabile, apoi a parasit-o pentru alta discipola, mai proaspata. Nu stiu despre dosarele penale ale lui Bivolaru de pe vremea Securitatii si despre capetele de acuzare respective, insa stiu de procesul pe care il are cu colega mea. Daca vrei sa-ti fac cunostinta cu ea, cu fata ei sau cu persoana din paragraful nr. 2 pentru amanunte suplimentare, iti stau la dispozitie. Tangential am auzit de la ei despre niste camere de hotel inchiriate pe la munte, pe la mare, despre invitatii de a participa la sedinte de tantra (wasserman und siderman included) mai dosnice etc.

Acuma, hai sa nu facem pe naivii, imaginea pe care o au Gregorian Bivolaru si MISA la ora actuala nu e tocmai cea mai idilica. O fi asta un fum fara un foculet acolo, ceva ...? Thunder, din ce ai scris pana acum mi-ai creat impresia unui personalitati elevate. Te rog, nu ma contrazice, erijandu-te in aparatorul unui individ care prin prisma cunoasterii pe care o am la ora actuala imi apare destul de intunecat ... Iar daca evenimentele viitoare imi vor demonstra ca m-am inselat, voi fi primul care iti va prezenta scuzele de rigoare.

Pana atunci, insa..


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 6 Feb 2004, 07:25 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
@thunder

QUOTE
Sa ma contrazica cine poate si are cu ce.


Am cu ce, fara sa fiu "partizan" al detractorilor lui Bivolaru. Ca o paranteza, ceea ce este, face, stie si preda Bivolaru nu ma intereseaza absolut deloc.


Eu zic ca un om obiectiv si lucid cauta sa afle ambele versiuni, nu numai una. Omul rau, omul inveninat, nu va gasi decit cuvinte de ocara si rele la cel dusmanit, nimic bun.

QUOTE
Ce, te-a iritat faza cu "singurul guru iluminat din Romania"? Pai chiar el a zis-o wink.gif 


Nu e adevarat, el nu a spus NICIODATA asta, din contra.

QUOTE
"Intamplarea" a facut sa cunosc discipoli ai lui Bivolaru, cu probleme grave la nivelul celor 3 chakre superioare (dezactivare sau inversarea sensului de rotatie), lucru ce nu poate fi facut decat intentionat, cu cunoastere. Stii ceva de chestia asta?


Astea sint aberatii sau interpretari strani, bazate de o mindra stare de ignoranta. rofl.gif

Linkurile cu Valentina arata ca rezultatele acelor discipoli sint cu totul exceptionale. Poate te referi la anumite uscaturi din padure ... dar asta nu e vina padurii, ci a "aluatului". Am auzit ca se tot vehiculeaza ideea ca sint spitalele pline de yoghinii lui Bivolaru, dar nimeni nu a venit cu dovezi in acest sens. Pe de alta parte, cred ca sint mai multi crestini in spitalele de nebuni decit yoghini.
hh.gif

Apropos, din ce am inteles eu din filozofia si practica yoga, aceste invataturi yoghine iti aduc o trezire spirituala si o libertate interioara si exterioara si o capacitatea de cunoastere launtrica si exterioara NET SUPERIOARA omului profan, ba cgiar si crestinilor de duzina. Nu am intilnit capacitati paranormale la crestini, decit in cazul unor (putini) sfinti .. pe cind in rindul yoghinilor exista mult mai multi astfel de fiinte trezite spiritual. Greu de spus cum or fi "cei ai lui Bivolaru", dar daca proportia se pastreaza precum in cazul crestinilor, ce vina au ei ca au ales calea yoga si nu cea hindusa, crestina, samd ?

QUOTE
Mai mult, tot "intamplarea" m-a adus langa cel care a fost mana dreapta a maestrului, timp de aproape 10 ani de zile (S.G. sunt initialele lui). Baiatul avea fix aceleasi probleme, incepuse sa auda si sa vada lucruri extrem de urate, in plus intrase sub incidenta unei entitati malefice de categoria "grea" care cica era "maestrul lui din astral".


Hahaha ! Ce sa zic, de unde ai confirmarea ca acela a fost "mina dreapta" ? Pe de alta parte, daca yoga lui Bivolaru ar fi timpit pe oameni si i-ar fi demonizat, am fi avut acum in tara, conform unor date "oficiale", peste 50.000 de "nebuni" sau "demonizati".

Cum nu am vazut asta, se pare ca avem de a face fie cu o exagerare a unor rauvoitori, fie cu un caz ratacit, fie cu o campanie de dezinformare si denigrare. Trebuia sa iei legatura cu dl. Bivolaru si sa-i spui ce ai aflat de "mina sa dreapta".

QUOTE
De asemenea, fata unei colege a ajuns in pragul sinuciderii dupa ce a practicat tantra yoga sub maestru si acesta a supus-o unor perversiuni inimaginabile, apoi a parasit-o pentru alta discipola, mai proaspata.


Asta e chiar buna, hazlie ... cu aceasta asa zisa tantra si perversiunile. Sint chiar curios ce fel de perversiuni a suportat "discipola".

Dincolo de asta, ai facut o statistica citi oameni se sinucid in lume ? Citi dintre acestia sint yoghini, citi crestini, citi tibetani etc ?

QUOTE
Nu stiu despre dosarele penale ale lui Bivolaru de pe vremea Securitatii si despre capetele de acuzare respective,


Atunci era mai bine sa te abtii sa vorbesti de ele, pt. ca pari neserios in fata noastra. Vorbesti de lucururi pe care nu le cunosti, care suna mai degraba a birfa si calomnie decit a informare sincera si curata.

QUOTE
insa stiu de procesul pe care il are cu colega mea. Daca vrei sa-ti fac cunostinta cu ea, cu fata ei sau cu persoana din paragraful nr. 2 pentru amanunte suplimentare, iti stau la dispozitie.


Te rog, chiar sint curios.

QUOTE
Tangential am auzit de la ei despre niste camere de hotel inchiriate pe la munte, pe la mare, despre invitatii de a participa la sedinte de tantra (wasserman und siderman included) mai dosnice etc.


Nu cunosc astfel de detalii, dar ce inseamna "wasserman und siderman included" ?

QUOTE
Acuma, hai sa nu facem pe naivii, imaginea pe care o au Gregorian Bivolaru si MISA la ora actuala nu e tocmai cea mai idilica.


Din cite se vede, au avut grija unii si altii sa nu fie idilica, prin tot fel de birfe si calomnii si modificari ale realitatii. Concret insa, care sint acele dovezi care sa sustinta acesta "imagine mai putin idilica" ?

Nu ar fi greu pt. nimeni de ex. sa inceapa sa spuna ca Dalai Lama este drogat, sau ca e un lup in haina de oaie, sau ca face tantra pe ascuns cu discipolite, sau ca Papa a fost "peste" la viata lui, ca in fata purta sutana si in spate haine de piele neagra mulate ... si alte timpenii NEDOVEDITE.

QUOTE
O fi asta un fum fara un foculet acolo, ceva ...?


Se poate, dar adevarul il obtii de la sursa, nu de la intermediari. Ai fost la sursa ?

QUOTE
Thunder, din ce ai scris pana acum mi-ai creat impresia unui personalitati elevate. Te rog, nu ma contrazice, erijandu-te in aparatorul unui individ care prin prisma cunoasterii pe care o am la ora actuala imi apare destul de intunecat ...


Eu apar adevarul, indiferent in ce tabara ar fi el. Vino cu argumente si dovezi si demonstreaza acest adevar si il voi accepta sau contraargumenta.

Nu stiu cit de elevat sint sau par pt. altii, insa afirmatiile, argumentele si dovezile pe care le aduc ... mai ales modul in care le expun imi confera o anume integritate si valoare, pe care numai cu contra-argumente si dovezi zdrobitoare le pot demonta.

QUOTE
Iar daca evenimentele viitoare imi vor demonstra ca m-am inselat, voi fi primul care iti va prezenta scuzele de rigoare.

Pana atunci, insa..


Te astept ... pina la urma vei veni ... cu tolba de scuze.
drool.gif


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 6 Feb 2004, 08:23 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



@Thunder
1. Imaginea armonioasa pe care ar trebui sa o aiba un yoghin este "sifonata" in cazul lui Bivolaru. N-o mai baga pe aia cu teoria conspiratiei care urmareste sa-ti maculeze idolul, ca nu tine ...
2. Faptul ca iti aperi atat de vehement (pe alocuri chiar insolent) maestrul, oricum ar fi acesta, nu poate decat sa-ti faca cinste. Dar iti torpileaza pretentiile de impartialitate.
3. "Viziunile" tale cu superyoghini versus crestini de duzina ma obliga sa te intreb de ce te-ai mai deranjat sa te intrupezi intr-o tara crestin-ortodoxa. Sau, daca ai gresit cumva "adresa", de ce nu faci ceva in directia asta? spoton.gif
4. Te presupui din start mai cunoscator decat mine ...
QUOTE
Astea sint aberatii sau interpretari strani, bazate de o mindra stare de ignoranta.

... ceea ce te situeaza automat sub nivelul meu. Atat in viziunea yoga (necesitatea renuntarii la Ego) cat si in viziunea crestina (smerenia).

In rest, ce sa zic?
QUOTE
se tot vehiculeaza ideea ca sint spitalele pline de yoghinii lui Bivolaru

QUOTE
Pe de alta parte, daca yoga lui Bivolaru ar fi timpit pe oameni si i-ar fi demonizat, am fi avut acum in tara, conform unor date "oficiale", peste 50.000 de "nebuni" sau "demonizati".


QUOTE
Poate te referi la anumite uscaturi din padure ... dar asta nu e vina padurii, ci a "aluatului"

QUOTE
Linkurile cu Valentina arata ca rezultatele acelor discipoli sint cu totul exceptionale.


Iti mai zic ca Bivolaru organizeaza adevarate orgii sub pretextul acelor excursii si tabere (btw wasserman este testul pe care ti-l fac aia de la armata ca sa vada daca ai sifilis iar siderman este termenul colocvial pentru testul hiv. Hmmm ... stai putin ... sa inteleg ca nu te-ai bucurat inca de binefacerile stagiului militar? Cati ani ai?...)

QUOTE
Nu ar fi greu pt. nimeni de ex. sa inceapa sa spuna ca Dalai Lama este drogat, sau ca e un lup in haina de oaie, sau ca face tantra pe ascuns cu discipolite, sau ca Papa a fost "peste" la viata lui, ca in fata purta sutana si in spate haine de piele neagra mulate ... si alte timpenii NEDOVEDITE.


Daca-mi servesti astfel de "panseuri", sa nu te astepti sa nu ti le sanctionez logic:
Vezi ca despre actualul Papa (daca la el te refereai) s-au spus si scris destule. Si nu de bine.
Despre Dalai Lama eu unul n-am auzit nimic de rau, de unde trag concluzia ca nici nu e rau, pana la proba contrarie.
Despre Bivolaru am auzit foarte multe lucruri de rau, de unde trag concluzia ca este rau. Tot pana la proba contrarie. rofl.gif

Noapte buna.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 6 Feb 2004, 11:33 PM
Mesaj #46


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Va rog nu mai trimiteti mesaje offtopic deoarece vor fi sterse.
Raspundeti doar daca aveti ceva de spus referitor la intrebarea din topic (in afara de Bivolaru, dupa cum a precizat autorul acestui subiect).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 7 Feb 2004, 10:33 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (RZA @ Feb 6 2004, 06:34 PM)
@thunder
QUOTE
Sa ma contrazica cine poate si are cu ce.

Am cu ce, fara sa fiu "partizan" al detractorilor lui Bivolaru.

Draga RZA,
uneori nu ar trebui sa ne permitem in a exploata necunoscutul in modurile cele mai josnice cu putinta. Zic la general pentru a fi drept un aviz si in ochii altor persoane care au fost macar incercate de acest gand.

Intr-un dialog civilizat se prezinta informatii atare, argumentatii si contrargumentatii specifice, urmate de concluziile personale si pe cele avizate de specialisti ori oameni din domeniul respectiv.
In afara de prezentarea de informatii neverificate ci doar bagatelizari ori spicuiri GENERICE, franturi din ziare de MIC tiraj, nu s-a prezentat nimic altceva. Au existat cazuri in care povestea d-lui Bivolaru si al discipolilor sai au aparut si in cotidiene de mare tiraj insa imediat dupa acest impuls necontrolat din partea jurnalistului respectiv a aparut si erata cu pricina, pentru a evidentia greseala informativa aparuta in ziarul atare. Asadar, pentru a fi intr-adevar obiectiv trebuie cautate toate informatiile, bune si rele, ca apoi sa se treaca prin zeci de site atat ale ratiunii proprii cat si ale specialistilor. Nu trebuie sa implicam personalul, subiectivitatea, ci obiectivitatea, deoarece doar aceasta este nascatoare de realitate, de veridicitate, de adevar.

Dl Bivolaru mai este implicat si in actiuni din alte organizatii a caror denumire nu o voi prezenta tocmai pe baza afirmatiei facute de mine anterior. Uneori avem tendinta de a prezenta franturi de realitate, de a interpreta tendetios, anumite chestiuni din viata reala tocmai pentru ca ne simtim lezati cumva de insasi prezenta acestora, ca ne stirbesc din ratiunea noastra ori ca poate ne sufoca cu gandirea ori prezenta lor, insa, fara doar si poate, nu acesta este modul cel mai convingator, corect si rezonabil de a trata lucrurile. A fi modest in afirmatii nu inseamna a prezenta jumatati de adevar ci de a pretinde macar din partea acuzatorului de a dispune de o capacitate fireasca de a trata la rece o atare informatie, si nu a o interpreta dupa voia sa. Am simtit in vorbele tale draga RZA exact acea sufocare despre care aminteam, insa fac apel la intelepciune si vointa catre a ajunge la liman in aceasta chestiune.
Marele jurist Montesquieu afirma exceptional faptul ca "nu argumentul fortei primeaza intr-o societate civilizata, ci forta argumentului". Eu consider, in opinia mea, ca ar trebui sa-i urmam exemplul.

F.'.
Dreptate si Fratie


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pyrat1990
mesaj 9 Feb 2004, 04:48 AM
Mesaj #48


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.912



Pina la urma pe tema subiectului meu ma poate ajuta? Nu pot crede ca nimeni nu a auzit sau a cunoscut persoane cu puteri paranormale, cu capacitati supranaturale!!!
Doream sa fiu ajutat nu doar sa se divagheze pe tema subiectului meu...daca aveam nevoie de psiholog stiam de unde sa il iau... preferam sa imi fie recomndata o persoana serioasa ca sa nu ma duc la toti excrocii si sralatanii care sunt in ziare...!!! Daca pina la urma se indura cineva sa ma ajute ii raman indatorat!
Astept un mail, sau PR sau tel/sms 0723821697...
In principiu nu am nevoie de ghiciotoare sau vrajitoare, ci de un telepat ff bun!!! Nu bioenergetician sau altceva!!!
Sper ca de data asta sa am mai mult noroc si sa se raspunda strict pe tema dorita de mine... nu am timp chef si nevoie de divagatii, daca va place sa comentati deschideti un topic separat si bafta...


--------------------
intotdeauna cu respect!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zET
mesaj 11 Feb 2004, 12:00 PM
Mesaj #49


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 96
Inscris: 11 February 04
Forumist Nr.: 2.182



Atunci cand nimeni nu te poate ajuta, dintre cei de aici, singura si ultima solutie este Dumnezeu. Nici popa, nici parapsihologu', nici mama parapsihologilor nu te pot ajuta. DAR O POTI FACE TU CU DUMNEZEU! Cel pe care-l stii, dar nu il accepti. Foloseste-ti subconstientul, stai singur cu tine si doar cu El si redescopera-l! E-atat de complicat, si totusi, atat de simplu! TREBUIE DOAR SA CREZI CU ADEVARAT!


--------------------
viatza... acest labirint al eternitatii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 11 Feb 2004, 07:13 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



De aceea ti se si intampla astfel de lucruri, draga Eddy. Intoarce-te cu fata catre Cel care a spus "am venit sa despart sotul de sotie" si vei regasi si ce ai pierdut. Indraznesc sa afirm ca nimic mai mult decat acea parte din tine care L-ar putea recunoaste .. sufletul tau.
Doamne-ajuta!


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 11 Feb 2004, 09:05 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
ce dumnezeu..?exista asa personaj..?nu cred...
--------------------
Eddy, va multumeste de ajutor intotdeauna cu respect!


E trist ce spun, dar e adevarul. Nu intimplator ai soarta pe care o ai, si ti-o MERITI pe DEPLIN. Suferinta a fost INTODEAUNA "invatatorul" celor PROSTI, celor IGNORANTI, celor RAI. Acest "invatator" i-a condus de fiecare data, mai devreme sau mai tirziu, la cel fata de care s-au "intors" fata: DUMNEZEU.

As putea spune ca in cazul tau, sinistrul se amesteca si hilarul. Ai, sau mimezi respectul fata de niste necunoscuti, in schimb sfidezi pe cel care a dat nastere la TOT ... inclusiv sarmanului si micului tau suflet.

E ultimul mesaj in care ma adresez tie, aici. Am stat mult in cumpana inainte sa pun aici acel link cu Valentina, pt. ca stiam ce reactii pot apare, dar culmea, au fost pina si din partea ta, cel caruia trebuia sa-i ajute acele informatii. Cu toate acestea, impulsul pe care l-am primit a fost sa-l ofer ... si se pare ca nu sint intimplatoare vorbele aceelea:

- "nu e pt. cine se pregateste, e pt. cine se nimereste"

- "unii se impiedica de adevar, dar se ridica si merg mai departe"

- "adesea ii judecam pe altii dupa propria perversitate"

- "cine are urechi (ochi) de auzit (vazut), sa auda (vada)".

In final, urez SUCCES pt. toti cei care, cu adevarat aveau nevoie de linkurile si informatiile oferite.



--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 11 Feb 2004, 11:21 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
@Thunder
1. Imaginea armonioasa pe care ar trebui sa o aiba un yoghin este "sifonata" in cazul lui Bivolaru. N-o mai baga pe aia cu teoria conspiratiei care urmareste sa-ti maculeze idolul, ca nu tine ... 


Ceea ce nu inteleg multi este ca au ajuns, in mod inconstient, "raspindacii" unor "zvoneri" nu tocmai bine si divin orientati, ceea ce ii face pe acesti raspindaci de aceiasi natura cu zvonarii: malefici. Si unii si altii sint "mesagerii" minciunii, falsului, falselor valori ... si uite asa, oameni care sint cu adevarat cu cutitul la os, si au nevoie de adevar si ajutor, nu il mai pot primi datorita zvonurilor si informatiilor mincinoase. Asa cum spunea si Iisus: "... orbii care conduc pe alti orbi .. si care vor cadea cu totii in prapastie (haul adinc al ignorantei si al departarii de Dumnezeu)".

O mare multime de oameni, mustind de rautate si ignoranta l-au scuipat, batut si chiar ucis pe Iisus. Toti acesti sarmani inconstienti nu au fost in stare sa vada ADEVARUL, sa vada pe cine au in fata, sa vada si sa recunoasca valoarea spirituala a lui "om", a unui intermediar al lui Dumnezeu. Orbii nu pot recunoste nici luna, nici stelele dar nici soarele, asa ca ... oricare ar fi radiatia luminii acestor astri, orbul tot orb ramine ... iar cei care au o orientare malefica "in vine", in structura lor launtrica, vor ajunge si in situatia in care vor "numi" lumina drept intuneric si intunericul drept lumina. Deasupra lor, ca nivel de maleficitate de afla cei care nu se multumesc cu veninul lor, cu otravirea propriei lor fiinte ... si se pornesc sa otraveasca si mintile si sufletele altor orbi, marind astfel "oastea" raspindacilor demoniaci.

Completez pt. cei mai putin inteligenti: nu fac comparatii intre Iisus si d. Bivolaru, ci intre ceea ce au facut "orbii" de acum 2000 de ani si ce fac "orbii" din vremurile nostre.

Eu am citit unele din lucrarile scrise de d. Bivolaru, inclusiv acelea in care ii demasca pe adevaratii conspiratori. Daca ai ceva de spus in directia asa, hai sa deschidem un topic cu o orientare ceva mai "politica" sau "internationalista" si sa discutam pe marginea acestor conspiratii si conspiratori.

In treacat, sa amintim: Lu 6:39-45

39 Le -a spus şi pilda următoare: ,,Oare poate un orb să călăuzească pe un alt orb? Nu vor cădea amîndoi în groapă?
40 Ucenicul nu este mai pe sus de învăţătorul lui; dar orice ucenic desăvîrşit va fi ca învăţătorul lui.
41 De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tău, şi nu te uiţi cu băgare de seamă la bîrna din ochiul tău?
42 Sau cum poţi să zici fratelui tău: ,Frate, lasă-mă să-ţi scot paiul din ochi` şi, cînd colo, tu nu vezi bîrna din ochiul tău? Făţarnicule, scoate întîi bîrna din ochiul tău, şi atunci vei vedea desluşit să scoţi paiul din ochiul fratelui tău.
43 Nu este niciun pom bun, care să facă roadă rea, şi niciun pom rău care să facă roadă bună.
44 Căci orice pom se cunoaşte după roada lui. Nu se strîng smochine din spini, nici nu se culeg struguri din mărăcini.
45 Omul bun scoate lucruri bune din vistieria bună a inimii lui, iar omul rău scoate lucruri rele din vistieria rea a inimii lui; căci din prisosul inimii vorbeşte gura.

QUOTE
2. Faptul ca iti aperi atat de vehement (pe alocuri chiar insolent) maestrul, oricum ar fi acesta, nu poate decat sa-ti faca cinste. Dar iti torpileaza pretentiile de impartialitate.


Eu apar adevarul, iar tu, daca ai cu ce, vino cu argumente si dovezi solide, palpabile, nu cu calomnii si denaturari stranii ale adevarului.

Din cite am auzit eu, dl. Bivolaru nu se numeste pe el insusi maestru, ci profesor de yoga, asa ca ...

Nu am pretentii de impartialitate, ci de obiectivitate si adevar. Nu eu am deschis discutia de dl. Bivolaru, ci am oferit link-uri catre Valentina. Altii s-au basicat la auzul numelui sau, si au inceput sa comenteze. Macar daca ar fi facut-o intr-un mod inteligent si cu argumente si dovezi care sa le sustina puntul de vedere.

QUOTE
3. "Viziunile" tale cu superyoghini versus crestini de duzina ma obliga sa te intreb de ce te-ai mai deranjat sa te intrupezi intr-o tara crestin-ortodoxa. Sau, daca ai gresit cumva "adresa", de ce nu faci ceva in directia asta?


- cind vei putea fi lucid si atent, vei vedea in mesajele mele motivul pt. care m-am intrupat acum in lumea fizica.

- nu cred ca yoghinii sint superspirituali, dar cu atit mai putin crestinii, care au ajuns o turma fara pastor, sau mai bine zis o turma cu pastori lupi in haine de oi si de pastori. Chiar daca si invatatura milenara orientala a fost pe ici pe colo contrafacuta de anumiti impostori sau ignoranti, sursa principala a textelor a ramas intacta ... spre deosebire de biblie. Pina una alta atit biblia cit si dogmele vehiculate de diverse fete bisericesti nu numai ca nu ajuta oamenii care ii urmeaza sa il gaseasca pe Dumnezeu (de sute de ani de zile aceste invataturi nu au mai dat cu adevarat rod, la cite milioane de crestini au existat in decursul timpului, citi dintre ei au atins starea de mintuire, sau macar cea de sfintenie?), daramite sa-i ajute in alte directii, de ex. in cea de sanatate, sau altele conexe cu integrarea fiintei in viata de toate zilele ... pe cind invatatura orientala, in speta, cea adusa de tine in discutie, filozofia si practica yoga, aduce chiar si acum beneficii spirituale oamenilor, dar mai ales dpdv al sanatatii fizice, psihice samd. Nu intimplator s-a inclus practica yoga in programele de pregatire pt. astronauti, pt. unele loturi olimpice de sportivi, in anumite spitale, samd ... pt. ca au dat si dau rezultate concrete si obiective. In mod paradoxal, s-au vazut multiple cazuri de ateni care au revenit la credinta datorita practicii yoga, nu invataturii biblice, pe care, culmea, de unde inainte o respingeau si mai mult sau mai putin o luau peste picior, sau in zeflemea, dupa ce au practicat yoga au inceput sa o inteleaga chiar mai bine decit aceai asa zisi crestini.

- daca ai ceva de zis impotriva acestei cai spirituale numita generic yoga (spun generic pt. ca exista nenumarate ramuri de yoga, cu diferite orientari si directii si principii, dar care toate duc in acelasi loc: DUMNEZEU), te poftesc sa discutam despre aceasta in al topic, in alt sir, sa nu-i deranjam pe cei care cauta "telepati, parapsihologi samd" ... chiar daca, direct sau indirect, cu totii dorim sa cautam si sa gasim adevarul, in diferite forme de manifestare ale sale.

- nu am gresit adresa, cum nici tu nu ai gresit-o ... atita tot ca tu inca nu esti mai deloc constient de necesitatea venirii tale in acest loc, pe cind eu am inceput cit de cit sa inteleg acest rost si rol al meu aici in lume. Iti doresc si tie si altora sa deveniti cit mai constienti de rostul vostru in lume...

QUOTE
4. Te presupui din start mai cunoscator decat mine ...


Se pare ca in unele directii sintem mai cunoscatori decit altii, iar in altele sint altii mai cunoascatori ca noi. Tu in ce directii esti mai cunoscator ca mine si ca altii ... si in care mai putin cunoscator ?

QUOTE
QUOTE
Astea sint aberatii sau interpretari strani, bazate de o mindra stare de ignoranta.

... ceea ce te situeaza automat sub nivelul meu. Atat in viziunea yoga (necesitatea renuntarii la Ego) cat si in viziunea crestina (smerenia).


Discernamintul, este starea (inzestrarea) OPUSA ignorantei si este o calitate specifica fiintelor superioare dpdv. spiritual. Cu cit inaltimea spirituala este mai mare, cu atit discernamintul fiintei este mai inalt (mare), iar starea de ignoranta e mai mica, iar egoul mai mic. Pina la mintuirea ultima, sau asa zisa eliberare suprema, sintem cu un ego mai mare sau mai mic, cu o ignoranta mai mare sau mai mica, samd. Sint convins, si asta se vede cu prisosinta, ca in cazul tau egoul este inca prezent, chiar intr-o forma a sa f. f. grosiera. impanat cu un orgoliu de "cunoscator" (doct si semidoct) al celor spirituale. De ce mai amintesti de aceaste "hibe" ale noastre, cind nici tu nu ai scapat de ele ? "... cine e fara de pacat sa arunce primul cu piatra...".

Afirmatia mea era f. succinta si la obiect. Sint unii care se mindresc cu propria lor "cunoastere ignoranta".

Cit despre nivelul meu sau al tau ... nu e cazul sa discutam ... caci fiecaruia dintre cei prezenti, acest nivel al nostru va parea a fi intr-un fel sau altul, dupa propria lor putere de discernere si orientare launtrica si inaltare spirituala (nivel de constiinta). Ei ne vor judeca, dupa cum spune si proverbul: " ... dupa propria lor perversitate (nivel de intelegere)". Astfel, unii vor aprecia ce spui tu, altii ce spun eu, iar altii vor ramine "pasivi". Aici este acelasi disceranamint, acelasi principiu descris in pilda semanatorului, dar in special in pilda prezenta in Ev. lui Luca. Saminta (adevarul) va cadea pe diferite soluri...

Lu 8:4-18

4 ¶ Cînd s'a strîns o gloată mare, şi a venit la El norod din felurite cetăţi, Isus a spus pilda aceasta:
5 ,,Sămănătorul a ieşit să-şi samene sămînţa. Pe cînd sămăna el, o parte din sămînţă a căzut lîngă drum: a fost călcată în picioare, şi au mîncat -o păsările cerului.
6 O altă parte a căzut pe stîncă; şi, cum a răsărit, s'a uscat, pentrucă n'avea umezeală.
7 O altă parte a căzut în mijlocul spinilor: spinii au crescut împreună cu ea şi au înecat -o.
8 O altă parte a căzut pe pămînt bun, şi a crescut, şi a făcut rod însutit.`` După ce a spus aceste lucruri, Isus a strigat: ,,Cine are urechi de auzit, să audă.``
9 Ucenicii Lui L-au întrebat ce înţeles are pilda aceasta.
10 El le -a răspuns: ,,Vouă v'a fost dat să cunoaşteţi tainele Împărăţiei lui Dumnezeu, dar celorlalţi li se vorbeşte în pilde, ca ,măcar că văd, să nu vadă, şi măcar că aud, să nu înţeleagă.``
11 Iată ce înţeles are pilda aceasta: ,,Sămînţa, este Cuvîntul lui Dumnezeu.
12 Cei închipuiţi în sămînţa căzută lîngă drum, sînt ceice aud; apoi vine diavolul şi ia Cuvîntul din inima lor, ca nu cumva să creadă, şi să fie mîntuiţi.
13 Cei închipuiţi în sămînţa căzută pe stîncă, sînt aceia cari, cînd aud Cuvîntul, îl primesc cu bucurie; dar n'au rădăcină, ci cred pînă la o vreme, iar cînd vine ispita, cad.
14 Sămînţa, care a căzut între spini, închipuieşte pe aceia cari, după ce au auzit Cuvîntul, îşi văd de drum, şi -l lasă să fie înăbuşit de grijile, bogăţiile şi plăcerile vieţii acesteia, şi n'aduc rod care să ajungă la coacere.
15 Sămînţa, care a căzut pe pămînt bun, sînt aceia cari, după ce au auzit Cuvîntul, îl ţin într'o inimă bună şi curată, şi fac roadă în răbdare.
16 Nimeni, dupăce a aprins o lumină, n'o acopere cu un vas, nici n'o pune supt pat, ci o pune într'un sfeşnic, pentruca ceice intră, să vadă lumina.
17 Fiindcă nu este nimic acoperit, care nu va fi descoperit, nimic tăinuit, care nu va fi cunoscut şi nu va veni la lumină.
18 Luaţi seama dar la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n'are, i se va lua şi ce i se pare că are.``

QUOTE
In rest, ce sa zic?


Incearca sa zici adevarul ... si sa aduci dovezi in favoarea lui ... altfel vei fi (considerat) un amarit de denigrator si calomniator care se ascunde ca un las in spatele unui nick. rofl.gif

QUOTE
Iti mai zic ca Bivolaru organizeaza adevarate orgii sub pretextul acelor excursii si tabere (btw wasserman este testul pe care ti-l fac aia de la armata ca sa vada daca ai sifilis iar siderman este termenul colocvial pentru testul hiv. Hmmm ... stai putin ... sa inteleg ca nu te-ai bucurat inca de binefacerile stagiului militar? Cati ani ai?...)


- bati cimpii cu aceste asa zise orgii. Nu faci decit sa fii raspindacul altora ...
- acum am inteles ce era cu acele "vaserman" si "siredman". nu mi-am dat seama cit de "profund" ai vorbit. Nu vad ce e rau sa-ti faci acele teste de sanatate.
- am facut armata la "tancuri", ca TR-ist, daca te ajuta cu ceva acesta informatie.
- am suficienti ani ... si cred ca atitudinea si informatiile pe care le ofer si manifest aici arata asta cu prisosinta.

QUOTE
QUOTE
Nu ar fi greu pt. nimeni de ex. sa inceapa sa spuna ca Dalai Lama este drogat, sau ca e un lup in haina de oaie, sau ca face tantra pe ascuns cu discipolite, sau ca Papa a fost "peste" la viata lui, ca in fata purta sutana si in spate haine de piele neagra mulate ... si alte timpenii NEDOVEDITE.


Daca-mi servesti astfel de "panseuri", sa nu te astepti sa nu ti le sanctionez logic:
Vezi ca despre actualul Papa (daca la el te refereai) s-au spus si scris destule. Si nu de bine.
Despre Dalai Lama eu unul n-am auzit nimic de rau, de unde trag concluzia ca nici nu e rau, pana la proba contrarie.


Nu cu logica, ci cu inteligenta si bun simt trebuia sa te apleci asupra acestor afirmatii. Ele nu erau oferita ca tu sau altii sa va legati de ele, ci sa intelegeti natura acestor tipuri de actiuni de denigrare, de calomnie. Vezi, aici (in intelegerea acestor aspecte analogic prezentate) nu ajuta un ego mare, ci o inteligenta mare. rofl.gif

QUOTE
Despre Bivolaru am auzit foarte multe lucruri de rau, de unde trag concluzia ca este rau. Tot pana la proba contrarie.


Tot ceea ce mai pot spune vis a zis de atitutinea si a altora ca tine, aceea de raspindaci ai minciunii si birfelor si calomniilor, este urmatoare poveste (din pacate spusa in diferite variante modificate):

o varianta crestinata este aceasta:

"Un baietel il necajea adesea pe tatal sau. Iar tatal, ca sa-l cuminteasca, a facut cu el urmatorul angajament: de cate ori baietelul va gresi, va bate un cui in usa, si de cate ori se va cai sau va face o fapta buna, va scoate cate un cui.
Cu vremea, baiatul a observat ca usa era toata plina numai cu cuie: “Vai da pacatos mai sunt!” si-a zis el. Si a inceput a se corecta, pana ce toate cuiele au fost scoase. Atunci tatal s-a dus in oras si i-a cumparat haine, jucarii, bomboane si prajituri. Apoi a venit acasa ca sa-l rasplateasca, pentru ca acum era un baietel cuminte. Dar spre mirarea sa, el a gasit pe copil plangand amarnic; cand l-a intrebat de ce plange, copilul a raspuns: “Plang, taticule, pentru ca au ramas gaurile!”
Deci urmele pacatului raman, chiar daca din cugetele noastre pacatele sunt sterse (Evrei 9:14); ele isi lasa amprenta pe lumea ce ne inconjoara"

Pina la proba contrarie ... si mai ales dupa aceea ... vei numara cite cuie ai infipt in usa ta.
sad.gif

PS. Si cu asta, am incheiat acest subiect ... aici in acest sir (topic)

In final, citeva idei despre birfa, calomnie si birfitori si calomniatori in urmatorul mesaj:



Acest topic a fost editat de thunder: 11 Feb 2004, 11:50 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Feb 2004, 12:07 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



Despre birfa si calomnie

De buna seama ca unora li se va parea ciudat sa vorbim despre ,arme" când ne ocupam de lasitate; lasitatea fiind o stare de pasivitate, am putea spune voita, lasul fiind omul unei neîncetate si, deseori, josnice cedari. S-ar putea obiecta ca el nu este în stare sa se foloseasca de arme, caci de asa ceva, multi îsi imagineaza, ca se slujesc numai cei care sunt gata de lupta.

Este adevarat ca lasul, ori nu se supara deloc, ori face aceasta numai si numai atunci când el este pe deplin încredintat ca se afla cu totul la adapost de orice neplacere. Insa, oricum ar fi cazul, caracteristica principala a lasitatii este si ramâne tot o nerusinata si umilitoare stare de cedare. In ceea ce priveste atacul el este în asa fel realizat încât denota, si mai mult, lasitatea individului în cauza; este hotesc, este cel mai adesea realizat pe furis.

Armele obisnuite ale lasului sunt bârfa, aluziile rautacioase si anonimatul.

Intre calomnie si bârfa exista deosebiri, caci desi amândoua au cam acelasi fond sufletesc care este comun - minciuna - felul lor de propagare este diferit. Calomnia se practica cel mai adesea pe fata, pe când bârfa se realizeaza cel mai adesea pe ascuns. Uneori sunt unii oameni amorali si mari nerusinati care le întrebuinteaza pe amândoua, potrivit cu împrejurarile.

Este usor de înteles de ce lasul se slujeste de bârfa. Lipsindu-i îndrazneala care este necesitata de practica calomniei, el nu poate face decât sa bârfeasca, adica sa-si strecoare hoteste minciunile infame privitoare la o anumita persoana. Prin aceasta el îsi satisface invidia care îi roade cel mai adesea sufletul iar, în acelasi timp, el se afla la adapost de atacul celui bârfit, caci daca acela i-ar cere cumva socoteala, el, bârfitorul, ar recurge imediat la tagada si ar nega ca a facut vreodata aceasta.

Bârfitorii sunt mai numerosi decât calomniatorii, caci lasii sunt cu mult mai multi decât cinicii. Motivele care îi împing pe cei lasi la bârfa sunt multe. Desi lasul este lipsit de sentimentul demnitatii, umilinta la care el s-ar expune sau pe care el o suporta de buna voie, nu se poate sa nu-i amarasca întrucâtva sufletul lui meschin. Efectul acestei amaraciuni se rasfrânge atunci asupra celor cu sentimentul demnitatii, care pe nimeni nu-i lasa sa-i calce în picioare.

Pe las îl doare când vede cum un altul este respectat, pe când el este umilit si dispretuit. De aici apare la el un sentiment de invidie pregnanta împotriva acelora pe care îi simte ca nu sunt croiti întocmai ca el, din stofa mizerabila a slugarniciei.

Invidia este cauza principala a bârfei. Atunci când cei lasi vad ca unul din categoria lor sociala valoreaza mai mult decât ei, sunt într-un anume mod straniu umiliti, fiindca ei stiu ca niciodata ei nu vor putea iesi din obscuritatea pe care o merita, pe drept, si în care, cel mai adesea, ei îsi târasc zilele. Faptul ca un alt om care a ocupat aceiasi pozitie sociala la fel cu a lor începe sa se ridice deasupra lor îi revolta foarte tare. Si cum, cel mai adesea, ei sunt niste lasi, ,revolta" lor se manifesta sub forma bârfei împotriva celui care s-a relevat ca fiind un om de valoare sau chiar de o mare valoare spirituala.

Cel mai adesea bârfitorii realizeaza trei categorii de actiuni:

1.Plasmuirea minciunilor.

2.Raspândirea lor hoteasca.

3.Intretinerea lor mizerabila si sistematica.

In ceea ce priveste plasmuirea, sufletul lasilor este destul de ,inventiv", cel mai adesea fiind niste oameni lipsiti de scrupule. Bârfitorii nu se dau în laturi de la cele mai gogonate defaimari la adresa cuiva. Daca sunt suficienti de dibaci, ei vor cauta ca toate bârfele lor sa para cât mai verosimile pentru a fi mai usor crezute. Iar pentru aceasta ei vor exagera în rau unele însusiri ale bârfitului pentru a le înfatisa apoi sub forma unor cumplite cusururi. Astfel, de exemplu, daca un om, având în vedere falsitatea altor oameni, este mai circumspect si, deci, mai putin încrezator în orisicine, numaidecât lasii cei bârfitori vor scorni zvonul ca el sufera de mania persecutiei. Daca un alt om da dovada de ceva mai multa exactitate si, în anumite domenii, nu lucreaza grabit si superficial, colegii lui cei lasi vor spune ca el este foarte moale. Când vreun om nu-si expune viata în spectacol, atunci îi atribuie cine stie ce vicii îngrozitoare si astfel, aproape pentru fiecare om, ei gasesc câte ceva compromitator.

Odata minciuna plasmuita, urmeaza a doua faza interesanta pentru ei si anume raspândirea sau colportarea acelei minciuni.

A treia problema care îi preocupa pe bârfitori este întretinerea bârfei. Ei stiu ca un zvon rautacios, chiar lipsit de o fundamentare reala, face la început un oareare zgomot însa apoi dispare. Tocmai de aceea atunci ei au grija sa-l întretina raspândindu-l din nou si, de cele mai multe ori, sub o alta forma, însa cel mai adesea pastrând cam acelasi fond urât si foarte compromitator

In anumite situatii, sunt calomnii si bârfe care nu pot fi înlaturate prin nimic de catre victima lor. O astfel de cauza a bârfei este interesul. Nu mai este nevoie sa demonstrez pentru ce anume. O cauza foarte raspândita este ciuda sau necazul pe cineva, împotriva caruia, din pricina lasitatii, bârfitorul nu poate sa-si manifeste ura pe fata. In prezenta acelei persoane el ramâne aproape totdeauna cu botul pe labe, chiar sufera dojeni si reprosuri binemeritate, fara a îndrazni cumva sa crâcneasca. De aceea el va cauta, la scurt timp dupa aceea, sa-si verse focul, bârfind pe cel care i-a administrat o lectie de viata sau mai multe care erau chiar binemeritate.

Bârfa este de cele mai multe ori nedespartita de lasitate. Cel mai adesea nu se întâlneste un las care sa nu fie si un bârfitor. Acest fapt este explicabil, caci în sufletul lasului este cu neputinta sa nu cloceasca o stare mizerabila de dusmanie împotriva celor care îi impun respect, teama ori invidie si mai ales împotriva acelora care îl pun în umbra. Si cum el, cel mai adesea, fuge de atacul fatis, va recurge în schimb la atacul pe furis, sperând prin aceasta sa fie totdeauna la adapost de pedeapsa. Insa cel mai adesea acest calcul al lui este gresit.

Stiind toate acestea, merita sa ne amintim ce se spune în Biblie despre bârfa. Astfel, în Levitic 19.16 gasim scris: ,Sa nu umbli niciodata cu bârfe în mijlocul poporului tau." Iar în Psalmul 101.5 se spune: ,Pe cel ce cleveteste în ascuns pe aproapele sau, îl voi nimici."

Iata deci ca Dumnezeu pune bârfa alaturi de necredinta, invidia, crima sau ura fata de Dumnezeu. In plus ni se spune ca ,cei care practica aceste pacate merita moartea." - Romani 1.28-32; 6.21-23; si 7.5.

O definitie a bârfei este aceasta: a vorbi urât sau într-un mod exagerat despre cineva, în absenta, astfel încât discutia respectiva nu conduce la rezolvarea problemei respectivei persoane. In Biblie, în textul lui Matei 18.15 se spune: ,Daca fratele tau a pacatuit împotriva ta, du-te si mustra-l între tine si el, singuri. Daca el te asculta, ai câstigat astfel pe fratele tau, dar daca atunci el nu te asculta, mai ia cu tine pe unul sau doi insi, pentru ca orice vorba a ta sa fie sprijinita pe marturia a doi sau trei martori."

Si acest text se poate spune ca Dumnezeu l-a pus în Biblie fiindca El stie cât de slabi suntem noi oamenii si ca, de asemenea, noi avem nevoie de o înteleapta ghidare.

Daca uneori suntem ofensati de greselile cuiva, trebuie atunci sa mergem la acea persoana si sa-i spunem, si la nimeni altul. Sa dam aici un exemplu. Daca cineva cade în pacat, cu ce-l va ajuta faptul ca tu spui si altora faptul acesta? Ce pot ei atunci sa faca? Ideal este sa-l ajutam numai pe cel ce a pacatuit, ca sa fie astfel readus pe calea cea buna. Iar daca nu asculta, atunci utilizeaza ce-a de-a doua metoda biblica.

Sa nu uitam cuvântul biblic din Galateni 6.1: ,Fratilor, chiar daca un om ar cadea deodata într-o greseala, voi care sunteti plini de iubire sa-l ridicati cu duhul blândetii. Si ia seama la tine însuti, ca sa nu fii ispitit si tu."

In multe situatii bârfa este deghizata într-un asa zis sfat. Este drept ca nu este nimic rau atunci când te adresezi unui adevarat sfatuitor pentru ca sa-ti ofere un sfat întelept daca acesta este o persoana matura din punct de vedere spiritual, care te poate ajuta sa iei deciziile care sunt stringent necesare în situatia ta. Din pacate însa, majoritatea oamenilor la care ne ducem cu programele noastre, nu sunt sfatuitori, caci de cele mai multe ori noi nu gasim la ei solutii întelepte si adecvate la problemele noastre. De obicei noi dorim un ascultator care trebuie sa ne dea dreptate. Se pare ca atâta vreme cât noi putem avea unii oameni de partea noastra, nu ne pasa câta dezbinare producem si nici cât rau facem celor care ne aud si celor despre care vorbim.

In aceasta directie merita sa ne amintim un alt citat din Biblie: ,Sapte lucruri uraste Domnul Dumnezeul tau; acestea îi sunt urâte: ochii trufasi, limba mincinoasa, mâinile care varsa sânge nevinovat, inima care urzeste planuri nelegiuite, picioarele care alearga repede la rau, martorul mincinos si cel ce prin bârfa stârneste certuri între frati." - Proverbe 6.16-19.

Multi dintre noi, datorita ignorantei, cred ca a asculta nu este chiar atâta de nociv cum este a raspândi bârfa. Dar nu este deloc asa. In aceasta directie Dumnezeu spune în Biblie: ,Cel rau asculta cu luare aminte la buza nelegiuita si mincinosul pleaca urechea la limba nimicitoare." - Proverbe 17.4.

In textul lui Samuel 24.9 David îl întreaba pe Saul: ,De ce oare asculti tu de vorbele oamenilor care zic: David îti vrea raul?" De ce oare ascultam si noi la cei care bârfesc? De ce suntem mereu gata sa credem tot ceea ce poate fi mai rau? Biblia însa spune: ,Dragostea nadajduieste totul." - Corinteni 13.7.

De ce oare nu le spunem celor care incita la clevetire în mod abil, dar ferm: Imi pare rau, dar tu esti mizerabil, si-mi spui ceva ce eu nu cred ca trebuie sa ascult. Ar trebui mai bine sa vorbesti despre aceasta cu Dumnezeu sau cu cei implicati în ceea ce-mi spui, dar nu cu mine.

Biblia ne avertizeaza ca nu este bine sa ne asociem cu bârfitorii: ,Cine umbla cu bârfe da astfel pe fata lucruri rele care sunt ascultate. Si cu cel care nu-si poate tine gura si bârfeste sa nu te amesteci." - Proverbe 20.19.

Tot în Biblie apostolul Matei spune: ,Va spun ca în ziua Judecatii de Apoi oamenii vor da socoteala de orice bârfa si de fiecare cuvânt nefolositor pe care îl vor rosti." - Matei 12.36.

La fiecare cuvânt rostit noi facem o alegere; alegem între a-l binecuvânta asa cum se cuvine pe Dumnezeu Tatal, ori a produce o întristare calcând cuvântul Sau: ,Nici un cuvânt stricat, ori rau, sa nu iasa de la tine din gura, ci unul bun, dupa zidire, dupa cum este nevoie, sa de-a har celor care-l aud." - Efeseni 4.29.

ligiozitatea unui astfel de om este zadarnica." -1.26.

Din cele prezentate mai sus, cât si din textele biblice pe care deja le-am enuntat, apare foarte clar pentru noi ca, în realitate, bârfa este una dintre instrumentele satanei. Trebuie tocmai de aceea sa ne oprim si sa decidem acum, în inima noastra, ca niciodata nu vom mai asculta, nu vom mai raspândi bârfa si aceasta o vom putea face mai ales cu ajutorul lui Dumnezeu, a Atotputernicului nostru Creator.

Prin urmare cuvintele rele, printre care sunt incluse bârfa si calomnia, au un potential atât de daunator încât un avertisment împotriva abuzului lor apare chiar printre Cele zece porunci. A noua porunca spune: ,Sa nu marturisesti niciodata strâmb împotriva aproapelui tau." -Exod 20.13.

Conform, de asemenea, traditiei iudice aceasta porunca înseamna ca este gresit sa vorbesti de rau o alta persoana, chiar daca ceea ce spui ar fi adevarat, cu exceptia situatiilor când este important pentru persoana cu care vorbesti sa auda informatia.

O binecunoscuta povestire cu tâlc care apartine traditiei ebraice vorbeste despre un evreu care umbla prin comunitate si îl vorbea de rau si chiar îl bârfea sau calomnia pe rabinul acesteia. Dupa o perioada de timp omul si-a dat seama de greseala sa, a regretat ca l-a vorbit de rau pe rabin, si i s-a înfatisat pentru a-i cere iertare. Omul respectiv s-a aratat foarte mâhnit pentru ceea ce facuse rau si era dispus sa faca aproape orice pentru a primi, în felul acesta, iertarea rabinului. Rabinul i-a spus atunci ca primul pas în a îndrepta ceea ce gresise este sa ia trei perne mari pline cu pene si puf si apoi sa le desfaca si sa lase vântul sa ia penele pentru a le raspândi apoi pretutindeni.

Omul a ascultat si a realizat întrutotul instructiunile rabinului si apoi s-a întors la el si l-a înstiintat ca i-a îndeplinit cererea. Atunci rabinul i-a spus: ,,Acum esti gata pentru cel de-al doilea pas pe calea corectarii a ceea ce ai facut rau. Du-te, te rog, si aduna, una câte una, toate penele."

Dupa câtva timp omul în cauza s-a întors si a spus ca a realizat ca este imposibil sa reuseasca aceasta. Atunci rabinul i-a spus: ,Desi s-ar putea ca tu sa regreti sincer si sa vrei într-adevar sa repari tot raul pe care l-ai facut, iata ca este la fel de imposibil sa-l repari, cum îti este imposibil sa aduni la loc toate penele din perne."

Dupa cum ne arata si aceasta poveste bârfa cauzeaza adeseori celui care este bârfit daune aproape ireversibile.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Feb 2004, 12:17 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



Iata acum o gluma despre bârfa: Bârfa este singurul zgomot care se propaga chiar mai repede decât sunetul.

Mai adaug doar un anume aspect pe care nu-l comentez. El apartine gânditorului genial Blaise Pascal. El spunea: ,Daca toti oamenii din lume ar sti exact tot ceea ce spun ceilalti despre ei, atunci n-ar mai exista în lume nici macar 4 prieteni."

Un om de spirit spunea la un moment dat ca: ,Limba bârfitorului ucide trei dintr-o lovitura; în primul rând pe cel care bârfeste, apoi pe cel care asculta si dupa aceea pe cel despre care se vorbeste."

Asa cum puteti observa uneori în jurul dvs., unii nu vor sa spuna nimic rau despre cei morti, dar nici nu spun nimic bun despre cei vii.

Conversatia inteligenta si binefacatoare este un exercitiu minunat al mintii. Bârfa, în schimb, este un exercitiu mizerabil al limbii. Nu uitati deci ca tot ceea ce intra prin vorbe rele pe o ureche si iese apoi peste gard sau în discutiile pe care le realizati pe la colturi este numai si numai bârfa.

In continuare va voi prezenta unele citate si maxime cu privire la bârfa si calomnie. Iata ce se spune în aceasta directie în folclor:

,Nu toate femeile repeta zvonuri si bârfe; unele le creeaza."

,Tuturor ne place sa auzim adevarul, dar mai ales despre altii."

,Datorita bârfei o limba de 10 cm ucide un om de 2 m."

,Cel care adeseori seamana buruieni, sa nu se astepte niciodata ca o sa culeaga dupa aceea trandafiri."

Noul Testament, Prima scrisoare catre Timotei: ,Totodata sa nu uitati ca unele femei se deprind sa umble fara nici o treaba din casa în casa. Si atunci ele nu numai ca sunt lenese, dar totodata ele sunt si limbute iscoditoare si vorbesc ce nu trebuie sa fie vorbit."

Vechiul Testament, Proverbe: ,Acela care nu pomeneste despre o mica greseala a altuia cauta fara îndoiala dragostea, dar acela care o mentinoneaza mereu în discutiile cu ceilalti, aduce dezbinare între prieteni."

Whiliam Cooper: ,Acela care este avid sa caute bârfe si calomnii, poate sa fie sigur ca astfel aude <trompeta> care vesteste cearta si scandal."

Marele poet Ovidiu spune. ,Chiar daca tu nu sti, de multe ori tu poti fi subiectul bârfelor de tot felul care circula în tot orasul."

Genialul William Shakespeare spune: ,Soaptele mizerabile si înveninate se raspândesc totdeauna cu mare repeziciune."

Marele poet Virgiliu spune: ,Bârfa cea mizerabila, pe care aproape nici un alt om rau nu o poate întrece, capata dimensiuni cu atât mai mari cu cât <calatoreste> pe la mai multi oameni."

Tot William Shakespeare spune: ,Nu exista virtute care sa nu reprezinte subiectul unei calomnii."

Un proverb chinezesc stravechi spune: ,Zeflemeaua, sarcasmul si ironia reprezinta ,armele" calomniei."

Pierre Dailler spune: ,Calomnia provine în special din doua surse importante: pe de o parte ea are la baza anumite interese, iar pe de alta parte, ea este si rezultatul unei josnice vanitati."

Casimir Delavigne spune: ,Cu cât o calomnie este mai greu de crezut, cu atât mai mult ea va fi imediat retinuta de cei prosti si slabi la minte."

William Shakespeare: ,Chiar daca ai fi cast precum este gheata si pur precum este zapada, sa stii ca tot nu ai putea scapa de calomnie."

Pelopida spune: ,Oamenii îi calomniaza aproape totdeauna pe cei care sunt mai buni decât ei."

Jean Cocteau spune: ,Calomnia este o afirmatie falsa care prinde totusi radacini în cel care are un caracter slab sau care este rau intentionat."

Charles de Fregne spune: ,Calomnia ar trebui sa fie pedepsita mult mai aspru decât furtul deoarece ea reprezinta o adevarata plaga a societatii civile. Este mult mai dificil sa te aperi de cineva care te bârfeste sau te calomniaza, decât sa te aperi de un hot."

Francisc Bacon spune: ,Nu ignorati niciodata raul pe care îl poate produce calomnia. Eu însumi cunosc persoane dintre cele mai oneste si mai bune a caror viata a fost practic distrusa de acuzatiile calomnioase care le-au fost aduse."

Pierre de Beaumarchais spune: ,Calomnia este precum banii falsi; desi nimeni nu doreste ca acestia sa existe, totusi ei circula fara scrupule pe piata."

Un anonim spune: ,A calomnia înseamna a atribui cu o mare rautate unei persoane anumite actiuni vicioase, rele, pe care aceasta nici nu a avut intentia si nici nu s-a confruntat, de asemenea, cu posibilitatea de a le savârsi ea însasi."

Nicolas de Chanford spune: ,Calomnia este precum o viespe care nu ne da pace si împotriva careia nu trebuie sa facem nici o miscare pâna când nu suntem siguri ca o putem omorâ. In caz contrar, ea va reveni si ne va ataca cu o si mai mare forta si înversunare."

Tot Nicolas de Chanford spune: ,Nedreptatea nu face decât sa înalte si mai mult sufletul care este puternic, liber, pur si sincer."

Marie José de Chenier spunea: ,Cel care calomniaza, ia prânzul împreuna cu rautatea si cineaza cu scandalul, bârfa si minciuna."

Victor Hugo spunea: ,Calomnia este precum fulgerul; ea ameninta mai ales vârfurile înalte."

Eugen Marbeau spunea: ,Calomnia este un viciu straniu; daca vrei sa-l omori el va continua sa traiasca, iar daca îl lasi în pace el va muri de la sine."

Tot Pierre de Beaumarchais spunea: ,Calomnia apare si se manifesta într-un mod insinuant. Mai întâi ea apare ca un tunet slab undeva în departare care se propaga razant cu solul, întocmai asa cum zboara o rândunica înaintea furtunii. Desi atunci ea este doar precum un murmur, calomnia îsi seamana totusi samânta ei otravitoare în urechile si în gurile celor care o primesc. Apoi raul germineaza, se ridica, umbla si se raspândeste cu o mare rapiditate. Aproape brusc, nimeni nu stie cum, calomnia capata proportii gigantice. Ea se lanseaza atunci în forta, iar vârtejurile ei sunt distrugatoare. Totul devine atunci un vuiet general, un crescendo public, un corp comn de ura si proscriere."

Poetul Charles Baudelaire spune: ,Raul este totdeauna savârsit fara efort, aproape în mod natural, de catre falsitate. In schimb binele a reprezentat mereu produsul minunat al unei arte delicate."

Un gânditor anonim spunea: ,Insinuarea este chiar mai periculoasa decât calomnia, deoarece ea permite astfel sa se manifeste imaginatia morbida."

Un alt gânditor anonim spune: ,Plictiseala si telefonul sunt sursele bârfei si ale calomniei."

Esoteristul Fri Juo Shuon spunea: ,Calomnia reprezinta o actiune rea, deoarece persoana care este calomniata nu se poate apara, iar raspândirea unor zvonuri care îi sunt nefavorabile, dar în acelasi timp false, îi poate crea mari neajunsuri si prejudicii. In plus, fiinta umana are mereu tendinta de a exagera felul în care ea prezinta o anumita situatie.

Din punctul de vedere al logicii simple este firesc ca omul sa relateze faptele care îl surprind sau care îl fac sa sufere deoarece în acest fel el doreste sa primeasca sfaturi si sa se asigure de justetea propriilor sale trairi si sentimente. Insa de multe ori aceasta expunere este exagerata, iar cel care relateaza îsi pierde impartialitatea si profita în acest mod, mai mult sau mai putin constient, de demnitatea morala a celui caruia îi prezinta faptele, cât si de absenta celui pe care îl incrimineaza.

Calomnia consta în raspândirea unor zvonuri inexacte si nefavorabile despre o anumita persoana, precum si în interpretarea voit nefavorabila a unor aspecte, care sunt totusi pozitive în ceea ce priveste persoana respectiva, fara sa se faca nici o distinctie între ceea ce este sigur, probabil, posibil, îndoielnic, improbabil si imposibil. In felul acesta se poate spune ca, de fapt, calomnia nu reprezinta o eroare accidentala, ci manifestarea unui viciu sistematic."

Tot Fri Juo Shuon spune: ,La fel ca si în cazul vicleniei si al sireteniei, tendinta predominanta catre suspiciune nu reprezinta nici ea o caracteristica fireasca a inteligentei."

Unul dintre înteleptii sufisti afirma: ,Paziti-va sa deveniti suspiciosi, caci suspiciunea este unul dintre aspectele cele mai neplacute pe care omul îl poate exprima.", iar îndemnul unui alt întelept este : ,Nu faceti anchete si nu spionati! De fapt spiritul politienesc este solidar cu un moralism banuitor si totodata coroziv care fara îndoiala ca exprima trasaturile incipiente ale maniei persecutiei. Atunci când apare în mod spontan, ca urmare a unei impresii juste, suspiciunea poate fi legitima. Insa ea nu este justificata atunci când ea devine o tendinta puternica sau chiar un principiu de actiune sau simtire, deoarece atunci ea, suspiciunea, se schimba într-un fel de maladie a sufletului, care este incompatibila cu virtutea si, prin urmare, cu starea de sanatate globala a fiintei.

Trebuie sa luam însa în considerare faptul ca suspiciunea nu este alimentata doar de iluzii subiective si ea se bazeaza, de asemenea, si pe aparentele de natura obiectiva, care sunt si ele iluzii, dar care totusi îsi au radacinile în faptele reale. De fapt, desi ignora Legile Sincronicitatii si ale Paradoxului, suspiciunea pare sa colaboreze, de multe ori în mod misterios, cu aparentele conjuncturale care iau atunci forma unor enigmatice coincidente, a unor evidente contradictorii si a unei realitati care disimuleaza, înselând astfel de multe ori perceptia corecta."

Tot Fri Juo Shuon spune: ,Anumite experiente ale vietii ne obliga sa constatam urmatoarele aspecte. Omul obisnuit îi judeca, cel mai adesea, pe ceilalt,i dupa propriile sale posibilitati intelectuale, dupa interesele sale si dupa trasaturile sale de caracter. De pilda, atunci când un om sincer îsi exprima puterea sa, care totodata este si varianta corecta în ceea ce priveste un anumit aspect, omul josnic va avea imediat tendinta sa afirme ca aceasta parere exprima ambitie, vanitate sau un alt aspect rau. Aceasta opinie survine mai ales datorita faptului ca detasarea si, prin urmare, obiectivitatea, lipseste cu desavârsire din conceptiile si din comportamentul omului cel rau, de o mica valoare."

Asa dupa cum afirma înteleptii hindusi: "Nu este nimic mai <sufocant> decât apropierea unei stari spirituale elevate, de o mare josnicie sau o meschinarie concreta care nu se poate autodepasi."

Esoteristul francez Cedille spunea: ,A calomnia pe cineva, acuzându-l de fapte pe care el nu le-a comis niciodata, este ca si cum ai face un asasinat. Ori, sa nu uitati ca ceea ce se înnoada într-un anumit loc în Univers, nu se poate deznoda, mai târziu, decât în acelasi loc si în acelasi mod."

Cicero spunea: ,Nimic nu este atât de rapid precum este calomnia. Nimic nu se propaga mai usor decât aceasta. Nimic nu este mai c*rând crezut si nimic nu circula pe o arie mai întinsa decât acuzele calomnioase."

Filozoful Diogene spunea: ,Calomnia nu reprezinta altceva decât <zgomotul> pe care îl fac cei nebuni."

Un gânditor anonim spunea: ,Adeseori calomnia se umfla precum marea; nimeni nu stie de unde vine însa ea poate sa provoace pagube foarte mari."

Ceea ce este esential pentru calomnie este faptul de a se amuza în acest mod mizerabil pe socoteala altuia. Pentru ea acest aspect este usor de realizat. Calomnia foloseste mai mereu aceleasi ,ingrediente" pe care le combina cu abilitate si apoi le agita din nou si din nou sub nasul oamenilor, ca si cum ar vrea sa-i faca sa râda. Succesul ei este cel mai adesea garantat de ochii avizi sa vada rele, de buzele strânse din cauza sadismului, de gândurile vadit rautacioase sau chiar dusmanoase, apoi, în final, de râsul batjocoritor.

Unele aspecte care predomina se coreleaza foarte bine cu notiunea de calomnie deoarece ele exprima anumite fapte particulare ale acesteia. Putem astfel sa distingem:

-semnificatia peiorativa sau, altfel spus, care are un sens depreciativ, dispretiutor, al unui cuvânt sau al unui joc de cuvinte;

-devalorizarea intentionata si fara un suport real a unor fapte sau a unor aspecte în legatura cu o anumita persoana;

-deprecierea faptelor sau a realizarilor unei persoane care intervine atunci când devalorizarea lor este practicata în mod sistematic;

-deprecierea extrema care survine mai ales atunci când se face comparatie cu aspectul cel mai negativ din categoria respectiva;

-exprimarea caustica ce provine mai ales din tendinta exagerata de a observa numai defectele si tot ceea ce nu este bun, atât în ceea ce priveste oamenii, cât si în ceea ce priveste obiectele;

-animozitatea, adica atitudinea ostila fata de o anumita persoana sau un grup de persoane;

-asprimea comportamentului;

-severitatea exagerata, care provine din manifestarea dezagreabila a unui comportament dur, nemilos;

-atitudinea ironica ce provine mai ales din sentimentele care au fost acumulate fata de o anumita persoana;

-rautatea sau ostilitatea care exprima sentimentele negative în legatura cu o persoana sau cu un grup de persoane;

-nesimtirea care demonstreaza foarte clar lipsa de respect, brutalitatea verbala sau chiar fizica si gradul foarte mic de inteligenta a persoanei care manifesta aceasta trasatura de caracter;

-vulgaritatea aproape constanta care apare la o minte superificiala, grosiera si un suflet imatur.

Traditia spirituala afirma, deloc întâmplator, ca limba, subântelegând prin aceasta capacitatea de a exprima prin cuvinte intentiile, ideile si gândurile noastre, este un organ care poate sa devina foarte periculos si chiar devastator, prin efectele nocive care pot sa apara ca urmare a folosirii ei rele.

Pe de alta parte sa nu uitam ca învataturile crestine afirma ca vorbirea care nu este absolut deloc inspirata de Duhul Sfânt poate deveni repede arma favorita a satanei. De aceea, în textele crestine uneori se spune ca limba este un organ prin intermediul caruia cel rau, diavolul, îsi duce la îndeplinire multe dintre proiectele sale malefice. El se serveste astfel, prin intermediul limbii, de doi dintre cei mai fideli colaboratori ai sai, care sunt bârfa si calomnia.

In lumina acestor revelatii, bârfa reprezinta, asa cum am aratat deja, actiunea de a denigra si de a defaima pe cineva sau, cu alte cuvinte, de a proiecta catre o anumita persoana aspecte inventate, mizerabile, rele, prin intermediul cuvintelor. Bârfa este deci o arma diavoleasca foarte puternica deoarece ea este capabila sa provoace rani profunde în sufletul persoanei care este astfel vizata, pe care se vor grefa apoi sentimentele chinuitoare de ciuda si amaraciune, toate acestea reprezentând ,patul" de tortura al demonilor prin care ei îsi realizeaza actiunile lor distrugatoare.

Calomnia consta, la modul esential vorbind, din afirmatii false si mincinoase care se refera la faptele care îi sunt atribuite pe nedrept altei persoane si care au scopul sa distruga reputatia si onoarea sa. Calomniatorul acuza deci o alta persoana spunând minciuni si afirmând fapte care nu sunt deloc adevarate si care nu se foandeaza pe ceva real dar care, totusi, sunt prezentate în aceasta maniera. Prin însasi natura ei, calomnia este diabolica. De altfel, nu întâmplator, Iisus Christos a afirmat ca, înainte de toate: ,diavolul este tatal minciunii si al denigrarii si calomnia..."

Prin urmare bârfa si calomnia sunt în realitate niste ,instrumente" importante prin intermediul carora diavolul actioneaza pentru a provoca neîncrederea în calea spirituala, cearta între oameni, pentru a-i dezbina si învrajbi pe unii împotriva altora, pentru a creea, de cele mai multe ori, sentimente de invidie, animozitate, rivalitate, ura, dusmanie, etc.

Intelegem acum cu usurinta motivul pentru care se spune, adeseori, ca limba este capabila sa ,murdareasca" întregul trup care, asa dupa cum stim foarte bine, reprezinta însusi templul cel sacru al lui Dumnezeu.

Prin urmare, trebuie sa va dati seama ca totdeauna cel care procedeaza astfel nu se poate bucura de Gratia lui Dumnezeu; cu atât mai mult cel care calomniaza nu poate sa ramâna nepedepsit de Justitia Divina. Cei care se lasa prada ispitei de a bârfi si a calomnia va trebui sa suporte, mai devreme sau mai târziu, consecintele pedepsei divine care nu reprezinta în realitate decât actiunea perfect integrata a Legii universale a Karmei, caci asa cum se afirma si în Vechiul Testament: ,Limba cea mincinoasa este urâta Domnului Dumnezeu" - Proverbe 12.22. Si de asemenea: ,Spune Domnul: pe cel care, în ascuns, bârfeste si calomniaza îl voi pedepsi aspru." - Psalmi 105.5.

Tot în Biblie, în Proverbe 19.9. se spune: ,Martorul mincinos nu ramâne niciodata nepedepsit, iar cel ce spune numai minciuni, pâna la urma va pieri."

Cel care calomniaza exprima aproape totdeauna, de fapt, într-un mod direct, ura si rautatea ascunsa care exista în inima lui. Se stie ca iubirea adevarata iarta, acopera si nu dezvaluie secretele sale, în timp ce rautatea si ura inventeaza cu nerusinare si raspândeste cât mai mult greselile mult exagerate ale altora si acuzatiile rele, neadevarate, împotriva lor.

Dumnezeu, care este infinit mai bun si rabdator, ne iubeste neconditionat si ne iarta chiar si atunci când gresim foarte grav, mai ales daca noi suntem atunci foarte sinceri în inima noastra si dorim cu adevarat sa ne îndreptam, pe când diavolul, întocmai precum servitorii care sunt cutre si slugarnici, bârfeste si acuza aproape fara încetare, cu scopul esential de a dezbina si de a distruge.

In Biblie, în Prima scrisoare soborniceasca a lui Petru 3.10 se spune: ,Caci cine iubeste cu adevarat viata si vrea sa aiba mai mereu zile bune, trebuie sa-si înfrâneze cât mai des limba de rau si buzele de la cuvintele înselatoare."

Prin urmare, se poate spune ca acesta este unul dintre motivele importante pentru care multi oameni nu pot cunoaste pacea launtrica si fericirea sufleteasca, cu alte cuvinte, din cauza pacatelor pe care ei le savârsesc prin intermediul cuvintelor care sunt adeseori rostite si a inimii impure pe care o au. Caci asa cum este scris în textele timpurii ale Sfintilor Parinti crestini: ,Limba este fericita atunci când ea exprima bogatia inimii."

Cel care bârfeste sau calomniaza provocând în acest fel multa suferinta, demonstreaza în felul acesta, în mod implicit, ca deja tenebrele i-au cuprins sufletul si ca el a devenit de fapt un agent, care cel mai adesea este inconstient, al actiunilor demoniace si satanice.

Tot în Biblie, la capitolul Proverbe 13.3 se spune. ,Cine îsi pazeste gura, îsi pazesze sufletul, iar cine îsi deschide buzele mari spre a rosti minciunile si raul, alearga astfel spre pieirea lui."

Tot în Biblie, la capitolul Proverbe 21.23 se spune: ,Cine îsi pazeste gura si limba de vorbe rele sau mincinoase îsi scuteste sufletul de multe necazuri."

Gratia cea tainica si Binecuvântarea lui Dumnezeu nu se revarsa niciodata din plin asupra acelora care bârfesc si care calomniaza. Dimpotriva, mai devreme sau mai târziu, ei vor trebui sa suporte consecintele si fructele amare ale actiunilor rele. Mai mult decât atât, sa nu uitati ca, în ciuda rugaciunilor pe care, poate, aceste persoane le adreseaza uneori lui Dumnezeu, dorintele lor nu vor fi împlinite atâta timp cât ele vor continua sa se complaca în aceasta stare mizerabila.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 12 Feb 2004, 01:03 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Thunder,
Ti-as putea da si eu un raspuns pe vreo 10 pagini, ti-as putea diseca fiecare cuvintel pe care-l scrii, dar ma indoiesc ca in acest topic e vorba de asta .. si crede-ma ca mi-e lene sa scriu pagini intregi si apoi sa vad ca postul mi-a fost sters (n-ar fi prima oara). Asa ca, daca ai ceva de spus, demonstrat, intrebat etc. te astept pe PM. Indiferent ce crezi, incerc sa fiu adeptul reconcilierii si al armoniei, si fiecare om va gasi intotdeauna o mana intinsa din partea mea, deci si tu. In plus, imaginea mea contraargumentand pe net cu cineva ce incearca sa eleveze nu-mi face placere.

In incheiere, raman la parerea ca orice cale spirituala care il ajuta pe om sa deschida ochii si sa vada mai bine ce-i in jurul lui este benefica, indiferent ca se numeste yoga, crestinism, budism s.a.m.d. Malefice sunt doar clivajele ocazionate de adeptii acestor cai.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 13 Feb 2004, 10:14 AM
Mesaj #56


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Topic inchis.
In cazul in care aveti un raspuns afirmativ la intrebarea din topic, va invit sa il contactati pe pyrat1990 prin PM.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 03:43 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman