HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

 
Reply to this topicStart new topic
> Pierdut Pentru Totdeauna?
cameron
mesaj 20 Jan 2004, 01:24 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Un subiect delicat.
Tezaurul.
Mai este vreo sansa sa fie vreodata recuperat?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 20 Jan 2004, 01:43 PM
Mesaj #2


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Cameron... nu as vrea sa te dezamagesc in legatura cu tezauru ... asa ca ma abtin de la a-ti spune ca NU .... sad.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 20 Jan 2004, 01:50 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



clopotel..nu ma dezamagesti..pentru ca nu sunt implicata personal in problema asta smile.gif ...dar mi se pare oarecum absurd sa ramana "in coada de peste" atat de mult timp.
Nu inteleg de ce nu se face nimic. .? sad.gif Chiar nu conteaza ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Jan 2004, 01:50 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
denise
mesaj 20 Jan 2004, 02:18 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Conteaza Cameron, insa compara puterea de negociere a Romaniei si interesul politicienilor romani privind interesele Romaniei cu puterea de negociere a Rusiei. Nu suntem egali in "argumente" iar reprezentantii nostrii se preocupa mai mult de tezaurul personal.

Acest topic a fost editat de denise_d: 20 Jan 2004, 02:18 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 20 Jan 2004, 03:44 PM
Mesaj #5


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



clapping.gif asa e denise, ai scris inaintea mea ...
cine sa negocieze cu rusii?! nea nelu sau bombonel?! bleahhh...
si rusii abia asteapta sa ne dea noua tezauru'.
pai din ce am citit eu ruscanii l-au facut demult pierdut, cica s-a ratacit pe la nu stiu ce revolutie de la ei ...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 15 Feb 2004, 12:01 AM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Scumpul nostru tezaur va ramane pe vecie in acel Imperiu Intunecat care este numit Rusia. Din aceasta situatia, Romania nu poate face nimic altceva decat sa-si invete lectia.

Tezaurul e departe, la Moscova, dar Basarabia este aici, langa noi. De ce sa piardem si tezaurul asta?

Ai dreptate Clopotel, toti conducatorii Romaniei de dupa 89 au fost niste comunisti. Nu cred ca a fost unul din ei fara carnet de PCRist. E normal ca astia sa venereze acel monstru numt Rusia
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Feb 2004, 08:32 AM
Mesaj #7


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



O sa recuperam tezaurul cind o sa se intoarca toate mumiile de la Smithsonian si British museum inpoi in Egipt
Parerea mea...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 20 Feb 2004, 09:56 PM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Da-mi voie mutulica sa fac un rezumat al cuvintelor tale de mai sus!

Rezumat: La Pastele cailor! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PIT-a-PAT
mesaj 21 Feb 2004, 02:55 AM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



Am inteles ca se duc trative cu rusii. De recuperat o sa se recupereze o foarte mica parte, caci marea majoritate a fost cheltuta. Se pare ca aurul romanesc a sustinut financiar revolutia din 1917. sad.gif


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 21 Feb 2004, 03:30 AM
Mesaj #10


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Din cite stiu eu, tezaurul a fost dat celor impotriva carora a fost revolutia...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 27 Feb 2004, 06:39 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Da


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 8 Apr 2004, 11:47 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Banca Nationala nu va renunta niciodata la tezaurul de la Moscova


"Romania trebuie sa fie constienta ca are un tezaur la Moscova. Banca Nationala nu va renunta niciodata la dreptul de a revendica acest tezaur", a declarat, ieri, guvernatorul Bancii Nationale, Mugur Isarescu, cu ocazia unui seminar dedicat istoriei tezaurului romanesc la Moscova. El a afirmat ca, din punct de vedere juridic si istoric, "dosarul tezaurului romanesc este beton" si ca deciziile privind soarta acestuia sunt exclusiv de natura politica. In opinia oficialului BNR, singura intrebare-cheie ce isi asteapta inca un raspuns este daca tezaurul romanesc a fost despartit sau nu. El a aratat ca, din documentele originale privind tezaurul Romaniei de la Moscova, reiese ca este vorba despre 93,4 tone de aur, din care 91 in moneda si 2,4 tone in lingouri.

"Daca am exprima acest aur in lingouri, ar fi vorba despre circa 7.000 de lingouri", a precizat Isarescu. Este pentru prima data cand guvernatorul Bancii Nationale ridica oficial si in mod public delicatul subiect al tezaurului romanesc de la Moscova.

Tot in premiera absoluta, el a prezentat participantilor la seminar dosarul cu documentele originale care atesta conditiile si termenii in care a fost trimis tezaurul romanesc la Kremlin. La randul sau, istoricul Florin Constantiniu a povestit odiseea tezaurului romanesc, afirmand ca, in acest moment, inclusiv cercetatorii sovietici (care analizeaza aceasta tema) se plang de faptul ca nu mai au acces la arhivele sovietice. "Asistam la o resecretizare a arhivelor sovietice", a spus cunoscutul istoric. El afirma ca, "in mod tragic, in chestiunea tezaurului au fost introduse si elemente triviale".

Istoricul Constantiniu a povestit ca in convorbirile cu istoricii rusi a fost intrebat: "Ce sa va mai dam, untul care s-a topit?". El spune ca, intr-adevar, in trenurile ce transportau tezaurul romanesc la Kremlin, erau si lazi in care se aflau "perechi de pantofi ai regelui si unt". Cunoscutul istoric a subliniat ca, in acest moment, nu mai poate fi descoperit nimic nou in legatura cu tezaurul romanesc. "Istoricii romani nu mai au ce sa spuna. Obligatia de a lamuri aceasta chestiune revine numai partii ruse", afirma Constantiniu.
Adevarul - 08/04/2004



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 8 Apr 2004, 12:13 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Ma cam indoiesc ca ne vor da tezaurul inapoi. In ciuda tuturor demersurilor facute,Moscova nu pare dornica sa restituie un bun care nu ii apartine si nu i-a apartinut vreodata. S-au tot dat explicatii infantile de genul " i s-a pierdut urma"...
Slaba speranta. sad.gif
Macar sa fie asa si "sa se dea Cezarului ce este al Cezarului".

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 8 Apr 2004, 12:15 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 8 Apr 2004, 12:14 PM
Mesaj #14


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Cameron,

am vazut si eu aseara la TV, declaratiile cu pricina ....
Ce sa spun ?! Oamenii vorbesc frumos, se pricep la asta ... se pare ca nu o fac pentru prima oara... cool.gif

Dar tu crezi ceva din ce spun ei?!

Eu m-am hotarat sa nu mai cred in vorbele politicienilor sau bancherilor sau ce or mai fi ei ... pana nu vad faptele....

As fi preferat sa spuna:"Dragi romani, acesta este tezaurul pe care l-am adus de la Moscova si care acum e in siguranta la BNR", fara alte vorbe si declaratii, dar ei nuuu .... fac si ei acum putina miscare scenica inainte de alegeri .... si rusii le-au taiat-o ca cica li s-a topit untu, ... auzi.... rofl.gif rofl.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 8 Apr 2004, 12:21 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



QUOTE (Clopotel @ 8 Apr 2004, 02:16 PM)
Draga Cameron,

am vazut si eu aseara la TV, declaratiile cu pricina ....
Ce sa spun ?! Oamenii vorbesc frumos, se pricep la asta ... se pare ca nu o fac pentru prima oara... cool.gif

Dar tu crezi ceva din ce spun ei?!


Parca mai crede cineva ceva.. sad.gif din orice ar spune ei..
Doar ca subiectul asta este brus pus pe tapet..tocmai acum. ca doar vin alegerile,...nu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 8 Apr 2004, 12:23 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Mie mi se pare ca problema este abordata gresit. Din cate stiu eu tezaurul aflat la Moscova este format din bani (aur) si o multime de alte obiecte care pot fi incadrate mai degraba in categoria "patrimoniu cultural"...
Eu personal nu vad absolut nici un fel de metoda de a recupera partea "financiara" a tezaurului pierdut in Rusia. Niciodata Romania nu o sa poata sa negocieze repatrierea unor sume de bani cu un "vecin" asa de puternic precum Rusia, de care mai si depindem din multe puncte de vedere...
In schimb, eu cred ca trebuie facute eforturi de recuperare a celeilalte parti a tezaurului...
Nu cred ca avem vreo sansa, de vreme ce suntem condusi de urmasul "desemnat" al lui Ceausescu si vom fi condusi (invebitabil aproape) in urmatorii 4-8-12 ani de urmasul urmasului (daca mi-e permisa repetitia)...
Dar daca tot discutam aceasta problema... Exista undeva o "lista" a ceea ce a luat drumul Rusiei?

Acest topic a fost editat de Ares: 8 Apr 2004, 12:24 PM


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 8 Apr 2004, 12:25 PM
Mesaj #17


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Cameron: Eu nu ma indoiesc de asta ....

Ares: Exista o lista, care a fost facuta in 3 exemplare, si evident ca rusii zic ca exemplarul lor s-a pierdut ....

Dar si chiar daca ziceau ca nu s-a pierdut, vedeai tu vreun rus preocupat sa dea vreun cocosel romanilor?

Acest topic a fost editat de Clopotel: 8 Apr 2004, 12:30 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 20 Apr 2004, 07:19 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Undeva, intr-un tratat de istoria economica a Romaniei, am gasit cateva date despre tezaurul pierdut .
In timpul operatiilor militare din 1916, in fata primejdiei ocupatiei germane, guvernul roman de coalitie (premier Ionel Bratianu) , a hotarat ca sediul central al Bancii nationale a Romaniei sa fie stramutat de la Bucuresti la Iasi.
In adresa nr.777/8 dec.1916, Ministrul finantelor, Emil Costinescu, aduce la cunostinta guvernatorului BNR, I.G. Bibicescu:" Stramutarea Bancii Nationale de la Bucuresti la Iasi, impreuna cu stocul sau metalic, a fost negresit facuta in scop de a asigura aceasta institutie si averea ei in contra unui razboi, in care armatele straine pun, de obicei, mana atat pe averea statului, cat si pe averile celor care au o relatie mai stransa cu statul.
...
Daca Banca Nationala a noastra ar crede, precum credem si noi, ca o asemena precautie nu ar fi de prisos, atunci v-am propune mutarea stocului metalic si al oricaror valori ar crede Banca la Moscova, unde tazaurul imperiului, aflat la Kremlin, ofera o mai mare securitate decat oriunde. Transportul in alt loc, spre exemplu la Londra, este si mult mai greu, si mai expus pericolului transportului pe mare, amenintat de submarinele germane."
Astfel, Guvernul Romaniei a incheiat conventii oficiale cu conducerea Rusiei tariste, prin care erau garantate transporturile si pastrarea teaurului national in spatiul si in conditii de siguranta, similare cu cele ale tezaurului imperial de la Kremlin.
Bazandu-se pe aprobarea guvernului roman si pe asigurarile oferite de Rusia, prin reprezentantii ei diplomatici de la Iasi, s-a procedat la evacuarea tezaurului acestei institutii., fiind asezat in 1738 casete speciale, incarcate in mai multe vagoane de tren.
Dupa informatiile ramase, valoarea totala a tezaurului in aur efectiv, compus din monede si lingouri , era de 314580456.84 lei aur. In acelasi timp au luat drumul rasaritului imprevizibil si casetele continind bijuteriile Reginei maria in valoare de 7000000 lei aur.
Transportul pe calea ferata a decurs in conditii acceptabile, incarcatura fiind depusa in seifurile palatului de la Kremlin.
Prin protocoalele incheiate si semnate de reprezentantii celor doua parti, guvernul de la Moscova garanta siguranta valorilor romanesti "atat in timpul parcursului, cat si dupa ajungerea lor la destinatie"
Din textul documentelor respective se degaja , insa, si o alta obligatie, asumata de Rusia si de insemnatate capitala pentru Romania: conducerea de la Moscova se oferea sa garanteze nu numai siguranta "depozitarii" tezaurului, ci si pe aceea refertoare la repatrierea lui in tara proprietara.
La finele lunii iulie 1917 are loc cel de-al doilea transport. In mare acesta contine: o parte din stocul metalic la bancii Nationale, arhiva bancii nationale, 1621 casete continand bijuterii, colectii de arta, odoare bisericesti, numerar, precum si depozite apartinand unor persoane particulare, institutii publice, etc.
Conform protocolului semnat in august 1917 intre cele doua guverne, prin Nicolae Titulescu si Poklewsky Koziell, se asigura conservarea si se garanta inapoierea intregului tezaur national catre Romania.
In seifurile Kremlinului se aflau depuse 3549 de lazi si casete care contineau in conformitate cu inventarele bancii nationale aur, titluri si bonuri de valoare in suma totala de 9416417177.93 lei aur, dar dincolo de semnificatia cifrelor, se afla valoarea artistica si istorica insetimabila a acestui depozit.
In cel de-al doilea transport se aflau arhivele statului si documente din ministere, actele orasenesti ale Brasovului, picturile lui Nicolae Grigorescu, tablouri din pinacoteca nationala, colectiile Academiei Romane, 300 de pergamente cu peceti domnesti, 25 de volume manuscrise romane si slavone, medalii si monede vechi moldo-muntene stranse de Dimitrie Sturdza, piese ale Muzeului Antichitatii (intre ele vestita Closca cu puii de aur).
Tezaurul a constituiu un punct fiebinte pe ordinea de zi a multor reuniuni romano-sovietice (sau in ultimii ani romano-ruse).
Dupa revolutia din 1917, relatiile dintre Romania si Rusia au devenit din ce in ce mai incordate. In urma agitatiilor si dezordinelor provocate de influenta crescanda a ideilor bolsevice, armata romana a primit ordin de a interveni pentru a asigura ordinea si pentru a linisti situatiile explozive din Moldova, efective ale armatei romane patrunzand (la cererea Consiliul director de la Chsinau) in Bsarabia.
In urma acestor actiuni, incalcandu-se imunitatea diplomatica, Constantin Diamandy (ministrul roman la Petrograd) a fost arestat, autoritatile bolsevice au decis in ianuarie 1918 ruperea relatiilor diplomatice cu Romania si confiscarea tezaurului, declarand :" Rezervele de aur ale Romaniei, in pastrare la Moscova, se declara intangibile pentru oligarhia romana. Regimul sovietic isi ia raspunderea integritatii acestor rezerve si le va remite in mainile poporului roman."
De-a lungul timpului autoritatile romane au facut numeroase demersuri pentru a rezolva in mod corect problema restituirii tezaurului, in acelasi scop au avut onterventii si guvernele Frantei si Angliei.
In 1934 cu ocazia deschiderii ambasadelor s-a recuperat o partea din valorile tezaurului. Astfel in 1935 s-au inapoiat cateva casete (contnand titluri de valoare, acte de proprietate funciara si actiuni)
O alta trana s-a restituit in 1956 (Closca cu puii de aur, o colectie de medalii si monede, tablouri vechi, icoane), in total 2 din cele 42 de vagoane cu valori trimise la Moscova.
Restituirea a fost simbolica, lasand in continuare aceasta problema deschisa.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
viole(n)t
mesaj 21 Apr 2004, 09:14 AM
Mesaj #19


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 21 April 04
Forumist Nr.: 3.180



Pierdut pentru totdeauna? In nici un caz... E clar ca nu o sa-l primim in viitorul apropriat, dar acest abuz se va repara odata si odata. Cand? Probabil cand se va democratiza Rusia. Un caz similar s-a intamplat, din cate shtiu eu, intre Anglia shi Polonia. Tezaurul polonezilor a stat la englezi pe toata perioada regimului comunist, dupa care Marea Britanie l-a restituit integral PLUS DOBANDA AFERENTA. thumb_yello.gif


--------------------
HELL IS OTHER PEOPLE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 22 Apr 2004, 01:30 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



In '914, un leu-aur echivala cu aproximativ 0,13 grame aur fin. Adica 7,7 lei-aur per gramul de aur. Nu prea ies calculele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Nov 2005, 10:22 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Rusia ne da praful de pe Tezaur tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Mar 2007, 07:45 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Sa incalzim oleaca ciorba si pe aici cu acest interesant articol:

Directiva Lenin: pastrati tezaurul Romaniei!


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Feb 2012, 07:30 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Istoricul Ion Scurtu : “Politica lui Basescu fata de Rusia a blocat discutiile despre tezaur!”

Ceea ce a spus Basescu nu se spune nici macar la carciumajamie.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Feb 2012, 08:07 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Moncher, io nu inteleg de ce lanseaza unii problema tezaurului pierdut pentru totdeauna, din cauza lui Basescu. Cine isi inchipuie ca rusii ne vor mai da ceva inapoi fie e prea naiv fie e mancurt platit sa manipuleze pe tema asta. Rusii nu stiu cum sa-si ia inapoi ce-au pierdut si voi va dati de ceasul mortii ca Basescu cu politica lui a pierdut tezaurul. Hai sa fim seriosi, putintica istorie mai stim si noi iar daca te intereseaza, rusii considera ca nu si-au recuperat pe de-antregul datoriile pe care Romania le avea de platit dupa WW2. Asa ca eu unul nu cred in teoriile astea cu tezaurul si politica lui Basescu, ce-mi pare mie rau este ca dupa "revolutie" am pierdut piata ruseasca unde exportam la greu, in rest, s-auzim de bine ca de rusi m-am saturat.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Feb 2012, 05:31 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 14 Feb 2012, 10:07 PM) *
ce-mi pare mie rau este ca dupa "revolutie" am pierdut piata ruseasca unde exportam la greu, in rest, s-auzim de bine ca de rusi m-am saturat.


Da ? Ia intreaba-l pe Basea de ce n-a recuperat-o in cei 7 ani ! Pentru ca a zis ca unul ca tine " de rusi m-am saturat " .

Acest topic a fost editat de March: 15 Feb 2012, 05:32 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Feb 2012, 11:29 AM
Mesaj #26


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 15 Feb 2012, 05:31 AM) *
Ia intreaba-l pe Basea de ce n-a recuperat-o in cei 7 ani !

Pentru ca pe ce pun rusii mana nu dau niciodata inapoi?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Feb 2012, 11:43 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cred ca March se referea la piata. Da, are dreptate s-au facut foarte putine pe directia asta, de ani de zile continuam sa ignoram ca acolo exista o piata, fie de dragul politicului, fie din obligatie fata de altii, nu cunosc bine motivele dar nici nu s-a facut mai nimic in directia asta. Numai cand ma gandesc la cat exportam in vremea comunismului in URSS, ma intreb de ce naiba nu s-a facut nimic pentru a creste aceste schimburi comerciale, pana la urma rusi chiar asa cum sunt reprezinta totusi o piata cu niste clienti care cunosteau produsele noastre si erau multumiti de aceste produse.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Feb 2012, 02:31 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 15 Feb 2012, 01:43 PM) *
Cred ca March se referea la piata.
thumb_yello.gif


Spune-i amicului tau ca acolo scrie " recuperat-o " !

Mobila, produse agricole, unele masini , confectii si cate si mai cate. Pe cand la "Marele Licurici " si UE n-am exportat ci am importat masiv. INDICATII !

Acest topic a fost editat de March: 15 Feb 2012, 02:33 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Feb 2012, 04:26 PM
Mesaj #29


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Raspunsul este mai simplu decat crezi - dupa ce a cazut comunismul productia romaneasca a scazut si evident ca nu s-a mai exportat la fel ca inainte. In plus, rusii si-au deschis piata si catre statele occidentale, iar produsele romanesti au intrat in competitie cu cele din vest - mai bune, mai ieftine, mai aratoase samd


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Feb 2012, 04:44 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"dupa ce a cazut comunismul productia romaneasca a scazut si evident ca nu s-a mai exportat la fel ca inainte"
Moncher, io nu crez ca-i chiar atat de simplu cum cred unii. A fost nevoie de o lucratura fina si exacta pentru a distruge tot ceea ce a fost mai bun in Romania.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 02:13 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman