HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Oameni Puternici., Cum ii vedeti pe acesti oameni?
Aragorn
mesaj 26 Jan 2004, 09:59 PM
Mesaj #36


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 258
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.869



Offtopic: nu imi mai stalciti nickname-ul mai copii smile.gif Este Aragorn, nu Aragon sau Arangon. Cat despre a se tine femeile dupa Aragorn, inima lui era data, la fel e si a mea.
Cat despre diferitele tipuri de puteri, chiar si in filmul de unde provin caracterele Gandalf si Aragorn ne vin exact aceste doua exemple de oameni puternici. Dar ma voi opri numai asupra lui Aragorn (veti vedea ulterior de ce), un lider nascut, avea asta in sange, persoana puternica, dar avea teama trecutului, teama de a nu fi precum stramosul lui, Isildur. Avand in vedere ca tema de aici este puterea ca "strength" in engleza nu ca "power", cred ca mai degraba e vorba de taria de caracter. Se poate spune ca un om curajos este puternic ? Da. Dar ce este curajul ? Absenta fricii sau a temerilor ? Nu. Este puterea sau, daca vreti, taria de a continua chiar si atunci cand iti e teama. Asta a facut Aragorn, cu ajutor, cu sfaturi ... si-a invins teama si uite asa a ajuns rege in final. A fi puternic inseamna a fi increzator in fortele proprii, dar nu inseamna a te crede mai puternic decat esti. Nu va supraestimati pe voi insiva si nu va subestimati adversarul niciodata. In opinia mea un om puternic este inteligent dar nu cel mai inteligent, este "tare" dar nu cel mai "tare" ...
Concluzionand, parerea mea si nu numai a mea, un om puternic este omul curajos, omul care rezista intemperiilor vietii si ramane in picioare, omul care are curajul sa infrunte viata si sa gaseasca mereu ceva care sa o faca sa fie frumoasa.

Iar offtopic : Diferenta dintre personajul Gandalf si purtatorul nickului de pe acest forum este lauda de sine wink.gif


--------------------
"You can call it karma, call it luck/Me, I just don’t give a .../Bounce, bounce nothing’s gonna keep me down/Bounce, bounce stand up, shout it out/Bounce, bounce I play hard, I play to win/Count me out, count me in/I’ll be bouncing back again"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 26 Jan 2004, 10:19 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Parca topicul era:Oameni puternici ... nu personaje de filme comerciale...
Un om puternic este cel care isi traieste viata de zi -cu - zi cu demnitate. Nu tine neaparat de fapte eroice sau evenimente iesite din comun, ci de lupta de fiecare zi, de supravietuire. Mai puternic este un tata care lupta zilnic cu viata pentru a-si asigura painea copiilor sai, ramanand cinstit, decat un mercenar care moare in batalie. Un om puternic stie sa se accepte asa cum este in realitate si nu se imbata cu legende si mituri...si este modest, nu-si face reclama. Adevaratul eroism, adevarata putere, sunt tacute, nu urla pe ulite "ce grozav sunt eu!" , si nu trage cu ochiul la efectul asupra "fanilor". Si tace, cand nu are nimic de zis. Si nu se lanseaza in batalii de orgolii. Este un lac linistit, nu un biet torent care face galagie, inainte de a seca.


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
smoke
mesaj 26 Jan 2004, 10:31 PM
Mesaj #38


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 19 January 04
Forumist Nr.: 1.892



un om puternic e ceva utopic - nimeni nu poate fi puternic si uman in acelasi timp si in toate privintele..


--------------------
Cuvintele doar distrag atentia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Jan 2004, 10:31 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Aragorn
mesaj 26 Jan 2004, 10:40 PM
Mesaj #39


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 258
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.869



QUOTE (Aragorn @ Jan 26 2004, 10:01 PM)
...Avand in vedere ca tema de aici este puterea ca "strength" in engleza nu ca "power", cred ca mai degraba e vorba de taria de caracter. Se poate spune ca un om curajos este puternic ? Da. Dar ce este curajul ? Absenta fricii sau a temerilor ? Nu. Este puterea sau, daca vreti, taria de a continua chiar si atunci cand iti e teama...

A fi puternic inseamna a fi increzator in fortele proprii, dar nu inseamna a te crede mai puternic decat esti. Nu va supraestimati pe voi insiva si nu va subestimati adversarul niciodata. In opinia mea un om puternic este inteligent dar nu cel mai inteligent, este "tare" dar nu cel mai "tare" ...
Concluzionand, parerea mea si nu numai a mea, un om puternic este omul curajos, omul care rezista intemperiilor vietii si ramane in picioare, omul care are curajul sa infrunte viata si sa gaseasca mereu ceva care sa o faca sa fie frumoasa.

Iti multumesc denise_d ca imi subliniezi si aprobi ideile din post. smile.gif Nu m-am inselat cand am spus ca nu e numai parerea mea. smile.gif


--------------------
"You can call it karma, call it luck/Me, I just don’t give a .../Bounce, bounce nothing’s gonna keep me down/Bounce, bounce stand up, shout it out/Bounce, bounce I play hard, I play to win/Count me out, count me in/I’ll be bouncing back again"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gandalf
mesaj 26 Jan 2004, 10:48 PM
Mesaj #40


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.986



E o gluma primu meu mesaj aici,v-ati prins ?
Scuze Aragorn pentru nume
Un om puternic se cunoaste pe sine insusi,el nu se minte singur despre cine este si stie ce poate face.Un om slab se poate minti pe el despre el si nici sa nu-si dea seama

Acest topic a fost editat de Gandalf: 26 Jan 2004, 10:49 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 26 Jan 2004, 10:54 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Aragorn)
Cat despre diferitele tipuri de puteri, chiar si in filmul de unde provin caracterele Gandalf si Aragorn ne vin exact aceste doua exemple de oameni puternici. Dar ma voi opri numai asupra lui Aragorn ...


QUOTE (denise_d)
Parca topicul era:Oameni puternici ... nu personaje de filme comerciale...


QUOTE (Aragorn)
Iti multumesc denise_d ca imi subliniezi si aprobi ideile din post.  Nu m-am inselat cand am spus ca nu e numai parerea mea. 


blink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aragorn
mesaj 26 Jan 2004, 11:17 PM
Mesaj #42


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 258
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.869



axel, dadusem si quote la ce era mai important din ce scrisesem in primul post. smile.gif Acele idei ma refeream ca le subliniaza. O persoana superficiala ar vedea ca m-am referit la curajul din lupta fizica desi in final am spus de ce fel de curaj e vorba. M-am folosit de acel exemplu de basm, ca este basm nu film comercial, denise_d, iti recomand sa citesti cartile, ai fi uimita de cat de apreciata a fost cartea cand a aparut si chiar si ulterior. Dar sa revin, exemplul dat era unul de basm, la fel cum si omul puternic este tot o idee de basm, toti avem slabiciunile noastre, asta ne face oameni ...


--------------------
"You can call it karma, call it luck/Me, I just don’t give a .../Bounce, bounce nothing’s gonna keep me down/Bounce, bounce stand up, shout it out/Bounce, bounce I play hard, I play to win/Count me out, count me in/I’ll be bouncing back again"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 26 Jan 2004, 11:25 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Aragon, iarta-mi te rog superficialitatea.
Dar totusi, putere nu inseamna perfectiune, asa ca nu ai nevoie de loc de referinte la Harry Potter ca sa poti spune ce inseamna un om puternic.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 26 Jan 2004, 11:40 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



@aragorn
QUOTE
O persoana superficiala ar vedea ca m-am referit la curajul din lupta fizica

Thanks, e vina mea, am fost prea subtila , se pare...
QUOTE
denise_d, iti recomand sa citesti cartile,

Le-am citit, draga, de mult... Nu discut gusturile nimanui, este un film frumos, dar in opinia mea e comercial, daca imi permiti. Si nu se ridica la nivelul cartilor lui J.R.R. Tolkien. Da-mi voie te rog, sa-mi aleg alte modele in viata. Mai concrete.
Daca vrei o lista de carti valoroase, iti stau la dispozitie. Putem face comparatie. Iar la filme- cred ca am vazut si eu cateva, ca sa deosebesc un film bunicel de unul foarte bun.
Si nu iti subliniam ideile, pur si simplu imi spuneam opinia. Nu trebuie sa fim de acord. Nu trebuie sa gandim la fel. Din fericire asta nu se intampla. Avem opinii diferite.
Revin on-topic: omul puternic exista, nu este o fictiune. El stie sa isi apere opiniile in mod calm, si nu-si calca principiile in picioare. Nu simte nevoia aprobarii celor din jur. Nu este un personaj de basm. Poate ca tu nu ai intalnit niciunul inca... Mai ai timp. iar faptul ca are si slabiciuni -e firesc, ca doar nu vorbim de zei, ci de oameni. Prin asta isi si dovedeste puterea.

Acest topic a fost editat de denise_d: 26 Jan 2004, 11:59 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aragorn
mesaj 27 Jan 2004, 12:44 AM
Mesaj #45


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 258
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.869



denise_d, "draga" ... eu am spus de film pentru ca nu stiu cati de aici au citit cartile, dar sunt sigur ca multi dintre ei au vazut filmele. Nu ma voi cobori sa raspund provocarii legate de carti... poti sa imi spui ca ai citit si toate cartile existente in cea mai mare biblioteca din lume, si eu la fel, nu ai cum sa imi demonstrezi asta.
Model ?! Ma faci sa rad. Cine a spus ceva de model ?! Am sfarsit prin a spune amandoi ca un om puternic este acela care infrunta viata, care merge inainte. Dar avem opinii diferite... Un om puternic lupta pentru o viata mai buna, una nesubjugata tiraniei de exemplu. Nu prin slabiciuni isi dovedeste puterea ci prin invingerea acestora. Nu se lasa influentat si, da, nu are nevoie de aprobarea celor din jur. Daca ti-am dat impresia ca as avea nevoie de asta, imi cer scuze. Ma mai distreaza si modul in care ti-ai pus orgoliul inainte "draga" smile.gif
Axel, Harry Potter nu se compara deloc cu Lord of the Rings. Harry Potter e una, Lord of the Rings este cu totul altceva, desi sunt basme amandoua, unul este o simpla poveste pentru copii cu vrajitori, vrajitoare, spiridusi si oameni, in celalalt sunt creaturi mitologice si oameni. Tocmai despre slabiciunea omului este vorba, asta se subliniaza pana si prin antiteza omenirii cu lumea elfilor. "Men are weak". Suntem slabi, suntem fragili, puterea noastra e aparenta. Taria de caracter, nu. Un om este puternic avand un caracter puternic.
Dar de, de ce sa scriem noi ceva, e mai simplu sa criticam smile.gif De fapt vad ca numai de asta ai fost bun la acest topic. smile.gif

Acest topic a fost editat de Aragorn: 27 Jan 2004, 12:50 AM


--------------------
"You can call it karma, call it luck/Me, I just don’t give a .../Bounce, bounce nothing’s gonna keep me down/Bounce, bounce stand up, shout it out/Bounce, bounce I play hard, I play to win/Count me out, count me in/I’ll be bouncing back again"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 27 Jan 2004, 09:16 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



off-topic (pentru ultima oara) @ aragorn –da-mi voie sa nu-ti mai raspund. De ceva vreme nu prea mai gust atacurile la baioneta. Prefer luptele de idei. Multumesc. smile.gif

on-topic . Sa incercam un exemplu concret.
Un tip de oameni puternici l-au constituit cei care au suferit pentru idealurile lor. Un exemplu il reprezinta Nicolae Steinhardt. A trait calvarul inchisorilor comuniste si asuprirea regimului de atunci, iesind din aceasta lupta invingator: mizeria si chinul nu l-au impiedicat sa-si iubeasca semenii in continuare. In mijlocul greutatilor nu a ingenunchiat , ci a “crescut “ spiritual in inchisoare. Si-a iertat asupritorii si a daruit din dragostea si intelepciunea sa si celorlati pana in ziua mortii sale. Iar ca el sunt multi. Puterea si intelepciunea da a-ti pastra nealterata integritatea, atunci cand un compromis ti-ar putea salva viata, mi se pare cel mai concludent exemplu de eroism.
Un alt exemplu – un vecin a carei sotie a murit acum cativa ani de cancer: si-a crescut singur cei trei copiii, cu doua slujbe si o casa de tinut, tatal i-a murit in inchisorile comuniste iar mama cateva luni mai tarziu, de durere, nu mai are alte rude. Nu l-a auzit nimeni plangandu-se, are intotdeauna un zambet senin pe fata si este primul care sare in ajutorul altora. Greutatile nu i-au uscat sufletul. Un personaj real, si fara aura faimei, care refuza sa fie sub vremuri.
Ei, si cei ca ei, ilustreaza cel mai bine modelul de Om al lui Rudyard Kipling in “If” (candva o stiam pe de rost) : sa-ti pastrezi increderea cand altii nu mai cred in tine, si sa le ierti indoielile, sa nu raspunzi la ura cu ura, la minciuna cu minciuna, sa fii tu insuti in preajama regilor si in multime, niciodata sa nu te paraseasca bunul simt, sa stii sa pierzi totul fara sa clipesti, sa tratezi egal cei doi “impostori” : triumful si dezastrul, sa visezi, dar sa nu-ti faci visul tel...

Acest topic a fost editat de denise_d: 27 Jan 2004, 09:17 AM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 27 Jan 2004, 10:00 AM
Mesaj #47


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Sunt mai multe forme de putere, mai multe aspecte ale ei, si sunt mai multe feluri de a o obtine.

Cunoasterea poate da siguranta de sine. Dar si credinta in destinul propriu. Sau credinta in protectia Divinitatii. Sau ...

Poti fi puternic fara a avea aceeasi morala cu a societatii din care faci parte. Dar avem si puterea de a fi moral, in sensul dat de societatea in care traiesti.

Tenacitatea in urmarirea tintelor, vointa de a trece peste greutati, increderea in forte proprii sau externe, claritatea tintelor, armonia cu mediul, si multe altele poate, sunt fie forme fie parti ale puterii omului.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 27 Jan 2004, 06:44 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Treaba asta poate avea multe intelesuri. Depinde la ce ne referim: la caracterul unei persoane sau la efectul faptelor sale. Exista oameni cu un caracter puternic, dar perfect obisnuiti. Din contra, nume de rezonanta din aproape toate domeniile au fost in fapt persoane complexate, si de multe ori creditul ar trebui dat celor care i-au impins de la spate.

Ideea ar fi ca nu exista o regula, si ca in general oamenii nu sunt ceea ce par.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 02:44 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman