HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> De Ce Dormea Iona?, in corabie
Anduin
mesaj 15 Jan 2004, 02:25 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 26
Inscris: 11 November 03
Forumist Nr.: 1.176



Cand toti marinarii se agitau din cauza furtunii, Iona dormea dus. De ce?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 15 Jan 2004, 02:39 AM
Mesaj #2


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



De nesimtit banuiesc.Putea sa se faca macar ca ii ajuta pe ceilalti. El era deja in comunism demult, stia ca ori de muncesti, ori de nu, tot ca ceilalti ai.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 15 Jan 2004, 03:37 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Anduin @ Jan 15 2004, 02:27 AM)
Cand toti marinarii se agitau din cauza furtunii, Iona dormea dus. De ce?

De ce dormea Iisus cind toti se agitau vazind furtuna ce venea ?

Mt 8:23-24

23 ? Isus S'a suit într'o corabie, și ucenicii Lui au mers după El.
24 Și deodată s'a stîrnit pe mare o furtună atît de strașnică, încît corabia era acoperită de valuri. Și El dormea.

Mr 4:37-38

37 S'a stîrnit o mare furtună de vînt, care arunca valurile în corabie, așa că mai că se umplea corabia.
38 Și El dormea la cîrmă pe căpătîi.

Intrebarea este: "cine dormea cu adevarat, cine era adormit ... Iisus, sau ceilalti"?

Apropos, ca tot sint citeva analogii si asemanari intre Iona si Iisus ...

Mt 12:40 Căci, după cum Iona a stat trei zile și trei nopți în pîntecele chitului, tot așa și Fiul omului va sta trei zile și trei nopți în inima pămîntului.
Mt 12:41 Bărbații din Ninive se vor scula alături de neamul acesta, în ziua judecății, și -l vor osîndi, pentru că ei s'au pocăit la propovăduirea lui Iona; și iată că aici este Unul mai mare decît Iona.

... care si unde este acea asa zisa "inima a pamintului" ... unde a "dormit" Iisus cele 3 zile ?


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Jan 2004, 03:37 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gio19ro
mesaj 15 Jan 2004, 06:05 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Nu stiu de ce dormea Iona si IIsus. Poate faceau o meditatie sau o concentrare tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 16 Jan 2004, 01:42 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Eu cred ca era extenuat fizic, cu psihicu' cred ca statea bine, altfel nu dormea el. laugh.gif Deobicei cind esti stresat, andrenalele pompeaza andrenalina si cortisol in singe si stai treaz.

Iona, nu numai ca era un neascultator dar era si un nesimtit, vorba lui Bld laugh.gif si apoi vedem ca avea si probleme de temperament laugh.gif Interesting fellow! rolleyes.gif

Neascultarea se plateste, asta imi vine mie in cap acum, amintindu-mi povestioara asta. wink.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 16 Jan 2004, 08:01 AM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Pai dormea si el, ca avusese constiinta prea incarcata, si acum, cand se gandise ca in sfarsit a reusit sa-L pacaleasca intr-un fel pe Dumnezeu si ca fugise fara sa mai poata fi gasit il cuprinsese toropeala aia care te cuprinde cand stii ca totul ti-a reusit asa cum ai vrut si nu mai nimic de facut. biggrin.gif
Iar Isus dormea fiindca El STIA ca tot ce fusese creat de El ii statea in putere... si era probabil pur si simplu obosit.


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
santiago
mesaj 16 Jan 2004, 01:34 PM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 38
Inscris: 6 January 04
Forumist Nr.: 1.722



hei you smart guys!
as vrea sa va intreb cati dintre voi atunci cand v-ati urcat pe avion, in timpul zborului v-ati oferit serviciile pentru ca pilotul a semnalat o defectiune la aparatul de zbor?
iona era un pasager in corabia respectiva. si nu era singurul. asa ca observatile voastre mi se par rautacioase si tendentioase.
problema nu e ca iona dormea, ci ca, desi se stia cu musca pe caciula, nepasator, i-a lasat pe bietii oameni sa se lupte intr-o lupta fara sorti de izbanda.


--------------------
"Drinking beer is easy. Trashing your hotel room is easy. But being a Christian, that's a tough call. That's rebellion."
Alice Cooper
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 16 Jan 2004, 02:00 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Am vrut eu sa ma ofer deasurpa Chicagoului dar m-am gandit ca o sa ma ia drept pilot kamikaze terorist care vrea sa le de-a jos cladirea emblema a orasului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 16 Jan 2004, 02:02 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



...mai interesant decat somnul lui Iona este motivul pentru care se afla in barca.

el fusese trimis sa predice judecata divina in Ninive, o cetate cruda si 'barbara', situata la cateva sute de kilometri la est de Ierusalim.
or, Iona ia corabia si pleaca spre... Tarsis, sau actuala Spanie (dupa cat se pare). Adica un tinut aflat la vreo 2500 km departare in directie... opusa!

daca ma gandesc la stresul incercat din cauza ca se opusese vointei divine, si la sperietura trasa cand a auzit ca trebuie sa predice judecata ninivitilor, care jucau un fel de fotbal cu cranii umane... nu ma mir ca il luase somnul...


somnul lui Isus avea cu totul alte cauze - Isus fiind un om destul de linistit dar si extenuat din cauza indelungii predicari.

in afara de asta, Marea Galileii nu este de fapt decat un mare lac, situat intr-o depresiune, unde vremea este in mod obisnuit calma. totusi, uneori se isca furtuni violente pe apa, atunci cand aerul rece venind dinspre Hermon (Sorin, parca asta-i muntele?) reuseste sa 'sparga' clopotul de aer cald de peste 'Mare' si atunci valurile ajung la inaltimi similare celor marine.

in mod normal, traversarea acestei intinderi de apa nu dura prea mult si nu prezenta pericole. tocmai potrivit pentru un pui de somn, daca erai pasager, nu? rolleyes.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 16 Jan 2004, 05:00 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (Ryan @ Jan 16 2004, 07:03 AM)
Iar Isus dormea fiindca El STIA ca tot ce fusese creat de El ii statea in putere...

thumb_yello.gif


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 17 Jan 2004, 11:41 PM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Din toata activitatea lui,Iona a ales sa povesteasca acest episod,probabil cel mai teatral insa cel mai semnificativ pentru intelegerea naturii umane si "naturii" divine.El nu era inca "intreg",nu era inca gata,El ii vorbea si el nu era inca vindecat asa ca atunci cand a dorit sa faca ceva grozav iata ca i s-a dat mai mult decat putea duce,caci fiind trimis sa salveze niste oameni pe care ii ura,iar lui i-a parut rau ca El voia sa faca un bine.Oare nu vedeti limpede natura umana aici,cand iti pare rau de ceea ce e bine pentru altul?Nu-l obliga nimeni la nimic da n-a rezistat si a incercat sa fuga,dar unde sa fugi de Cel ce e in tine?De aia a si "dormit",tot incerca sa fuga,sa se refugieze si nu e de condamnat ci de admirat caci iata un om care a luptat cu natura umana si a biruit,ceea ce nu pot spune multi care il critica pe el sau pe Petru ca s-a lepadat.Asa ca si-a asumat raspunderea,a salvat pe cei din corabie si apoi a inghitit si "ierburile amare" ca sa le faca bine celor pe care nu-i iubea,ba chiar sa stea sa vada urmarile cu toate ca acestea il discreditau ca profet pentru ca nu se implinea pedeapsa prezisa de el.Iona cu siguranta a fost un altul dupa asta,eu cred ca a inteles ca nu trebuie sa te opresti sa faci un bine daca poti,indiferent de parerea personala,pentru ca daca chiar poti sa faci ceva cuiva acea persoana trebuie ca merita prin ceva gratia divina iar El nu da gres in apreciere.Iona e aici prototipul omului credincios in chiar sfarsitul perioadei lui de tranzitie,dar nu o teorie ci un om care a trait aceasta viata,ba poate una mai grea ca a noastra si ne arata calea pe care trebuie sa mergem.


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anduin
mesaj 18 Jan 2004, 11:29 PM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 26
Inscris: 11 November 03
Forumist Nr.: 1.176



Eu m-am gandit si la "norocul" lui Iona de a gasi imediat o corabie spre Tars; ma gandesc ca pe vremea aia nu plecau in fiecare zi barcute in directia aia si cred ca Dumnezeu i-a aranjat-o. Cu ocazia asta S-a mai descoperit si marinarilor. Smecher e Dumnezeu asta, se foloseste de tine si cand NU vrei smile.gif Si iti ofera in plus o excursie cu balena smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 18 Jan 2004, 11:56 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



QUOTE
Anduin Trimis Pe Jan 18 2004, 11:31 PM
  Eu m-am gandit si la "norocul" lui Iona de a gasi imediat o corabie spre Tars; ma gandesc ca pe vremea aia nu plecau in fiecare zi barcute in directia aia si cred ca Dumnezeu i-a aranjat-o. Cu ocazia asta S-a mai descoperit si marinarilor. Smecher e Dumnezeu asta, se foloseste de tine si cand NU vrei  Si iti ofera in plus o excursie cu balena


Anduin, dar daca corabia spre Tars a fost pregatita chiar de devil.gif ca sa il ajute la impiedicarea planului?? rolleyes.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anduin
mesaj 22 Jan 2004, 03:03 PM
Mesaj #14


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 26
Inscris: 11 November 03
Forumist Nr.: 1.176



Avand in vedere continuarea, cred totusi ca Dumnezeu i-a pregatit corabia. Bineinteles ca devil.gif a incercat sa-l "ajute" pe Iona in directia gresita si dupa aia sa-l omoare, dar nu e dupa cum vrea el, e dupa cum vrea El.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 7 May 2024 - 12:13 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman