HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

 
Reply to this topicStart new topic
> Despre Spiritualitate, despre spiritualitate
mahen
mesaj 13 Jan 2004, 04:35 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.794



In lumea antica pana la aparitia crestinismului si dupa in restul lumii unde nu era crestinism, inteleptii se intilneau in locuri publice (piete .ex) sau particulare. Pentru a discuta despre latura spirituala a vietii.
Invit pe cei doritori la o astfel de discutie, [editat]


Editat: Mahen, daca ai venit cu ganduri bune, atunci bine ai venit! Daca gandurile tale nu sunt tocmai pasnice, incearca sa-ti arunci mai intai o privire in jur, ca sa te dumiresti mai bine cam cum e viata pe la Han. Introducerea ta este putin cam... deplasata.
Mult succes, si incearca sa fii mai ingaduitor. Toate cele bune! Omu'Bun
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 13 Jan 2004, 05:03 PM
Mesaj #2


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Bine-ai venit la Han, mahen! welcome.gif

Ce inseamna spiritualitate pentru tine?


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Storm
mesaj 13 Jan 2004, 06:51 PM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 131
Inscris: 13 January 04
Forumist Nr.: 1.805



As vrea sa ma pronunt si eu in legatura cu subiectul propus. Pentru mine, spiritualitatea a devenit de la o vreme incoace refugiu din lumea materiala. Ocultismul echilibreaza balanta vietii si vindeca nervii. Voi ce credeti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Jan 2004, 06:51 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bubu
mesaj 13 Jan 2004, 06:55 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (mahen @ Jan 13 2004, 03:37 PM)
dobitocii sunt rugati sa se abtina.
multumiri..

Iti dau o veste buna.
Sa stii ca nu avem dobitoci pe han chiar cuvintul dobitoc nu o sa il intilnesti prea des aici.
Asa ca sedere placuta nu te ia nimeni peste picior.

Bine ai venit smile.gif


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Storm
mesaj 13 Jan 2004, 08:03 PM
Mesaj #5


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 131
Inscris: 13 January 04
Forumist Nr.: 1.805



Am spus: "Vindeca-ma Doamne de materialismul meu fanatic !" Iara Dumnezeu mi-a trimis Spiritualitatea si mi-a spus: "Crede si esti vindecat"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Storm
mesaj 14 Jan 2004, 02:45 PM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 131
Inscris: 13 January 04
Forumist Nr.: 1.805



Sunt un adept al spiritualitatii, poate din cauza ca nu sunt deloc practic si ador dezbaterile, asa ca va rog faceti referire la topic. Cred ca Mahen a inteles mesajul vostru.
Spiritualitatea e un termen general, asa ca propun sa discutam urmatorul lucru:
Credeti ca exista spirite, fantome, strigoi, care, exprimandu-ma in vorbirea cotidiana, ne bantuie zilele?
Daca da, de ce fac asta? aveti vreo parere?
eu unul, adept fiind al reincarnarii, cred in faptul ca spiritul celor care bantuie nu au mai fost primiti in Ceruri si viata pe Terra e un fel de inchisoare pt ei. Ce credeti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mahen
mesaj 14 Jan 2004, 04:56 PM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.794



In primul rand multumesc la toti.
Spiritualitatea in lumea si cultura noastra e ceva prost inteles... esti spiritual numai daca esti sarac... prost si urat pe deasupra.
Eu consider ca a fi spiritual e cu totul altceva: poate fi inteligent, bogat si cu un nivel mare de constiinta... nu?
De ce credeti ca cineva care sta cu foamea in gat poate evolua spiritual... incercati sa meditati flamanzi... sau in frig... sau alte conditii.

Ca sa te poti rupe de lumea aceasta materiala... cum ziceti voi... nu e bine sa o negi... mai bine o stapanesti... te ridici deasupra ei... si atunci nu mai te afecteaza.

Ganditi-va cine sunt cei mai impotriva sa nu mancati carne... cei care s-au lasat de ea... dar sunt obsedati in continuare...
sau calugarii care fug de femei... sunt obsedati de ele... chiar si acolo in pestera unde sunt ei.
Nu scapa de obsesie... femeia e rea, femeia pe dincolo ...
Ei nu stiu daca e bine ce au facut si atunci incearca sa se convinga , convingand-ui pe altii.

Pe de alta parte cand ai tot ce vrei atunci poti face tot ce vrei... nu?
Nu ma refer neaparat la bani.
Pana la aparitia crestinismului era firesc sa ai mai multe femei... era o familie.
Dar in cultura noastra femeile isi insala barbatii... si barbatii femeile... nu?
Nu e mai cinstit sa iti prezinti amanta la nevasta si sa traiti linistiti ?...

Dar suntem aici pentru a dezbate, nu ?
Astept opiniile voastre...


Pentru Storm: bine punctat.
Oare faptul ca fiintele umane sunt atat de egocentrice si imfastuate incat se cred singure in univers si buricul universului... oare asta nu denota lipsa de maturitate spirituala? Cred ca e timpul sa recunoastem universul ca ceea ce este. Si sa ne
largim campurile inguste din cauza ochelarilor de cai acceptand realitatea asa cum este ea, si nu cum ne-a fost indusa.
Copii mici care inca nu au fixat nivelul de constiinta la nivelul societatii vad zane... spiridusi... alte entitati... precum si realitatea asa cum arata ea. Apoi de la o anumita virsta sunt indoctrinati: asta e pisica... asta e catel... asta e buna... asta rea.
Dumnezeu e bun... diavolul e rau... etc
Iar parintii si mediul inconjurator fiind punctul lui de referinta in aceasta lume el incepe sa creada si sa isi nege adevarata lui natura... devenind doar o oaie in marea turma a societatii!

Sa va insoteasca mereu iubirea!



Cat despre gandurile bune... sa stiti ca am cele mai bune intentii... asta numai daca vreti sa discutam liber si civilizat.
Saca am ofensat pe cineva imi cer scuze si ma retrag singur.
Dar... introducerea mea se refera tocmai la asta... cel putin asta a fost sensul, nu?
Da intre pe acest subiect doar cei interesati...

Omu bun sa fie iubit si el.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 14 Jan 2004, 09:34 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



Din ce lume vii mahen?
O lume spirituala sau nu?


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 15 Jan 2004, 02:46 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Spiritualitatea e chiar mai prezenta decat ne inchipuim. O spun cu regret perntru partizanii stiintei, a datelor fixe. Cand vedem o foare, un peisaj, chiar un aparat tehnic sofisticat folosim intotdeauna latura spirituala. O floare nu e un simplu organism vegetal, ci un simbol. Designul industrial e un exemplu bun. Nimeni nu va cumpara un aparat lipsit de forme estetice, oricat de util ar fi.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Storm
mesaj 15 Jan 2004, 03:11 PM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 131
Inscris: 13 January 04
Forumist Nr.: 1.805



QUOTE (Figaro @ Jan 15 2004, 02:48 PM)
Spiritualitatea e chiar mai prezenta decat ne inchipuim. O spun cu regret perntru partizanii stiintei, a datelor fixe. Cand vedem o foare, un peisaj, chiar un aparat tehnic sofisticat folosim intotdeauna latura spirituala. O floare nu e un simplu organism vegetal, ci un simbol. Designul industrial e un exemplu bun. Nimeni nu va cumpara un aparat lipsit de forme estetice, oricat de util ar fi.

Mahen, sunt de acord cu tine ca cei spiritualisti beneficiaza de un nivel superior, o inteligenta reflexiva, dar, asa cum ne acuzi, eu personal nu consider ca spiritualitatea poate fi asociata cu saracia. Poate dimpotriva, cei cu o situatie materiala cel putin decenta, au sansa de a-si largi orizonturile cunoasterii, daca au vointa, pt ca o situatie confortabila din punct de vedere material ofera intotdeauna sansa de a fi mai cult. Personal, consider ca filozofii, cei pasionati de ocultism, nu pot progresa spiritual decat prin studiu si meditatie. Ori acest lucru presupune desigur posibilitatea de a cumpara o carte, de ce nu veche, poate Schopenhauer sau Emmanuel Kant, ceea ce exclude asocierea spiritualitatii cu saracia.


Pentru secunda: asa cum intuiesti, toti suntem materialisti intr-o mai mica sau mai mare masura. Intrebarea ta adresata lui mahen este adresata de fapt tuturor celor ca el, de ce nu si mie, pt ca din pacate, eu ma recunosc in fiecare persoana. Permite-mi deci, secunda, sa-ti raspund la intrebare: noi nu traim intr-o lume spirituala, dar tindem sa o atingem prin cunoastere, pt ca, pt mine personal, cunoasterea este metoda de a-mi gasi echilibrul si pacea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mahen
mesaj 15 Jan 2004, 09:21 PM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.794



Storm : imi placi... cel putin vrei sa intelegi lumea.
Secunda: cred ca si tu ai dreptate... dar nu stiai... vin din alta lume... pentru ca exist.
In alta lume... sau alt sistem cognitiv.
Dar traiesc si in lumea fiintelor umane... ce vrei de la alte lumi?
Storm nu acuz pe nimeni de nimic...
Daca ar fi sa acuz ceva, as acuza fiintele umane de complacere si de faptul ca nu vor sa evouleze.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 16 Jan 2004, 02:10 AM
Mesaj #12


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



mahen, inainte de orice, ma bucur ca ai tras la Han. Cred ca aici este locul pe care-l cautai, iar daca o sa ti se intample ca cineva sa nu te ia foarte in serios, nu trebuie sa faci din asta o tragedie. Cei care-au tras la Han si AU RAMAS, sunt oameni deosebiti, iar de asta te vei convinge intr-un timp destul de scurt!
Voi incerca sa-mi spun si eu parerea, in urma ideilor prezentate de tine.

QUOTE
Spiritualitatea in lumea si cultura noastra e ceva prost inteles... esti spiritual numai daca esti sarac... prost si urat pe deasupra.
Din pacate am constatat ca saracia este elementul forte care-l determina pe Om sa observe si fata ascunsa a lucrurilor. Uratenia? Poate, privita tot ca pe un eventual complex. Dar nu neaparat duce catre spiritualitate. Uneori dimpotriva. Cat despre prostie, asta este ultimul lucru de care-ar trebui sa ne pese! NIMENI nu are dreptul sa catalogheze "prost" sau "destept", mai ales prin prisma spirituala. Cine o face, se autodefineste si se exclude din cercul celor au inteles ceva in viata asta!
Dar, trebuie de la inceput sa facem o diferente clara intre spiritualitate si fanatism!

QUOTE
Ca sa te poti rupe de lumea aceasta materiala... cum ziceti voi... nu e bine sa o negi... mai bine o stapanesti... te ridici deasupra ei... si atunci nu mai te afecteaza.
Aici n-am prea inteles! Poate ar fi mai indicat sa reusim sa stapanim firea. Nu poti nega framantarile tale, scopurile, idealurile gandurile legate de ceva sau cineva pe care-l doresti fericit. Sa nu uitam pilda cu bunul samaritean. Sau inmultirea talantilor! Sau "Dati-i Cezarului. ce-i a Cezarului!"... Materialul si spiritualul, nu se contrazic, ci se confirma! Totul este simbioza si echilibrul unei constiinte cat de cat umane!

QUOTE
Ganditi-va cine sunt cei mai impotriva sa nu mancati carne... cei care s-au lasat de ea... dar sunt obsedati in continuare... sau calugarii care fug de femei... sunt obsedati de ele... chiar si acolo in pestera unde sunt ei.
Nu scapa de obsesie... femeia e rea, femeia pe dincolo ...
Ei nu stiu daca e bine ce au facut si atunci incearca sa se convinga , convingand-ui pe altii.

Aici problema este cu mult mai delicata. Renuntarea la carne se face din motive complet diferite si nu mi se pare bine ales exemplul obsesiei. Pentru unii, renuntarea la carne poate fi comparat si cu fumatorul care renunta la tigari! Tigarile pot fi o obsesie un timp, dar mai apoi pot sta depozitele de tigari fine si gratuite in jurul lui ca nu-l mai intereseaza! Asta o spune unul care nici nu gusta din cafea, daca tigara nu era alaturi. Acceptarea cu buna stiinta a unui mod de viata, poate da obsesii doar celor slabi, nedecisi, bolnavi. Eu iau greu o decizie, dar daca am hotarat, nu exista om care sa ma convinga sa ma intorc. Iar asta fiindca nu m-as mai putea privi in oglinda. Pana acum nu mi-am zis decat de doua ori in viata ca sunt un tampit! Si nu mi-a fost prea comod!
La fel si calugarii! Nici vorba ca am putea vorbi de obsesii. Acestea sunt cazuri izolate si e pacat ca se generalizeaza! Pacatul cel mai frecvent in care cad ei, cred ca este acela al mariri de sine: adica ajung sa se creada (sau sa se doreasca) mai iubiti, mai sfinti, mai intelepti, mai buni la Dumnezeu decat semenii lor! Cel putin asa stiu eu ca stau lucrurile prin manastiri!

QUOTE
Pe de alta parte cand ai tot ce vrei atunci poti face tot ce vrei... nu?
Nu ma refer neaparat la bani.
Pana la aparitia crestinismului era firesc sa ai mai multe femei... era o familie.
Dar in cultura noastra femeile isi insala barbatii... si barbatii femeile... nu?
Nu e mai cinstit sa iti prezinti amanta la nevasta si sa traiti linistiti ?...

Cand ai tot ce vrei cred ca nu ai nimic! Pentru ca tocmai fiindca ai tot ceea ce vrei este o mare nefericire. Nu mai ai vise, nu mai ai dorinte si-ti vine sa te sinucizi! In lume chiar au fost cazuri!
Cat despre ... mai multe femei!... Mi se pare hilar! Nu-mi amintesc sa fi facut Dumnezeu un harem pentru Adam!... Sa nu cadem in extrema cealalta ca mi se pare foarte riscant!
Subiectul asta imi aminteste de o aluzie pe care-am facut-o candva intr-un grup de prietene ale sotiei mele, spunand ca nu m-ar deranja sa mai facem schimb de parteneri din cand in cand! Nu stiu daca s-a jucat teatru, dar mi-au sarit toate in cap judecandu-ma ca pe un pervers. Probabil este mai excitant pe ascuns!...


QUOTE
Copii mici care inca nu au fixat nivelul de constiinta la nivelul societatii vad zane... spiridusi... alte entitati... precum si realitatea asa cum arata ea. Apoi de la o anumita virsta sunt indoctrinati: asta e pisica... asta e catel... asta e buna... asta rea.
Ca sa ajungi instructor pentru scoala de soferi mi se pare extrem de important sa stii sa conduci foarte bine! Iar experienta viitorului instructor a fost dobandita in aceleasi conditii de sofat nicidecum pe Marte sau Venus!
Daca tu ai un nivel de educatie, un cumul de cunostinte, o opinie ferma pe care o sustii, toate astea au fost dobandite in lumea ta si a celor din jur. Nu poti face abstractie nici de educatie nici de anturajul din care-ai facut parte. Esti ceea ce esti, iar cei pe care-i vizezi vor deveni intr-o zi o copie a semenilor lor, care se perpetueaza in timp!

QUOTE
Daca ar fi sa acuz ceva, as acuza fiintele umane de complacere si de faptul ca nu vor sa evouleze.

De ceea ce se petrece in jurul nostru, suntem cu totii vinovati!

Deocamdata atat! Sper sa mai am timp sa trec pe-aici! smile.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mahen
mesaj 16 Jan 2004, 06:57 PM
Mesaj #13


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.794



Omu Bun nu e pervers..altfel ar fi omu rau smile.gif
Ai dreptate ca noi suntem vinovati de ceea ce se intimpla in jur. korect.
Dar suntem invatati de mici ca nu noi,altii (gen;satana,diavolul) etc.
Atunci noi suntem absolviti de orice vina, bietii de noi , nu?
Si nu ma supar daca nu ma ia nimeni in serios...dimpotriva!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Storm
mesaj 16 Jan 2004, 07:53 PM
Mesaj #14


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 131
Inscris: 13 January 04
Forumist Nr.: 1.805



Mahen, aici oricine este ascultat si, implicit luat in serios. Nu pot sa ma abtin a ma lega de afirmatia ta, aceea ca noi suntem absolviti de orice vina, prin atribuirea caderii in pacat lui Satan. Ceea ce noi numim Dracul, este doar un nume pentru o alegere a modului de a ne integra in lumea inconjuratoare. Din timpuri primordiale, se cunoaste existenta a doua Cai: Binele si Raul. Omul are drepturi de a alege. Nu este un privilegiu, este un drept. Prin urmare, suntem proprii nostri responsabili de alegerea facuta si nu putem da vina pe gandul ispititor care a avut nenorocirea de a ne fulgera prin minte.
Nicidecum nu considera, mahen, ca te acuz de o afirmatie fara temei, intentia mea este de a-mi face cunoscuta parerea in legatura cu cele spuse nu numai de tine, dar de oricine.

Pentru a nu ma indeparta de la topic...Sustin ca spiritualitatea echivaleaza cu partea nevazuta a lucrurilor. Nimic nou, insa propun urmatorul experiment: iesiti intr-o seara pe strada si priviti in jur mai atent decat de obicei:
Observati atitudinea oamenilor: doi indragostiti se saruta, un sarman cauta prin gunoi, un client nemultumit injura, un barbat scuipa, un copil fumeaza, altul se drogheaza
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mahen
mesaj 17 Jan 2004, 06:31 PM
Mesaj #15


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.794



Ma bucur ca privesti atent pentru ca intr-o zi ai sa VEZI.
Din timpuri primordiale nu a existat BINELE SI RAUL.
Aceasta conceptie a aparut odata cu aparitia crestinismului si fixarea punctului de asamblare (constiinta) la nivelul actual al societatii. Studiaza mitologia, care considear ca e singura sursa reala. Restul e minciuna indiferent sub ce forma!
SA fi iubit si tu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
special creep
mesaj 17 Jan 2004, 09:00 PM
Mesaj #16


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 9 January 04
Forumist Nr.: 1.753



Uitati-va in jur.Lumea e insetate de spiritualitate.Adepti ai ortodoxismului,ai catolicismului,ai zodiacelor ,chiar ai ateismului si a celorlalte forme de a ne depasi limitele materiale ,intalnesti pretutindeni.Cu toti credem in ceva si visam la ceva nematerial(ateii cred in inexistenta lui Dumnezeu,nu cum spun ei ca nu cred in el,sunt doua lucruri diferite).Faptul ca dumnezeu e bun si diavolul e rau l-am invatat de la parinti si parintii nostrii de la ai lor si asa mai departe,dar astea nu sant decat niste concepte comune,al fel ca si limba si cuvintele(ca sa ne intelegem intre noi).
Sunt si eu dornica de a afla mai multe de partea spirituala si de a o dezvolta.Consider ca intre partea spirituala si cea materiala trebuie sa existe un echilibru,dar cred ca una o contrazice pe cealalta si cu cat una castiga teren cealalta devine mai putin importanta pentru noi.De aceea exista tendinta de a spune despre cei mai "prost imbracati" ca stau mai bine cu spiritualitatea,dar e un rationament care nu functioneaza decat intr-o singura directie(si nici in aia prea bine).


--------------------
I RATHER BE HATED FOR WHAT I AM THAN LOVED FOR WHAT I'M NOT.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Storm
mesaj 18 Jan 2004, 01:24 PM
Mesaj #17


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 131
Inscris: 13 January 04
Forumist Nr.: 1.805



QUOTE
Din timpuri primordiale nu a existat BINELE SI RAUL.


Ba cred ca si mitologia contine in felul ei distinctia dintre bine si rau. BINELE si RAUL nu au fost cunoscute in forma pe care acestea o au astazi. In ritualul de sacrificiu uman inchinat zeilor, noi vedem astazi RAU. Insa ei stiau ca numai astfel zeii le-ar fi binecuvantat si credeau ca sacrificiile lor aduc numai BINE. Ba chiar erau atat de fanatici, incat daca zeii tot nu i-ar fi binecuvantat dupa masura sacrificiilor, credeau ca au gresit persoana sacrificata sau au gresit ritualul. Nu se gandeau nici o clipa ca sacrificiul in sine este gresit. Vroiau BINELE si credeau fanatic in metoda lor.

QUOTE
Din timpuri primordiale, se cunoaste existenta a doua Cai: Binele si Raul



Prin urmare, rectific afirmatia mea citata mai sus:

In timpuri primordiale, se cunostea existenta a doua Cai: Binele si Raul, dar nu sub forma in care sunt vazute astazi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bralgei
mesaj 18 Jan 2004, 06:24 PM
Mesaj #18


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.873



Salut pe toti de aici. Spiritualitatea s-a nascut din nevoia omului de a transcede planul real. Este inscrisa in noi, in matricea noastra, in mentalitatea noastra, in simbolurile create si transmise de mii de ani. Avem nevoie de BINE si RAU. Eu consider ca sacrul si profanul coexista pentru ca omul nu ar reactiona in ziua de azi daca i-ar fi transmisa informatia asa cum este ea, in mod direct. Astfel ca suntem implicati intr-un "joc". Culmea, este chiar ceea ce numim noi viata.
Intrebarea e cum ajungem la perceptia primara de care vorbea Mahen, la perceptia de care se bucura copii nostri (si pe care ne grabim sa o curmam cit mai drastic - sa nu cumva sa inebuneasca sau sa rida ceilalti copii de ei), ei, ce nu au fost atinsi atit de profund de mentalitatea umana, de stereotipuri si prejudecati.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 18 Jan 2004, 06:38 PM
Mesaj #19


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, Braglei! welcome.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mahen
mesaj 21 Jan 2004, 06:52 PM
Mesaj #20


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.794



buna si la bralgei!

Creep nimik din ce ai dat tu exemplu nu contine ceva spiritual.
Am sa iti dau si exemplu: biserica crestina...e doar o institutie..acolo poti sa zici ca e si firma.
Nu discut cit de reala sau spirituala e acum dar cum decurg lucrurile acolo se pare ca se apropie de faliment.
Lumea incepe sa vada ca ceva miroase..de la cap.. precum pestele, si incepe sa se orienteze spre altceva.
Tu ai sta intr-o firma care da faliment si nu iti ofera nimik concret?
Credinta e ceva spiritual ,si pentru asta nu e nevoie de indrumatori, o ai sau nu.
Nu ti-o poate da nimeni precum nimeni nu iti poate ierta nici pacatele, decit tu insati.
Crede in tine, in conceptul de OM, si nu in cel de turma si vei gasi spiritualitate.
Totul e sa vedem esenta lucrurilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bralgei
mesaj 21 Jan 2004, 07:28 PM
Mesaj #21


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.873



Este clar ca ceva in parte superioara a sistemului de credinte pute (asa cum zicea si Mahen). Dupa parerea mea, sistemul spiritual a tinut si va tine intotdeauna de perceptie si aspiratie.
Cum a fost perceput fenomenul "paranormal", sau existenta fiintelor din afara spatiului Terestru acum jumatate de secol?
Acum, dupa multa informatie, multa literatura, filme cu duiumul si alte mijloace de manipulare a perceptiei, parca nu ni se mai parea asa de nefiresc sa acceptam toate aceste lucruri.
Ideea este ca intotdeauna se ascunde ceva in spatele "lumii".
Cum vi se pare faptul ca in momentul de azi, fizicienii de top "flirteaza" cu reprezentantii culturali si spirituali ale unor triburi/popoare cu traditii shamanice?

Viziunea lor despre lume, despre "lumea din spatele lumii" precum si alte descrieri asupra materiei si fenomenelor, dintr-o data coincide cu ultimele cercetari din fizica cuantica, care se pare ca si ea este depasita.
Iata ca shamanul, ca reprezentant (omniprezent in spiritualitatea lumii de preturindeni pe planeta) al cunoasterii si intermediar intre profan si sacru pare sa stie cu "ce se mananca lumea" (daca imi permiteti o asemenea expresie) de mii de ani.
Un exemplu viu poatet fi denumit shamanul indian lakota "Back Elk" din Statele Unite, si tehnicile lui "neortodoxe" care au dat rezultate acolo unde medicina si rugaciunile enoriasilor au esuat. Presupun ca sunt si pe continentul nostru exemple, si poate chiar si in Romania. Sa ne deschidem ochii si sa incercam sa vedem in profunzime.

Bralgei


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Victoria
mesaj 22 Jan 2004, 12:02 AM
Mesaj #22


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 8
Inscris: 16 January 04
Forumist Nr.: 1.845



Ca orice si discutia despre spiritualitate depinde de...nivelul spiritual pe care il ai....orice om are tendinta "genetica" de a intrebai in legatura cu tot ce i se pare ca transcede lumii materiale in care traieste ...Si fiecare isi gaseste pana la urma (sau primeste ) un raspuns corespunzator(nu neaparat satisfacator)Problema pe care mi-am pus-o deseori este de ce nu ni se asigura si o baza educationala primara pentru aceste intrebari.Ca sa fiu mai explicita de ce in scoli , spre exemplu, nu exista posibilitatea introducerii unei materiii(macar optionale) care sa incerce macar sa faca o introducere in acest univers al spiritualitatii...Filosofia si religia nu mi se par suficiente, prima plictisind prin "ingurgitarea" prea multor notiuni ,si curente, cea de a doua prezentand doar intr-un anumit mod (crestin) raspunsuri la probleme ca :ce suntem , ce se intampla dupa moarte etc...nu vreau sa fiu unteleasa gresit,si aceste materii sunt necesare unui bagaj de cunostinte de baza ...dar cred ca ar fi nevoie de ceva mai mult..desigur, nu sunt chiar la curent cu ce se mai invata azi prin scoli ...desigur, cel mai des raspuns intalnit este ca este un domeniu incert, cercetarile stiintifice fiind greu de efectuat (cu toate ca spre exemplu psihologia fac progrese in fundamentarea unei noi teorii asupra starilor constientului si mai ales asupra starilor de expansiune ale constiintei), abstract , dar oare nu sunt atatea materii care opereaza cu abstractiuni , pe care le asimilam automat.Pun aceasta problema , deoarece am observat la foarte multi cunoascuti de ai mei un interes tot mai mare pentru astfel de probleme, referindu-ma aici nu la horoscoape si ghicit ci chiar la un interes de a cunoste mai mult despre tot ce implica sprit, spiritual, spiritualitate...numai ca, si aici am vrut sa ajung, si eu alaturi de ei ne vedem "bajbaind "intr-o multitudine de informatii si neavand criterii de selectie...Personal acesta e unul dintre motivele pentru care am ajuns aici la voi si am fost placut impresionata....Imi dau seama ca unii dintre voi sunteti mai "avansati" in acest domeniu...v-as ramane recunoscatoare daca ati putea sa-mi recomandati niste carti despre aceste subiecte .Ar fi chiar interesant ,cred, sa purtam discutii despre un anumit titlu...Ce parere aveti?_Bineanteles prima conditie este sa stii despre ce e vorba... hiya.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bralgei
mesaj 22 Jan 2004, 11:49 AM
Mesaj #23


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.873



Pentru Victoria. Un foarte bun punct de plecare este Mircea Eliade. Sugestia mea este insa sa incepi sa"cauti" si cu siguranta vei "gasi" ceea ce este pentru tine.

Cineva spunea ca "norocul cel mai mare pentru un om (luptator in textul original) este sa gaseasca si sa faca ce are el de facut".

Asta fac si eu... caut.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mahen
mesaj 23 Jan 2004, 12:41 PM
Mesaj #24


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.794



mahen zice sa nu il citesti pe eliade.
Cunoasteti Adevarul si Adevarul va va elibera!

Daca ai citi cu atentie ce scriu io ai vedea ca de mica esti mintita si introdusa intentionat intr o lume a iluziilor.
Tocmai pentru cei interesati de spiritualitate am deschis acest topic, asa ca esti binevenita.
Ideea e ca daca vrei ceva spiritual incearca sa fi adeapta unei singure LINII si dute pina la capat..((oricare ar fi acel capat)
Pentru inceput studiaza mai multe cai sau scoli si vezi care ti se potriveste.
Eliade e bun numai pentru beletristica,ca la scoala.
Ce pot sa zic despre cineva care a fugit de linga Sivananda si a ajuns sa se creada initiat aici in vest.
Daca era tare trebuia sa stea acolo si sa dea lectii la aia.
Spuneti daca esti mentala sau emotionala ca sa stiu ce sa iti recomand.:scolile se cam impart in doua:devotionale si mentale
In linia celor devotionale putem incadra caile mai "ortodoxe" ex. yoga in celelalte mai "neortodoxe" samanii gen: naguali, maheni, aghori sau scolile ninja. AI de unde alege. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Storm
mesaj 24 Jan 2004, 03:17 PM
Mesaj #25


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 131
Inscris: 13 January 04
Forumist Nr.: 1.805



Nu e cazul sa fim autodidacti, desi nu mi-ar displacea.
Cred ca filozofi precum grecii antici sau cei germani ne-ar putea baga in "ceata" la comanda.
Pt Victoria: daca tii cu tot dinadinsul sa cunosti mai mult, iti recomand o carte de meditatie, numai buna de a-ti ocupa timpul liber cu cunostinte...sa spunem spirituale: "Lumea ca vointa si reprezentare" , Schopenhauer.


QUOTE
Cunoasteti Adevarul si Adevarul va va elibera!


Da, mahen, incerc sa fac asta, dar o viata de om nu-mi ajunge...puh, ma doare capul cand ma gandesc numai...
Crezi ca as putea afla Adevarul din carti? Pt ca daca voi cauta Adevarul in mine, voi afla intunericul confuziei si neputintei... cry.gif
...dar daca voi cauta mai atent voi gasi cu siguranta lumina sperantei spoton.gif

Acest topic a fost editat de Storm: 24 Jan 2004, 03:17 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mahen
mesaj 24 Jan 2004, 07:00 PM
Mesaj #26


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.794



mahen zice sa nu citesti carti de meditatie.
Nimeni nu te poate invata meditatia, am stat printre cursantii yoga un an de zile, si nici astia nu au habar ce e aia meditatie.
Nu vei gasi in carti ceea ce nu poate fi exprimat prin cuvinte.
Storm ! crezi ca ai cautat unde trebuie? dar nu STII sigur.
Inceteaza sa mai CREZI si incepe sa STII.
Cind cineva iti explica o stare de meditatie prin cuvinte sa stii ca are o imaginatie buna...rau.!
In rest sunt o multime de "maestrii" dar: toti ne clasifica , cine ne desparte: ..parazitii..smile.gif
Si zi mi si fie filozofii aia care sa imi arate ceata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
special creep
mesaj 24 Jan 2004, 10:53 PM
Mesaj #27


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 9 January 04
Forumist Nr.: 1.753



Nu am spus ca religia(oricare din ele) are ceva cu partea spirituala.Sunt si eu de acord ca ele au decazut,dar cred ca au fost creeate din nevoia omului de spiritualitate si omul se indreapta spre ele din acest motiv.Ca sa ma fac mai bine inteleasa am sa citez un prieten"Esti fariseu din momentul in care iesi din casa si te indrepti spre biserica".Dar de ce facem asta?Pentru ca avem impresia ca altii stau mai bine cu religia ,ca cred mai mult ca noi si ca noi avem nevoie de ei pentru a ne imbunatati spiritualitatea.Ca sa crezi in ceva mai intai trebuie sa gasesti o punte intre tine si acel ceva.Daca crezi ca tu nu esti in stare cauti in exterior punti gata construite.


--------------------
I RATHER BE HATED FOR WHAT I AM THAN LOVED FOR WHAT I'M NOT.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mahen
mesaj 28 Jan 2004, 09:02 PM
Mesaj #28


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.794




Si tu in ce crezi? ..valori, valente sau vise..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bralgei
mesaj 29 Jan 2004, 02:05 AM
Mesaj #29


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 18 January 04
Forumist Nr.: 1.873



Eu cred in mine.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mahen
mesaj 5 Feb 2004, 08:59 PM
Mesaj #30


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 12 January 04
Forumist Nr.: 1.794



Punct!
Si de la capat! Adica asa se va sfirsi aceasta tema... din lipsa de interes... desigur.

Sa fiti iubiti si voi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 06:59 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman