HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

30 Pagini V  « < 28 29 30  
Reply to this topicStart new topic
> Arme De Foc, Ati tras... aici va e locul !
The Dude
mesaj 30 Dec 2009, 08:35 PM
Mesaj #1016


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...ma pricep la arme SORINE...am o pasiune devoratoare pentru ele...aproape la fel de mare ca cea pe care o am pentru adevar si pentru corectitudinea utilizarii unor termeni.

noi...eu, google-ul, wikipedia, webster si larouse avem asadar alta parere....


Tu, ceva argumente ????


p.s. Manualul de la March il stiu deja pe derost...Poate se simte si imi aduce unul mai actual. Nu m-ar deranja nici daca ar fi unul care sa iti dea tie dreptate in controversa asta thumb_yello.gif

p.s.* Hai mai, nu mai esti luptatorul pe care il stiam ?? Hai sari la cafteala...nu vezi ce s-au lancezit lucrurile pe aici ?? Vrei tu sa moara hanul ???
hai sa il resuscitam cum stim numai noi....iti astept replica.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 31 Dec 2009, 05:50 PM
Mesaj #1017


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Coane Hampu.....tin sa mentionez ca pt. mine esti unul din cei mai simpatici "adversari" thumb_yello.gif Eu nu sar nicodata la cafteala, doar scap si eu cate una! blink.gif


google-ul, wikipedia, webster si larouse Toate definitiile scrise acolo sunt bagate de oameni care relativ au tangenta cu armele! Chiar ma mira faptul ca un pasionat de arme dependent de aceasta pasiune, are nevoie de asemenea surse de informare!! rolleyes.gif

Prietene.....tu esti pasionat devotat iar eu sunt in meseria asta de doua zile...instructor si membru ISA, ASLET, , IPSC de ieri seara! Daca nu crezi, intreaba pe March si alti membrii pe aici care ma cunosc!!

Cu mare parere de rau, observ ca in ciuda faptului ca Mutulica ti-a raspuns deja la tema definitiei de Carabina ( carbine ), continui sa o tii pe a ta!! Deci si Barret 0.5 e carabina dupa teoria ta rofl.gif rofl.gif

Pana gasesti definitia si a sa intelegi diferentele intre pusti si carabine ( si eu ti-am mai explicat odata ), am si eu o intrebare la care nu gasesc raspuns pe net......din punct de vedere legal, care e diferenta intre pusca si pistol??? Amandoua fiind arme de foc!!

Sorin.

ps. in legatura cu Hanul...e in coma de mult!! Nu odata am acordat prim ajutor ABC, dar nu a ajutat....mai scriem si noi pana procesul verbal de post mor.....

Acest topic a fost editat de SORIN: 1 Jan 2010, 11:47 AM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 1 Jan 2010, 10:37 PM
Mesaj #1018


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(SORIN @ 31 Dec 2009, 05:50 PM) *
..din punct de vedere legal, care e diferenta intre pusca si pistol??? Amandoua fiind arme de foc!!


...legal ??? ...La care lege te referi ??? a carei tari ??

Legea romaneasca imparte armele numai dupa utilizarea lor:


"1. Arme militare, confectionate pentru dotarea fortelor armate, folosite in actiuni de neutralizare sau de nimicire.
2. Arme de tir, destinate practicarii Tirului Sporiv.
3. Arme de vanatore, cu alice, cu glont sau mixte.
4. Arme ascunse, confectionate special ca existenta lor sa nu fie vizibila sau banuita.
5. Arme de panoplie, destinate persoanelor care doresc sa detina astfel de arme in calitate de colectionari. (atentie ! in aceasta grupa nu intra decat armele in stare de functiune, care pot executa focul. Legea nu face precizari legate de detinerea armelor neutralizate, adica acele arme astfel modificate pentru a fi in imposibilitate de a mai trage).
6. Arme de recuzita, de fapt arme adevarate facute inofensive, prin interventia directa asupra sistemelor de declansare a focului sau a tevii, destinate activitatilor artistice.
7. Arme de autoaparae non letale, ce folosesc fie cartuse de zgomot, fie de imprastiere a gazelor iritant lacrimogene, sau a celor neuroleptice sau paralizante, fie a gloantelor de cauciuc. Au rolul de a descuraja, si/sau neutraliza un posibil infractor printr-o riposta nepericuloasa pentru viata acestuia."




Definitia lui mutulica e una gresita, iar el se afla la acea data in eroare. Nici nu mi-l amintesc cu mari pretentii in domeniu. Incerca si el, ca si toti ceilalti care ajung pe aici sa isi lamureasca niste neclaritati..Aparent nu s-a straduit suficient atunci. Recunosc nici dictionarele nu ajuta determinant atunci cand vine vorba de arme. Ultima editie din DEX de exemplu, refuza cu incapatanare sa faca diferenta (etimologic dovedita cu prisosinta) dintre revolver si pistol, chiar daca alaturi de altii le-m scris in mai multe randuri.

Si eu sunt membru (de elita) in cateva organizatii...AGVR..OSBB (organizatia superbautorilor de bere)...ACDC ...(asociatia consumatorilor de dame de consum)...mai sunt vreo zece...dar ce legatura are asta cu ce discutam aici?? Tu ti-ai declarat inca de la inceput cunostintele din domeniul armelor militare si ai anuntat chiar o repulsie fata de cele utilizate la vanatoare. Eu exact viceversa...De aici dilema.

Da hai sa ne intoarcem la termeni.
De ei se ocupa semantica. Ea este o ramura a lingvisticii care studiaza sensul cuvintelor. E necesara pentru ca ne ajuta sa comunicam.
Iti dai seama la ce harababura s-ar ajunge daca eu de pilda mi-as invita prietena la o cina, iar ea ar intelege prin cuvantul cina activitatea de a culege stiuleti de porumb... (exemplu nefericit...ca si intr-un caz si in altul tot pe acolo se ajunge...dar nu imi da prin cap altul la ora asta).


Mai, semantic, etimologic...adica in asa fel incat sa te inteleaga oricine: rifle=carabina si shotgun=pusca...fa clic pe ele ca sa fie si mai limpede.
Amu, tot pe logica asta, handgun=pistol. Da clic si pe el...E hangun si nu hands gun.... se poate tine cu o singura mana spre deosebire de rifle si shotgun unde ai nevoie de doua...

Deci, indiferent de ce crezi, sau de ce ti s-a spus la un moment dat, cand spui carabina tot romanul responsabil si cunoscator intelege un singur lucru. La fel cand spui rifle (e si o convetie internationala care a stabilit ce variante sa devina oficiale...commenwealth ceva...)

regards...

The Dude

ps. Coma este o stare foarte grava...insa este si una ce poate deveni reversibila. Se poate iesi din coma. Am doi buni amici care au trecut prin experimentul asta cumplit. Putem sa facem hanul sa fie dinou ce a fost si chiar mai mult decat atat thumb_yello.gif

La Multi Ani Sorin...esti o persoana deosebita si iti port foarte mult respect. thumb_yello.gif thumb_yello.gif thumb_yello.gif
sa ai un an nou extraordinar....

Acest topic a fost editat de The Dude: 1 Jan 2010, 10:38 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Jan 2010, 10:37 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 1 Jan 2010, 11:41 PM
Mesaj #1019


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



În ce categorie intra Pusca si cureaua lata?


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dox
mesaj 2 Jan 2010, 12:38 PM
Mesaj #1020


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 171
Inscris: 19 December 09
Din: Chilia Noua
Forumist Nr.: 15.558



QUOTE(Cla @ 1 Jan 2010, 11:41 PM) *
În ce categorie intra Pusca si cureaua lata?

Categoria dobitoc biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 2 Jan 2010, 03:01 PM
Mesaj #1021


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Salut Dude thumb_yello.gif

In loc sa stau si sa-mi "rup" mana sa scriu, am cautat pe net. si am gasit ceva, tinand cont de faptul ca esti la punct cu engleza!!

http://en.wikipedia.org/wiki/Carbine

O super Duminica.....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dox
mesaj 2 Jan 2010, 04:07 PM
Mesaj #1022


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 171
Inscris: 19 December 09
Din: Chilia Noua
Forumist Nr.: 15.558



Cucoane Sorin,
Pusca sau carabina , sunt sigur ca , la prima matali vizita in RO ,The Dude te va invita la o vanatoare de mistret smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 2 Jan 2010, 04:26 PM
Mesaj #1023


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Cica cucoane rofl.gif rofl.gif Sorin e destul!!

La partide de vanatoare de animale nu ma bag......in rest nu sunt sigur! jamie.gif Nu inteleg pe aia ce ajung la orgaxm prin a baga sulite in tauri cand toate tampitele te laura, sau pe aia care storc tragaciul cu rabdare de otel in timp ce vad prin luneta albul ochilor bietului animal nevinovat!

Cine are sange in el ca barbat, sa prinda ursul de coaie cu mana...nu sa se dea rotund ca il doboara de o suta de metrii!!

Sorin.

ps. Dude e membru de onoare la cluburile alea de bere si dame.....acolo n-am sa-l refuz ohyeah.gif ohyeah.gif


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 5 Jan 2010, 05:04 AM
Mesaj #1024


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Mi-a placut jucaria de mai jos:

http://www.youtube.com/watch?v=hpKf53kC_es...player_embedded

Trebuie sa-mi iau si eu una ohyeah.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 26 Jan 2010, 03:26 PM
Mesaj #1025


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508





Ce arma e asta? BAR?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 17 Feb 2010, 06:29 PM
Mesaj #1026


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Ma gasiti pe Combativ.ro
Adio....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 May 2012, 04:17 PM
Mesaj #1027


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042








Sorineee ! Pe unde umbli ? Ia citeste aici :

" Prima puşcă de asalt integral românească, produsă la Cugir, se află în teste la militarii din străinătate "


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

30 Pagini V  « < 28 29 30
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 05:37 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman