HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Infinitul
diabolein
mesaj 29 Dec 2005, 05:28 PM
Mesaj #36


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 23 December 05
Forumist Nr.: 7.523



Shapeshifter

QUOTE
nfinitul poate fi ,,simţit" în totala linişte a minţii, în nemişcarea copacilor pădurii.. copacii, florile de ex. sunt adânc înrădăcinate în Fiinţă, dacă ştii să le asculţi liniştea le percepi direct esenţa, esenţa nu atributele.. de ce este liniştea exterioară, nemişcarea aşa de puternică (de ex. liniştea pădurii) pentru că ea corespunde liniştii interioare atunci când nu mai există gânduri în minte.. între liniştea exterioară şi cea interioară nu există nici o graniţă.. liniştea, nemişcarea nu au formă şi de aceea atunci când te ,,scalzi" în ele aceasta este o ocazie minunată de întâlnire cu Fiinţa..

ce am spus aici nu e filosofie ci poate fi simţit de fiecare în totală linişte, detaşare, pace.. faceţi experimentul şi veţi vedea..


Alea sunt trairi. Ceea ce simti poate fi inexprimabil dar nu inseamna ca trimite la un infinit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 29 Dec 2005, 05:29 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.459
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



---
De unde stii ca mintea e finita? Determina-i marginile sa ma convingi.
----
nu aşa se pune problema.. ci cum am mai spus limitarea constă în faptul că mintea nu poate opera cu ceva ce nu are formă..



--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 29 Dec 2005, 05:33 PM
Mesaj #38


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Mintea noastra e finita doar in momentul in care functiile corpului nu mai sunt in viata , odata ce corpul se afla in functie mintea noaste e infinita .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Dec 2005, 05:33 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
diabolein
mesaj 29 Dec 2005, 05:35 PM
Mesaj #39


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 23 December 05
Forumist Nr.: 7.523



Shapeshifter

QUOTE
nu aşa se pune problema.. ci cum am mai spus limitarea constă în faptul că mintea nu poate opera cu ceva ce nu are formă..


Ce inseamna forma? Esti kantian? Exista forme carora continutul trebuie sa li se supuna, care posibileaza gandirea? Care sunt alea? Timpul si spatiu sunt forme pure ale reprezentarii? Categoriile intelectului si Ideile ratiunii sunt cele din Critica ratiunii pure?
Infinitul nu are forma? Dar conceptul de infinit are?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 29 Dec 2005, 05:52 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.459
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



uite ia un exemplu:
priveşte la un pătrat negru un timp şi spune-mi: de ce mintea nu poate percepe acel pătrat negru decât ca pe o lipsă a ceva?


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diabolein
mesaj 29 Dec 2005, 05:57 PM
Mesaj #41


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 23 December 05
Forumist Nr.: 7.523



Stai ca e un avatar pe aici de genul asta. Eu cred ca-l percepem ca pe un patrat negru. Ce lipsa? Negru e absenta culorii, o lipsa pana la urma. Intr-un sens orice obiect e perceput ca ceea ce ofera perceptia lui si ca lipsa a tot ceea ce perceptia lui nu ofera. Nu inteleg unde vrei sa ajungi cu asta...

Acest topic a fost editat de diabolein: 29 Dec 2005, 06:00 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 29 Dec 2005, 06:10 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.459
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



dacă te uiţi la un obiect îl percepi tu ca pe o prezenţă a ceva sau ca pe o absenţă la altceva?
când observi un obiect în detaliu, fundalul se estompează.. dacă priveşti întregul fundal în ansamblu pierzi detaliile obiectului mai înainte privit..


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diabolein
mesaj 29 Dec 2005, 06:48 PM
Mesaj #43


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 23 December 05
Forumist Nr.: 7.523



shapeshifter

QUOTE
când observi un obiect în detaliu, fundalul se estompează.. dacă priveşti întregul fundal în ansamblu pierzi detaliile obiectului mai înainte privit..


Si ce-i cu asta. O data te concentrezi asupra obiectului alta data asupra fundalului. Nu inteleg unde vrei sa ajungi...

Acest topic a fost editat de diabolein: 29 Dec 2005, 06:48 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 29 Dec 2005, 07:17 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.459
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



dar mintea cum operează? oare nu tot aşa?
când eşti complet prins în uitatul la un film la TV mai eşti conştient de tine?

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 29 Dec 2005, 07:19 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diabolein
mesaj 29 Dec 2005, 07:26 PM
Mesaj #45


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 23 December 05
Forumist Nr.: 7.523



Cum opereaza mintea? Ce e forma?.. tot nu m-ai lamurit. La asta ramasesem, spuneai ca mintea nu poate opera cu ce nu are forma, infintul neavand asa ceva...apoi m-ai pus sa ma uit la patrate negre si mi-ai povestit de estomparea detaliilor unui obiect cand te concentrezi asupra fundalului. Care e legatura?
Shapeshifter lasa-ma cu filme la tv, mie imi plac astea pe computer le iau de pe dc++ , torrente etc smile.gif. Ce legatura are una cu alta, nu vad unde vrei sa ajungi?

Acest topic a fost editat de diabolein: 29 Dec 2005, 07:30 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 29 Dec 2005, 07:31 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.459
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



păi poate prindem infinitul de coadă..


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
diabolein
mesaj 29 Dec 2005, 08:03 PM
Mesaj #47


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 23 December 05
Forumist Nr.: 7.523



prinde-l tu si arata-mi-l si mie wink.gif Ia-s vedem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 29 Dec 2005, 11:24 PM
Mesaj #48


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



shape
QUOTE
păi poate prindem infinitul de coadă..

di
QUOTE
prinde-l tu si arata-mi-l si mie  Ia-s vedem.


Oare o fi asa mare lucru? Poate cineva sa dovedeasca ca nu exista nici o legatura intre coada maturii si oricare alt punct din univers?( Asta pentru ca ma gandeam ce utilitate ar putea avea propunerea lui shape...Ar mai fi si alta?)
pls.gif pls.gif pls.gif ...pentru cei foarte sensibili...


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 30 Dec 2005, 03:22 AM
Mesaj #49


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



cred in practica trebuie luata in consideratie definitia matematica, infinit este totuna cu nelimitat, nemarginit, nemasurabil; matematica este suficient de abstracta ca sa poata fi aplicata in orice domeniu al cunoasterii, bineinteles (pe ici pe colo, prin) partile corespunzatoare... dar daca vrem sa cautam adevarurile ultime putem specula la infinit pe tema infinitului caci el poate fi totuna cu orice, oricat, oriunde si oricand...


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 30 Dec 2005, 11:20 AM
Mesaj #50


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Cam asa ma gandeam si eu...Stand in casa imi caut propria casa, e fara sens, nu?...iar casa mea nu are usa...Doar daca vrea shape sa-i faca una . Si daca-i face unde vrea sa plecam, si de ce? Deoacamdata eu nu ma plictisesc pe aici. Mai ales ca daca pleci s-ar putea sa nu te mai poti intoarce asa de usor, ca daca nu-ti place?


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 30 Dec 2005, 12:32 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Merlina
QUOTE
Stand in casa imi caut propria casa, e fara sens, nu?...


Nu e deloc fara sens . devil.gif

Acest topic a fost editat de exergy33: 30 Dec 2005, 12:34 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 14 Jan 2006, 06:25 PM
Mesaj #52


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



... blink.gif ultimele fenomene intamplate pe acest topic imi darama convingerea abia formata ca universul ar fi fractal...


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 17 Jan 2006, 12:53 AM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
ultimele fenomene intamplate pe acest topic imi darama convingerea abia formata ca universul ar fi fractal


care fenomene? topicul acesta este despre infinit! vezi mai bine la topicul dedicat!

Daca ar fi sa vorbim de fractali si infinit, atunci fractalii sunt o buna metafora pentru a vizualiza infinitul! Incearca sa explorezi un fractal cu un software specializat! Poti petrece ore in sir pana te dor ochii incercand sa gasesti capatul unui fractal, desigur, daca mergi in directia cea buna! pentru ca fractalii au totusi niste limite, niste margini, dar intr-o anumita directie vei gasi mereu si mereu aceleasi forme, cu mici modificari, repetate la infinit! Si cum fractalii se gasesc peste tot, infinitul e aici, aproape de noi! smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 17 Jan 2006, 01:45 AM
Mesaj #54


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Vezi tu, Erwin, tu nu ai prins momentul poate, dar eu am asistat la niste fenomene unice si neexplicate in acest loc care m-au dus cu gandul ca universul ar putea fi dincolo de fractal, gaurit si valuritor asa incat pot aparea niste limite peste care legile conservarii nu mai sunt valabile ci chiar absurde. O sa incerc sa ma adun si sa uit tot ce s-a intamplat, atata vreme cat nu va apare un al doilea martor o sa gandesc ca am avut naluciri si gata. De fapt cred ca am suparat tare rau pe cineva pe care il rog sa ma ierte si care trebuie sa inteleaga ca nu aveam alta solutie sa scap din capcana pe care mi-o intindea(aici trebuie sa se ierte si el singur) .

Deci, asa gandesc si eu, infinitul e pe aici pe undeva iar noi oamenii suntem niste fractali(dupa chipul si asemanarea...) si de aceea trebuie sa ne intelegem ca atare. wub.gif
Poate pana o sa dispara si mesajul asta dupa un val sau intr-o gaura o sa reusesti sa afli ca-mi plac foarte mult postarile tale (asa ca "la mai multe") si modul cum le-a completat exergy cu poze. biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Merlina: 17 Jan 2006, 01:50 AM


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 17 Jan 2006, 02:53 AM
Mesaj #55


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



@Merlina:
aici e un spatiu virtual in care orice e posibil... ma bucur ca iti plac postarile mele, am sa continui si sper ca n-am suparat pe vreunul dintre filosofii versati cu intrebari copilaresti... smile.gif

daca e vorba de vreo greseala a cuiva am sa-l citez pe Confucius:
"Daca ai facut o greseala, nu te teme sa renunti la ea"

sfatul meu: posteaza on topic!

[cu toate astea am vazut ganditori care in loc a critica pe altii au idei proprii despre lume... mi se pare mai natural sa exprimi o idee personala si sa vezi daca ceilalti sunt sau nu de acord decat sa intri in polemici nesfarsite despre ce au zis altii... sau despre folosirea limbajului... sau despre ce e dincolo de cuvinte... pentru ca intr-o discutie putem recurge la principiul de caritate (Umberto Eco), sa acordam o sansa in plus exprimarii libere a celuilalt, caci esenta discutiei este intelegerea si nu combaterea]

@all
infinitul e si in noi insine, in mod sigur! in orice directie ai privi! chestiunea interesanta e modul cum privesti, cum iti reprezinti infinitul fara sa o iei pe aratura, am sustinut ca a recurge la matematica e mai lesne si mai cinstit decat a cadea in vartejuri filosofice...

sa revenim la infinit, infinitul e mare si mic, dar exista infinit si in directia complexitatii... si aici intervin fractalii, desigur! smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 3 May 2024 - 12:03 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman