HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Istorie Cu Capul Plat
Figaro
mesaj 6 Jan 2004, 03:08 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Istorie cu capul plat

Pentru amatorii de gafe (epocale) recomand cu caldura utima nestemata, apartinand mai vechiului nostru prieten Radu Hancu. Domnia sa se plimba pe forumurile romanesti de specialitate, dand dovada de un zel rar intalnit.

Putini sunt cei care au observat gafele si balbele de care da dovada cronicarul nostru. Exemplul urmator e mai mult decat edificator. E chiar naucitor.

Subiectul discutie se refera la condamnarea lui Galileo Galilei de catre Biserica Romano-catolica, pentru "erezia" de a considera Pamantul rotund. In 1879, Papa Ioan Paul II deschide o ancheta privind procesul si condamnarea lui Galileo. In 1992 reabilitarea este completa si romano-catolicii isi recunosc eroarea.

Prietenul Radu Hancu are un comentariu absolut genial:

QUOTE ("Radu Hancu")

Pamantul plat a fost sustinut de facto de catre BC pana in 1992 , cand aceasta a admis ca Galileo a avut dreptate, iar pamantul tanar, mai este sustinut cu fervoare si azi de catre mai toate cultele neo-protestante, parca pentru a ii da dreptate lui Eliade care numea Reforma si plozii ei, o miscare fundamentalista radicala.


In opinia lui d-lui Hancu milioanele de catolici, inclusiv Biserica din care provin, erau ferm convinsi ca Pamantul este inca plat. Asta pana in 1992. Cum BC este o Biserica cu un misionarism pronuntat, ne intrebam de ce nu am luat cunostinta din mijloacele media ca BC sustine o asemenea aberatie, in plin secol XX.

Adevarul e altul: comisia infiintata la 1879 a analizat procesul lui Galileo Galilei (nicidecum rotunjimea Pamantului) si - destul de tarziu - prin octombrie 1992 Vaticanul si-a recunoscut oficial eroarea. Eroarea condamnarii lui Galileo, nu eroarea cu Pamantul cel Plat. Pe de alta parte este adevarat ca anumite grupari neoprotestante sustin o tinere a Pamantului
- exista numeroase lucrari protestante cu aceasta tema - insa nu e si cazul Bisericii Catolice. Ideea ca pana in 1992 catolicii au sustinut sus si tare ca pamantul ar fi plat e ridicola si total lipsita de suport.

Asa ca aviz amatorilor de articole la conserva, ca cine stie ce cioburi se mai ascund pe acolo!


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 7 Jan 2004, 04:09 AM
Mesaj #2


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Figaro,
N-am treaba cu prostiile lui Hincu, dar am o nelamurire.Era unu in tara care prezicea cutremurele. Parca tot Hincu il chema. E vorba de aceiasi persoana?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 7 Jan 2004, 05:42 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Acela e Vergil Hincu


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Jan 2004, 05:42 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 7 Jan 2004, 10:02 AM
Mesaj #4


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Or fi frati ohmy.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 7 Jan 2004, 12:52 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Nu, ala e mai batran. O fi nepot cu nenea Cutremurici.

Zic asa: n-am nimic cu persoanele care isi argumenteaza opiniile. Mi se pare laudabil sa nu-ti schimbi opinia de la o zi la alta. Dar sa faci acest lucru trisand, masluind faptele mi se pare lipsit de coloana vertebrala.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 7 Jan 2004, 01:59 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Da ce s-a īntāmplat ca o disparut Hancu de pe acest forum ? Ma obisnuisem cu atāt-de-interesantele lui puncte de vedere, sa le citesc la o cafea. sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 7 Jan 2004, 02:39 PM
Mesaj #7


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



In urma cu ceva timp, i-a fost suspendat dreptul de a trimite mesaje pentru atacuri la persoana si alte nerespectari ale regulamentului. Aceasta penalizare a luat insa sfarsit...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 8 Jan 2004, 11:46 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE (_Mi")
Da ce s-a īntāmplat ca o disparut Hancu de pe acest forum ? Ma obisnuisem cu atāt-de-interesantele lui puncte de vedere, sa le citesc la o cafea.



Sa inteleg ca esti un mare amator de balbe si gafe, pe care le savurezi in tihna la o cafea. Exista o discutie pe aceasta tema, pe care o duc cu respectivul literat. Iti dau un link pe PM. Din pacate nu e atat de doritor de polemica. E adeptul monologului. Cam fuge de raspunderea propriilor opinii. Prefera sa lase discutia in cadere libera. Cand nu-i convine isi ia jucariile si pleaca. Sper sa revina si pe Hanu Ancutei.

Ok, iti dau linkul, ca sa ai mai mult zat in cafea. Desi ti-as recomanda totusi o bibliografie mai consistenta, pe care o poti gasi la orice librarie sau biblioteca. Evident, cu putin efort.

Acest topic a fost editat de Figaro: 8 Jan 2004, 11:51 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 9 Jan 2004, 02:22 AM
Mesaj #9


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mda, cunoastem genul. Oricum, bafta la polemica. Da poate nu se renteaza sa te complici. wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 08:36 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman