HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

17 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Islamul!, Discutie despre Islam
Mundus
mesaj 29 Dec 2003, 01:24 AM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Daca tot vorbim despre credinta de ce n-am vorbi si despre islam, la urma urmei e una din cele 3 mari religii monoteiste si adeptii ei reprezinta 1/4 din populatia globului.
De ce detesta marea parte a romanilor aceasta religie despre care nu stiu nimic si despre care nici nu au de gand sa se informeze? De ce Biserica critica aceasta religie cu atata inversunare de parca ar avea ceva de pierdut in fata ei? De ce atata ura impotrive unei religii care nu vorbeste decat despre mila, iertare si pace?
n-ar fi mai bine sa dam verdictul dupa ce am judecat lucrul si nu viceversa?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 29 Dec 2003, 09:33 AM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



...personal, nu cred ca romanii au ceva impotriva islamului - ca religie.

mai degraba, nu pot accepta islamul ca si cultura. ma refer in primul rand la statutul femeii in tarile islamice, precum si ritualul zilnic cerut din partea unui islamic.


deci nu cred ca antipatia se leaga de credinta in Mahomed (romanii nu sunt totusi atat de religiosi...), ci mai degraba de o imagine construita, atat de mass-media, cat si de o istorie zbuciumata in care pericolul venea de prea multe ori din partea musulmanilor (otomani, in cazul de fata).


evident, extremisti de genul celor care au mai scris si pe aici exista peste tot, nu numai in islam, ci si in crestinatate. dar nu extremele ne intereseaza pe noi...

probabil ca antipatia are legatura deci cu xenofobia mai degraba decat cu diferentele religioase.

voi ce credeti?


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 29 Dec 2003, 12:02 PM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



ohyeah.gif stii ca esti haios 1,618033! Vezi, tocmai asta spuneam, de ce cel care a scris aici e neaparet extremist? DA, recunosc, sunt musulman(m-am convertit de putin timp). Am deschis acest subiect din dorinta de a-i intelege pe cei din jurul lor. De ce trbuie sa fiu persecutat pe cei din jurul meu? cry.gif
Aprpo de ce spunea 1,618033 despre istoria "zbuciumata in care pericolul venea de prea multe ori din partea musulmanilor (otomani, in cazul de fata)". nu ca i-as apara pe turci pt ca ne-au pus pielea pe bat, noua romanilor, destul de mult timp: a cerut tribut in sange, au cerut aur si grane. in schimb ne-au oferit protectia de care se pare ca manualele noastre de istorie uita sa mentioneze. Am putea lua exemplul Basarabiei care a stat mai putin de 2 secole la rusi, iar acum, chiar si multor romani de acolo le e greu sa recunoasca ca sunt romani sau mai rau: unii se considera ... moldoveni. Rau cu rau dar mai rau fara rau; cam asta s-ar putea spune despre dominatia turcilor pt ca decat sa tragi la jugul imperiilor expansioniste precum cel rusesc si cel austriac, mai bine sa te afli sub dominatia unui imperiu in plina decadere atunci cand tu, ca natiune, incercin sa formezi un stat modern.
despre statutul femeii in islam ar fi multe de spus. Mie imi place ca islamul nu face femeia egala cu barbatul, ci fiecare sunt reprezinte o parte a unui intreg, se completeaza reciproc, nu se lupta sexsele intre ele.
femeia este foarte respectata in societatea islamica. traditia islamica spune ca un barbat sa dus la profetul Mohammad(pbuh) ca sa-l intrebe pe cine ar trebui sa respecte mai mult pe lumea aceasta, iar Profetul i-a raspuns: "pe mama ta"!. omul a intrebat pe cine trbuie sa mai respeste mai apoi, iar profetul i-a dat acelasi raspuns. Omul a insistat si a mai intrebat , insa raspunsul avea sa mai fie inca de trei ori acelasi pana sa-i dea raspunsul: "pe tatal tau!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Dec 2003, 12:02 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
carpatic
mesaj 29 Dec 2003, 02:06 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Ma bucur ca avem un musulman printre noi, aceasta poate fi o garantie a largirii sferei noastre de discutii si o posibilitate de a ne cristaliza convingerile personale.
Crestinismul, ca si Islamul sunt dincolo de nucleul ideologic (si prin inerenta extensie, dogmatic) fenomele civilizationale. Sunt doctrine care s-au nascut in spatii diferite si au evoluat in zone cu substrat diferit. Reticenta romanilor nu se manifesta fata de Islam in sine (despre care 99,9% din romani nu stiu nimic) ci fata de ALTCEVA, fata de ceva receptat ca diferit si asociat istoric cu ceva prin esenta rau si destructiv, si in continuare manevrele geopolitice mondiale conduc spre perpetuarea acestei impresii. La urma urmei, majoritatea romanilor care se declara crestini o fac pentru ca " asa s-au nascut" si nu si-au pus nici un moment intrebarea daca exista o alternativa. O astfel de atitudine naste, normal, intoleranta.
Islamul este totusi un sistem complex, iar daca vrem sa-l judecam (si ja judecam relatia lui cu crestinismul, sau cu receptarea lui de catre crestini) ar trebui sa stim mai multe despre ce inseamna Islam.
Allah e desigur "preaputernic, preamilostiv, preaindurat" dar ramane un Dumnezeu dur, care nu ezita sa indemne la violenta atunci cand valorile umane si sociale ale islamului sunt amenintate. Chiar daca Jihad inseamna "efort" in esenta, efortul cladirii interioare, el inseamna si "efortul raspandirii credintei adevarate", chiar prin sange si cu sabia. Islam (chiar etimologic, cuvantul asta inseamna) e o religie care promoveaza pacea si toleranta dar... pana la un punct.
Mundus, m-as bucura mult daca ne-ai spune CUM te-ai convertit, care au fost etapele construirii convingerii tale.
Am citit si eu cu interes Coranul (intr-o traducere care mi s-a parut proasta, e adevarat) dar nu am gasit acolo decat o viziune a unei societati tribale pe care de structurare, care isi stabileste reperele si un cod de conduita in vederea unei vieti mai bune, cu o mare influenta de la doctrinele "oamenilor cartii", adica din mozaism si crestinism. Si Coranul in sine, ca si Hadith-ul sunt culegeri valoroase despre stilul de viata a arabilor din desert, dar altfel foarte superficiale la nivel filozofic (sau ideologic). Ceea ce respect enorm la Islam sunt insa miscarile sufite, care contureaza viziuni filozofice complexe si profunde, chiar daca de fapt toate scolile sufite se departeaza, in masuri diferite, de sunna.
Asadar, Mundus, ce ofera, dupa parerea ta, Islamul unui cetatean care isi cauta Calea ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 29 Dec 2003, 03:38 PM
Mesaj #5


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Trebuie sa recunosc ca nu am citit Coranul si tot ce stiu despre Islam este din unele carti, plus informatiile mai mult sau mai putin subiective oferite de mass-media de la noi sau din alta parte. In multe privinte insa este asemanator cu celelalte religii, in conceptii vreau sa spun, doar ca sunt exprimate altfel. Ma gandeam insa la altceva... asa cum spunea Carpatic, a aparut si se practica intr-un spatiu geografic si cultural pe care noi (europenii, de exemplu) il cunoastem doar superficial. Poate daca am incerca o cunoastere mai profunda a civilizatiilor de acolo, a oamenilor care practica islamul am accepta mai usor si aceasta religie si nu am mai vedea doar acele aspecte care ni se par socante.
Nu stiu cat de clar m-am exprimat, dar topicul mi se pare interesant. E un subiect care a starnit si starneste multe controverse.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 29 Dec 2003, 03:38 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



N-am apucat sa citesc tot, esti musulman? M-as bucura sa vorbim si cu un islamic.
Biserica Catolica nu uraste deloc Islamul, ba din contra incearca mereu sa se apropie de el. Sfantul Francisc de Asisi este cel mai bun exemplu pe care il pot da in materie de ecumenism: el a fost invitat la curtea sultanului Egiptului si a abtinut permisiunea ca in acele timpuri crestinii sa poata vizita locurile sfinte. El a fost foarte aproape de musulmani si i-a ajutat mereu cum a putut, le-a raspuns cu iubire fraterna mereu; a daruit iubire si a primit iubire. Sfantul Francisc si acum dupa opt secole se afla neatins de pata putrefactiei in biserica din Asisi.
Miaca Tereza de Calcuta a fost un exemplu graitor de apropiere de musulmani....si exemple mai sunt

Acum sa revenim la romani, ei sunt mai reticenti datorita razboaielor din istorie, dar nu pot spune ca urasc aceasta religie, nu vad rostul. Poate Biserica Ortodoxa mai tine putin ranchiuna pe motiv ca a imprastiat-o si i-a luat toata puterea ce o avea in Evul Mediu Timpuriu, asa cum nu ne iarta nici pe noi ca am distrus Constantinopolul in timpul Cruciadei 4 din 1204.

As vrea sa-mi explici putin despre viata dupa moarte la islamici. Din cate stiu eu pe barbati ii asteapta 7 fecioare cu care vor face sex o eternitate. Nu inteleg, deci totul se rezuma la sex? De ce nu e bucuria ca-l vor vedea pe Allah in toata maretia lui(cum spunem noi crestinii, acolo nu va mai fi viata sexuala sau placeri omenesti, ci te vei bucura ca vei fi cu Dumnezeu, ve fi fericit o eternitate ca-L poti iubi pe Dumnezeu si El te iubeste...), de ce tocmai sexul in grup? Eu nu pot intelege aceasta, ma sinucid ca mai apoi sa fac sex!---relatii sexuale poate avea omul si in viata aceasta, isi poate lua 7 sotii fecioare(poligamia e permisa la mahomedani) si gata...dar sa mori pentru sex, mi se pare prea fortat.

Preferam sa fim sub austrieci decat sub otomani, austriecii erau catolici, turcii musulmani; catolicismul e crestinsim, mahomedanismul NU. Si e normal ca romanii sa nu fi acceptat cultura islamica in trecut, e diferita de cea latina si slava(cultura pe care romanii au mostenit-o de-alungul timpului), si religiile sunt diferite...

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 29 Dec 2003, 10:39 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 29 Dec 2003, 03:43 PM
Mesaj #7


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Cum spuneam, nu cred ca e vorba despre o reticenta a romanilor. E vorba, mai degraba, despre ignoranta, de unde si impresia falsa de neacceptare a islamului. Daca e sa intrebi 10 romani ce stiu despre aceasta religie, probabil 1 sau 2 vor sti ce sa raspunda.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 30 Dec 2003, 10:25 AM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



mundus, m-ai inteles gresit. n-am vrut sa dau nume cand vorbeam de extremisti, dar mi-a iesit exact pe dos! rolleyes.gif

ma refeream la Radu Hancu, care a scris cate ceva pe aici mai demult (poti gasi threadurile sale vehemente in arhiva, cred) si care prezenta islamul drept "inamicul public numarul unu".
deci ma refeream la extremistii atei care acuza islamul, iar nu la extremistii islamici.

n-a fost prezent aici nici un extremist islamic, si stai linistit, ca nici n-o sa fie tongue.gif

scuze pentru confuzie... spoton.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 31 Dec 2003, 01:35 AM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Nu mi-am inaginat ca lumea de la han e asa de primitoare smile.gif
Dar mai intai sa raspund la ce am fost intrebat caci sa pare ca pe la han nu-s prea multi musulmani si n-are cine sa raspunda la valul de intrebari...
Despre VIATA DE APOI, in viziunea islamica, sunt multe de spus, dar am sa ma refer la aspectele cele mai importante. Coranul vorbeste despre rauri de lapte, miere, despre fecioare neprihanite si despre liniste si pace eterna. Toate astea gasindu-se in gradinile patrunse cu rauri de dedesubt, locul in care vor petrece in veci credinciosii. Pe cei nesredinciosi ii asteapta iadul; aici vor avea parte de chinurile focului iadului si de alte lucruri groaznice.
Dar oricine se intreaba ce cauta aceaste lucruri materiale intr-o viata care n-ar trebui sa aiba nici o tangenta cu cea materiala. Raspunsul la aceasta intrebare este dat foarte frumos de catre Ali at-Tantawi in cartea sa intitulata „introducere generala in islam”. El sustine ca toate aceste lucruri despre care vorbeste Coranul nu sunt lucruri materiale. Practic laptele nu e lapte, focul nu e focul pe care-l stim noi etc, iar eu ii dau dreptate. Focul din aceasta lume este o binecuvantare (exceptie fac, evident, incendiile care se produc din neatentia si prostia omului) pe cand cel din viata de dincolo e o tortura si la fel s-ar putea spune si despre celelalte lucruri existente in acea lume.
Ar putea cineva sa-i acuze pe musulmani ca interpreteaza asa doar ca sa ascunda defectele religiei lor, dar nu e deloc adevarat pt ca Sf. Coran a fost dat de Dumnezeu pt a fi valabil in toate timpurile si pentru a putea fi inteles de oameni (atat de cei de acum 1300 de ani in urma cat si de cei de acum dar care nu au o minte atat de agra pt a patrunde tainele unei filozofii dificile). Sa nu uitam si de limbajul uman care este atat de limitat!
JIHADUL?! Un termen folosit din pacate mai mult in scopuri politice decat in varianta corecta. Jihadul este de doua feluri: jihadul mare si jihadul mic. Jihadul mare este razboiul pe care un musulman trebuie sa-l poarte in fiecare zi impotriva propiilor pofte (provenite de la satan). Jihadul mic este razboiul in plan material, pe care il stim cu totii, dar are niste norme foarte bine stabilite (si nu zice in nici un caz sa omori femei si copii, asa cum fac nemernicii aia care apar pe le tv si se cred mari mujahedini). Sa nu uitam ca Sf Coran mentioneaza ca: „Dumnezeu nu-i iubeste pe cei ce fac stricaciune pe pamant”!
MUSULMANII sunt adesea ACUZATI CA SUNT doar NISTE INDIVIZI ARABIZATI. Asta e o mare porcarie pt ca cei ce zic asa ceva nu stiu de povestea cu turnul Babel si cum le-a amestecat Dumnezeu limbile de nu sau mai inteles unii cu altii. Acesta-i motivul pt care musulmnii se roaga in araba, astfel se pune capat blestemului dat de Dumnezeu atunci.
POLIGAMIA este permisa in islam la fel ca si in multe alte religii, pt ca aceasta este o necesara societatii umane. Pe parcursul istoriei umanitatea a trecut prin multe perioade de rastriste, iar razboaiele au facut si o sa mai faca cu mult mai multe victime in randul barbatilor decat in cel al femeilor la vreme de razboi. Tinand cont ca barbatii reprezinta un procent mai mic decat cel al femeilor e lesne de inteles ca e necesara pologamia pt a se evita adulterul si pt ca umanitatea sa nu dispara de pe fata pamantului. Si in plus ce tot atata caz pe tema asta pr ca oricum doar marii conducatori (constransi de multe ori si la casatorii in scop politic) isi pot permite sa intretina mai multe sotii in acelasi timp. De fapt, din cate stiu eu nici in Tore, nici in Biblie nu e interzisa in mod explicit poligamia. Oricum Isus nu a interzis niciodata poligamia, doar din apostolii sa-i sa fi scris in Biblie asa ceva. Pana la urma poligamia a fost un lucru adoptat de la romani (in societatea carora s-a nascut si sa dezvoltat crestinismul).
Am fost intrebat DE CE M-AM CONVERTIT LA ISLAM. Inca de cand eram micut ma fascinat partea religioasa. Pe cand eram in cls V au aparut unele lucruri care m-au facut sa ma indoiesc de veridicitatea unor lucruri povestite in Biblie. Pe langa asta ideea de trinitate mi se patea ciudata. Anii au trecut si am citit o gramada de chestii pe tema religioasa (de la religiile antichitatii panala doctrinele unor secte din SUA) insa nimic nu ma multumit. La inceputul anului 2003 am inceput sa citesc din Coranul care statu-se „prafuit” pe undeva p-un raft al bibliotecii. Am inceput sa citesc si am vazut ca nu era o carte care sa vorbeasca despre razboi, razbunare, desert sau doar despre diferiti oamani pe care sa ii dea ca exemplu, ci vorbea despre normele dupa care ar trebui sa-ti urmezi viata, despre bunatate si mila. In plus ma fascinat ideea unui singur Dumnezeu si faptul ca nu era acceptat cultul icoanelor pe care eu nu puteam sa-l accept. Faptul ca am inceput sa citesc din Coran nu a fost chiar intamplator. Inainte de asta duceam o viata pe care multi ar numi-o normala si evident ca discotecile, bautura si fetele nu lipseau de pe lista atunci cand doream sa ma distrez. Odata, dupa ce venisem de la disco m-am trezit ca eram intepat in mana cu toate ca nu ma drogam. M-am gandit ca ar putea fi un banal accident sau ca ar putea fi ceva premeditat si ca cineva ma intepat cu un ac infectat in mana. Pt prima data am realizat ca odata s-odata am sa mor si ca daca exista cu adevarat o viata de dupa moarte cu siguranta ma voi bronza prin iad. 50.gif Teama aceasta m-a determinat sa citesc si Coranul. Mai apoi am facut analizele pt sida si analizele au iesit negative, insa asta nu m-a facut sa-mi pierd credinta in Dumnezeu, credinta ce o pierdusem atunci cand sau instalat in inima mea primele indoieli cu privire la crestinism.




Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 31 Dec 2003, 01:55 AM
Mesaj #10


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mundus,
E adevarat ca in viata de apoi te asteapta si munti de pilaf? Sau e doar folclor de pe la noi?
Treaba cu alea 7 fecioare chiar nu auzisem de ea, da suna bine.
1, 61 pe cuvint daca inteleg treaba cu ateii extremisti fata de islamism. Nu cred ca islamul a avut probleme mari cu ateii.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 31 Dec 2003, 09:22 AM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



bdl, tare mi-e ca, la partea cu poligamia, si cu cele 7 fecioare, repede te vei face musulman wink.gif tongue.gif rolleyes.gif

cat despre extremistii atei - ei sunt din ce in ce mai prezenti si mai activi pe diverse forumuri. si urasc tot ce inseamna religie, indiferent de denominatiune.
am avut si noi unul pe aici, si unora chiar le-a placut cum gandea.

una este sa nu fii de acord cu o religie, si alta este sa-i ceri desfiintarea fizica!


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 31 Dec 2003, 10:39 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Mundus
Ce anume te-a facut sa te indoiesti de Crestinism? Ce te-a dezamagit? Cu ce nu esti de-acord?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 31 Dec 2003, 11:03 AM
Mesaj #13


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (Mundus @ Dec 31 2003, 12:37 AM)
POLIGAMIA este permisa in islam la fel ca si in multe alte religii, pt ca aceasta este o necesara societatii umane. Pe parcursul istoriei umanitatea a trecut prin multe perioade de rastriste, iar razboaiele au facut si o sa mai faca cu mult mai multe victime in randul barbatilor decat in cel al femeilor la vreme de razboi. Tinand cont ca barbatii reprezinta un procent mai mic decat cel al femeilor e lesne de inteles ca e necesara pologamia pt a se evita adulterul si pt ca umanitatea sa nu dispara de pe fata pamantului.

Nu stiu când te-ai uitat ultima data în calendar, dar suntem în 2004. Nu mai sunt razboaie, epidemii de ciuma, dezechilibre între sexe. Deci ?

Iar faza cu "poligamia care evita adulterul" mi se pare "fucking for virginity". Ce cuvinte mari si fara rost, "ca umanitatea sa nu dispara de pe fata pamantului" ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 31 Dec 2003, 11:14 AM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (Mundus @ Dec 31 2003, 12:37 AM)
POLIGAMIA este permisa in islam la fel ca si in multe alte religii, pt ca aceasta este o necesara societatii umane. Pe parcursul istoriei umanitatea a trecut prin multe perioade de rastriste, iar razboaiele au facut si o sa mai faca cu mult mai multe victime in randul barbatilor decat in cel al femeilor la vreme de razboi. Tinand cont ca barbatii reprezinta un procent mai mic decat cel al femeilor e lesne de inteles ca e necesara pologamia pt a se evita adulterul si pt ca umanitatea sa nu dispara de pe fata pamantului.

Vezi tu Mundus, legile au fost facute de catre Dumnezeu(fie ca este Dumnezeul in care cred eu sau in care crezi tu).
Oamenii prin comportamentul lor rautacios ca sa nu zic mai rau, au schimbat infatisarea lucrurilor pe pamint.Si aici ma refer in primul rind la razboaie.Ce facem?Schimbam legile lui Dumnezeu cum ne convine noua?Pentru ca noi nu am fost in stare sa tinem un Pamint curat cu ne-a fost dat, acum schimbam si legile lui Dumnezeu cum vrem noi ca sa fie compatibile cu situatia actuala creata de catre om?
Ca sa duc idea la extrem, ce ai face daca din cauza razboaielor ai ramine doar tu si sora ta, sau tu cu mama ta pe Pamint?


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 31 Dec 2003, 11:43 AM
Mesaj #15


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



QUOTE
Pe cand eram in cls V au aparut unele lucruri care m-au facut sa ma indoiesc de veridicitatea unor lucruri povestite in Biblie


Mundus, as avea si eu o intrebare: Cum de te-ai indoit de Biblie cand ea nu vorbeste despre vreo teime sau de icoane si despre multe alte dogme religoase asa zise crestine? Ideea mea este ca arfi fost mai normal sa te indoiesti de religiile "crestine", care nu respecta Biblia.

Iar Biblia vorbeste de un singur Dumnezeu, Iehova. Isus este Fiul Sau. Nu vei gasi niciodara in Biblie existenta unei asa zise treimi. Aceasta invatatura exista inainte de Isus si in nici un caz in Izrael. Izraelitii se rugau lui Iehova.
In Islam nu se practica inchinarea la obiecte(icoane)? te intreb pentru ca nu cunosc? Am inteles eu ca n-ar fi icoane, insa inchinare la altfel de obiecte. Pentru ca aici la "crestini" se practica inchinarea la orice, mai putin la Dumnezeul adevarat, Iehova.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 31 Dec 2003, 03:46 PM
Mesaj #16


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Sincer sa fiu, draga bdl, n-am auzit niciodata de muntii de pilaf, cred ca-i doar folclor. Sincer ma indoiesc pt ca din cate stiu eu prea mult pilaf te constipa smile.gif

Ii transmit felicitarile mele lui 1,618033. N-am vazut niciodata pe nimeni asa de suparat pe atei. Tine-o tot asa! spoton.gif

Sa stii ASD ca islamul considera si el, Biblia si Tora, ca fiind carti sfinte. La fel cum ii considera pe isus si pe Moise (pbut) ca fiind profeti la fel ca si Mohammad (pbuh). Dar ele nu au fost scrise direct de Isus, respectiv de Moise (adica de profeti), ci de apropiatii acestora, sau mai rau, de oameni care nici macar nu i-au cunoscut direct pe profeti. Asa se explica unele contradictii aparute in ele. Pe cand Coranul a fost dictat de ingerul Gavril profetului Mohammad (pbuh) si scris chiar de acesta, iar Dumnezeu a promis oamenilor ca deoarece nu le va mai trimite un alt profet nu va permite ca Sf. Coran sa mai fie schimbat de om. Din dorinta de a nu schimba Coranul si intelesul cuvintelor, musulmanii au datoria de a citi Coranul in limba in care a fost scris, adica in araba.

Mi_, tu chiar crezi ca daca omenirea trece printr-o perioada cat de cat calma nu inseamna ca nu vor mai fi razboaie? Nimeni nu doreste asta, dar tu chiar n-ai reusit sa cunosti firea umana? Te sfatuiesc sa te mai uiti pe CNN (ca programale de tv din Romania prea sunt supravegheate si cenzurate de guvern) si sa vezi ce se intampla „in zilele noastre” in Afganistan, irak, Africa, America Latina si tot asa, cand tot felul de tampiti vor sa schimbe lumea cu o bomba si o mitraliera.

Draga bubu, cum poti sa consideri ca Dumnezeu, care ne-a creat nu stie, dupa cum zice vorba aia: „ce are la usa”, nestiind natura umana? Ce rost ar fi avut daca dadea niste legi pe care nimeni nu le putea respecta? Legile nu le-au facut musulmanii, ci asa sunt scrise in Coran. Legile lui Dumnezeu nu sunt imposibile, ba dinpotriva, sunt cu mult mai bune decat orice lege pe cate ar putea s-o faca omul. Acesta nu-si foloseste intelectul si trupul, intotdeauna, asa cum trebuie si, facand asta, e ca si cum ar folosi o masina pt a face lucruride de care nu a fost proiectata. Ce se intampla cu masina? Se strica. Legile sunt, daca pot sa zic asa, ca un manual de folosire a mintii si intelectului uman, intocmit chiar de cel care ne-a creat. Si cine ne cunoaste mai bine decat insusi Creatorul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 31 Dec 2003, 04:04 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (Mundus @ Dec 31 2003, 02:48 PM)
Draga bubu, cum poti sa consideri ca Dumnezeu, care ne-a creat nu stie, dupa cum zice vorba aia: „ce are la usa”, nestiind natura umana? Ce rost ar fi avut daca dadea niste legi pe care nimeni nu le putea respecta?

Exista oameni nepacatosi pe Pamint?
Daca nu exista, inseamna ca Dumnezeu a facut niste legi care nu pot fi respectate de nimeni.Corect?Eu sincer cred ca ceea ce spui tu acolo este o largire a posibilitatilor oamenilor de a face mai multe(ce le place) decit ce este voie(scris de Dumnezeu).
Legile lui Dumnezeu au fost incalcate.Toata lumea a pacatuit.Pedeapsa pacatului este moartea.Dar atit de mult a iubit Dumnezeu omul incit a dat pe singurul sau fiu a moara pentru noi>Isus a luat pacatele lumii asupra lui si prin moartea lui(pacatelor) noi am fost mintuiti.Cine crede in El este mintuit.
Nu stiu cum este varianta in Islam, dar as vrea sa o ascult.
Fie ca Dumnezeu sa faca lumina peste tot intunericul. smile.gif


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 31 Dec 2003, 04:09 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Mundus
Ce parere ai despre "moda" FGM in Islam(spre ex. in Egipt se practica mai frecvent si in general in tari din Africa)?
FGM = mutilarea organelor genitale femeiesti; e un fel de "circumcizie" cand se taie clitorisul si labiile si astfel fata respectiva nu va mai simti niciodata placerea sexuala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 31 Dec 2003, 10:12 PM
Mesaj #19


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



cry.gif Ma asteptam sa-mi raspunzi la treaba cu treimea si icoanele. Spuneai ca te-ai indoit de Biblie. Eu asa am inteles ca tu nu ai fost deacord cu treimea. Daca asa este, nu inteleg ce nu e bine cu Biblia, mai ales ca ea nu vorbeste nimic despre vreo treime. Si chiar inchinarea la obiecte este interzisa credinciosilor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 31 Dec 2003, 11:02 PM
Mesaj #20


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (Mundus @ Dec 31 2003, 02:48 PM)
Mi_, tu chiar crezi ca daca omenirea trece printr-o perioada cat de cat calma nu inseamna ca nu vor mai fi razboaie? Nimeni nu doreste asta, dar tu chiar n-ai reusit sa cunosti firea umana? Te sfatuiesc sa te mai uiti pe CNN (ca programale de tv din Romania prea sunt supravegheate si cenzurate de guvern) si sa vezi ce se intampla „in zilele noastre” in Afganistan, irak, Africa, America Latina si tot asa, cand tot felul de tampiti vor sa schimbe lumea cu o bomba si o mitraliera.

Mda, eu m-am lamurit. Tipic omul spalat du diluant pe creier de catre o religie, gata sa accepte orice explicatie puerila.

La islamisti, daca se va întâmpla o catastrofa vreodata si vor fi mai multi barbati decât femei, o sa se instituie (prin voia lui Allah) poligamia inversa, si o sa fiti doi barbati pe o femeie, noroc ca are mai multe orificii si va puteti distra mai multi cu ea, în acelasi timp.

Ma retrag din discutie, e prea elevata pentru mine, si nu vreau sa se ajunga la puterea marturiei unei femei în tribunal, fata de a uni barbat (daca nu stiati, la islamisti, femeia poate sa zica orice la tribunal, ca tot barbatul e ascultat).

Sa fiti fericiti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 1 Jan 2004, 04:30 PM
Mesaj #21


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Draga Mi_, stii tu cat ii detestam eu pe musulmani anul trecut prin timpul asta? Imi pareu doar niste nebuni care vor sa-si rupa gatul pentru o cauza pentru care nu merita sa faci nici un efort. Pentru mine musulmanii formau doar o masa de oameni care nu se sensibiliza decat la auzul cuvantelor: jihad, distrugere etc. Si credeam chestia asta doar pt faptul ca asa fusesem invatat sa gandesc de mass-media si de propaganda dusa de unele biserici. Ba mai mult… imi facea o placere teribila sa ma distrez pe seama lor, de modul in cate se roaga s.a.m.d. insa toate conceptiile astea despre ei au disparut, rand pe rand, cand dupa ce am citit mai mult despre islam si dupa ce am vorbit cu unii din ei. Cat despre chestia cu „puterea marturiei” si eu mi-am pus aceeasi intrebare, dar si chestia asta se leaga de universalitatea Coranului si de valabilitatea lui in la orice moment din trecut, prezent si viitor. Chestia cu femeia neascultata e o porcarie pt ca nu vad de ce nu ar fi ascultata marturia unei persoane care, probabil, spune adevarul. O parte f. mare din situatii sunt stabilite de Coran si intradevar exista si situatii cand e nevoie de marturia a doua femei versus cea a unui barbat. Insa asata tine de faptul ca in situatiile respective barbatul are mai multa experienta decat femeia (cum ar fi in negotzul). Si daca tu consideri ca tot nu am dreptate te rog sa-mi spui cine sa ocupat cu negotul de prinsec VII d.Hr (de cand a aparut Coranul) si pana acum, barbatul sau femeia? Si poti sa-mi spui daca in prezent sa schimbat prea mult treaba?

Sa stii ASD ca am amici in Egipt, dar nu mi-au spus de chestia asta, probabil ca este un fenomen izolat. Dar chiar si izolat, tot nu pot sa fiu de acord cu asta. Nu-i corect! De ce sa se bucure doar barbatul de placerea de a face sex? Asta ar insemna ca eu, ca barbat, sa fac sex cu un robot cate nu simte nimic. Deci unde-i placerea mea de barbat cand vad ca toata „munca” mea nu duce la placerea partenerei? tongue.gif Am mai auzit de unii tot din nordul Africii ca se taie pe frunte si mai apoi se bat cu pumnul in cap pana le curge sangele siroaie, dar sa stii ca astea sunt traditii pagane si nu au nimic de-a face cu islamul.
In islam icoanele si idolii sunt lucruri interzise. In moschei nu exista scaune sau picturi, doar covoare si arabescurile alea frumoase si ingenioase de pe pereti. S-a mers atat de departe incat pe bani nu e permis chipul nici unei persoane (asta-i unul motivele pt care Imperiul Bizantin a inceput sa decada: nu mai putea face comert cu orientul pt ca pe monede era grafat chipul imparatilor), iar muzica instrumentala, fara nici un acompaniament vocal, nu e prea agreata.
A fi crestin inseamna, in primul rand, sa crezi in natura divina a lui Isus si deci in treime. Eu n-am putut sa cred in chestia asta. In islam Isus, la fel ca oricare alt profet, e doar un om, iar Biblia este respectata cu toate ca n-a fost scrisa direct de profeti. Te-ai gandit ca ideea de treime ar putea fi inspirata din credintele egiptenilor antici, adica de la mitul Isis-Osiris-Horus? wink.gif

Cum sa nu existe bubule oameni pacatosi pe pamant, cand noua chiar ne face placere sa pacatuim? Hai, recunoaste! de cate ori nu ai comis tu un pacat voit? De multe ori chiar ne laudam cu vreo „isprava” d’asta. Uite ca eu recunosc ca nu-s mai bun si mi sa intamplat sa fac lucrul asta. Acu’ sa-mi zici tu sincer: cand afli sa un lucru este interzis nu-ti doresti si mai mult sa-l faci sau macar sa-l incerci… o data? devil.gif

TriRegnum, in islam treaba sta putin altfel si e valabila zicala: „cum iti asterni asa dormi”. Dumnezeu a trimis profeti in toate timpurile ca oamenii sa-i auda cuvantul. Unii sau au ascultat de profeti si sau supus, iar altii au facut ce i-a dus mintea. In islam singurul care te poate mantui esti chiar tu, prin faptele tale. Dumnezeu iti arata calea catre el, calea catre rai, insa e la alegerea ta daca vrei sa o urmezi. spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 1 Jan 2004, 04:49 PM
Mesaj #22


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mundus,
Vorbeste cu cineva care a ajuns in turcia mai inspre asia, partea aia mai departata. De fapt cu cineva care a luat contact cu oameniicare traiesc inafara marilor orase din turcia. Poate asa o sa afli si alte fete ale islamului. Si care e defapt conditia reala a femeii in islamism. Si comunismul pe hirtie suna bine de tot. Dar practica a demonstrat altceva.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 1 Jan 2004, 04:53 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



In Crestinism e invers: nu te poti mantui tu, ci DUmnezeu da harul sfintitor pentru a te mantui, deci el te mantuieste; ca om esti prea limitat pentru ca prin puterea proprie sa fi mantuit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 1 Jan 2004, 07:28 PM
Mesaj #24


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Bdl,
Mai vorbesc si cu persoane din EAU si bineinteles aproape toate pers musulmane din Romania sunt musulmane asa ca nu cred ca s+ar fi sfiit sa-mi vorbeasca despre situatia asta. Dupa cum am mai spus au existat zone in care islamul a fost asimilat in mod eronat in funtie de backgroundul populatiei din acea zona. Acum, tu chiar crezi ca tratamentul aplicat femeilor in ziua de azi este unul 100% conform traditiei crestine? Coranul nu-i atat de restrictiv in privinta femeii cum sunt unii barbati in care clocoteste testosteronul smile.gif Orice in afara Coranului si a Sunnahului pentru mine este egal cu 0.

TriRegnum,
Nu crezi ca in cazul asta e influentat liberul arbitrul? Eu stiu ca omul e limitat, ca doar nu se poate compara cu divinitatea, dar totusi are si el un graunte de creier dat de Dumnezeu pentru a face deosebirea intre bine si rau. Daca nu ar face deosebirea asta cu ce s-ar mai deosebi de animal, cu faptul ca are un mers biped ? tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 1 Jan 2004, 07:56 PM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (Mundus @ Jan 1 2004, 03:32 PM)
Cum sa nu existe bubule oameni pacatosi pe pamant, cand noua chiar ne face placere sa pacatuim? Hai, recunoaste! de cate ori nu ai comis tu un pacat voit? De multe ori chiar ne laudam cu vreo „isprava” d’asta. Uite ca eu recunosc ca nu-s mai bun si mi sa intamplat sa fac lucrul asta. Acu’ sa-mi zici tu sincer: cand afli sa un lucru este interzis nu-ti doresti si mai mult sa-l faci sau macar sa-l incerci… o data? devil.gif


Mundus ne indepartam de idee.
Vezi mai sus ca am pus un citat de al tau si ti-am raspuns la el, tu vi si spui cu totul altceva.
Aici nu discutam despre mine, dar daca vrei sa afli parerea mea o spun fara probleme:pacatuiesc voit , cred ca apropae in fiecare zi, sa nu mai vorbim de ce am in cap uneori...dar idea era ca Dumnezeu nu da oamenilor niste legi pe care nu le-ar putea respecta, si eu ti-am raspuns mai sus dar se pare ca nu ai vazut.

Acest topic a fost editat de bubu: 1 Jan 2004, 07:57 PM


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 1 Jan 2004, 11:12 PM
Mesaj #26


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Nu m-am referit, bubule, ca doar tu pacatuiesti, ci am zis ca toti oamenii au firi asemanatoare cu a ta sau a mea, iar daca noi oamenii pacatuim voit cum te-ai astepta ca sa existe om fara pacat. Legile nu sunt imposibile, dar te intreb: nu a fost omul cel care a zis ca „legile sunt facute pt a fi incalcate”? toti adoram scurta placere pe care ne-o ofera sheitan atunci cand pacatuim si nu vrem sa tinem cont ca pt o prostie s-ar putea sa o platim scump…

TriRegnum m-a intrebat care ar mai fi motivele care m-au determinat sa ma convertesc. Pai… ar mai fi faptul ca nu am fost niciodata de acord cu spovedania. De ce e nevoie de un intermediar (preotul) intre mine si Dumnezeu? Cine ii da lui dreptul sa spuna la sfarsitul spovedaniei ca Dumnezeu mi-a iertat pacatele? Dumnezeu face ce doreste, daca vrea ma iarta, daca vrea nu ma iarta si ma pedepseste.
Icoanele intotdeauna m-au facut sa ma revolt. Eu le-am considerat intotdeauna idoli, dar preotul mi-a zis ca icoanele-s doar o poarta catre rai, ele avand rolul de a ma aduce mai aproape de Dumnezeu. Prostii! De ce sa am iarasi nevoie de un intermediar intre mine si Dumnezeu? Dumnezeu imi aude ruga cu sau fara icoana, unde mai pui nu icoana e cea care ma aduce mai aproape de Dumnezeu ci faptul ca ma concentrez asupra rugaciunii si nu ma gandesc la cai verzi pe pereti.
Cel mai mult si mai mult m-a intrigat pe mine faptul ca un copil ce se naste din parinti crestini nu e considerat un crestin pt ca poarta asupra lui pacatul stramosesc. Eu am avut un frate mai mare care a murit la scurt timp dupa nastere. Poate ghici cineva ce a patit din cauza gandirii asteia idioate? Ei bine, a fost ingropat ca un caine, fara nici un fel de slujba; preotul nici macar nu a fost prezent cand a fost ingropat, nici macar sa spuna: „Dumnezeu sa-l ierte!”. 50.gif Pun ramasag ca un adult botezat e mai pacatos de cat copilul acela. Ganditi-va, am fi putut sa fim fiecare in situatia aceea, ce vina putea sa aibă, el nici macar nu a avut de ales? Cum poate fi asta o gandire buna? mad.gif Cum isi permite crestinismul sa se considere religia adevarata atat timp cat se intampla lucruri de genul asta? In islam copilul care-i are pe ambii parinti musulmani e considerat, automat, musulman.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 1 Jan 2004, 11:15 PM
Mesaj #27


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (Mundus @ Jan 1 2004, 10:14 PM)
In islam copilul care-i are pe ambii parinti musulmani e considerat, automat, musulman.

Sigur ca da, islamismul se transmite genetic. laugh.gif

Oricum, Mundus = TriRegnum în varianta musulmana. tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 1 Jan 2004, 11:50 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
nu am fost niciodata de acord cu spovedania. De ce e nevoie de un intermediar (preotul) intre mine si Dumnezeu? Cine ii da lui dreptul sa spuna la sfarsitul spovedaniei ca Dumnezeu mi-a iertat pacatele?


Foarte simplu, preotul are autoritatea aceasta de la Dumnezeu insusi, de la Fiul Tatalui, Isus Cristos. "Carora le veti ierta pacatele vor fi iertate si in ceruri..."
Acela nu e Dumnezeu care nu iarta, ci pedepseste pe cel cait.
Despre icoane stii aproape ca ASD, adica mai nimic(ASD nu stie absolut nimic), ele nu sunt idoli, ci doar obiecte de cult care te ajuta sa te interiorizezi...icoane gasim si in Vechiul Testamen cand Moise a spus "sa se faca doi heruvimi" si sa se puna deasupra Chivotului Legamantului si in desert cand serpii muscau pe poporul lui Israel, iar Moise la ordinul lui Dumnezeu a facut un sarpe de arama "pentru ca cei ce-l privesc sa nu moara" de muscatura sarpelui.
Oricum icoanele nu sunt obligatorii, te poti ruga linistit si fara icoana, Sfanta Maica Biserica spune clar ca Dumnezeu asculta rugaciunile si fara icoane, poti cere ajutorul unui sfant care sa mijloceasca pe langa Isus si fara a sta in fata icoanei.

Deci ai fost ortodox dupa cum vad inmormantarea fratelui tau, imi pare rau pentru el...dar nu toti preotii ortodocsi procedeaza asa. Crestinismul e religia adevarata, o religie a pacii, Islamul e cu totul altceva.

Am primit de la cineva acest mesaj si il pun pe forum sa vedem cat de pacifisti sunt islamici care il urmeaza pe "profetul" Mahomed:

QUOTE
La doar o socoteală sînt 29 de pasaje din Qur’an care îtărîtă la violenţă contra necredincioşilor, 15 care încurajează duşmanie şi 26 care insultă alte religi. 20

"Duşmănia şi ura va domni între noi pînă nu vei crede numai în Allah."(60:4)

"Acei care urmează pe Muhammad sînt fără milă pentru necredincioşi dar binevoitori unul cu altul."(48:29)

"Faceţi război cu ei pînă idolatria nu mai există şi religia lui Allah domneşte universul."(8:39)(2:193)

"Evrei,Creştini şi Păgîni vor arde pentru totdeauna în focul iadului. Ei sînt de cel mai puţin preţ din toate creaturile."(98:5)

"Bateţi-vă cu necredincioşi din împrejurul vostru, şi să găsească asprime în voi."(9:123)

"Omorîţ necredincioşi oriunde îi veţi găsi, prindeţi şi înconjuraţi şi pregătiţile tot felul de pînde."(9:5)



Va multumesc domnule Mi_ pentru comparatie wink.gif , ce ma bucura e ca dumnevoastra nu aveti vreun corespondent, bine macar ca persoana dvs este unica. rofl.gif tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 2 Jan 2004, 11:28 AM
Mesaj #29


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Cine a scris astea ca sa-l trag de urechi pt ca a mintit ca nu cumva sa-i creasca nasul smile.gif Stii ce am gasit in Coran la (9;123)?: „si sa nu purceada credinciosii cu totii si sa nu purceada din fiecare despartitura o parte, ca sa se invete impreuna cu privire la credinta…” la (9;3&9;4&9;5&9;6) am gasit:
„Si o veste sa fie de la Dumnezeu si de la trimisul sau catre oameni in ziua pelegrinajului mai mare ca Dumnezeu este slobod de idolatri impreuna cu trimisul sau. Si daca va caiti e mai bine pt voi, insa daca nu va intoarceti, sa stiti ca nu-l puteti slabi pe Dumnezeu. Si sa vestesti necredinciosilor pedeapsa dureroasa, afara de acei necredinciosi, cu care ati incheiat legamant [si care] atunci nu v-au scurtat cu nimic si nu i-au ajutat cuiva impotriva voastra. Fata de ei trebuie sa impliniti legamantul lor pana la termenul lor; Dumnezeu doar ii iubeste pe cei ce se tem de El.
Daca insa au trecut lunile cele sfinte, atunci omorati-i pe idolatri, unde ii aflati, si-i apucati si-i impresurati. Panditi-i in toata cursele, iar se caiesc si implinesc rugagiunea si dau milostenii, dati-le drumul, Dumnezeu doar este iertator, indurat. Si daca unul din idolatri te roaga pt scut, da-i scut (apara-l) pana ce aude cuvantul lui Dumnezeu, apoi lasa-l sa ajunga la locul sau de adapost. Aceasta pt ca ei sunt un popor fara stiinta.”
Dupa cum vezi cand nu iei in considerare doar o particica din Coran si privesti problema pe ansamblul ei lucrurile stau cu totul altfel. Coranul se refera la acei idolatri care ii ataca pe musulmani in lunile sfinte si nu le dau pace sa-si vada de credinta lor. De vreme ce razboiul e interzis in lunile sfinte, nu ai voie sa-i ataci in lunile sf; doar cand acestea sa-u terminat ai voie sa te razbuni.
La 9;8& 9;10& sta scris:
„ei daca biruiesc, nu pazesc fata de voi nici o inrudire, nici legamant. Ei va fac multumiri cu gurile lor, insa inimile lor sunt intoarse si cei mai multi din ei sunt nelegiuiti. (…) ei nu pazesc fata de credinciosi nici inrudire nici legamant, ei sunt cei ce calca.” Oare de ce cand scriu acest pasaj din Coran imi vin in minte evenimentele din timpul cruciadelor, whistling.gif evenimente care au avut loc din vina acelor crestini care inorc si celelalt obraz?
Ideea e ca nu poate cineva sa ia pasaje la intamplare din Coran si sa inceapa sa le interpreteze atat timp cat nu are habar de contextul lor. Ba mai mult, unele pasaje sunt previziuni ale unor evenimente care s-au consumat de-a lungul vietii Profetului (pbuh), altele s-au intamplat dupa moartea sa, iar altele asteapta sa se intample.
La capitolul icoane nu stiu ce as mai putea sa-ti zic… Dar chestia cu sarpele de arama pt mine e doar o minune de-a lui Dumnezeu. Ma indoiesc ca Moise i-a indemnat pe evrei sa se inchine la el sau sa se inchine cu fata spre el si cred ca si cu cei doi heruvimi e la fel. Despre chivot am vazut si o emisiune a unor atei pe Discovery care ajunsesera la o concluzie interesanta: cai doi aveau rolul de a apara chivotul creând un soi de camp electro-magnetic si cel care era expus murea mai tarziu.
Cat despre chestia cu sfintii… hmm.gif de ce as avea nevoie de o vorba buna la Dumnezeu, ca pana la urma el stie mai bine ce fac eu si doar el ma poate ierta. Daca ceea ce mi se intampla e o pedeapsa de la Dumnezeu, cum ar putea un sfant sa „puna o vorba buna”, e ca si cum s-ar indoi de judecata lui Dumnezeu. In plus toata povestea cu Dumnezeu si sfintii seamana cu panteonul antic Zeus (stapanul) si restul zeilor. Ma insel/

As ruga-o pe Mi_ (esti fata nu?) sa nu paraseasca discitia pt ca persoana asta chiar are haz. smile.gif Rar intalnesti persoana cate sa vina cu niste critici asa de malitioase! spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 2 Jan 2004, 12:21 PM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Mundus hai sa recapitulam.
Citez din ce ai spus tu mai sus
QUOTE
"Draga bubu, cum poti sa consideri ca Dumnezeu, care ne-a creat nu stie, dupa cum zice vorba aia: „ce are la usa”, nestiind natura umana? Ce rost ar fi avut daca dadea niste legi pe care nimeni nu le putea respecta?

Pai tocmai ca a dat niste legi pe care nimeni nu le-a respectat.Toata lumea este pacatoasa.Vezi citatul meu, eu stiam ca toata lumea este pacatoasa dar te-am intrebat si pe tine
QUOTE
"Exista oameni nepacatosi pe Pamint?
Daca nu exista, inseamna ca Dumnezeu a facut niste legi care nu pot fi respectate de nimeni.Corect?Eu sincer cred ca ceea ce spui tu acolo este o largire a posibilitatilor oamenilor de a face mai multe(ce le place) decit ce este voie(scris de Dumnezeu).
Legile lui Dumnezeu au fost incalcate.Toata lumea a pacatuit.Pedeapsa pacatului este moartea.Dar atit de mult a iubit Dumnezeu omul incit a dat pe singurul sau fiu a moara pentru noi>Isus a luat pacatele lumii asupra lui si prin moartea lui(pacatelor) noi am fost mintuiti.Cine crede in El este mintuit"

Toate au plecat de la idee ca Poligamia nu este un pacat, ca Dumnezeu intre timp a schimbat legile ca sa poata omul sa isi satisfaca niste placeri...Vezi citatul tau
QUOTE
POLIGAMIA este permisa in islam la fel ca si in multe alte religii, pt ca aceasta este o necesara societatii umane. Pe parcursul istoriei umanitatea a trecut prin multe perioade de rastriste, iar razboaiele au facut si o sa mai faca cu mult mai multe victime in randul barbatilor decat in cel al femeilor la vreme de razboi. Tinand cont ca barbatii reprezinta un procent mai mic decat cel al femeilor e lesne de inteles ca e necesara pologamia pt a se evita adulterul si pt ca umanitatea sa nu dispara de pe fata pamantului.

Cum este pina la urma?


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 2 Jan 2004, 02:47 PM
Mesaj #31


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Bubule eu n-am zis ca legile cu poligamia au fost schimbate dupa ce Dumnezeu a dat Coranul ci ca asa au fost intotdeauna si ca tocmai crestinii au fost cei care au schimbat chestia asta. wink.gif
in plus am vrut sa zic ca legile pot fi respectate, nu e imposibil lucrul asta, dar ca nu le respectam noi pt ca asa vor muschii nostri. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 2 Jan 2004, 03:56 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Ideea e ca nu poate cineva sa ia pasaje la intamplare din Coran si sa inceapa sa le interpreteze atat timp cat nu are habar de contextul lor....unele pasaje sunt previziuni ale unor evenimente care s-au consumat de-a lungul vietii Profetului (pbuh), altele s-au intamplat dupa moartea sa

Aici iti dau dreptate, asa se intampla si cu Biblia noastra cand nou aparutii se cred mari teologi. Sunt destule exemple asa ca nu mai dau.
Si pasaje din Biblie s-au adeverit de-alungul istoriei.

Vorbeai la un moment dat de cruciati, dar spune tu cum se purtau musulmanii cu crestinii in acele zone? Cruciatii voiau doar sa eleibereze Tara Sfanta de religia falsa si de adeptii ei care omorau fara mila crestinii.

QUOTE
unele pasaje sunt previziuni ale unor evenimente care s-au consumat de-a lungul vietii Profetului (pbuh), altele s-au intamplat dupa moartea sa

Da sunt de-acord, nici crestinii nu se inchina la icoane, procedeaza la fel ca si evreii cu acel sarpe si acei heruvimi. Nu se inchina la icoane ca si cum ar fi Dumnezeu, iar Fecioara Maria e preacinstita si nu adorata, ea nu e altceva decat o creatura limitata ca si noi(!!!nu e o dumnezeita!!!). Iar sfintii nu "pun vorba buna" wink.gif la Dumnezeu Tatal, ci la Isus, Fiul lui Dumnezeu(Om si Dumnezeu in acelasi timp); intre noi(si sfintii sunt oameni la fel ca noi) si Dumnezeu tatal este Isus unic mijlocitor.( tongue.gif te inseli amarnic daca compari pe Dumnezeu cu Zeus...)
Isus nu a indemnat niciodata la poligamie, asa ca ne limitam la o singura sotie...

PS: Domnul Mi_ e barbat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 2 Jan 2004, 04:45 PM
Mesaj #33


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



yikes.gif Chestia asta o stii de la ora de religie? smile.gif poti sa-mi spui si mie cine a intrat ca un eliberator in Ierusailm (oras sfant atat pt evrei, pt crestini, cat si pt musulmani)? Saladin ( salah Eldin elAyouby) sau cruciatii? eu cred ca istoricii sunt mai in masura sa elucideze misterul decat preotii sau imamii. ierusalim e sf pt toti si sa stii ca nu trebuia "eliberat" pt ca musulmanii nu-i omorau pe cei care vizitau orasul sfant, singurul lucru care il faceau era ca percepeau o taxa, iar papalitatea s-a gandit c-ar fi mai bine s-o perceapa ea si nu musulmanii. Cruciadele au avut loc din pricina lacomiei vest europenilor si a invidiei lor nemasurate fata de arabi, care detineau monopolul asupra negotului din Orient (care aducea venituri enorme; nu uita de drumul matasii!). cruciadele n-au insemnat razboaie religioase, ci au fost mai mult razboaie economice (cum sunt si razboaiele din zilele noastre). thumb_yello.gif
cat despre chestia cu sfintii... asa consideri tu care accepti trinitatea, dar crezul meu e: "la illaha illa alahu" adica nu exista dumnedeu afara de Dumnezeu, nu exista decat un singur Dumnezeu! spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 2 Jan 2004, 04:48 PM
Mesaj #34


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Mundus am inteles idea acum.
Eu unul nu sint adeptul nici unei religii, am evitat tocmai pentru a nu intra intr-un cerc care ar putea fi vicios.
Este imposibil dupa mine ca vre-una din aceste "miscari", sa detina adevarul absolut.Daca esti islamist trebuie sa faci exact dupa cum interpreteaza acesti oameni Cartea lor, daca esti crestin la fel si tot asa.Fiecare si-a creat propria religie dupa gindirea si interpretarea fiecarui popor sau oameni.
Exista un singur Dumnezeu si eu ma rog la EL ca sa imi arate calea dreapta.Lui Dumnezeu nu ii place ceea ce se intimpla acum pe Pamint referitor la cite religii si miscari exista.El vrea pur si simplu sa il gasim pe El si nu sa apartinem unei grupari.
Asa sint eu mai circumspect nu pot sa cred tot ce spun oamenii buni care cred in Dumnezeu dar diferit unul fata de altul.
Eu ma numesc simplu fiul lui Dumnezeu si ma rog la Tatal sa imi arate Calea.Daca este un pacat asta, pacatuiesc pentru faptul ca vreau sa nu intru in pacat si nu cred ca Dumnezeu ar lasa una ca asta.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 2 Jan 2004, 07:07 PM
Mesaj #35


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Exista un singur Dumnezeu si eu ma rog la EL ca sa imi arate calea dreapta.
spoton.gif spoton.gif BRAVO!!! spoton.gif spoton.gif asta-i cel mai bun lucru care l-am auzit de la un nonmusulman. Imi place cum gandesti. tine-o tot asa. stii cat m-am chinuit sa-mi conving prietenii sa inteleaga macar lucrul asta...? si tot n-am reusit sa-i conving. Sincer sa fiu prea mult traditionalism ori te face sa pari, ori chiar te face idiot, iar asta-i cazul lor. e trist, dar din pacate multi gandesc asa ca ei. cry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 03:46 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman