HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Closed TopicStart new topic
> [Arhiva] Triunghiul Cu Bucluc..., De luat impotriva durerilor de cap
Tresty
mesaj 15 Dec 2003, 12:05 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.497



Hai ca vin si eu cu o ghicitoare asa ca de inceput... sper sa nu mai fi fost pe aici (nu am apucat sa citesc tot forumul), altfel inseamna ca am pasit cu stangul pe poarta hanului biggrin.gif

user posted image

Later edit... am vazut ca mai exista o varianta... sorry... dar cel putin asta este intr-o limba de circulatie internationala biggrin.gif



Acest topic a fost editat de Tresty: 15 Dec 2003, 06:42 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 15 Dec 2003, 12:54 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Daca te uiti cu atentie, o sa se vada ca triunghiurile rosii si verde inchis nu sunt asemanatoare, adica exista o mica diferenta la unghiurile de langa ipotenuza. Mica, dar suficienta pentru a justifica diferenta de arie, deoarece aria se obtine printr-o operatie de (integrare) insumare de-a lungul laturii orientate diferit si ca atare diferenta este considerabila, chiar daca nu se vede cu ochiul liber.

"Triunghiul" mare de sus nu este deloc un triunghi. "Ipotenuza" lui este de fapt o linie franta convexa, pe cand "ipotenuza" triunghiului de dedesubt este o linie franta concava - deci aria subintinsa este mai mare.

Sper ca am fost destul de clar... desi nu cred tongue.gif

Edit: A, apropos... welcome.gif to HA smile.gif

Acest topic a fost editat de E.B.E.: 15 Dec 2003, 12:56 AM


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tresty
mesaj 15 Dec 2003, 01:25 AM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.497



exact, asta este una din explicatii, mai exista una pentru cei iubitori de cifre prin calcularea ariei: presupunand triunghiul mare ca fiind "triunghi", el ar trebui sa aiba aria A=(5*13)/2=32.5 (triunghi dreptunghic (cateta*cateta)/2)

desen 1: daca adunam patratelele avem: triunghi rosu+triunghi verde+figura galbena+figura verde deschis: A1=(3*8)/2+(5*2/2)+7+8=32 blink.gif

desen 1: daca adunam patratelele avem: triunghi rosu+triunghi verde+figura galbena+figura verde deschis+patratelul alb: A1=(3*8)/2+(5*2/2)+7+8+1=33 blink.gif blink.gif

O alta demonstratie a faptului ca triunghiurile nu sunt asemanatoare (vorbesc de triunghiul verde, cel rosu si triunghiul mare) se face prin reducere la absurd: presupunem ca sunt asemanatoare, atunci unghiurile lor ascutite ar fi egale, deci am avea egalitate si intre inversele functiilor trigonometrice arctg(2/5)=arctg(3/8)=arctg (5/13), de unde aplicand sinus ne da 2/5=3/8=5/13, lucru evident neadevarat (contradictie =>q.e.d.). Totusi problema este abil pusa, fiindca

2/5=0.4
3/8=0.375
5/13=0.3846

valori foarte apropiate, dar totusi nu egale
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Dec 2003, 01:25 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
E.B.E.
mesaj 15 Dec 2003, 03:04 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



No tata... Io is cu cuvintele, tu cu cifrele... Da ne potrivim biggrin.gif


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 03:16 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman