HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cum Se Calculeaza Rating-ul ?
GExGE
mesaj 3 Dec 2003, 07:53 AM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 148
Inscris: 31 July 03
Din: Drobeta Turnu Severin
Forumist Nr.: 525



Am auzit vorbindu-se tot mai mult in ultimul timp despre rating ata in televiziune cat si la radio. As vrea sa stiu cum se calculeaza si o definite exacta.

Thx!


--------------------
GExGE Design - www.gexge.com
Sex Shop - (18+) - www.sexstuff.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SMK
mesaj 4 Dec 2003, 01:30 AM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 2 October 03
Forumist Nr.: 886



rolleyes.gif Daca nu ma inseala memoria, rating-ul unei statii reprezinta raportul dintre nr. de receptoare deschise pe un anumit canal si totalul receptoarelor deschise la momentul de referinta, cind se efectueaza masurarea audientei, inmultit cu 100. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arktu
mesaj 4 Dec 2003, 05:43 AM
Mesaj #3


Gica contra!
*****

Grup: Membri
Mesaje: 501
Inscris: 17 August 03
Din: -
Forumist Nr.: 619



Da mey, dar cum determini nr. de receptoare pe un canal? Ca comunicatia (da... e cacofonie - si?!) e unidirectionala.
De obicei se fac sondaje. Asa se determina. Si ce fac eu pe sondaje puteti intui. NU ca tehnica sondarii ar fi proasta dar corectitudinea se curbeaza dupa ban asa cum se curbeaza lumina in apropierea unei gauri negre. Aia e.


--------------------
Mama prostilor e tot timpul insarcinata... si mai nou am aflat ca e romanca !!!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Dec 2003, 05:43 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
genicon
mesaj 4 Dec 2003, 02:06 PM
Mesaj #4


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



La radio nu stiu cum e, dar ni s-a zis cum este in televiziune.

In fiecare tara exista un numar de subiecti (in Rom de ex sunt cam 1600) pe al caror televizor se instaleaza o... masinarie smile.gif care memoreaza posturile pe care se plimba si stationeaza lumea. Nu se iau in considerare perioadele de timp mai mici de 1 min sau 1 min si 30 sec... Nu se inmulteste cu nimic, pur si simplu procentele care rezulta din aceste persoane sunt luate de bune. De asemenea, pentru a se stabili si mai bine targetul emisiunilor si mai ales daca acesta este cel sperat, fiecare membru al familiei are butonul sa pe telecomanda (astfel se va sti ce a privit fiecare membru din familie) si mai exista si un buton pentru musafiri.
Partea proasta, insa, pentru Romania, este ca la sate acest sistem nu a ajuns si de aia TVR1 nu are audiente asa mari laugh.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 5 Dec 2003, 03:26 PM
Mesaj #5


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Daca a fost facuta masuratoarea pe astfel de persoane, din mediul urban adica, pot afirma cu siguranta ca nu s-au folosit acele aparate. 10 mil este mult prea mult.
Si, oricum, noua ni s-a zis ca alta metoda in afara de cea prezentata mai sus nu exista... asa ca... cine sa mai creada presa din ziua de azi? laugh.gif blink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SMK
mesaj 6 Dec 2003, 01:54 AM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 2 October 03
Forumist Nr.: 886



sorry! hh.gif
formula pe care am dat-o este pentru share!

rating = raportul dintre nr. de receptoare deschise pe un anumit canal
si totalul receptoarelor existente (deschise + inchise).

share = raportul dintre nr. de receptoare deschise pe un anumit canal
si totalul receptoarelor deschise (indiferent pe ce canal).

ratingul depinde de all receivers, iar share-ul de all users.
asta e motivul pentru care share-ul apare intotdeauna mai mare ca valoare.

rezultatul se inmulteste cu 100, tocmai pentru ca e exprimat in procente (%).
daca imparti, sa zicem, 500 la 4000, iti da 0,125. dupa ce inmultesti cu 100, obtii 12,5%. intrebarea era cum se calculeaza ratingul, nu?

formulele de calcul sint valabile si pentru tv si pt radio.

cum se determina nr. de receptoare de pe un canal, ar trebui sa stie people-meter-ul. din datele furnizate de aparatele astea, se fac fel de fel de estimari: in procente, in numar real de persoane, in functie de virsta, sex, studii, venituri etc. sint mai multi termeni specifici care semnifica diversele masuratori, fie pt programe, fie pt spoturile publicitare.

trebuie avut in vedere ca este vorba despre O ESTIMARE, pt ca se face, ca orice sondaj, pe un esantion. cit de reprezentativ este esantionul, asta-i alta treaba. daca in tvmania scrie ca masuratorile s-au efectuat pe UN ESANTION de 10 mil, e o greseala. poate ca masuratorile s-au efectuat la nivel national, in mediul urban. adica esantionul ala de o mie si ceva este reprezentativ pentru aceasta populatie. nici americanii nu monitorizeaza fiecare televizor.

Acest topic a fost editat de SMK: 6 Dec 2003, 01:59 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GExGE
mesaj 7 Dec 2003, 01:08 AM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 148
Inscris: 31 July 03
Din: Drobeta Turnu Severin
Forumist Nr.: 525



Meci mult ... aveam eu o idee, dar nu stiam cum se determina exact. Nu stiam ca sunt anumite aparate instalate la tv`uri sau radio`uri .
Tha again.


--------------------
GExGE Design - www.gexge.com
Sex Shop - (18+) - www.sexstuff.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 11:42 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman