HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Inscriptiile Nazca!, intre mister si speculatie
Petru
mesaj 29 Nov 2003, 01:37 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Primele referiri la desenele din desertul peruan apartin unor cronicari spanioli din secolele XVI si XVIII. Insa abia in 1926, intemeitorul arheologiei peruviene, Julio Tello, a consemnat forma desenelor. Incepand cu anii '30 acestea au inceput sa fie vazute si de pilotii de avioane care survolau zona. Cu toate acestea, abia dupa 1941 li s-a dat o atentie deosebita.

Ce reprezinta inscriptiile? Formele acestora au o varietate extraordinara: un paianjen, pasari, maimuta, o floare, o balena, un peste, o lama, o soparla, un om cu aura.

Dar cine a "construit" aceste desene? Cea mai plauzibila explicatie face referire la indienii nazca, cei care i-au precedat pe incasi. Cat despre perioada in care au fost realizate cea vehiculata se intinde din anul 500 i.Cr. pana in anul 500 d.Cr.

De ce au realizate atatea desene cu caracter aparent mistic? Paul Kosoc, cel care a initiat studierea sistematica a figurilor spune ca reprezinta cea mai mare carte astronomica, cea mai mare din lume! Maria Reiche, cea care a preluat o serie de cercetari ale lui Kosoc, era de aceasi opinie: desenele erau folosite pe post de calendar astronomic. De asemenea, Reiche vorbeste despre posibilitatea ca semnificatia acestora sa aiba legatura cu prezicerea pozitiilor corpurilor ceresti si ca erau folosite pt a hotari perioada buna de insamantat. Dar se mai presupune ca erau folosite si pt a prezice solstitiile si echinoctiile.

Cum au fost desenate aceste desene? Despre liniile drepte nu exista prea multe dificultati sa ne imaginam cum au fost realizate. Eu fost folositi o serie de stalpi aliniati.
Dar cum ramane cu desenele destul de complicate?! Desigur ca nu puteau fi realizate in aceasi maniera! Ideea ca indienii nazca puteau sa zboare in baloane a aparut imediat. O sursa pt aceasta o reprezinta unele inscriptii de pe fragmente de ceramica, care par sa dezvaluie baloane si zmee. Interesant e ca in 1975 aceasta idee a fost verificata de un american din Peru, care a indraznit sa zboare cu un balon construit doar cu materiale si tehnolgie existente si pe timpul indienilor. Cum insa nu exista dovezi certe ca indienii nazca zburau ramane de dovedit daca teoria balonului este sustenabila.

Nu de putin ori s-a vorbit de posibilitatea ca aceste desene sa aiba o semnificatie orientativa pentru navele unei civilizatii extraterestre. Evident, face parte din acele teorii care sustin fie ca omul a aparut pe Terra in urma unui experiment genetic, fie ca civilizatiile extraterestre fondatoare au lasat diferite semne de recunoastere! Insa, semnele de intrebare de abia acum incep sa apara mai pregnant...

Speculatie sau miste... Maria Reiche spunea ca nu vom sti niciodata care este raspunsul la intrebarea simpla "de ce?"!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 29 Nov 2003, 01:44 PM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Da, toate acestea au dus la enuntarea a numeroase si diverse teorii. Eu una inclin sa cred ca nu e vroba de "mina" omului. cel putin nu a omului pe care-l stim noi. Petru, tu ce crezi, daca tot ai inceput o discutie pe tema asta? Care ar fi explicatia?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 29 Nov 2003, 01:56 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



O singura explicatie nu cred ca exista in aceste momente, dar cred ca sensul acelor inscriptii fie are legatura cu prezicerea unor corpuri ceresti fie cu determinarea solstitiilor si a echinoctiilor.
Dar care este argumentul pe baza caruia sustii ca nu au fost realizate de "mana" omului?


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Nov 2003, 01:56 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
nefertiti-old
mesaj 29 Nov 2003, 02:36 PM
Mesaj #4


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai singur ai spus ca nu iti explici cum ar fi fost posibil ca acele desene, destul de complexe, sa fi fost realizate de oameni. Nu exista o explicatie logica. Ori ar putea fi vorba de o civilizatie ale carei capacitati depasesc inchipuirile noastre. Acesta ar putea fi si motivul pentru care unii atribuie aceste lucruri extraterestrilor.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 29 Nov 2003, 03:23 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Explicatii logice ar exista... ceea ce este important e ca ducem lipsa de dovezi istorice, cu exceptia celor cateva inscriptii in ceramica.
Cat despre existenta unei(unor) civilizatii care sa depaseasca inchipuirile noastre, cum suntem in lipsa de dovezi antropologice si istorice putem face speculatii cu nemiluita!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
unul
mesaj 30 Nov 2003, 06:12 AM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 28 September 03
Forumist Nr.: 862



O teorie:
Daca civilizatia nazca avea cunostinte aprofundate de astrologie, inseamna ca stapaneau destul de bine si geometria in spatiu. Cunoscand elemente ale acestei discipline, nu cred ca le-a fost greu sa execute desene la o scara asa de mare fara a avea nevoie neaparata de baloane sau alte "masinarii" zburatoare.
Si inca ceva. Foarte posibil, ca reletiile cu vecinii, nu tocmai apropiati, sa fie destul de stranse pentru a imprumuta de la ei astfel de cunostinte.


--------------------
1L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 1 Dec 2003, 11:24 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Teoria "balonului" a aparut tocmai fiindca este greu de imaginat ca cineva in ciuda cunostintelor de geometrie in spatiu a reusit sa "construiasca" asemenea desene extrem de complicate si diverse!!!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
parpanghel
mesaj 12 Jan 2004, 10:31 AM
Mesaj #8


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 68
Inscris: 8 January 04
Forumist Nr.: 1.741



QUOTE (Petru @ Nov 29 2003, 03:25 PM)
Explicatii logice ar exista... ceea ce este important e ca ducem lipsa de dovezi istorice, cu exceptia celor cateva inscriptii in ceramica.
Cat despre existenta unei(unor) civilizatii care sa depaseasca inchipuirile noastre, cum suntem in lipsa de dovezi antropologice si istorice putem face speculatii cu nemiluita!

Din cate am citit, exista dovezi istorice. Un tip a scris o carte pe tema data, demonstrand nu numai faptul puteau fi realizate de oameni, ci si ca aveau o utilitate practica, dar nu legata de astronomie.


--------------------
Principiu : o persoana inteligenta poate admite posibilitatea ca ideea pe care o sustine sa fie gresita.
Comentariu personal : prin exceptie, ideile pe care le sustin nu au fost, nu sunt si nu vor fi niciodata gresite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 12 Jan 2004, 03:07 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Exista cum cred ca s-a observat mai multe explicatii; cele care par sa stea cel mai bine in picioare sunt cele legate de astronomie si agricultura.
Dovezile istorice in afara celor cateva inscriptii pe ceramica nu exista... imi pare rau!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 07:26 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman