HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

 
Reply to this topicStart new topic
> Baraka, Baraka
Void of Silence
mesaj 20 Mar 2003, 07:11 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 19 March 03
Forumist Nr.: 96



Una din cele mai bune realizari pe care am vazut-o...
Derulare de imagini de o calitate deosebita pe un fond sonor pe masura, baraka e un film "documentar", daca vreti, care reuneste umanitatea si bestialitatea fiintei umane si care captiveaza prin mesajele transmise... pe mine cel putin, m-a coplesit... mai exista inca 7 sau 8 filme din aceeasi serie, de acelasi fotograf facute, ron fricke, dar sunt chiar greu de gasit... baraka insa se pare ca e cel mai bun...



________________________________
On ne peut vivre longtemps avec un sentiment qu'on ne peut accomplir. On le tue ou il nous tue.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 9 May 2004, 04:34 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268





Ma bucur ca mai exista oameni care apreciaza cum se cuvine un documentar "fara vorbe", dar cu un soundtrack de exceptie. Cit despre Ron Fricke, nu stiu daca a fost o neatentie sau o informare gresita, nu este fotograf, ci regizor, editor si responsabil cu imaginea in filmele sale ... Fricke a mai lucrat la Koyaanisqatsi (1982), primul film din trilogia regizorului Godfrey Reggio (au urmat Powaqqatsi in 1988 si Naqoyqatsi in 2002), trilogie care a beneficiat de muzica excelenta a compozitorului contemporan Philip Glass.
Despre Baraka ... magnifica imagine si cadre de-a dreptul senzationale! Daca tinem cont de faptul ca a fost filmat in 14 luni in 20 de locatii din intreaga lume, intelegem ca nu a fost deloc usor pentru echipa, insa rezultatul este o bijuterie. Pe scurt, subiectul este revelarea relatiilor oamenilor din diverse culturi cu pamintul pe care traiesc, cu natura si divinitatea ...
Filmul va fi proiectat intr-una din saptaminile urmatoare la clubul de care ma ocup (gasesti informatii despre el la "raionul" de muzica de pe acest forum, thread-ul se cheama Cinemateca Rock Jazz, parca!)... iar soundtrack-ul este disponibil pentru cei interesati tot la subsemnatul ... gratis!


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 9 May 2004, 09:59 PM
Mesaj #3


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Baraka thumb_yello.gif thumb_yello.gif

Va recomand si eu "Koyaanisqatsi. Life out of Balance" si "Powaqqatsi. Life in Transformation". Amandoua sunt extraordinare!!! Primul e produs de F. F. Coppola si la al doilea i s-a alaturat si G. Lucas.
Pacat ca am ratat "Naqoyqatsi" in cinematografe.

Acest topic a fost editat de Jasmine: 9 May 2004, 10:00 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:13 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman