HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

 
Reply to this topicStart new topic
> Dupa Primul Impact..
cameron
mesaj 20 Nov 2003, 03:23 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Sunt filme..care ne fascineaza de la prima secventa.
Un cadru, coloana sonora,..o replica..poate toate acestea la un loc..
Vizionam blazati sau cu respiratia taiata de inedit.

De multe ori placandu-mi un film, mi-am zis.."trebuie sa il revad!"
Uneori am descoperit alt sens,..am observat lucruri care imi scapasera la prima vizionare.
Alteori..m-a plictisit.
La fel se intampla si cu cartile.
Nu cu toate..
Unele au alt sens la fiecare recitire..altele..nu.
Preferintele voastre care sunt?
Revedeti un film..sau recititi o carte cateodata?



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 20 Nov 2003, 04:01 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



In ceea ce priveste filmele, prefer sa revad un film care m-a impresionat intr-un anume fel, decat sa vad unul despre care stiu ca nu imi va place. Asa se face ca am filme care le-am revazut de 5-6 ori. Insa cunosc si maniaci care vizioneaza un film de fiecare data cand au ocazia (si daca nu au si-o creeaza). biggrin.gif Tata, de exemplu, cred ca a vazut filmele din seria comisarului Miclovan+Moldovan de fiecare data cand au fost. Si cand eram mic, ma ducea de fiecare data cand era "Razboiul stelelor" la cinematograf. Apoi mai cunosc un alt maniac, asta unul adevarat, care a vazut "Lord of the rings" de 56 de ori yeahrite.gif

La carti e altceva. Oricum nu prea mai am atat de mult timp de citit pe cat mi-as dori asa ca fac o selectie mai drastica... Cele care imi raman in suflet ajung pe lista celor pe care o sa le recitesc, odata si odata... desi pe masura ce "trec anii" vad ca ramane tot mai putin timp... (In generala reciteam in fiecare vara "Ciresarii", "Cei trei muschetari" si aveam eu vreo doua carti de povesti preferate. Mai recent: Salinger)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 20 Nov 2003, 04:08 PM
Mesaj #3


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



De foarte multe ori. Tin minte ca am recitit Castelul Palarierului de Cronin - ma impresionase pe mine cartea asta la momentul respectiv. Multe, multe carti am recitit. Si nu-mi amintesc de nici una sa-mi placa mai putin decat prima data.

Filme - "12 maimute" l-am vazut de vreo 3 ori, si mai vreau sa-l vad. "Midnight in the garden of good and evil" - n-am idee de imi place asa mult, dar si pe asta l-am vazut de vreo 3 ori. Si "Al 5-lea element" la fel. "Pe aripile vantului", "Isus din Nazareth"... si-s sigura ca mai sunt. Cred ca pentru vizual le revad.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Nov 2003, 04:08 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Nana Floare
mesaj 20 Nov 2003, 04:25 PM
Mesaj #4


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



QUOTE
"Pe aripile vantului", "Isus din Nazareth"... si-s sigura ca mai sunt.


rolleyes.gif Mi-ar place sa le revad...si as revedea si Undeva, candva si Hotel New Hampshire...
si niciodata nu ma voi plictisi de Dracula...ala vechi...lilieci, panze de paianjen, scari din lemn care scartaie, sicrie, austeritate...si Benny Hill!!!

As reciti Tess of the d'Urbervilles da' n-am timp (am citit-o initial in romaneste, in volumasele alea doua din colectia Biblioteca pentru toti rolleyes.gif ).

Dar cand te gandesti ca atatea chestii nu le vom citi sau vedea nici macar o data...parca mi-e nu stiu cum sa recitesc si sa revad...ma simt vinovat... unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aschiutza
mesaj 5 Dec 2003, 12:02 AM
Mesaj #5


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 61
Inscris: 30 September 03
Forumist Nr.: 881



Eu vad recititulunei carti sau revizualizarea unui film ca savurarea unui ceai fierbinte intr-o zi de iarna geroasa. Imi incalzesc sufletul. Stau cu sufletul la gura la anumite faze, descoper noi si noi semnificatii.... E ca un joc care imi face mai mare placere prin puterea repetarii. Asta pentru ca sufletul omenesc nu-si doreste numai nou ci si un pic de obisnuinta, de cunoscut in care sa se simta liber si neamenintat.
Pe vremuri vedeam si piese de teatru de mai multe ori. Cel mai des am vazut "Omul care a vazut moartea". Ma impresiona monologul Vagabondului de la sfirsitul piesei. Cindva il stiam pe deasupra biggrin.gif .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Twilight
mesaj 12 Jan 2004, 08:15 PM
Mesaj #6


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 67
Inscris: 30 December 03
Forumist Nr.: 1.662



FIght Club !!! nu pot sa ma satur de el:D
Carti recitite Lord Of Rings (dar nu sunt fanatica tongue.gif ) "orion va rasari" poul anderson.Seria Dune de frank herb.. Iar pe primul loc primele 4 carti din seria Ender de Orson Scott
Recitesc cu placere si teancu' de reviste Mickey Mouse biggrin.gif


--------------------
~ chillin' in the shade of the trees of paradise ~
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 12 Jan 2004, 08:25 PM
Mesaj #7


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Stiti ce as reciti eu acuma (apropo de "teancul de reviste Mickey Mouse")? M-a pocnit asa un dor de teancul de Pif-uri ... ca-mi vine si acuma sa-mi dau palme ca le-am dat, si cine stie pe unde au ajuns. Si la anticariate n-am mai vazut sa se mai gaseasca. Uf!

Iar de revazut as revedea It's a wonderful life ... desi il stiu mai mult sau mai putin pe dinafara. Anul asta pare-mi-se ca nu l-au programat de Craciun. smile.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 12 Jan 2004, 08:36 PM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Din cauza ca sunt mai maniac din fire evil.gif am recitit / revazut o gramada de chestii... In vremuri imemoriale erau "Cei 3 muschetari"... Ajunsesem sa stiu cartea fraza cu fraza... Tot pe atunci priveam zilnic "Star Wars" de stiam toate repicile...
Dupa ce am crescut (cica... asa se spune... ohyeah.gif ) am recitit cu mare placere tot ciclul "Dune" de vreo 3 ori (la intervale destul de mari de timp si chair ca am vazut lucrurile altfel), tot ciclul "Fundatiei" al lui Asimov si "Magician" a lui Raymond E. Feist de vreo 4-5 ori tongue.gif
Sunt multe filme pe care as vrea sa le revad, dar prefer deobicei lectura... Probabil ca "Sweet November", finalul de la "American Beauty" tongue.gif, Indiana Jones-urile si in special "The thin red line"...
Si acum nu am timp de asa ceva, asa ca nu a fost o idee prea buna sa scriu in topicul asta sad.gif


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 13 Jan 2004, 11:47 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Cu toate ca am o lista intreaga de carti pe care vreau sa le recitesc..rareori fac asta.. tentatia "noului"..este atat de insistenta..incat incep 3-4 carti noi si le citesc in paralel..
La capitolul filme..recunosc cu mare tristete ca nu ma clinteste nimic din fata tv-ului daca nimeresc din intamplare "intalnire cu joe black".. sad.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iuli
mesaj 13 Jan 2004, 11:58 AM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 12 January 04
Din: Lausanne, Elvetia
Forumist Nr.: 1.789



Imi place mult sa revad filmele preferate... La Vitta e Bella, American Beauty si Platoon cred ca le-am vazut de 2-3 ori fiecare... si desigur Casablanca. Despre carti, e mai greu cu recititul fiindca sunt atatea pe care nu le-am citit... Totusi mi-a placut sa recitesc Insuportabila usuratate a fiiintei si de-abia astept sa recitesc Cartea rasului si a uitarii, ambele de Milan Kundera.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 13 Jan 2004, 01:29 PM
Mesaj #11


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, iuli! welcome.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 13 Jan 2004, 01:37 PM
Mesaj #12


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Imi place sa reiau mai ales anumite carti. Filmele le revad doar intamplator si constat ca imi place asta sau nu. Dar cartile care m-au marcat sau din care mi s-a parut ca mi-a scapat cate ceva le recitesc. Sau unele pur si simplu pentru ca imi plac sau pentru ca ma ajuta sa reconstitui oarecum o anumita atmosfera, imi amintesc de cineva anume, de o intamplare anume... Ori se intampla sa fie vorba despre un scriitor al carui stil imi place si daca nu are aparitii noi le reiau pe cele vechi.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Black_lady
mesaj 13 Jan 2004, 07:20 PM
Mesaj #13


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 125
Inscris: 5 October 03
Forumist Nr.: 912



Si eu am recitit de foarte multe ori "Cei trei muschetari" - stiam unele pasaje pe dinafara wink.gif In rest, am o lista cu carti pe care as vrea sa le recitesc... dar din pacate stiu ca o sa apuc sa citesc foarte putine sad.gif Printre ele se afla: "Castelul palarierului" de Cronin, "Inocentul" de D'Anunnzio, "Maestrul si Margareta" de Bulgakov (daca ar fi dupa mine as citi cartea aia incontinuu, imi place la nebunie)... si multe altele.
Filmele care m-au impresionat, in schimb, prefer sa nu le revad... mi-e teama ca nu imi vor mai placea la fel de mult... Singurele la care m-as uita din nou ar fi "Solaris" si "Calauza" in regia lui Andrei Tarkovski.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 5 Mar 2004, 06:25 PM
Mesaj #14


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Filmele favorite le revad mai rar,fiindca de obicei personajul principal moare(de ex. in Braveheart,The Last Samurai);comediile care imi plac,insa,le revad de mai multe ori(de ex. Shrek, Snatch).
Despre carti...asta e cu totul alta poveste!Am carti pe care le stiu pe dinafara aproape in intregime!"Autobiografia" lui Asimov,"Dune","Fundatia","Cismigiu&Comp".Iar celelalte carti care-mi plac,dar mai putin,nu le las lecturate doar o data;le recitesc si pe ele cand am timp sau cand mi-aduc aminte de ele. devil.gif


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 06:02 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman