HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

 
Reply to this topicStart new topic
> Hero, despre filmul Hero cu Jet Li
Ares
mesaj 20 Nov 2003, 03:14 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Astazi m-am lasat impins de curiozitate si am mers la filmul cu pricina'... Si m-am gandit sa va spun si voua cam cum mi s-a parut... Ca idee, filmul este unul dintre nominalizatii la Oscar si fara sa exagerez, sunt elemente in acest film, care m-au surprins si isi merita pe deplin respectiva nominalizare.

In primul rand, cei care au apreciat "Crounching Tiger, Hidden Dragon" sau "Musa - The warrior" o sa fie foarte placut impresionati de filmul asta. Povestea este interesanta (scenariul trebuie privit cu putina indulgenta totusi ca are niste scapari tip "Matrix3" pe ici pe colo devil.gif ca sa nu zic "Aripile vantului") si are o anumita profunzime care surprinde placut (si care ar putea sa scape la o privire superficiala). Actorii sunt destul de bine alesi, potriviti pentru rolurile lor. Dialogurile sunt acceptabile... si pana aici nimic exceptional... dar...

Filmul este asemeni unei picturi in extraordinar de multe momente. Decorurile si costumele sunt impecabile. Imaginea filmului este superba iar jocul culorilor - care cred ca a facut deliciul regizorului - este absolut genial. Soundtrack-ul se imbina foarte bine cu filmul, fiind aproape exact ceea ce ar astepta orice spectator. Coregrafia luptelor, desi prea "fantastica" uneori, este foarte bine realizata (desi eu cred ca este doar un pretex in economia filmului).

S-ar putea spune ca nu este un film neaparat despre artele martiale ci mai degraba despre "toate de sub cer"... despre modul de gandire al chinezilor si ceea ce i-a facut si ii face un popor deosebit...

Iar daca asta nu-i indeajuns, macar sa o vedeti (partea masculina biggrin.gif) pe Zhang Ziyi si tot merita sa mergeti wink.gif

user posted image

Acest topic a fost editat de Ares: 20 Nov 2003, 03:15 PM


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 10:41 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman