HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Trance Tracks
Zed
mesaj 10 Nov 2003, 07:04 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Va place stilul ? Asculta careva , macar ocazional , sau detestati acest gen de muzica?
Paul van Dyk este preferatul meu.


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arktu
mesaj 11 Nov 2003, 02:45 AM
Mesaj #2


Gica contra!
*****

Grup: Membri
Mesaje: 501
Inscris: 17 August 03
Din: -
Forumist Nr.: 619



Imi place enorm. Desi mai incurc substilurile house, imi place Paul, dar si altii din bransa. DJ Sakin, Darude (desi teoretic nu se prea integreaza la trance, au scos piese trance).
spoton.gif


--------------------
Mama prostilor e tot timpul insarcinata... si mai nou am aflat ca e romanca !!!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dara
mesaj 11 Nov 2003, 09:50 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 825



Hmm..ma puteti lamuri si pe mine care este diferenta intre house si trance?...Nu prea ma descurc cu subtilitatile astea, spre marea mea rusine... sorry.gif


--------------------
"Pentru ca totul trebuie sa aiba un sfarsit, tocmai de acea totul este atat de frumos." (Charles Ramuz)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Nov 2003, 09:50 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Zed
mesaj 12 Nov 2003, 09:33 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



House
a aparut in mijlocul anilor `80
in U.S.A. fiindca pur si simplu le "statea muzica disco in gat ". S-a facut o campanie pentru acest lucru , in care lumea care gandea la fel, a fost rugata sa aduca toate discurile pe care le ura , cu ei si s-a facut un foc in Komishi Park in Chicago , dupa un joc de Baseball , unde s-au ars .
Si asa din muzica disco , cu ajutorul instrumentelor electronice , adica deeper , a aparut un nou stil , care se numea fenomenul varianta 12 inch. Cel mai cunoscut la vremea aceea era DJ Frankie Knuckles in Chicago si fiindca clubul se numea "House" asa a ramas si numele . In New York ,in "Paradise Garage " era alt DJ Larry Levan de aici a ramas stilul "garage".Acest stil era mai lent .
Inca si acum se mai discuta care a fost primul album house , Jessie Saunders , fiind vazut ca absolut primul .
Urmatorii pasi au fost facuti in 1985, o minimala varianta de house s-a transformat in "Acid house" (folosea Roland 303 Bassline si Roland 808 Drumcomputer ). In 1987 , a ajuns in Anglia , unde a devenit "Acid house tracks" . Paul Oakenfold si Danny Rampling au devenit cunoscuti , la fel ca si D-Mob .
In 1989 , a inceput Techno sa-si faca mai mult aparitia , fiind mai cautat. House a fost vazut ca un subcapitol de Techno. Acest lucru a ramas pana in 1995/96 . In anii urmatori au aparut o gramada de Re-Releases a cantecelor vechi , din era de disco din anii 1977-82.
A mai aparut si "Speedgarage" , apoi "Hardhouse".

Trance
Muzica repetitiva.
A aparut in 1991 ,cand Techno a devenit foarte repede . A fost propagata de Paul Oakenfold . Robert Miles cu "Children" face parte din aceeasi categorie . De fapt Trance a aparut din dorinta de a aduce sunete mai melodioase pe care Techno le transformase in "surzeala". Deci Trance a aparut in Europa , apoi in America .Mai exista si Goa-Trance .

House -subcategorii - Acid House, Progressive House, Vocalhouse, Deephouse, Happyhouse, Speedgarage, UK Garage, Hardhouse, Latin House
-DJ- Larry Levan , Frankie Knuckles , D-Mob

Trance- subcategorii-Dreamhouse, Goa, Goa-Trance, Psychedelic Trance
-DJ- Paul Oakenfold , ATB ,Robert Miles

Techno-subcategorii-Electro, Tekkno, Gabber (Deutschland auch Hardcore), UK: Rave, Intelligent Techno
-DJ-Kevin Saunderson ,Saunderson Derrick May ,Juan Atkins , Sven Väth .


Paul Van Dyk a fost numit de revista enleza "Muzik" -The Leader of the Trancenation."


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 12 Nov 2003, 01:51 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Whoaa Zed ....multumesc de lamuriri. In linii mari stiam si eu diferentele insa nu atat de detaliat ca si tine. Si btw si mie imi place!


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GExGE
mesaj 15 Nov 2003, 11:42 PM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 148
Inscris: 31 July 03
Din: Drobeta Turnu Severin
Forumist Nr.: 525



John Digweed rulz. wink.gif


--------------------
GExGE Design - www.gexge.com
Sex Shop - (18+) - www.sexstuff.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jee
mesaj 2 Jan 2004, 06:42 AM
Mesaj #7


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 75
Inscris: 17 August 03
Forumist Nr.: 620



In acest domeniu as putea spune ca ATB, PVD, Scooter si DJ Tiesto sunt lideri. Pe langa acestia mai adaug ume care nu pot fi date la o parte : DJ Aligator, DJ Dado, Astral Projection, Trance [] Control, Ayla, Alice Deejay, Antiloop, Blank & Jones, Darude, Chicane, CJ Stone, Fragma, Kosmonova, Deep Dish si lista ar putea continua.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 7 Jan 2004, 09:33 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Mi-am amintit de Till I come -ATB , mai veche , dar din cand in cand o mai ascult .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Guevara
mesaj 8 Jan 2004, 03:02 AM
Mesaj #9


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 13
Inscris: 5 January 04
Forumist Nr.: 1.702



Ascult o groaza de Trance..., nasol ca nu se prea baga prin cluburi...si cand mai dau fuga pe la o petrecere
"house" mai am norocu sa dau de un Tiesto biggrin.gif ....de un Sasha...si imi fac doza de trance..sa imi consum energia....in rest
ascult mult techno...<<detroit (in special).<<>>>Carl Cox, Corvin Dalek, >>Laurent Garnier....Piccoto de ce nu...in general multa energie...mult feeling...si cat mai multe bomboane smile.gif cool.gif


P.S.> Stie careva cand e urmatorul Mission..daca se mai tzine?Invitatzi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GExGE
mesaj 14 Jan 2004, 08:23 AM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 148
Inscris: 31 July 03
Din: Drobeta Turnu Severin
Forumist Nr.: 525



Apropo de ATB ... e nasol ca au facut videoclipuri la pisele cele mai naspa, adica au promovat numai piesele comerciale de pe albumele lor.

Ei bine ... au facut melodii mult mai misto ... unele chiar ambiental ... sunt f f tari .. incercati Get High, We Belong .. care ar fi reprezenative pentru melodiile la care ma refer ...

Sa auzim numai de bine ....


--------------------
GExGE Design - www.gexge.com
Sex Shop - (18+) - www.sexstuff.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Isis
mesaj 14 Jan 2004, 08:28 PM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 23 December 03
Forumist Nr.: 1.592



la inceput am ascultat house, intai pe Robert Miles, apoi o multime de DJ . Mi-au placut Paul van Dyk, DJ's @ Work, Sash!, Gigi D'Agostino. Apoi am inceput sa ascult mai mult trance si alte genuri carora nu le cunosc denumirea. De la noi mi-a placut Hypno, insa de altii nu m-am interesat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 14 Jan 2004, 09:19 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



voi vorbiti aici cel mai mult de partea comerciala.
Jee din lista aia aleg o mana care fac trance in diferitele subgenuri.
In plus ai ratat marea parte a greilor.
La GOA and PSY ai ratat Infected Mushrooms si Alien Project
Ai scapat HARDTRANCE de la inceput: Scot Project & Cosmic Gate
la PROGRESSIVE spui Deep Dish cand piata e plina ... Stephane K, Shane 52, Danny Howells etc
TRANCE mai spui ... Armin Van Bureen, Gabriel & Dresden ma opresc ...


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:54 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman