HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cartea Potrivita
cameron
mesaj 6 Nov 2003, 05:55 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Mirajul si fascinatia cartilor.
Rafturi pline de coperti cu cromatica ademenitoare,...miros de carte noua..
Cum cumparati o carte?
Va incita ceva nou de care nu ati auzit pana acum?
Acordati girul increderii unui autor al carui nume va este necunoscut?
Cum alegeti cartea? Dupa numele editurii? Dupa recomandarile prietenilor? Dupa ce anume va ghidati?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 6 Nov 2003, 06:25 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Eu sa spun sincer , ador cartile vechi . Iubesc fragiliatea paginilor si le rasfoiesc cu o grije deosebita. Unele din ele sa mai tin in 2 ate . Sunt carti vechi , legate de mana , cu dragoste si mult suflet.
Acord incredere autorilor noi , nu ma intereseaza editura , pentru mine este irelevanta , continutul este temeiul cartii.
Cand am timp , citesc tot ce-mi pica in mana , nu ma ghidez dupa un anumit motiv.


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aschiutza
mesaj 10 Nov 2003, 01:06 AM
Mesaj #3


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 61
Inscris: 30 September 03
Forumist Nr.: 881



Am carti pe care le caut ani de zile. Undeva, cindva citesc despre ele o fraza, si sufletul meu tinjeste ani in sir...asa am patit cu "Muntele vrajit" a lui Thomas Mann si cu "Maestrul si Margareta" de Bulgakov. Alte carti in schimb ma atrag fara sa stiu ceva despre ea din-ainte, fie dupa titlu, fie dupa autor, fie dupa ce e scris pe ultima coperta ...Iar la edituri am mare incredere in Humanitas si Biblioteca pt. toti (aici nu stiu exact editura smile.gif ). Iar cind imi cumpar o carte, eu trebuie sa o citesc prima pentru ca ador mirosul de carte noua, de lipici si de tus. Ador sa desfac eu paginile pentru prima oara...Imi da senzatia de eveniment unic smile.gif. Iar daca a trebuit sa astept citeva luni pina sa imi pot permite sa cumpar acea carte, de abia astept sa ma asez comod acaa la locul meu favorit si sa trec la citit...mai mai ca nu o iau la goana pe scari smile.gif.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Nov 2003, 01:06 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Twilight
mesaj 25 Feb 2004, 06:23 PM
Mesaj #4


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 67
Inscris: 30 December 03
Forumist Nr.: 1.662



nu ma uit in mod deosebit la edituri dar ma feresc de cele "obscure" Daca gasesc ceva gen "editura x -lucrari scrise de femei pentru femei despre femei" imi cam piere entuziasmu.Autorul conteaza bineinteles,m-am fript de multe ori cu autori care dupa cum scriau puteau fi si pensionarii debili de la parter. Oricum diversitatea conteaza.Si o sa mamanc si fruce bune si fructe proaste pana o sa ma ingras cu literatura.
Totusi decizia finala este luata numai dupa ce am citit nota de la spate si am rasfoit pur si simplu cartea.Pot pierde ore in librarrii si anticariate sorry.gif

ah ...si hartia sa nu fie galbena si azguntoasa sa nu inteleg literele:) sau cum se mai gasesc second hand extra subliniate unele pasaje:))


--------------------
~ chillin' in the shade of the trees of paradise ~
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 4 Mar 2004, 04:50 PM
Mesaj #5


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Aleg cartea in functie de ce ma pasioneaza si dupa impulsul de moment.Ma mai uit uneori si la pret,in modul asta reusind uneori sa nu-mi pot cumpara o carte care ma interesa fiindca era prea scumpa,preferand sa astept pana in momentul in care o voi gasi la anticariat.
Trebuie sa recunosc si ca am cativa autori favoriti si ce gasesc scris de ei cumpar,desi unele scrieri poate ca nu sunt asa de grozave.Insa fanatismul din mine e mai puternic si, ca la muzica,unde nu toate albumele scoase de o formatie sunt grozave,dar le cumperi, asa iau si eu unele carti...
In general insa, caut sa ma orientez dupa calitatea cartii.


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 8 Oct 2004, 02:51 PM
Mesaj #6


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (cameron @ 6 Nov 2003, 07:08 PM)
Dupa ce anume va ghidati?

Păi, mintea mea stochează īnăuntru tot felul de chestii, unele folositoare altele nu. Aud la radio, văd la TV, citesc prin ziare, culeg nişte vorbe schimbate pe undeva şi "se depozitează" (uneori fără să-mi dau seama!). Mi-am făcut şi obiceiul de a urmări şi prefeţele cărţilor pe care le citesc...Se "formează legături" şi pīnă la urmă apare şi o opţiune...

De cīnd cu preţurile absolut exorbitante ale cărţilor alegerea unui volum din librărie este o operaţiune f importantă (fir'ar să fie de treabă!). Mă gīndesc de mă doare capul dacă merită să dau banii sau nu...

Cartea, săraca şi noi... şi mai săracii... De unde altădată (dar nu chiar foarte demult...) le cumpăram la kilogram, acum reprezintă... "o investiţie"! sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 11:27 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman