HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Somnul, cat trebuie sa dormim?
Mircea22
mesaj 12 Jul 2005, 10:17 AM
Mesaj #71


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 32
Inscris: 3 July 05
Forumist Nr.: 6.541



Nu cred ca exista somn fara vise. Doar ca nu ni le amintim.
cool.gif


--------------------
Romani treziti-va !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 13 Jul 2005, 08:43 PM
Mesaj #72


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



QUOTE (Mircea22 @ 12 Jul 2005, 11:17 AM)
Nu cred ca exista somn fara vise. Doar ca nu ni le amintim.
cool.gif

Exista.Sunt doua tipuri de somn REM de la rapid eye movement care este somnul cu vise si NREM, somnul fara vise.

Acest topic a fost editat de Actilyse: 13 Jul 2005, 08:44 PM


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucifer
mesaj 14 Jul 2005, 01:46 AM
Mesaj #73


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 253
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.492



QUOTE (Mircea22 @ 12 Jul 2005, 11:17 AM)
Nu cred ca exista somn fara vise. Doar ca nu ni le amintim.
cool.gif

Dar ce crezi tu ca daca un om doarme 8 ore viseaza 8 ore ?


--------------------
Toate ale mele le port cu mine.

Nu cunosc alte merite, decit cele personale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Jul 2005, 01:46 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bdl
mesaj 14 Jul 2005, 02:48 AM
Mesaj #74


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Retin de undeva ca in realitate un vis dureaza f putin, de ordinul secundelor sau minutelor...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucifer
mesaj 14 Jul 2005, 04:23 AM
Mesaj #75


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 253
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.492



Banuiesc ca faci referire la ce am zis eu aici. Asa este. Mie sa stii ca mi-ar placea sa poata fi prelungit visul. Ar fi ca si cum am trai mult mai mult si mai frumos.


--------------------
Toate ale mele le port cu mine.

Nu cunosc alte merite, decit cele personale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AmunRa
mesaj 9 Jan 2006, 05:25 AM
Mesaj #76


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 257
Inscris: 14 December 05
Din: Metropolis Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 7.475



Lucifer ziceti ca are program aiurea de somn uitati aici:

6 A.M. pana la 11A.M. e mai mult decat suficient pentru mine bine ca dupa 5 zile consecutive de genu asta vine si una bucata somn sanatos de 8 ore. tongue.gif


--------------------
user posted imageuser posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vornicum
mesaj 9 Jan 2006, 10:44 AM
Mesaj #77


Provocat la Conversatie
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.117
Inscris: 11 March 04
Din: China
Forumist Nr.: 2.548



Eu dorm asa : de la 10-11 pm pana pe la 6 am prima repriza de somn
Si de la 8 am - 15 (pm desigur) repriza 2-a.

De aceea gandesc limpede si rapid.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 11 Mar 2006, 02:26 AM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Daca m am obisnuit sa dorm intre 9-12 ore pe zi e de rau? De fapt... nu stiu daca pot spune ca m am obisnuit... asa am dormit mereu... mult.

Si mi place la nebunie sa dorm! blink.gif


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 11 Mar 2006, 11:32 AM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



QUOTE (Tyra @ 11 Mar 2006, 02:26 AM)
Daca m am obisnuit sa dorm intre 9-12 ore pe zi e de rau? De fapt... nu stiu daca pot spune ca m am obisnuit... asa am dormit mereu... mult.

Si mi place la nebunie sa dorm! blink.gif

Sunt de acord cu tine. Cel putin 12 ore de somn alternate cu 24 ore de activitate. Am un ritm biologic cam nasol.


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Mar 2006, 05:40 PM
Mesaj #80


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Eu dorm vreo 5 ore. Când - difera.
Cred ca in viata mea anterioara am fost o bufnita. blink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 19 Mar 2006, 08:27 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Statistic aprox. 20% din polpulatia "civilizata" a globului sufera de tulburari ale ritmului somn-veghe ( atat calitativ cat si cantitativ).
@Cla : frate bufnita, iti vorbeste fratele huhurez laugh.gif


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Mar 2006, 09:19 PM
Mesaj #82


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Huhu! biggrin.gif thumb_yello.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 19 Apr 2006, 02:50 AM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Am facut si eu testul de pe prima pagina, gasit de Secunda: http://www.sleepnet.com/sleeptest.html
Mi a iesit ca sufar de insomnie... oau... mare surpriza...

Dorm mult dar mi e foarte greu sa adorm. De fapt... imi place sa dorm mult, dar daca trebuie, ma trezesc si dupa 3 ore sau chiar mai putin si o duc bine mersi toata ziua.

Dar, de exemplu, daca dorm 3-6 ore pe noapte timp de cateva zile, cam a 6 a zi pic moarta si dorm de dupa amiaza cel putin 5 ore.

Cat despre dormitul 15-20 min/h... mie mi se pare aproape imposibil.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elena Z
mesaj 11 May 2006, 10:46 AM
Mesaj #84


[Ileana]
*****

Grup: Membri
Mesaje: 963
Inscris: 19 November 03
Din: Cuba
Forumist Nr.: 1.242



De vre-o jumate de an, m-am invatat cu somnul mult blink.gif daca nu dorm cel putin 10 ore pe noapte nu ma simt bine yeahrite.gif Acuma de vre-o saptamana incerc sa dorm mai putin, ca am senzatia ca imi petrec viata dormind rofl.gif Nu e chiar asa de rau sa dorm numai 7 - 8 ore pe noapte devil.gif Numai ca acum beau cafea la greu, ceea ce pt mine e ceva nou cool.gif


--------------------
Power is the ultimate aphrodisiac ! - Henry Kissinger
Go to the top of the page
 
+Quote Post
John B
mesaj 11 May 2006, 11:03 AM
Mesaj #85


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 886
Inscris: 18 November 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.294



eu am experimentat in armata dormitul 10 min si vreau sa spun ca da rezultate fantastice


--------------------
I wish I can fly
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mirona
mesaj 11 May 2006, 12:07 PM
Mesaj #86


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 117
Inscris: 14 January 06
Forumist Nr.: 7.661



Mie nu mi-a placut niciodata sa dorm, nici cand eram bebe asa ca ii terorizam pe cei din jur! tongue.gif
Nu-mi place sa dorm pt ca am sentimentul ca pierd timpul degeaba...7-8 ore/noapte sunt mai mult decat suficiente!!
Uneori ma gandesc ca am mult prea multa energie...nu prea sunt prietena cu cafeaua! rofl.gif


--------------------
Spera in mai bine si pregateste-te pentru mai rau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bijumania
mesaj 8 Aug 2006, 10:17 PM
Mesaj #87


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 8 August 06
Forumist Nr.: 8.516



Eu dorm maxim 5 ore pe noapte. Ma culc foarte tarziu, spre dimineata. Nu ma mai pot culca deloc devreme sad.gif . Incerc, dar nu reusesc, iar pc-ul imi mananca o groaza de timp, mai ales noptile.

Acest topic a fost editat de bijumania: 8 Aug 2006, 10:19 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 17 Mar 2008, 12:22 PM
Mesaj #88


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



17 sfaturi pentru un somn linistit


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 17 Mar 2008, 12:32 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.452
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



se ştie de exemplu că girafa are un somn foarte deosebit. Girafa doarme în reprize de aproximativ 5 minute, stând bineînţeles în picioare, probabil este o adaptare la mediul înconjurător, o stare de „somn” vegheat împotriva atacurilor inamicilor naturali. Totuşi aceste scurte reprize arată că organismul se poate adapta la un tip de somn foarte deosebit de ceea ce cunoaştem noi. Şi bineînţeles că aici intervin ritmurile biologice dar acestea sunt corelate cu cele externe. Pe de altă parte am văzut un documentar în care un hindus nu dormea de 12 ani, stând în picioare cu braţele rezemate de un fel de leagăn.

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 17 Mar 2008, 12:34 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 18 Mar 2008, 08:52 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
17 sfaturi pentru un somn linistit

Super, sfaturile. Trebuie sa incerc sa dorm cu geamul deschis sa vad cum e...


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Urmatorul
mesaj 18 Mar 2008, 09:58 AM
Mesaj #91


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 11 March 08
Din: Out(side)
Forumist Nr.: 11.380



Mie 5 ore imi sint suficiente, mai inainte cu citiva ani 7-8 ore dar am avut perioade si cu 9-10 ore.
Am citit cum unii dorm putine ore altii adorm abia spre dimineata, dar eu am cunoscut pe cineva care 3 luni nu a dormit deloc.
Acum si-a revenit dar nu-i place sa-si aminteasca acea perioada.
Oare de la ce? Din ce cauza i sa intimplat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 19 Mar 2008, 10:23 AM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Probabil ca da. Banuiesc ca a avut saracul o perioada super hiper nasoala de a reusit performanta asta sad.gif


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 19 Mar 2008, 10:45 AM
Mesaj #93


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(Urmatorul @ 18 Mar 2008, 09:58 AM) *
Mie 5 ore imi sint suficiente, mai inainte cu citiva ani 7-8 ore dar am avut perioade si cu 9-10 ore.
Am citit cum unii dorm putine ore altii adorm abia spre dimineata, dar eu am cunoscut pe cineva care 3 luni nu a dormit deloc.
Acum si-a revenit dar nu-i place sa-si aminteasca acea perioada.
Oare de la ce? Din ce cauza i sa intimplat?

Urmatorul, nu-ti sunt suficiente 5 ore, vei intra intr-o stare de suprasolicitare si iti va fi foarte greu sa te refaci.

Sanatate prietenului tau! Bine ca ca a iesit din starea aia nasoala.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 19 Mar 2008, 11:19 AM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.452
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



Privarea de somn este foarte periculoasă, nu degeaba este folosită de exemplu de CIA în cazul deţinuţilor periculoşi, această privare având efecte profunde şi ireversibile asupra sănătăţii sistemului nervos. Privarea de somn poate duce în caz extrem la degenerarea sistemului nervos care poate da în final moartea individului. Dar în cazul deţinuţilor periculoşi, în vederea foosirii acestora pe post de „unelte” serviciile secrete folosesc o privare controlată de somn, poate avea efect de spălare de creier pentru a inocula patternuri noi de comportament şi gândireCine are impresia că îi ajung câteva ore de somn se înşală. Pe lângă faptul că somnul are rolul său biologic, mai ales cel profund fără vise, somnul de fapt am ajuns la concluzia că se datoarează următorului aspect: în timpul stării de veghe focalizarea atenţiei face ca noi să putem funcţiona în dualitate, un subiect aici, un obiect acolo, însă această focalizare a conştienţei se face cu cheltuială dpdv energetic din partea sistemului nervos, dpdv al creierului. Este vorba aici despre faptul că somnul este rezultatul, plata focalizării conştienţei, funcţionării în starea de veghe. Această focalizare ţine de aspecte de tip cuantic al sistemului complex biologic care este un organism. Fiecare dintre noi a obervat că atunci când suntem obosiţi mental, punctul focal de atenţie tinde să nu mai fie stabil, e ca şi cum nu mai poate fi focalizat pe un obiect, exterior sau interior. Acest fenomen este efectul a ceea ce spuneam legat de cheltuiala care se face de către creier pt. a menţine acel punct focal de atenţie. Baza acestui fenomen nu e numai biologică ci ţine şi de aspecte cuantice ale organismului viu care este de fapt un sistem cuantic macroscopic din unele puncte de vedere esenţiale.
Pe de altă parte somnul şi aici mă refer la somnul cu vise, are şi un alt „rol”: acela de a realiza pe plan subtil ceea ce pe plan material nu se poate realiza. Cu alte cuvinte este vorba de acele posibilităţi care capăta realitate în lumea subtilă, posibilităţi care nu se pot realiza în lumea corporală. Posibilităţile stării de vis sunt mult mai largi şi multe decât în starea de veghe în care noi suntem supuşi anumitor limitări mai ales sub aspectul formei corporale.

Dacă în timpul zilei individul devine somnolent acesta e semn că ori organismul său nu e foarte sănătos, ori că nu doarme cât trebuie. Deci vă puteţi da fiecare singuri seama dacă dormiţi cât trebuie după faptul dacă aveţi sau nu în timpul zilei, stării normale de veghe, stări de somnolenţă.

Pentru cei care se laudă că dorm puţin: dacă atunci când se pun în pat, sau se uită la tv de exemplu, adorm în următoarele câteva minute acesta e semn că cele câteva ore de somn cu care se laudă sunt tare insuficiente. Am văzut cazuri de oboseală mai ales la cei care lucrează noaptea, în care în minutul 2 după ce vorbeai cu ei, adormeau subit de parcă nici nu ai şti ce să crezi: era treaz când ai vorbit cu el (deşi cu siguranţă se afla într-o stare premergătoare somnului iminent) sau „dormea” deja?

Este adevărat că dacă există multe toxine în corp, somnul este mai lung pt. că organismul se luptă cu ele şi cu efectele date de aceste toxine. Se ştie de exemplu că leneşul, un animal care mănâncă frunzele unui copac, frunze care conţin o cantitate mare de toxine, doarme foarte mult.

Există indivizi care afirmă că ei nu visează. Acest lucru nu este adevărat. Orice om visează, doar că cei care spun că nu visează nu şi le pot aminti. Prima condiţie esenţială în rememorarea viselor este trezitul pe cale naturală (adică fără ceas, alarmă). Însă conţinutul unui vis se poate aminti dacă individul este trezit brusc iar în acel timp premergător trezirii, era în REM. Pe de altă parte amintirea conţinuturilor unui vis, funcţionează ca în cazul hologramei: dacă îţi reaminteşti un lucru, un mic pattern (legat de semnificaţia unui cuvânt, miros, culoare, etc) se poate reface, extrage ca la holograme, firul întregii visări. Trebuie spus că un visarea este episodică adică există reprize scurte de câteva minute de visare întrerupte de stări de somn caracterizat de unde delta (somn fără vis), iar un vis se poate continua după o astfel de întrerupere de nonvisare.

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 19 Mar 2008, 11:56 AM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 3 Apr 2008, 10:45 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Foarte putina lume cunoaste faptul ca suficienta unui somn este data de pozitia din timpul dormitului, in raport cu punctele cardinale, si de inaltimea fata de sol.
Cei ce locuiesc la etaje inalte nu se vor putea odihni optim niciodata, indiferent de cit de numarul orelor de somn.


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 3 Apr 2008, 11:50 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



ce bine ca locuiesc la parter! rolleyes.gif biggrin.gif


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 4 Apr 2008, 08:42 AM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



E vorba despre efectul liniilor de cimp magnetic asupra corpului uman, care sunt mai puternice la nivelul solului decit la inaltime, de la etajul doi in sus, spre exemplu.
Se recomanda sa se doarma cu capul spre nord si cu picioarele spre sud, si cit mai aproape de sol.
Intr-o carte de medicina chineza, Yellow Emperor's Book of Internal Medicine, scrisa cam cu patru mii de ani in urma, se vorbeste despre efectul benefic al polilor magnetici asupra tesuturilor si lichidelor din corpul omenesc.
Astazi biofizica a stabilit faptul ca sarurile din tesuturi sunt polarizate si apoi aliniate in sensul liniilor de cimp magnetic, ceea ce face ca celulele bolnave si toxinele sa fie eliminate din corp si sa fie reglat intr-un mod optim metabolismul. (in paranteza fie spus, ele au efect si asupra greutatii ponderale ... deci atentie pentru cei ce vor sa slabeasca, se recomnda alinierea corpului in timpul somnului dupa liniile geomagnetice smile.gif ).
Nu numai celulele umane sunt supuse liniilor de cimp ci si enzimele din fructe , legume si verdeturi.

Referitor la somnul in pozitie cardinala corecta, biofizicienii au demonstrat faptul ca pe timpul noptii liniile de cimp actioneaza intr-un mod pozitiv, crescind cantitatea de oxigen intercelular, accelerind vindecarea ranilor si inflamatiilor, reglind metabolismul, intarind sistemul imunitar si eliminind cu usurinta toxinele.
Ei au denumit aceasta energie magnetica din timpul noptii drept "energie magnetica pozitiva".

Dupa ce rasare sorele energia magnetica isi schimba efectul, devenind "negativa", accentuind starea de oboseala si incetinind vindecarea ranilor si eliminarea toxinelor.
Medicii chinezi erau de parere ca adultii si copii de peste zece ani nu trebuie sa doarma in timpul zilei, pentru ca ei, din experienta, au ajuns la concluzia ca dormitul in timpul zilei nu este benefic.Exceptie face somnul scurt, de o jumatate de ora dupa masa de prinz.

Pe de alta parte, cu mai multi ani in urma, medicina moderna a tras semnalul de alarma cu privire la efectul orelor de somn.
Cei ce lucreaza saptamini intregi in schimbul de noapte, si deci sunt obligati sa doarma ziua ca sa se refaca, dupa o perioada de citiva ani se trezesc ca au o serie de probleme, printre care : sistem imunitar deficitar ( racesc foarte repede, cea mai mica zgirietura le provoaca infectii ...), dereglari in producerea melatoninei-hormonul somnului, disfunctii sexuale, iar in unele cazuri, ingrasare.

Citeam undeva ca dupa primele zboruri in afara atmosferei, medicii rusi au observat scaderea drastica a cantitatii de Ca (calciu) din sistemul osos al cosmonautilor.
Tinind cont de aceast aspect, navele moderne din ziua de azi sunt dotate cu aparatura care creeaza un cimp magnetic artificial.

Persanii cunosteau efectul polilor magnetici asupra sanatatii fizice si psihice, mentale ... si poate ca nu e intimplator faptul ca in castelele regilor camerele de dormit erau amplasate la parter, paturile fiind aliniate cu capul in directia nordului, in spatii fara firide prin care sa patrunda lumina ...

Spuneam mai inainte ca in mod corect, in timpul somnului, corpul ar trebui sa fie aliniat cu cimpul geomagnetic, adica capul spre nord si picioarele spre sud.
Totusi exista si exceptii.
Daca casa , sau locul de dormit provizoriu, intr-o excursie de exemplu, se afla in apropierea unei ape curgatoare, corpul trebuie aliniat in lungul directiei de curgere al riului, apa trebuie 'sa intre' in cap, si sa iasa din 'picioare'.

Cei care traiesc in locuinte aflate in apropierea liniilor de curent de mare putere vor avea probleme legate de somn si de calitatea acestuia.

Cu citeva luni in urma urmaream o emisiune economica la un canal de televiziune iranian. Se discuta ceva interesant , din punctul meu de vedere.
In unele zone din Teheran pretul la locuinte a scazut drastic numai pentru faptul ca acolo erau amplasate amplificatoare pentru antenele ce deserveau serviciile de telefonie celulara.
Oamenii si-au dat seama ca au probleme cu somnul si cu sanatatea, in general. Copii au inceput sa sufere de insomnie si de unele dereglari fiziologice.
In aceasta situatie unii din oameni au inceput sa-si vinda apartamentele si casele, altii insa au luat legatura cu Ministerul Sanatatii si au cerut sa se faca un strudiu stiintific asupra problemei.
Studiul a durat citeva luni, medicii au analizat membrii a in jur de 600 de familii, ce au depus plingere, iar in final raportul lor a fost categoric : respectivele statii le afecta somnul si capacitatea de lucru din timpul zilei.

Acest topic a fost editat de exergy33: 4 Apr 2008, 11:28 AM


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 4 Apr 2008, 11:01 AM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Am citit si eu pe undeva ca e bine sa dormi cu capul inspre nord. Daca e placebo sau nu, nu am reusit inca sa-mi dau seama...

QUOTE
dormitul in timpul zilei nu este benefic.Exceptie face somnul scurt, de o jumatate de ora dupa masa de prinz.

La faza asta, ori se bat medicii si invatatorii chinezi cap in cap, ori articolul e unul luat din reviste care mixeaza tot felul de informatii numa sa-si faca norma de articole, pentru ca, din contra, dupa orice masa, nu e bine sa dormi ci sa faci miscare. Altfel, creste riscul de ingrasare si apatie.

QUOTE
Citeam undeva ca dupa primele zboruri in afara atmosferei, medicii rusi au observat scaderea drastica a cantitatii de Ca (calciu) din sistemul osos al cosmonautilor. Tinind cont de aceast aspect, navele moderne din ziua de azi sunt dotate cu aparatura care creeaza un cimp mahnetic artificial.

Scaderea calciului in conditiile astea e din cauza lipsei de efort a cosmonautilor (bun, pana la urma tot campul magnetic e de vina, dar in sensul atractie gravitationale si nu altfel). Calciul se mai pierde si in timpul somnului...dar asta e fost descoperita de data asta de niste americani tongue.gif


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 4 Apr 2008, 03:07 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Ovidius @ 4 Apr 2008, 01:01 PM) *
La faza asta, ori se bat medicii si invatatorii chinezi cap in cap, ori articolul e unul luat din reviste care mixeaza tot felul de informatii numa sa-si faca norma de articole, pentru ca, din contra, dupa orice masa, nu e bine sa dormi ci sa faci miscare. Altfel, creste riscul de ingrasare si apatie.

Nu se bate nimeni cap in cap smile.gif, pentru ca nu era vorba de a dormi imediat dupa masa de prinz, ci la un anumit interval de timp dupa ce ai luat masa. Nu m-am exprimat eu asa cum trebuie. sorry.gif
Se stie ca stomacul incepe sa secrete sucul gastric cam la 20-30 minute dupa consumarea mesei, deci, in mod teoretic, somnul de dupa masa ar trebui sa inceapa cel putin la o jumatate de ora de la consumarea prinzului.


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 4 Apr 2008, 07:30 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
E vorba despre efectul liniilor de cimp magnetic asupra corpului uman, care sunt mai puternice la nivelul solului decit la inaltime, de la etajul doi in sus, spre exemplu.
Se recomanda sa se doarma cu capul spre nord si cu picioarele spre sud, si cit mai aproape de sol.


Liniile de camp nu exista. Exista doar campul magnetic wink.gif. Iar diferentele dintre parter si etajul 2 sunt neglijabile...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 4 Apr 2008, 07:40 PM
Mesaj #101


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



QUOTE(Blakut @ 4 Apr 2008, 07:30 PM) *
Liniile de camp nu exista. Exista doar campul magnetic wink.gif . Iar diferentele dintre parter si etajul 2 sunt neglijabile...



pe camp se doarme mai bine ohyeah.gif
s-adicatalea cum nu eczista liniile celia di camp magnetic ca eu niaduc aminti di un experiment di la scoala can profisoara di fizica mo pus diam taiet o bucata di cier si dupa aceia o luat un magnet si lo pus sub o hartie si o presurat chilitura cei di cier si o isit nisti linii magnetici...deci eczista ca liam vazut

Acest topic a fost editat de alexei: 4 Apr 2008, 07:50 PM


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 4 Apr 2008, 10:43 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Alea nu sunt linii de camp in sine, ci reprezentarea lor... cum sa explic? Pilitura se aseaza asa, dar nu inseamna ca alea sunt liniile de camp. Daca zgaltai putin se aseaza altfel. Liniile de camp au o semnificatie matematica...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 7 Apr 2008, 07:45 PM
Mesaj #103


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



asa o fi,nu te contrazic ca eu eram profilat pe filologie...da-mi placeau tare mult experimentele practice de la fizica si chimie.E o manie de-a mea de cand eram micut,prima data cand prindeam in mana o jucarie trebuia sa o desfac sa inteleg pe ce principiu functioneaza... biker.gif altfel nu puteam dormi(asta ca sa nu fiu total off-topic) whistling.gif


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 09:40 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman