HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Made In Romania, fabricat in Romania
FM!
mesaj 19 Mar 2003, 07:58 AM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 207
Inscris: 18 March 03
Din: On The Air
Forumist Nr.: 94



In ultima vreme suntem asaltati de noi si noi mesaje publicitare care de care mai colorate si mai "strigatoare".
"Noi suntem cei mai buni, vino si cumpara de la noi" cam asta e submesajul din majoritatea clipurilor publicitare.

Discutam despre publicitate dar multi nu cunosc care sunt mecanismele de propulsare ale acesteia.
Prin publicitate multi inteleg ca se pot face cunoscuti. E adevarat doar pe jumatate. In realitate mecanismul e mult mai complex.
Piata de publicitate din Romania e inca la inceputuri dar e pe drumul cel bun.
Nu e simplu sa faci publicitate, ma refer la faptul de a o "fabrica". Tu ca client te duci si platesti o firma de publicitate care va avea grija de imaginea ta pentru ca in fond asta inseamna publicitatea inainte de toate...IMAGINE.
Imaginea ta depinde in totalitate de conceptul clipului publicitar fie el radio sau tv, si cat de bine e realizat acesta.
Va spuneam ca nu e deloc simplu sa fabrici publicitatea. Esti platit sa fabrici o imagine vandabila, o imagine care sa impuna firma pe care o promovezi sau produsul. Totul are implicatii psihologice...putem vorbi chiar de o arta, cu toate ca multi se cred in stare sa faca un clip publicitar care sa transmita un mesaj clar. In realitate putini care lucreaza in acest domeniu reusesc asta.
Sunt convins ca ati vazut la TV reclame care la prima vedere par sa nu aiba nici un inteles. Spre exemplu vedem o vaca pe schiuri care sare la o trambulina....toata lumea sta si se intreaba la urma ce legatura are branza topita cu o vaca (inteligenta) care sare cu schiurile la trambulina. Uite aici e cheia: Lumea se intreaba.... nu intelege si intreaba pe altii... "Mai tu ai vazut spotul ala cu vaca care sare la trambulina? " uite asa se imprastie vestea si implicit numele branzei respective. Pentru ca astfel este structurat scopul clipului care aici reprezinta popularizarea si mai putin imaginea. Deducem deci, ca sunt mai multe categorii de clipuri publicitare:
De promovare a imaginii, de popularizare sau de simpla informare, fiecare cu ramificatiile lui.
Trebuie sa stiti ca fiecare clip publicitar este realizat pe baze psihologice (de cele mai multe ori). Adica actioneaza asupra subconstientului omului, normal fara ca acesta sa isi dea seama (de cele mai multe ori).
Tot de cele mai multe ori cei care fabrica astfel de clipuri publicitare la un nivel calitativ ridicat au aprofundate cateva notiuni psihologice de baza + muuulta imaginatie pentru ca se lucreaza mult cu imaginatia in aceste cazuri.
In spatele clipurilor publicitare se ascunde intotdeauna o echipa care le fabrica. Se pleaca ca si in cazul filmelor de la un scenariu, apoi exista si o regie, o echipa de filmare si multe alte persoane care ajuta.
La radio numarul celor din spatele clipurilor publicitare este foarte redus, uneori fiind o singura persoana de ajuns dar asta nu inseamna ca e si mai simplu, ba dimpotriva. La TV o imagine poate transmite cat 1000 de cuvinte dar la radio nu exista imagini. Acolo trebuie sa concentrezi informatia in fraze cat mai scurte dar in mesaje cat mai penetrante.
Daca un mesaj este de neinteles pentru tine asta nu inseamna ca el nu transmite nici un mesaj. Unele clipuri sunt facute cu un anumit target(tinta) care este inteles numai de persoanele carora se adreseaza prin natura submesajului psihologic.Un fel de "mesaj privat" smile.gif Nu-i asa ca acum pare mai complicat?
Asa si este in aceasta lume...
Made in Romania (Fabricat in Romania) se intreaba daca produsele romanesti sunt de calitate. Nu tot ce vedeti la TV sau auziti la radio e conform cu realitatea. Cei care realizeaza clipurile sunt platiti pentru asta (foarte bine de cele mai multe ori dar sunt si exceptii...cam multe) si nu ii intereseaza calitatea produsului respectiv. Vine omul, te plateste, iar tu ii construiesti o imagine pe baza indicatiilor primite de la el.
Tu iti vinzi niste idei, timp, concepte ... esti un prestator de servicii si chiar si tu ai nevoie de reclama.

Nimic nu e mai constant ca schimbarea, de aceea niciodata clipurile publicitare nu vor ramane la fel. Cu cate e mai socant sau nonconformist, cu atat se intipareste mai bine in mintea omenilor.
Vorbeam de calitate...In Romania una vezi sau auzi ...si alta cumperi. E un compromis necesar... pentru ca cele doua elemente sa coexiste.
Connex spre exemplu, a beneficiat de niste clipuri publicitare TV de nota zece. Se afla o super echipa in spatele acelor clipuri, echia care insa nu se afla si la Connex.. unde ai tarife mari atat internationale cat si nationale si foarte putine facilitati oferite abonatilor cu vechime. Ar fi laudabila totusi initiativa cu noul abonament de 5 dolari cu care poti vorbi cu vreo 9 centi parca in orice retea dupa o anumita ora. Dar asta a fost posibil facandu-se un compromis, adica s-au taiat minute gratuite din alte abonamente.
La TV afli ca "Viitorul Suna Bine" alaturi de ei in timp ce mai la dreapta viitorul devine portocaliu. Sunt mesaje care se adreseaza unor persoane cu un anumit grad de cultura dar cu nivel de penetrare pentru aproape toate varstele.
Dupa atata vorba vin "concluziile", in sensul ca sunt curios cati dintre voi ati luat "teapa" cu anumite produse prezentate in spoturi publicitare.
Credeti ca in Romania se mai pot "fabrica' afaceri profitabile?
Si cata incredere mai aveti in publicitate... Normal, orice alt subiect este binevenit, trebuie doar sa propuneti. Simplu, nu?
La prima vedere da 43.gif


--------------------
Deconectat ... Permanent
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 20 Mar 2003, 10:39 PM
Mesaj #2


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



In mod sigur mai exista afaceri profitabile in Romania...
Si cred ca publicitatea este una dintre principalele modalitati prin care poti afla de aparitia unui nou produs. si, asadar, sunt obligat sa am incredere. rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FM!
mesaj 27 Mar 2003, 09:13 PM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 207
Inscris: 18 March 03
Din: On The Air
Forumist Nr.: 94



Increderea se castiga... Asa spune o veche zicala.... smile.gif
Se aplica si la produsele sau serviciile prezentate in reclame.
Reclama te anunta, tu incerci si vezi daca iti place. Daca o sa fii multumit vei reveni la acel produs sau serviciu, daca nu... Sa mai zic ce urmeaza..? hihihi stie toata lumea...


--------------------
Deconectat ... Permanent
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Mar 2003, 09:13 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Figaro
mesaj 2 Apr 2003, 03:47 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Nu e vorba de incredere, ci de dependenta. Exista standarde internationale care nu permit unui produs sa fie prost. Macar pana la un anumit punct. In plus nici client nu umbla cu trusa de chimie dupa el, ca sa testeze calitatea Noului Detergent Plus comparativ cu Vechiul Detergent. Cat despre vaca pe schiuri nu stiu de unde provine, dar vacutza fotbalista e copiata de la Milka. Am vazut clipul si pe Pro Sieben, cu mult timp in urma.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bergerac
mesaj 28 Dec 2003, 04:18 AM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 28 December 03
Forumist Nr.: 1.636



asta cu copiatul e relativa... ideea creatiei apartine agentie de publicitate care a si facut reclama... daca nu a fost cumparat si copyrightul pentru idee ea este libera spre folosire si in alte campanii publicitare... in fine un exemplu in sensul asta e reclama ZAPP cu noul telefon pozat ca si cum ar fi o masina... ideea este veche si a fost folosita de Sloan/Curtis in Elvetia la o reclama Orange, insa nu a fost cumparat si copyrightul ideii drept pentru care ea fost utilizata si de celelalte agentii...tongue.gif

advertisingul in romania a prins ceva aripi in ultima vreme dar romania este inca o piatza mica... banii investiti in reclame sunt foarte putini comparativ cu orice tara vecina... nu vorbim despre europa de vest sau state... in fine bine ca functioneaza un sistem si la un nivel relativ performant... pacat ca nu se gasesc bani pentru sustinerea marcii "romania" la un nivel de performantza si afara...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nairobi
mesaj 10 Feb 2004, 11:04 AM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 4 February 04
Forumist Nr.: 2.091



Intr-adevar advertisingul din Ro a prins aripi. Dar din pacate modul de a face advertising aici difera foarte mult de cel din afara! Si daca ar fi diferit intr-un mod mai bun ar fi super. Din pacate acest sistem lasa destul de mult de dorit!
Oricum nu vreau sa critic pe nimeni, deoarece intr-adevar in spatele unui spot publicitar off-line sau on-line se afla in general oameni cu pregatire si cu multe ore de munca la activ.
In publicitate trebuie sa avem incredere, iar cel mai mult mi-as dori ca ceea ce se promoveaza sa fie 100% Made in Romania!!! Asta cu implicatiile economice corespunzatoare... rolleyes.gif


--------------------
hmmmm.....nu stiu, dar ma mai gandesc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fargakos
mesaj 29 Feb 2004, 12:50 AM
Mesaj #7


Autorul celui mai interesant Editorial din 2004
*****

Grup: Membri
Mesaje: 740
Inscris: 19 February 04
Din: in centrul salii
Forumist Nr.: 2.276



Nu stiu daca sunt "on topic" sau nu, dar pe mine ma "dispera" (asta ca sa o citez pe colega mea) campania anti tutun. Mi se par total gresit alese persoanele ce te "sfatuiesc" in aceasta campanie ca sa te lasi de fumat. Nu-s fumator, dar mesajul nu e prea convingator...mai ales cand se utilizeaza si actori de meserie...


--------------------
"Daruind vei dobandi!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 08:36 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman