HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Cum Ar Fi Daca?
Figaro
mesaj 6 Nov 2003, 04:17 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Marky, imi pare rau ca nu ai vazut de la bun inceput sensul topicului. Putem avea o apropiere de un fenomen si pe cale rationala.

QUOTE ("marky")

Nu stiu nu m-am gandit la asta.


De ce nu? Ar fi interesant de analizat.

=====================================

QUOTE ("marky")

Nu este necesar ca acel Dzeu sa fie bun sau rau sau cu 3 - 4 dimensinui si ar putea fi si un fel de persoana.


Daca vorbim de Dumnezeu e necesar sa fie o persoana, altfel nu poate fi Dumnezeu. Cand ne referim la forta gravitatiei nu ne adresam ca unei persoane, ci vorbim in mod clar de un fenomen.

Acest topic a fost editat de Figaro: 6 Nov 2003, 04:18 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 6 Nov 2003, 04:34 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



OK o persoana.
Dar de ce trebuie sa fie neaparat buna?
De ce trebuie sa fie compusa din 3 dimensiuni ?
De ce cei ce cred in Ea au impresia ca oamenii sunt singurele finte inteleigente create de aceasta persoana si de ce este greu sa crezi ca aceasta Persoana ar mai fi putut creea si alte finte inteligente (asemeni oamenilor) in imensitatae universuli.

Ca un PS asa... Daca e sa privim dpdv creationist este mult mai mare poibilitatea existentei unor civilizatii extraterestre, nu inteleg de ce majoritatea credinciosilor exclud in proportie de 99% aceasta posibilitate.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 6 Nov 2003, 04:49 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("marky")

Dar de ce trebuie sa fie neaparat buna?


In primul rand pentru ca intelegerea care o are este categoric nelimitata. O persoana cu un orizont atat de larg - infiorator de lag - nu poate inclina spre meschinarie si rautate.

QUOTE ("marky")

De ce trebuie sa fie compusa din 3 dimensiuni ?


Nu exista un raspuns clar. Existenta lui Dumnezeu poate fi autonoma, axiomatica. Nu putem deduce nici macar motivul existentei sau inexistentei lui Dumnezeu. Care e rostul pentru care Dumnezeu NU exista? Sau pentru care exista?

QUOTE ("marky")

Daca e sa privim dpdv creationist este mult mai mare poibilitatea existentei unor civilizatii extraterestre, nu inteleg de ce majoritatea credinciosilor exclud in proportie de 99% aceasta posibilitate.


Vad ca te-ai "infectat" si tu cu cei 99% luati de la mine. O interpretez ca pe o sintagama gen "marea majoritate". Sunt curios ce statistica folosesti. Crestinii nu exclud posibilitatea unor civilizatii extraterestre, insa nu transforma fenomenul intr-o religie laica. Exista posibilitatea unei civilizatii avansate, dupa cum exista si posibilitatea unei civilizatii primitive. Exista posiblitatea unei civilizatii primitive din punct de vedere tehnic dar avanstate din punct de vedere spiritual. Exista numeroase posibilitati.



--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Nov 2003, 04:49 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Catalin
mesaj 7 Nov 2003, 09:45 AM
Mesaj #39


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Ce legatura au stelele cu becul?


Aceeasi legatura pe care o are relatia dintre noi si parinti cu relatia dintre univers si Dumnezeu... niciuna.

QUOTE

Marky: Nu, universul are 3 dimensiuni, nu patru. Un cub are 3 dimensiuni, nu 4.


Are 3 dimensiuni spatiale si una temporala. Conform ultimelor cercetari in domeniu, 3+1=4 asa ca trebuie sa fiu de acord cu Marky. Desigur, daca aplicam matematica crestina, unde 1+1+1=1 atunci, in mod trivial, cubul are o singura dimensiune! spoton.gif

QUOTE

Cubul nu are timp.

Timpul este o constructie ipotetica, la fel cum sunt si constructiile geometriei. Este un concept, nu o realitate palpabila.


Pai bine domnu' Figaro, pai si spatiul ala cu 3 dimensiuni nu e tot o constructie ipotetica la fel cum sunt constructiile geometriei? Care e diferenta?

QUOTE

Incredibil......... Catalin ce parere ai de universul tridimensional al lui Figaro ?


Domnu' Marky, e clar! Nu aveam un univers cu 4 dimensiuni, nici macar unul cu 3 dimensiuni. Avem un univers format dintr-un singur punct: punctul de vedere al lui Figaro! rofl.gif

QUOTE

Time = a nonspatial continuum


Da, si? este o dimensiune nespatiala. Dupa cum am aratat mai sus, 3+1=4 pentru noi, oamenii obisnuiti.

QUOTE

Notiunile de geometrie plana si geometrie in spatiu nu se pot aplica in cazul unei calatorii in univers, ai auzit de teoria relativitatii ?


A auzit, a auzit... iti explic eu pe scurt ce a auzit: O furnica priveste copacul altfel decit un om. Ca atare, nu exista o imagine reala a copacului, ci doar o imagine pe care ne-o prezinta simturile. Deci, totul este relativ. Iata Teoria Relativitatii rofl.gif

QUOTE

Reformulez: traim intr-un spatiu tridimensional


Ai reformulat? abuzezi de prefixul "re-".

QUOTE

avem deci un Dumnezeu tridimensional


E, na! Si de unde rationamentul asta? De ce univers tridimensional => Dumnezeu tridimensional??

As intelege rationamemtul univers tridimensional => Dumnezeu minim tridimensional. Dar sa-l limitezi pe Dumnezeu la 3 dimensiuni mi se pare hula.

QUOTE

Daca luam ca punct de referinta o a patra dimensiune nonspatiala (deci un sistem de referinta) il putem interpreta si pe Dumnezeu in 4 persoane: trei persoane si o unitate, total patru.


Trei persoane si o unitate... in total 4... 4 ce?

QUOTE

Timpul nu este o dimensiune, ci este reprezentat ca o dimensiune (dimensiune nonspatiala). Este un sistem de referinta


Sistem de referinta inertial sau neinertial?
Auzi Figaro, incepi sa ma plictisesti... lasa fizica si conceptele preluate abuziv din fizica celor care se pricep!

QUOTE

2. Tot la fel putem avea un Dumnezeu in 3 dimensiuni, plus un sistem de referinta interpretat ca dimensiune (dragostea lui Dumnezeu, de ex.)


De ce tocmai dragostea? De ce nu ura? De ce nu dorinta de a fi admirat? De ce nu ...





QUOTE

O persoana cu un orizont atat de larg - infiorator de lag - nu poate inclina spre meschinarie si rautate.


Un moment... de cind ai stabilit tu ce e meschin si ce nu e? respectiv ce e rautatea si ce e bunatatea?? Deja pleci de la ideea ca tu stii a priori ce e rau si ce e bine. Ori nu ai de unde sa stii lucrul asta.




--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 7 Nov 2003, 10:00 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Catalin @ Nov 7 2003, 09:55 AM)
Sistem de referinta inertial sau neinertial?
Auzi Figaro, incepi sa ma plictisesti... lasa fizica si conceptele preluate abuziv din fizica celor care se pricep!


Revelatia zilei.

Exact acelasi lucru pot sa spun depre crestinism. Insa se pare ca si aici te pricepi la fel de bine ca la fizica.:-)

Dar totul fiind relativ...:-)


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 7 Nov 2003, 10:10 AM
Mesaj #41


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Exact acelasi lucru pot sa spun depre crestinism. Insa se pare ca si aici te pricepi la fel de bine ca la fizica


Oricum, ma pricep mai bine la crestinism decit va pricepeti tu si Figaro la fizica, asta e clar... daca Figaro isi aduce aminte, m-a supus unui test de crestinism la care m-am descurcat binisor, as zice eu. De-abia astept sa se supuna si el unui test de fizica. devil.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 7 Nov 2003, 10:20 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (marky @ Nov 6 2003, 02:46 PM)
Un om neinformat intr-un anumit domeniu nu inseamna ca este nu om prost. Daca esti doxa de fizica si chimie si nu stii nimic despre geografie nu inseamna ca esti prost. Tu nu esti prost esti doar doxa de religie. Atat.

Nu sunt doxa de religie, doar ca stiu anumite lucruri. Insa ceea ce nu stiu cei care nu cred in Dumnezeu este ca Dumnezeu nu se descopera, ca o formula matematica. Adica aplici niste silogisme, si gata. Stii niste reguli, fenomenul e verificat si gata, e ceva banal. Pe ce baza se intemeiaza conceptia asta? Doar fiindca stiinta este singurul mod prin care obtinem informatii adevarate? Am spus mai devreme "Unde era Intelepciunea cand am zidit Lumea?". Intelepciunea, dupa cum se vede e apananjul unor initiati. Ce face, Dumnezeu e doar pentru cei destepti? Pai daca Dumnezeu e drept, nu trebuie sa il vada si prostii? Uite, chiar ratiunea spune lucrul asta. NU EU SUNT CALEA! Intelepciunea e doar unul din lucrurile, proprietatile Universului, nici nu stiu cum as numi-o mai exact. Nu ai nici o certitudine ca prin ea, poti ajunge la Cel ce este DINCOLO DE EXISTENTA. Ce spune Scriptura? Radeti de Ea, dar e mai inteleapta decat vom fi in 1000 de ani.

"Te laud Dumnezeule cel Sfant, caci te-ai ascuns de ochii inteleptilor, si te-ai descoperit pruncilor" . Adica celor nevinovati. Ia stiinta, rasuceste-o, fa ce vrei cu ea. Nu iti va da nici un raspuns clar.DOAR ATAT. PARE SA FIE . PARE SA NU FIE. DUMNEZEU. E NEPUTINCIOASA.

Si atunci, ai sa te intrebi, tot logic, caci si logica are un scop, trebuie sa fie o ordine, DACA NU PRIN STIINTA AJUNG LA DUMNEZEU CUM ATUNCI? Daca Dumnezeu e transcedent existentei, celui mare concept, CUM AJUNG LA EL?

Si atunci vine si raspunsul, caci ADEVARUL E SIMPLU. IMI TREBUIE UN SEMN. UN SEMN FACUT DE EL. DACA EXISTA IL VA FACE.

Care e semnul? Raspunsul e simplu. Iisus Hristos, si Sfanta Scriptura. Asa ca lasati stiinta asta omeneasca , imperfecta ca si noi, in cautarea PERFECTIUNII.

P.S. Si semnul acesta l-au vazut si prostii si desteptii.





--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 7 Nov 2003, 10:26 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Catalin @ Nov 7 2003, 10:20 AM)
Oricum, ma pricep mai bine la crestinism decit va pricepeti tu si Figaro la fizica, asta e clar... daca Figaro isi aduce aminte, m-a supus unui test de crestinism la care m-am descurcat binisor, as zice eu. De-abia astept sa se supuna si el unui test de fizica. devil.gif

Am vazut cum te pricepi la crestinism. In afara ca esti botezat, probabil, esti si teolog. Iar referitor la fizica, poate ca te pricepi, dar din pacate nu prea te ajuta in crestinism. Insa orgoliul din tine, care iti spune cat de depstept esti, nu te lasa in rupstul capului sa cedezi. Paote prima mare realizare care ai face-o ai fi sa te intelegi putin. Macar o secunda. nu F=ma. Nu aceea e adevara forta.

P.S. Asta daca imi mai amintesc formulele de fizica.:-) Chiar ma simt mandru cand scriu una.:-)


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 7 Nov 2003, 10:31 AM
Mesaj #44


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Si eu ce sa fac mai Abureala daca Dumnezeu mi-a dat orgoliul asta asa de mare? E vina mea? Nu cred... in mod sigur Dumnezeu stia ce face cind m-a creat. Daca vroia sa fiu mai putin orgolios, ma facea mai putin orgolios (asa cum i-a facut pe altii). Sunt convins ca Dumnezeu vrea ca eu sa fiu asa cum sunt.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 7 Nov 2003, 10:44 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Catalin @ Nov 7 2003, 10:41 AM)
Si eu ce sa fac mai Abureala daca Dumnezeu mi-a dat orgoliul asta asa de mare? E vina mea? Nu cred... in mod sigur Dumnezeu stia ce face cind m-a creat. Daca vroia sa fiu mai putin orgolios, ma facea mai putin orgolios (asa cum i-a facut pe altii). Sunt convins ca Dumnezeu vrea ca eu sa fiu asa cum sunt.

Dumnezeu te-a creat cum trebuie, stai tu linistit, insa cand ti-a dat mintea peste ceilalti, si ai inceput sa vezi lucruri pe care restul nu le vedeau, atunci in loc sa ii luminezi si pe ceilalti, te-ai bucurat sa ii ironizezi si sa ii consideri inferiori. Ai primit un dar, care trebuia sa te bucure si pe tine si pe ceilalti, insa ALEGEREA CUM SA IL INTREBUINTEZI A FOST A TA.

Judecata de Apoi se va face asupra deciziilor personale, nu asupra imperfectiunilor, sau darurilor umane.

Tot asa si Satan, fiind cel mai apropiat de Dumnezeu, vazand restul poporului ingeresc, vazandu-i mai slabi, a vrut sa fie peste ei, in locul lui Dumnezeu. S-a MANDRIT in sinea lui. Si I-a placut, desi dupa asta venit tot RAUL.

Tot asa si cu tine. TI-A PLACUT, DESI DUPA ACEASTA DECIZIE, AU FOST DOAR FAPTE RELE.

Eu nu te judec, eu nu m-am suparat ca m-ai ironizat, caci este scris "Bucurati-va cand va vor prigoni, si va vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra caci mare este rasplata in ceruri " . De ce s-a ma supar. Trec pe starda, ma lovesc de unul, "Boule". Vin acasa ajut pe cineva, zice, "Esti mare" . Eu tot ala sunt, nici bun , nici rau. Doar Dumnzeu stie. Eu m-am ofticat fiindca datorita unor prejudecati, NU VETI VEDEA ADEVARUL. Dar sa fie alegerea voastra. Veti raspunde personal.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 7 Nov 2003, 10:49 AM
Mesaj #46


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Eu nu te judec


Nuuuuuuuuu, deloc... rofl.gif
Mi-aduci aminte de o replica din Titanic Vals: "Eu nu blestem, dar sa nu dea dracu' ...."

QUOTE
Dar sa fie alegerea voastra. Veti raspunde personal.


Se poate... totusi, sa fie vina noastra ca Dumnezeu ne-a facut orbi in fata adevarului evident pe care tu il vezi?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 7 Nov 2003, 11:15 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Catalin @ Nov 7 2003, 10:59 AM)
Se poate... totusi, sa fie vina noastra ca Dumnezeu ne-a facut orbi in fata adevarului evident pe care tu il vezi?

Daca nu vezi nu insemna ca esti orb. In credinta, ma refer.

"Eu am venit in lume ca cei care nu vad sa vada, si CEI CARE ZIC CA VAD SA NU VA VADA". Iisus Hristos.

Pnetru ca SPUI CA VEZI, DE ACEEA NU VEZI. Dar iarasi ai sa gasesti hilar, ceea ce nu intelegi. Spui ca vezi pe Dumnezeu, dar nu il cunosti, CREZI CA STII, dar iti scapa exact esentialul. TU POTI vedea, dar ai lasat RAUTATEA sa iti intunece inima.
Cand vei trece, si iti vei invinge aceasta rautate, atunci ai sa vezi si chipul lui Dumnezeu.

Nu mai judeca pe Dumnezeu, ti-am spus de cand ai postat aici, caci nu il intelegi. Intai cunoaste-L si apoi sa il judeci. Lasa rautatea de-o parte.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 7 Nov 2003, 11:35 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



================================================
FISA BIOGRAFICA: Dr. Farid Rahme s-a nascut in Israel, in 1994. A studiat ingineria civila la Universitatea Americana din Beirut. Dupa cativa ani s-a stabilit in Marea Britatnie, unde a lucrat in cercetare si si-a luat doctoratul in inginerie civila la Universitatea din Sheffield. In prezent indeplineste functia de consultant in probleme de inginerie si este lector la Universittea East London.
=================================================


QUOTE
Conceptul Trinitatii afirma ca Dumnezeu Tatal reprezinta sursa si cauza tuturor lucrurilor; Dumnezeu Fiul Il reveleaza in mod tangibil si vizibil: Dumnezeu Duhul Sfant il reveleaza pe Dumnezeu Fiul oamenilor (notiunea de ipostasuri). Universul fizic (care trebuie sa isi reflecte Creatorul) ne ajuta sa intelegem conceptul de Trinitate intr-o maniera corespunzatoare intelegerii noastre.
  Toate lucrurile din Univers pot fi clasificate in trei mari categorii: spatiul, materia si timpul.
 
  Spatiul, asa cum il intelegem noi, desi este o unica entitate, consta in trei dimensiuni: lungime, inaltime si latime. Argumentul matematic impotriva Trinitatii este ca 1+1+1=1 nu poate fi adevarat. Insa pentru calcularea volumului unui cub operatia nu este 1+1+1, ci 1x1x1.

  Materia presupune trei faze fundamentale, fiecare distincta de cealalta, dar si implicand intreaga materie: energia, miscarea si fenomenul. Energia este prima din punctul de vedere al ordinii logice cauzale, dar nu si din punctul de vedere al ordinii valorice sau al precedentei. Miscarea, care intrupeaza si reveleaza este nascuta din energie, fiind a doua. Fenomenul isi are radacinile in miscare, si cuprinde modurile in care miscarea insasi ii atinge si ii afecteaza pe oameni, dupa cum Duhul Sfant Il reveleaza pe Fiul si, prin El, pe Tatal.

  Timpul este, la randul sau, un fenomen continuu, dar consta in trei stari: trecut, prezent si viitor. Fiecare aspect contine ansamblul timpului, dar este distinct si nu poate exista fara celelalte doua. Viitorul este sursa nevazuta a timpului si este intrupat devenind real in prezent. Trecutul izvoreste din prezent influentandu-l in permanenta, influentand chiar si viitorul intr-o oarecare masura."


Dr.Farid Rahme - "Si Dumnezeu a zis..."


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 7 Nov 2003, 12:32 PM
Mesaj #49


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Cum ar fi daca nu ar exista Dumnezeu?

Nimic mai simplu:
John Lennon, Imagine

A spus-o mai bine decit oricare dintre noi.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 7 Nov 2003, 02:17 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



N-ar fi fost mai bine daca n-ar fi existat automobile? Ai idee cate mii de oameni mor in fiecare secunda in lume?


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 8 Nov 2003, 11:20 AM
Mesaj #51


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



N-ar fi fost mai bine daca n-ar fi existat Islam-ul? Ai idee citi oameni mor in fiecare zi din cauza Islam-ului? Care este scopul existentei acestei religii?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 8 Nov 2003, 08:37 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Ce bine ar fi daca....
Multe ar fi mai bune "daca"....dar si cu acest "daca" sunt bune, existand acest "daca" inseamna ca Dumnezeu il considera buna, chiar daca noi poate nu observam acest bine.

Catalin
Din pacate islamul, asa cum spunea domnul Mi_, nu s-a schimbat si datorita acestui fapt culege aceste "roade"(crimele de care ati pomenit), islamul trebuie sa inteleaga ca se afla in sec XXI, nu in sec VII.
Inca ceva: Nu toti islamicii sunt extremisti, nu toti fac crime...deci sa nu generalizam
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 8 Nov 2003, 08:46 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Ce ar fi daca nu ar exista Dumnezeu?


Simplu: Nu am exista nici noi, nu ar exista nimic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 8 Nov 2003, 11:31 PM
Mesaj #54


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



E interesant de observat ca īn secolul VII, Islamul aducea o revolutie din punct de vedere al respectului pentru femeie, la acea ora (insist, la acea ora). Insa restul lumii a evoluat de atunci, iar islamul a ramas acelasi, iar acum situatia femeii este total nedreapta, din multe puncte de vedere.

Islamul nu culege vreo roada, ci restul lumii culege "roadele" refuzului total al musulmanilor de a schimba ceva. Trebuie precizat din start ca prin aceasta neschimbare ei se cred superiori celorlalte religii, care au nu-stiu-cāte ramuri si ramurele si au trecut prin diverse schimbari, de multe ori contradictorii. Si cum sa schimbe omul ceva despre care e convins ca e un avantaj imens ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 9 Nov 2003, 12:15 AM
Mesaj #55


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (Catalin @ Nov 7 2003, 12:42 PM)
Cum ar fi daca nu ar exista Dumnezeu?

O sa incerc sa dau si eu un raspuns, de data asta putin mai complex...

Daca Dumnezeu nu ar exista, atunci ar exista Dumnezeu.


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 9 Nov 2003, 01:10 AM
Mesaj #56


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Hm. Un rauvoitor ar spune ca nici nu avem o alta dovada mai clara ca El, chiar neexistand, a fost inventat. Eu indraznesc sa spun ca ar fi fost nitel cam ... intuneric, pentru a intelege puterea Cuvantului!... Poate ar trebui sa intrebam cateva maimute, de ce nu-si inventeaza un Dumnezeu... Desi... se pare ca si la nivelul florei sau faunei, se petrec lucruri extrem de ciudate ( adoptii stranii, flori care plang , sinucideri in grup... ) Eu cred ca atunci cand spun armoniesau echilibru, spun Dumnezeu. Si-apoi, nu stiu la altii, dar eu L-am simtit poate si pentru ca mi-a dat intotdeauna ceea ce I-am cerut. Si nu e vorba de o trotineta sau o pereche de patine cu rotile, ci lucruri pe care efectiv nu-mi statea in putere sa le realizez. Dar eu ma intreb, oare chiar nu se vede acel Adevar care iese mereu la iveala fara voia noastra? E o vorba hazlie: "Dumnezeu nu bea rachiu!" Chiar n-ati fost martorii nici unei pedepse stranii? Nu pot sa cred asta! Iar dac-ati fost, pe seama cui o puneti? A energiilor nevazute? Care energii? A babelor care descanta?? A vrajitoarelor?... E greu sa crezi in ceva fara sa ai macar ipoteza unei audiente care sa te determine sa crezi palpabil obiectul credintei tale! Dar fara un Dumnezeu, eu cred ca n-ar mai exista nici un sens pe lume! Parerea mea!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 9 Nov 2003, 10:50 PM
Mesaj #57


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



QUOTE (Figaro @ Nov 7 2003, 11:45 AM)
================================================
FISA BIOGRAFICA: Dr. Farid Rahme s-a nascut in Israel, in 1994. A studiat ingineria civila la Universitatea Americana din Beirut. Dupa cativa ani s-a stabilit in Marea Britatnie, unde a lucrat in cercetare si si-a luat doctoratul in inginerie civila la Universitatea din Sheffield. In prezent indeplineste functia de consultant in probleme de inginerie si este lector la Universittea East London.
=================================================


QUOTE
Conceptul Trinitatii afirma ca Dumnezeu Tatal reprezinta sursa si cauza tuturor lucrurilor; (...)
  
   Spatiul, asa cum il intelegem noi, desi este o unica entitate, consta in trei dimensiuni: lungime, inaltime si latime. (...)

  Materia presupune trei faze fundamentale, fiecare distincta de cealalta, dar si implicand intreaga materie: energia, miscarea si fenomenul. (..)

  Timpul este, la randul sau, un fenomen continuu, dar consta in trei stari: trecut, prezent si viitor. (...)


Dr.Farid Rahme - "Si Dumnezeu a zis..."

Aceste idei, in maniera in care au fost concepute, se prezinta a fi quabalistice/kabbalistice. Asadar, din studierea acestora se va ajunge la un alt nivel spiritual insa nicidecum la cel final. Raspunsul final nu poate fi cunoscut de fiinta umana. Nu inca, cel putin.

------
AVE!
------
F.'.


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 01:22 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman