HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Cartile De Povesti, povestea preferata
Felina
mesaj 8 Jun 2009, 04:55 PM
Mesaj #36


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(exergy33 @ 10 Mar 2008, 08:26 PM) *
Tinerete fara batrinete si viata fara de moarte, si Sarea in bucate ... smile.gif



Ciudat, cartile astea m-au marcat, acum imi aduc aminte.

Si inca una, Morcoveata.

Dar trebuie sa fie mai multe care si-au pus amprenta, avand in vedere ca pana pe la 12 ani am citit numai povesti nemuritoare, tot ce am gasit in casa, la biblioteca si pe la prieteni.

Ivan turbinca, tin minte ca acum cum a pacalit-o Ivan pe moarte, prefacandu-se ca nu stie cum sa se aseze corect in sicriu. Apoi cand era prea batran si nu mai putea, moasrtea n-a mai vrut ea sa il ia. Stiu ca m-a impresionat puternic povestea. "pasol na turbinca' biggrin.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 9 May 2010, 07:59 PM
Mesaj #37


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Nu e povestea mea preferata, nici pe departe. Dar mi-am amintit de o poveste care mi-a palcut in copilarie: Vantul prin salcii a lui Kenneth Grahame.


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
illuvatar
mesaj 20 Nov 2010, 10:14 PM
Mesaj #38


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 37
Inscris: 12 June 10
Din: Neverland
Forumist Nr.: 17.092



"Nu ştiu alţii cum sunt dar eu când mă gândesc" la poveştile copilăriei(nu că acum n-aş mai fi copil).....primele poveşti pe care le-am cunoscut au fost cele citite de părinţi, de matuşi când aveam doar câţiva anişori , de aceea nu-mi aduc mare lucru aminte.Parcă era ceva cu Luna sau Soarele ,probabil Greuceanu...apoi a fost o legendă a lui Moş Crăciun pe care mi-a citit-o o vecină pentru că mi-a atras atenţia fiind colorată.Am învaţat să citesc pe la vreo 5 ani după abecedarul fratelui meu mai mare aşa că după puţin timp îmi citeam singură poveştile.Ştiu că găseam pagini sau doar fragmente de cărţi la bunica pe care le citeam cu sufletul la gură, deşi acum nu-mi mai aduc aminte cum se numeau.Au urmat poveştile lui Ispirescu, Creangă.Favoritele mele au fost Degeţica şi Croitoraşul cel vitaz care erau carţi colorate cu poveşti şi când coloram cărţile citeam şi poveştile.Povestile lui Andersen m-au fascinat mai târziu când le-am înţeles şi mesajul,iar cele care mă captivează şi astăzi sunt poveştile fraţilor Grimm.Mai sunt bineînţeles Poveste fără sfârşit de Michael Ende şi Roverandom de Tolkien.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Nov 2010, 10:14 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 April 2024 - 08:29 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman