HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Casatoria Intre Apartenenti La Religii Diferite
Aschiutza
mesaj 22 Oct 2003, 11:47 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 61
Inscris: 30 September 03
Forumist Nr.: 881



Cum vede religia ortodoxa casatoria unui ortodox cu o persoana de alta religie?
Se practica cununii comune? Practica asta e intilnita la luterani, de exemplu, dar cum luteranii iau tot ce e nou (inclusiv femei-preot, preot homosexual, etc) ma intreb cum sta treaba la ortodoxi, care sunt mult mai traditionalisti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 23 Oct 2003, 08:44 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Ideea e ca daca te intelegi bine cu persoana iubita nu conteaza apartenenta religioasa.
Mi-ar parea o aberatie sa nu te casatoresti cu persoana pe care o iubesti pe motiv ca apartine altei religii hh.gif

Stiu ca sunt cazuri, Caragiale a satirizat unul in capodopera "Take, Ianche si Cadar".
In fine stiu ca in general unul va trece la religia celuilalt pt a savarsi casatoria religioasa.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
unul
mesaj 23 Oct 2003, 09:13 AM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 28 September 03
Forumist Nr.: 862



Nu se pot face cununi religioase in ambele confesiuni? Asta doar daca sotii nu sunt practicanti. Tocmai am aflat. Niste cunostinte, ea catolica - el ortodox, sunt casatoriti de 20 de ani. Au cerut incuvintarea bisericilor de care apartin. Nu stiu mai multe amanunte, dar daca sunt impreuna de 20 de ani, cred ca au gasit un limbaj comun si au trecut peste diferentele dogmatice.


--------------------
1L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Oct 2003, 09:13 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
TriRegnum
mesaj 23 Oct 2003, 09:20 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Diferentele dogmatice intre catolicism si ortodoxism nu sunt foarte mari.
Spre ex: parintii, unchiul si matusa mea. => casatorii mixte (el catolic, ea-ortodoxa)
si e perfect totul
Acum... mai sunt preoti ortodocsi cu gura mare si comenteaza ca nu e bine(niste habotnici)... dar nu trebuie luati in seama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 23 Oct 2003, 09:49 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Casatoria intre catolici si ortodocsi este posibila, fiind Biserici surori.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 23 Oct 2003, 09:51 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Si intre o pers catolica si una musulmana?
Dar intre ortodocsi si neoprotestanti ? shifty.gif


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
unul
mesaj 24 Oct 2003, 11:47 AM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 28 September 03
Forumist Nr.: 862



Nu cred ca religia are un rol hotarator intr-o relatie in care ambii parteneri sunt toleranti din acest punct de vedere. Daca te casatoresti cu omul pe care-l iubesti sau te atrage , de ce sa te impiedici de un obstacol de genul asta?


--------------------
1L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 24 Oct 2003, 12:00 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Bine ai zis daca "parteneri sunt toleranti din acest punct de vedere". Ce se intampla insa daca nu sunt toleranti ?
Chiar si aici pe forum avem exempl: 1,68 sau Figaro nu cred ca si-ar fi schimbat religia pentru persoana iubita wink.gif
Daca gresesc sa ma contrazica thumb_yello.gif


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 24 Oct 2003, 12:03 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Casatoriile mixte sunt uzuale in Statele Unite. Cei doi merg pe o cale ecumenica: isi descopera propria religie in functie de religia celuilalt. Nu vad un impediment.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 24 Oct 2003, 04:46 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



eu nu pot sa-mi schimb convingerile de dragul unei persoane... rolleyes.gif

pentru multi, faptul de a apartine nominal unei religii este ceva secundar.

pentru cineva care crede, un partener de viata care sa-i impartaseasca convingerile este ceva foarte potrivit.

dar asta nu inseamna ca daca sotia mea ar alege alta cale religioasa, eu m-as opune.

sunt doua lucruri diferite.


cat despre casatoriile in care cei doi sunt de religie sau confesiune diferita, cred ca daca ei se iubesc realmente, se vor tolera reciproc, si se vor intelege. nu neaparat ca vor si accepta ceea ce crede celalalt, dar vor acorda libertate persoanei iubite.

in realitate insa, in casatoriile in care cei doi au alta religie/confesiune, si sunt implicati activ in practicile acelei confesiuni, apar destule tensiuni si dezbinari - inerente intre doi oameni care tin cu putere la ideile lor.
acelasi lucru se poate intampla insa si cand unul dintre ei este/devine ateu...

deci nu religia/schimbarea ei ar fi elementul destabilizator, ci modul specific in care se comporta respectivii.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
unul
mesaj 24 Oct 2003, 05:03 PM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 28 September 03
Forumist Nr.: 862



QUOTE
in realitate insa, in casatoriile in care cei doi au alta religie/confesiune, si sunt implicati activ in practicile acelei confesiuni, apar destule tensiuni si dezbinari - inerente intre doi oameni care tin cu putere la ideile lor.

In cazul acresta, mai poate fi vorba de o casatorie?
Sunt convins ca daca ambii parteneri dau dovada de intelegere, si-si folosesc creierul, pot trece impreuna peste orice fel de piedici. Atat cele de natura religioasa, cat si cele inerente vietii de cuplu.
In cazul in care eu as fi musulman si mi-as face cele cinci rugaciuni zilnice, iar sotia mea nu ar impartasi convingerile mele insistand ca in timpul rugaciunilor sa fac altceva "util in casa", nu vad de ce mi-as imparti traiul cu ea?


--------------------
1L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 31 Oct 2003, 12:17 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



In Statele Unite casatoria interreligioasa a devenit o banalitate. La noi mai dureaza, dar s-ar putea sa se schimbe lucurile in viitorul apropiat.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 31 Oct 2003, 01:41 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Aha.. si cum se procedeaza?
Adica e ok daca se casatoresc un ortodox si o catolica la o biserica baptista ?


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 31 Oct 2003, 01:58 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("marky")

Adica e ok daca se casatoresc un ortodox si o catolica la o biserica baptista ?


yikes.gif

No comment!!!!!!!!!


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 31 Oct 2003, 03:24 PM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



biggrin.gif figaro! marky are imaginatie, nu gluma!

unul, ai dreptate. cunosc casnicii in care cei doi cred cu putere lucruri diferite, dar raman impreuna. insa de obicei, cand cei doi sunt intr-o astfel de stare, ceva se rupe intre ei, ceva fundamental: puntile de comunicare.

iata de ce, de obicei, casatoriile inter-religioase intre oameni pentru care religia chiar conteaza nu duc la ceva bun si nu rezista, atata timp cat cei doi isi pastreaza diferentele.

dar daca cei doi, sau macar unul din ei, sunt mai putin implicati in dogme, si mai mult implicati in a-i ajuta pe ceilalti, atunci lucrurile se schimba... smile.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 31 Oct 2003, 03:54 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



QUOTE
figaro! marky are imaginatie, nu gluma!


Care-i problema ? Doi oameni isi unesc destinele in fata lui Dumnezeu. Ca-i biserica baptista, ortodoxa sau catolica este acelasi lucru, indiferent daca respectivii sunt de confesiuni diferite. Gestul, simbolul este acelasi. Sau gresesc ?


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 2 Nov 2003, 01:57 AM
Mesaj #17


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Eu am o întrebare, cum sa faci sa împaci si capra si varza.

Adica hai sa luam un exemplu, casatorie mixta crestino/musulmana. E clar ca viata religioasa nu prea are cum sa fie comuna, si nici traditiile. Problemele apar repede, ori o obliga sa poarte voal, ori e obligat s-o suporte cu voal. Unul manânca linistit carne de porc, celalalt se scârbeste doar la acest gând. Ok, ok, indivizii se iubesc la nebunie totusi. Dar cum sa-i ceri unuia sa renunte la o religie din dragoste ? Adica doar pentru ca iubesti înseamna ca sistemul tau de valori acceptat de bunavoie, dumnezeul sacru, întreaga istorie a religiei tale, toate acestea le arunci la gunoi, adica recunosti singur ca erau doar facultative, adoptate cu buna-stiinta pâna la aparitia unui eveniment important precum un partener de viata îndragit ? Si de ce sa nu-si schimbe celalalt ideile, de ce tocmai tu ???

Si vice versa.

De unde ideea ca a fi ancorat într-o religie îti poate aduce probleme.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 2 Nov 2003, 08:42 AM
Mesaj #18


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Asta imi aduce aminte de inceputul anului 1990, cind se facea mare haz de "puterea" politicii de a rupe casniciile. Adica, el sustinea trup si suflet PNL, ea sustinea trup si suflet FSN (sa zicem), si se ajungea la certuri si in final divort.

Treaba asta era un subiect de ironii in primavara '90, dar eu cred ca avea un simbure de adevar, si-s convins ca au existat cazuri reale de "despartire pe motive politice". Practic, sistemele de gindere ale celor doi soti sint diferite, nu au mare lucru in comun, iar politica actioneaza ca un revelator.

Ceva similar se petrece si la casatoriile interreligioase - problema e, cum spunea si Mi_, cum armonizezi cele doua sisteme de gindire (presupunem ca sotii sint sinceri in credinta lor, nu credinciosi doar cu numele).


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andutza
mesaj 2 Nov 2003, 10:18 PM
Mesaj #19


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 1 November 03
Forumist Nr.: 1.110



Dupa parerea mea, scopul omenirii nu este vrajba intre diferitele culte ci unificarea lor intr-o singura Biserica. Sunt insa foarte putin flexibile dogmele religioase atat ale noastre, cat si ale celorlalte religii si daca intre o persoana ortodoxa si una catolica diferentele de rit sunt mici, altfel sta treaba intre un crestin neoprotestant si altul ortodox. Cunosc bine aspectul acesta din urma si nu vad cum un adevarat ortodox ar accepta sa renunte la preot si la cruce. Sigur ca dragostea poate face minuni dar compromisurile trebuie sa aiba totusi un scop pozitiv.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 3 Nov 2003, 08:26 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Nu trebuie sa renunte ortodoxul(/a) la ritul lui pentru neoprotestant(a), ci invers.
Chiar stiu niste tineri greco-catolici unde el a fost si este greco-catolic, iar ea a fost pocaita si acum s-a botezat la greco-catolicism.
Deci foarte simplu, nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andutza
mesaj 3 Nov 2003, 10:26 AM
Mesaj #21


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 1 November 03
Forumist Nr.: 1.110



Nu stiu daca poti face dintr-un caz o generalizare...Ca exista multe alte exemple, nu ma indoiesc. Eu ma refeream insa la alta situatie. E foarte usor sa privesti lucrurile dintr-o perspectiva atat de simplista: renunta unul dintre ei la religia sa, se converteste si traiesc fericiti pana la adanci batraneti. Dar ai intalnit vreodata persoane foarte impatimite pentru credinta lor?Eu am avut in liceu o colega apartenenta la biserica Evanghelica si la orele de religie, profesorul nostru, un om foarte credincios si foarte destept, ii dadea mii de argumente pentru credinta ortodocsilor in icoane, in spovedanie, in Cruce etc, si se contraziceau amandoi numai pe baza de citate biblice si date din carti ca doi oameni informati ce erau. Cu toate ca el intotdeauna avea replica la toate si orice om rational i-ar fi dat dreptate, aceasta fata o tinea pe-a ei si nu reauseau niciodata sa gaseasca o cale de mijloc. In prezent are un prieten baptist mi se pare, ceea ce e foarte apropiat de evanghelici si nu cred ca ambitia ei ar fi lasat-o vreodata sa se indragosteasca vreodata de un ortodox sau un catolic.
Noi, ca oameni simpli care doar cu numele suntem crestini, din pacate, consideram ca a trece de colo colo e doar o noanta de nume, ca daca in sufletul nostru suntem credinciosi nu conteaza cum ne numim. Dar dragostea adevarata nu se realizeaza decat prin Dumnezeu pentru ca El este de fapt dragoste si poate ar trebui sa ne punem intrebarea de ce suntem ortodocsi? De ce are religia asta peste 2000 de ani si de ce zic unii ca este cea mai adevarata dintre credinte (asa cum se traduce de fapt numele ei). Unde vreau de fapt sa ajung? Nu stiu foarte multe lucruri, dar am habar de cate ceva si va spun ca eu nu mi-as schimba religia pentru nimeni. Din fericire si prietenul meu e ortodox, dar daca n-ar fi fost as fi facut tot posibilul sa-l fac sa devina pentru a avea si el o sansa de mantuire, fiindca, din pacate in afara catolicilor, celelalte culte se indeparteaza foarte tare de la sensul adevarat al Scripturii si se spune ca acolo sus li se inchid portile. Sunt convinsa ca multi dintre ei sunt mai smeriti si mai buni decat majoritatea celor numiti ortodocsi, dar asta nu conteaza atunci cand interpreteaza gresit cuvantul biblic. Nu am ajuns la un nivel prea inalt spiritual, insa eu imi iubesc foarte mult prietenul si de multe ori m-am gandit cum ne va fi pe lumea cealalta, daca o sa mai fim impreuna?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 3 Nov 2003, 02:18 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Ei bine nu sunt toti habotnici ca acea colega.
Stiu si ortodocsi habotnici (chia am o cunostinta) care e fanatica si in afara de ortodoxism nu e nimic mai bun(ca asa spune parintele Cleopa, care din cunostintele mele era analfabet - ma scuzati, dar acesta e adevarul - si Episcopul nu trebuia sa-i dea voie sa ¨scrie¨ carti din moment ce nu avea facultatea de teologie facuta, la catolici se pedepseste aspru scrierea unor carti ale unor simpli calugari... ma rog sa nu judecam, nu sunt in aceasta masura).
Cam asa e si cu acea tanara, probabil un pastor evanghelic cu ura pe ortodocsi si pe catolici(in special) a indoctrinat-o in asa masura incat numai ura are la adresa Bisericii Crestine (cea autentica = Catolica si ce Ortodoxa) si asfel nu adminte nici un argument care sa demonstreze validitatea Sfintelor Sacramente (pentru ortodocsi Taine).
Ea trebuie sa stie ca Dumnezeu a trimis pe Unicaul Sau Fiu spre a fi jertfit ca apoi 15 secole sa lase lumea fara mantuire (ca ei asa afirma) si abea de la reforme sa vina si matuirea in lume, asfel Jertfa Mielului ar fi fost zadarnica., nu?

Ei degeaba comploteaza impotriva Bisericii Catolica, caci aceasta este Biserica lui Christos cladita pe piatra de temelie Petru(prin succesiune apostolica, Papa, Episcopul Romei), Biserica pe care portile Iadului nu o vor birui. Se poate observa ca Biserica Romei dateaza din vremuri biblice (Epistolla lui Paul catre romani)...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 3 Nov 2003, 03:30 PM
Mesaj #23


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



andutza, bine ai venit in acest iatac al Hanului! tongue.gif

"Sunt convinsa ca multi dintre ei sunt mai smeriti si mai buni decat majoritatea celor numiti ortodocsi, dar asta nu conteaza atunci cand interpreteaza gresit cuvantul biblic"

pai tocmai aici apare problema care poate dezbina o familie. momentul in care cei doi crestini de confesiuni diferite incep sa se lege de textualisme, si sa uite ca spiritul lui Dumnezeu uneste, nu dezbina.
daca vei avea curiozitatea, vei intalni zeci si mii de dezbateri biblice pe internet. care mai de care mai argumentate. si fiecare zice ca are dreptatea lui.
deci, cine are dreptate? cei mai vechi, cei mai directi descendenti, cei mai intelepti, cei mai puri sau cei mai duri?

eu zic un lucru: cine se cearta, acela NU are dreptate, caci spiritul Lui nu este peste el. si cine are samanta de cearta nu arata decat cine il indeamna de la spate...

aroganta noastra de a considera celelalte confesiuni ca fiind undeva SUB noi este exact cea care ne duce la pierzare. vad asta in propria religie. vad asta in orice religie pe care o examinez. si crezi ca face bine? crezi ca te apropie de El?

ma indoiesc... incearca deci sa cunosti fara prejudecati ceea ce cred ceilalti, si iti vei da seama ca nu sunt, in esenta, prea deosebiti de tine. prapastiile vin din lipsa de comunicare reala, iar nu din diferentele de idei.

"parintele Cleopa, care din cunostintele mele era analfabet - ma scuzati, dar acesta e adevarul"

triregnum, nu am nici un fel de simpatie fata de parintele Cleopa. dar nu cred ca faptul ca este sau nu analfabet are vreo relevanta in privinta spiritualitatii sale. si apostolul Petru, si mare parte dintre apostoli erau, practic, niste analfabeti. crezi ca are vreo relevanta? rolleyes.gif

in al doilea rand, as dori sa subliniez ca nimeni nu comploteaza impotriva bisericii Catolice. cunosc prea bine atat miscarea ortodoxa, cat si cultele protestante/neoprotestante. diferentele sunt de teologie, iar nu pe planul politic.
or, complotul presupune un vector politic. acest vector nu exista.

va rog, deci, sa pastrati acest thread la subiect. smile.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 3 Nov 2003, 04:16 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



1,6...> Sf. Ap. Petru era Episcop, avea darul Duhului Sfant, pe cand Cleopa era un simplu calugar, iar din cate stiu eu nu l-a sfintit nimeni preot(nici un Episcop). Am auzit, nu stiu exact, ca la ortodocsi calugarii pot sfinti ei preot.(stiu un caz cand un tanar, romano catolic din pacate, a fost sfintit preot monahal ortodox la o manastire ortodoxa)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 4 Nov 2003, 12:01 AM
Mesaj #25


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE
Triregnum:
Nu trebuie sa renunte ortodoxul(/a) la ritul lui pentru neoprotestant(a), ci invers.
Chiar stiu niste tineri greco-catolici unde el a fost si este greco-catolic, iar ea a fost pocaita si acum s-a botezat la greco-catolicism.
Deci foarte simplu, nu?
Domnule preot catolic, stati putin ca nu înteleg un lucru. Apareti peste tot si toate sfaturile scot la înaintare religia dumneavoastra, restul sunt neoprotestanti, habotnici, atei. Va întreb direct, ati confundat cumva forumul cu biserica dumneavoastra ?
Asa scrieti cu ciuda "neoprotestant" de parca n-ar valora nimic în comparatie cu religia dvs.
Explicati-mi si mie, de ce e asa de simplu ca dintr-o relatie religioasa mixa sa iasa câstigatoare religia pe care dvs o propavaduiti ? E mai cu stea în frunte sau cum ? De unde aveti harul de a decide ce trebuie ales dintre religia dvs si o alta religie ? Eu sincer, privind problema de la distanta, simpatizez mai mult acea religie neoprotestanta care nu are popi care sa te bata la cap sistematic cu ce "trebuie", si oamenii sunt mult mai fini atunci când povestesc despre ea. Deci în viziunea mea ar trebui ca ortodoxul sau catolicul sa îsi abandoneze religia si sa treaca la pocaiti (sic).
QUOTE
parintele Cleopa, care din cunostintele mele era analfabet
Pot sa dau înca 5 citate cu aceiasi idee a dvs, cum ca cutarica e analfabet, iar dvs sunteti ala cultul. Nu vi se pare ca va lipseste modestia, nici macar asa, un pic de tot ? Parca aroganta era nerecomandata în manualele religiei dvs, sau gresesc eu ?
QUOTE
Ei degeaba comploteaza impotriva Bisericii Catolica, caci aceasta este Biserica lui Christos cladita pe piatra de temelie Petru(prin succesiune apostolica, Papa, Episcopul Romei), Biserica pe care portile Iadului nu o vor birui.
Am întâlnit forumlari mult mai nuantate si mai aproape de om din partea neoprotestantilor, privind "de ce biserica noastra e mai buna". Si nu înteleg de ce tonul paranoid, cu "ei comploteaza", hai sa fim seriosi, si dvs complotati zilnic în biserica atunci când recomandati enoriasilor sa nu se lasa "ademeniti" de preotii cultului rival.

Imi pare rau ca în continuare citesc propaganda la greu din partea unui reprezentant al unei religii, fara sa vreau ma gândesc ca tare încuiata e religia aceea, daca reprezentantii ei vin cu astfel de argumente si de indicatii pretioase "trebuie".


PS. Incercati, va rog, sa va abtineti de la banala reactie "A, pai esti ateu, de-aia nu întelegi", sau nu începeti cu "habotnicule", vreau doar sa-mi explicati, fara citate din manuale, de ce religia dvs ar trebui sa fie mai importanta pentru populatie decât oricare alta religie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andutza
mesaj 4 Nov 2003, 09:34 AM
Mesaj #26


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 1 November 03
Forumist Nr.: 1.110



Adevaratii preoti nu sfatuiesc niciodata in Biserica pe credinciosi sa ii condamne atat de ferm pe cei neortodocsi iar harul este cel dat de sus si nu conteaza studiile superioare in alegerea pe care EL o face. Nu-mi amintesc sa scrie in Biblie ca apostolii aveau facultate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 4 Nov 2003, 10:54 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



<Andutza>
¨Adevaratii preoti nu sfatuiesc niciodata in Biserica pe credinciosi sa ii condamne atat de ferm pe cei neortodocsi iar harul este cel dat de sus si nu conteaza studiile superioare in alegerea pe care EL o face. Nu-mi amintesc sa scrie in Biblie ca apostolii aveau facultate. ¨

Nu e asa, nu poti spune catolicului/ortodoxului ca te miri ce secta e buna si sa adere linistiti la acea grupare. Un preot adevarat (nu un preot new ager cu ai vrea tu sa vezi - sfatuind crestinii ca orice religie e buna) nu va spune niciodata credinciosilor sai sa treaca spre exemlu la mormoni, sau la te miri ce... Si nu ii condamna pe credinciosii respectivi(neortodocsi), ci condamna modul lor de intrepreta cartile sfinte.

Ai dreptate, unui sfant nu-i trebuie studii superioare pentru a fi sfant.(sau cine stie ce dotare intelectuala: EX: Sf Ioan Maiea Vianney, parohul din Ars nu era un erudit si totusi este sfant neputrezit nici astazi desi a murit de cateva secole; el nu si-a permis niciodata precum unii calugari sa scrie carti de dogmatica si indreptare, asta numai Sfintii PArinti au putut si Conciliul Bisericii are voie sa emita invataturi).
Am spus mai devreme ca Sf. Ap. Petru nu avea facultate, dar avea Duhu Sfant de la Dumnezeu, calugarii care se autointituleaza preoti nu au Duh Sfant, ei trebuie hirotoniti de episcop, nu de ceilalti calugari in manastire, iar pentru a fi preot trebuie sa inveti dogmatica si celelalte mai inainte de a fi hirotonit


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 4 Nov 2003, 11:03 AM
Mesaj #28


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Si nu ii condamna pe credinciosii respectivi(neortodocsi), ci condamna modul lor de intrepreta cartile sfinte.


Cu ce drept sau pe ce motiv condamna modul lor de a interpreta Biblia?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 4 Nov 2003, 11:15 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



<Monsieur Mi_>
Ai dreptate, scot mereu in evidenta religia mea, sunt tare bucuros ca sunt catolic. Iar daca arunci o privire in Biblie(lucru greu pentru un ateu) ai observa ca Biserica Romei dateaza inca din acele vremuri, asa ca am tot dreptul sa sustin religia mea, nu?
Unde vedeti dumnevoastra ca ii consider pe ceilalti habotnici, neoprotestanti si atei? Poti sa-mi arati o fraza/propozitie unde sa spun ciuva ¨Mai neoprotestantule¨, ¨mai habotnicule...¨, daca da spune-mi si imi voi cere scuze, nu am intentionat sa atac pe nimeni din acest forum, ma rog daca unii s-au simtit insultati, mi-au atras atenti mai discret si am inteles ca am cam exagerat.(Ex: 1.6.. mi-a spus sa evit sa spun ceva de genul ¨la nie e asa, iar la ceilalti e diferit¨ - atunci cand mi-a atras atentia am vrut sa subliniez ca la Tologia Catolica, tinerii sunt tinuti mai din scurt si e ceva normal pentru un viitor preot celib).
Eu cred, si Biserica are aceiasi parere, ca unele culte neoprotestante nu au cale de mantuire; dar Dumnezeu e milostiv si probabil le acorda si lor o portita. In ceea ce priveste afirmatia dvs ¨Asa scrieti cu ciuda "neoprotestant" de parca n-ar valora nimic în comparatie cu religia dvs.¨ este total eronata, probabil ca nu stiti sa cititi mesajele mele sau nu le scriu eu cum trebuie.
Am spus candva ¨Nu trebuie sa renunte ortodoxul la ritul lui....¨, asta asa e, ortodoxul are cale de mantuire sigura, neoprotestantul nu se stie. Oricum un neoprotestant rar rentunta la cultul lui pentru un ortodox/catolic, in general isi aleg sotii/sotiile din gruparea din care fac parte.

Nu am spus ca eu sunt ¨ala cultul¨, ci un simplu calugar nu are voie sa scrie carti de indreptare morala si nici sa schimbe sau sa adauge dogme, ceea ce parintele Cleopa facea. Probabil la fratii despartiti e voie, dar la catolici nu - se pedepseste chiar cu excomunicarea.
PUR SI SIMPLU NU AI VOIE SA BAGI IN SPERIETI UN POPOR INTREG CU ANUMITE SCRIERI ASA-ZIS REVELATE DE DUMNEZEU UNUI CALUGAR. O femie orotodoxa a facut mai multe avorturi, iar cand a vazut ca parintele Cleopa o trimitea direct in iad, fara nici un fel de iertare din partea lui Dumnezeu, a inceput sa planga pentru faptul ca Dumnezeu nu o va ierta, de unde stie Cleopa cui ii atribuie Dumnezeu iertarea si cui nu?!.

Uni neoprotestanti denigreaza Biserica Catolica aratand cu degetul anumite greseli ale unor Pontifi si preoti, asta in mai toate cartile lor si nu sunt paranoic - mai citeste si tu.(sau tu ai citit toate cartile, iar eu sunt semidoctul si prostul, cum tu ai spus)



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 4 Nov 2003, 01:41 PM
Mesaj #30


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE
TriRegnum:
Nu e asa, nu poti spune catolicului/ortodoxului ca te miri ce secta e buna si sa adere linistiti la acea grupare. Un preot adevarat (nu un preot new ager cu ai vrea tu sa vezi  - sfatuind crestinii ca orice religie e buna) nu va spune niciodata credinciosilor sai sa treaca spre exemlu la mormoni, sau la te miri ce...

Hmm hai sa devenim brusc seriosi, un preot nu are cum sa spuna niciodata unor enoriasi sa treaca la o alta religie, oricât de maiastra ar fi aceasta. E ca si cum seful de la BMW ar spune ca lumea ar face o alegere mai buna cumparând Mercedes. biggrin.gif
QUOTE
Si nu ii condamna pe credinciosii respectivi(neortodocsi), ci condamna modul lor de intrepreta cartile sfinte.

Dar modul TAU de a interpreta cartile sfinte de ce nu poate fi condamnabil ? Pentru ca e al tau ? Stai linistit, totul e condamnabil, la fel cum totul e justificabil, depinde numai din ce directie privesti.
QUOTE
el nu si-a permis niciodata precum unii calugari sa scrie carti de dogmatica si indreptare, asta numai Sfintii PArinti au putut si Conciliul Bisericii are voie sa emita invataturi).

Nici tu si nici biserica ta nu sunteti cei care au dreptul sa judece pe cine scrie dogmatica sau câte diplome are cel ce le scrie. Mi se pare un pic mitocanie sa te legi de mesajul cuiva spunând ca nu are nu-stiu-ce studii.
QUOTE
Iar daca arunci o privire in Biblie(lucru greu pentru un ateu)

De ce crezi tu ca un ateu se uita mai greu în biblie decât un credincios ? Ca sa nu mai spun de repetarea obsesiva a cuvântului "ateu" si a greutatilor pe care acesta le întâmpina în întelegerea unor fenomene. Nu am întâlnit pe nimeni sa te faca fanatic la fiecare doua mesaje, ai putea sa nu mai jignesti credintele oamenilor, ca nu suntem în biserica ta aici.
QUOTE
Iar daca arunci o privire in Biblie ai observa ca Biserica Romei dateaza inca din acele vremuri, asa ca am tot dreptul sa sustin religia mea, nu?

Ce ciudata justificare. blink.gif Domnule TriRegnum, biserica si religia dvs sunt doar una dintre sutele si miile de pe Pamânt, nu ai absolut nici un drept sa faci din forum biserica ta, pentru simplul motiv ca aici nu-i ring de preoti de diferite confesiuni, iar alte confesiuni decât a dumneavoastra au exact aceleasi drepturi la exprimare.
QUOTE
Eu cred, si Biserica are aceiasi parere, ca unele culte neoprotestante nu au cale de mantuire

Toti fanaticii cred ca restul religiilor nu au cale de mântuire. Retine ca nu te-am facut totusi fanatic. Dar e clasica faza cu "noi suntem the best, oferim mântuire garantata, iar vecinul e mai prost, la el n-ai nici o sansa, deci vino la mine". Scuza-ma, dar asta e propaganda de cea mai joasa speta, ce faci tu aici, si cred ca un duhovnic plin de har care ar citi ce scrii tu si-ar cere scuze pentru tine.
QUOTE
ortodoxul are cale de mantuire sigura, neoprotestantul nu se stie.

Ce înseamna manipulare, ce de afirmatii se pot face în numele competitiilor interbisericesti ... sad.gif
QUOTE
Probabil la fratii despartiti e voie, dar la catolici nu - se pedepseste chiar cu excomunicarea.

E ciorba voastra ce legi aveti, dar nu e treaba ta sa judeci pe ale altora. Vezi-ti de cele pe care le-ai adoptat tu si lasa judecatile pentru ceilalti, în public (repet deja ca un robot, aici Nu e biserica dumneavoastra, sa veniti cu argumente din interiorul dogmei).
QUOTE
PUR SI SIMPLU NU AI VOIE SA BAGI IN SPERIETI UN POPOR INTREG CU ANUMITE SCRIERI ASA-ZIS REVELATE DE DUMNEZEU UNUI CALUGAR.

Pur si simplu trebuie sa te obisnuiesti cu gândul ca mai exista si alte religii cu nimic mai prejos ca a ta, pe lume, si unora le place mai mult alt mesaj spiritual. Si chiar daca scrii cu litere mari, tot n-o sa cresti credibilitatea ideilor tale.
QUOTE
Uni neoprotestanti denigreaza Biserica Catolica

Esti adeptul zicalei "dinte pentru dinte" ? Ca eu vad ca asta faci, denigrezi constant tot ce nu e catolic.


Sunt sigur ca o sa gasesti functia Quote pentru a cita din mesajele celorlaltor participanti la discutie în mod elegant.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 4 Nov 2003, 02:02 PM
Mesaj #31


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



nonono.gif On-Topic va rog.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 4 Nov 2003, 02:03 PM
Mesaj #32


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



daca participantii la acest thread nu isi calmeaza tonul, incep sa editez mesajele... evil.gif

Mi_, eu cred ca daca o luam cu vorba buna, se ajung la rezultate mai bune decat daca sanctionam imediat orice derapaj. triregnum e nou pe acest forum, si vorbeste din inima, chiar daca nu isi alege prea fericit cuvintele. acorda-i un pic de timp, si cred ca isi va gasi vorbele potrivite. smile.gif

haideti sa revenim on topic: cum ati privi partenerul vostru de casatorie daca si-ar schimba religia?

putini sunt cei pasionati de propria religie, care isi aleg un partener de casatorie de alta religie. totusi, se poate intampla oricui (chiar si ateilor sau celor pentru care religia este doar ceva demn de pastrat ca traditie) sa aiba un partener de casatorie timp de ani de zile, si ca acesta, intr-o buna zi, sa aleaga un (alt) drum religios.

care credeti ca ar fi reactia normala?


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 7 May 2024 - 12:59 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman