HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

 
Closed TopicStart new topic
> [Arhiva] Demisii In Guvern, Beuran, Puwak şi Mihailescu
Mihai
mesaj 20 Oct 2003, 05:56 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE
Ministrul integrării europene, Hildegard Puwak, minsitrul sănătăţii, Mircea Beuran, şi secretarul general al guvernului, Şerban Mihăilescu, au demisionat din guvern.

Premierul Adrian Năstase a declarat că Şerban Mihăilescu şi-a prezentat demisia, care i-a fost acceptată, spunānd că vrea să evite să fie nevoit să răspundă īn continuare acuzaţiilor de corupţie īn numele subordonaţilor săi. Şerban Mihăilescu va fi īnlocuit de Eugen Bejenariu de la RAPPS.

Īn ceea ce priveşte retragerea lui Hildegard Puwak de la conducerea ministerului integrării europene, preşedintele PSD, Adrian Năstase a spus că domnia sa trebuie să-şi rezolve anumite probleme personale şi nu doreşte ca acestea să pericliteze negocierile Romāniei cu Uniunea Europeană. Ea va fi īnlocuită cu actualul negociator şef, Vasile Puşcaş.

Motivul īnlocuirii ministrului sănătăţii, Mircea Beuran, este, potrivit lui Adrian Năstase, faptul că se doreşte eliminarea unor suspiciuni legate de activitatea sa. Noul ministru al sănătăţii va fi Ionel Blănculescu, actualul ministru al controlului.

Īn ultima perioadă cei trei miniştrii demisionari au fost constant acuzaţi de acte de corupţie de partidele de opoziţie şi de diferite persoane publice. Īn cazul ministrului sănătăţii, o comisie a demonstrat că două din cărţile publicate de Mircea Beuran au fost plagiate după volume apărute īn Statele Unite şi Franţa. Ministrul integrării europene, Hildegard Puwak a fost acuzată de partidele de opoziţie că s-a folosit de funcţia de ministru pentru ca firmele filului şi soţului ei să obţină fonduri europene nerambursabile īn cadrul programului Leonardo da Vinci. Ministrul Şerban Mihăilescu a fost acuzat de acte grave de corupţie. Ultimul scandal legat de numele lui Şerban Mihăilescu sunt acuzaţiile lansate de omul de afaceri Octavian Ionescu care a declarat că īn numele lui Şerban Mihăilescu i s-au cerut bani pentru o intervenţie īn favoarea proiectului său turistic de la Buşteni.


Sursa: BBC.ro

ohyeah.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 20 Oct 2003, 05:59 PM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



era si timpul sa o faca. din pacate, s-ar putea sa fie doar o manevra menita sa distraga atentia de la altceva.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 20 Oct 2003, 06:03 PM
Mesaj #3


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Hmmm... nu prea cred ca doreste sa distraga atentia pentru ca, oricum ar fi, este o pata pe obrazul PSD...

QUOTE
Preşedintele PNL, Teodor Stolojan cere īn numele Alianţei PNL-PD demisia Guvernului, acuzāndu-l de corupţie.
Alianţa PNL-PD cere demisia Guvernului pe motiv că e un guvern corupt şi incapabil să adopte şi să aplice măsuri īmpotriva corupţiei. Preşedintele PNL Theodor Stolojan a declarat că demisiile celor trei miniştri au venit prea tārziu şi că ar fi fost prezentate la presiunea partidelor de opoziţie şi opiniei publice. Teodor Stolojan consideră că demisiile celor trei au fost anunţate din raţiuni de imagine, īnaintea raportului de ţară al Comisiei Europene. Liderul PNL a adăugat că ar exista şi alte acte de corupţie grave săvārşite de apropiaţi ai PSD, dar care nu sunt anchetate.

Īn acelaşi timp, PRM a depus la Senat moţiunea simplă intitulată "Deturnarea de către Guvernul PSD a fondurilor comunitare trebuie oprită!". Moţiunea este semnată de cei 37 de senatori PRM.


Semnatarii moţiunii solicită c*rţii de Conturi să īntreprindă o verificare amănunţită a modului īn care familia lui Hildegard Puwak a accesat şi utilizat fondurile comunitare şi pe cele de la bugetul de stat şi să se stabilească dacă īn aceste cazuri s-au respectat prevederile legale privind licitaţiile publice.

De asemenea, PRM cere Guvernului şi c*rţii de Conturi a Romāniei cercetarea īn regim de urgenţă a dosarului "Buşteni", dorind ca rapoartele finale să fie prezentate plenului Senatului pīnă la 15 noiembrie 2003.

PRM consideră de asemenea că Guvernul trebuie să cerceteze dacă au fost acordate şi folosite fonduri europene, īn baza unor relaţiilor personale sau de partizanat politic şi să decidă recuperarea integrală a sumelor de la cei care le-au utilizat īn alte scopuri.


Sursa: acelasi BBC.ro


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Oct 2003, 06:03 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
nefertiti-old
mesaj 20 Oct 2003, 06:04 PM
Mesaj #4


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



nu te lua dupa aparente...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 20 Oct 2003, 06:06 PM
Mesaj #5


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Care aparente? laugh.gif
Ia sa vedeti acum ce creste Nastase in sondaje... devil.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 20 Oct 2003, 06:07 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Mie demisia lui Serban Mihailescu mi se pare una de onoare, fiindca pana in aceste momente nu s-a facut nici o acuzatie directa la adresa domniei sale!
Cat despre cerinta PNL si PD de a fi demis intreg Guvernul mi se pare una usor histrionica, si duce foarte mult cu acuzatiile formulate de un Vadim Tudor!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 20 Oct 2003, 06:10 PM
Mesaj #7


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



mihai: nastase oricum ar fi crescut in sondaje.

petru: vad ca ramii un idealist...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 20 Oct 2003, 06:11 PM
Mesaj #8


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Depinde in care sondaje... in cele comandate da, ar fi crescut oricum.
Eu spun ca Nastase a castigat acum increderea multor romani prin aceasta decizie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 20 Oct 2003, 06:34 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Iar eu cred ca Nastase nu va creste decat poate TEMPORAR!
Gafa a facut-o cand a luat apararea celor "implicati"(si chiar daca nu a facut-o "pe fata",faptul ca atitudinea a fost "toleranta" tot spune ceva!).
Din pacate s-a luat dupa Iliescu care are viitorul politic in.....trecut!
Acest gest,dupa umila mea parere,va da un "branci" si mai puternic noii aliante PNL-PD(care si asa era in "urcare").
Iar daca se va dovedi pana la urma ca "doamna ministru" a si "bagat mana",partea negativa a cazului va arunca o umbra si mai amenintatoare asupra aceluiasi Nastase!
Sper ca cel care va castiga sa nu fie "pamfletarul"(dar mai stii,cu asemenea date "statistice" ale mizeriei,coruptiei,birocratiei su "fericirii" te poti astepta la orice de la electoratul roman!).
Parerea unui "roman de departe".TALUSA. sad.gif

DIN CATI MINISTRII ESTE FORMAT GUVERNUL ROMAN?

Acest topic a fost editat de talusa: 20 Oct 2003, 06:55 PM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
katia
mesaj 20 Oct 2003, 06:56 PM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 7 September 03
Forumist Nr.: 720



QUOTE
Gafa a facut-o cand a luat apararea celor "implicati"(si chiar daca nu a facut-o "pe fata",faptul ca atitudinea a fost "toleranta" tot spune ceva!).

Pai cum nu a facut-o pe fata? A sustinut, si el si Iliescu, timp de o luna de zile, cum ca ministri lui sunt oameni de onoare! Eu zic ca in urma esecului referendumului (in ciuda celor 54% trasi de coada, trebuie sa recunoastem ca a fost un esec!) se incearca manevra "aruncarea de praf in ochii electoratului si a strainatatii". Asta a fost singura manevra pe care au gaist-o ca sa se uite de mismasurile facute prin sectiile de votare.

Dupa parerea mea e prea tarziu sa se mai salveze ceva din imaginea primului ministru. A afirmat public ca sprijina niste ministri cand toata lumea cerea demisia de onoare!

Editare ulterioara:
 Īn urma anchetei Oficiului de lupt? anti-fraud? al Uniunii Europene, Comisia European? a solicitat, s?pt?māna trecut?, rambursarea sumei de 150.000 de euro, ob?inu?i de familia doamnei Puwak, īn cadrul programului Leonardo da Vinci.

Sursa: www.realitatea.tv

Acest topic a fost editat de katia: 20 Oct 2003, 06:57 PM


--------------------
The end is always near ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 21 Oct 2003, 08:29 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



QUOTE (Petru @ Oct 20 2003, 06:12 PM)
Mie demisia lui Serban Mihailescu mi se pare una de onoare, fiindca pana in aceste momente nu s-a facut nici o acuzatie directa la adresa domniei sale!

Ete na ! Ca porecla de Miky Spaga era la adresa altuia, te pomenesti ... ohyeah.gif Mie demisia lor mi se pare ca nu e demisie, ci demitere wink.gif Si este tardiva. Si fatzarnica, inclusiv motivele invocate la asa-zisa demisie.

Eu unu astept demisia lui Bombonel. Si retragerea lui intr-o manastire. De taici jamie.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 21 Oct 2003, 08:31 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



QUOTE (Mihai @ Oct 20 2003, 06:16 PM)

Eu spun ca Nastase a castigat acum increderea multor romani prin aceasta decizie.

Poate ar fi castigat increderea romanilor daca ar fi procedat la luarea acestei masuri ceva mai devreme... si nu dupa ce toata presa i se urcase pe cap!

talusa, pentru informatii la intrebarea ta poti accesa:
http://www.gov.ro/guvernul/cabinet.php
http://www.gov.ro/guvernul/afis-ministere.php

cain, cunosti vreun caz in care S. Mihailescu sa fi fost implicat direct si implicit sa fie acuzat de coruptie?

Acest topic a fost editat de Petru: 21 Oct 2003, 08:33 AM


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 21 Oct 2003, 08:36 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Pai chiar ultimul, zilele astea, un nea Caisa Ionescu, dupa ce i-a acuzat un consilier, l-a acuzat DIRECT si pe el. Apropo, tu citesti presa ? ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 21 Oct 2003, 08:56 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Au fost pur si simplu niste acuzatii si pana acum nu a fost sesizat nici parchetul nici alt organism care ar decide cu claritate in aceasta chestiune! Ce-ar fi sa ne incredem in orice zvon aparut in presa?!

Acest topic a fost editat de Petru: 21 Oct 2003, 08:57 AM


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 21 Oct 2003, 09:00 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Petrule!
Interesant ca in ambele cazuri(22 de ministrii si 14 ministere),cei demisionati reprezinta peste 10%!!Si TOTI membrii ai partidului de guvernamant,al carui conducator este acelasi PM!(cel putin avea o "scuza" daca faceau parte dintr-un partid de coalitie,chiar daca se numea UDMR!!)
Si Primul Ministru NU DEMISIONEAZA!?Cred ca sunteti un UNICAT!!
In Belgia,la un meci intre o echipa italiana si una britanica s-a lasat cu "bataie si cu morti".S doua zi,ministrul de interne belgian A DEMISIONAT(si saracul nici nu era pe teren!!).
Acum intelegi de ce-ti scriam de "pielea de elefant"("tovalul" se spunea pe vremea mea!)
Talusa.


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 21 Oct 2003, 09:19 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Pai dece crezi ca nu "s-a sesizat" parchetul, dragul meu ? wink.gif Si ce ar fi daca nu ar exista presa, si "zvonurile" ei ? A, nu ma refer la ziarele de scandal de prost gust.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 21 Oct 2003, 09:37 AM
Mesaj #17





Guests






Uhh, in sfarsit pot posta pe Han 40.gif
Acum, apropos de demisiile astea din ultimele zile: mi s-au parut tare jalnici cei 3 fosti ministri cand si-au motivat demisiile...Se cunoastea de la o posta ca minteau...Al meu chiar radea de madam Hildegard:"Cum numai 150 mii de euro a furat??"Mdeh, romani, facem haz de necaz...Si eu zic ca Nastase si Iliescu au cam dat-o-n bara cu acoperirea celor 3 si apoi cu demiterea asta mascata de demisionare.Dar,deh! Traim intr-o societateeeeeee...Vorba cantecului...Cum zicea si Brucan aseara: pt moment sunt bune si astea 3 demisii...Pt mai tarziu vor mai fi nevoie si de altele...Colac peste pupaza, guvernu' nostru drag iar a dat-o-n bara....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 21 Oct 2003, 09:59 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Daca si-ar da demisia toti cei care s-au minjit intr-un fel sau altul in tara asta,ar ramine posturile "de conducere" vacante...Cam toate!


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 21 Oct 2003, 10:11 AM
Mesaj #19





Guests






Haha si atunci ne-am alege noi intre noi care sa le ocupe postu...Dupa cum am auzit aseara la stiri au salarii de 35 de milioane, adik aproape o mie de euroi pe luna, mama lor.... mad.gif Chiar ca nu mi-ar strica banii astia acum..Haideti sa-i convingem sa demisioneze rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 21 Oct 2003, 10:26 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Si stiti ce e mai trist? Imediat dupa demisia lor salariul alesilor va creste cu 40%. Bietii oameni!


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 21 Oct 2003, 06:51 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Poti sa mai spui inca o data "bietii oameni" ohmy.gif

Cresterea e la salariul BRUT(din asta mai platesc si taxe) !!! mad.gif

Ei considera ca li se cuvine(dupa asemenea eforturi!) o crestera NET echivalenta cu 40% din salariul Brut!


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
unul
mesaj 21 Oct 2003, 08:11 PM
Mesaj #22


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 28 September 03
Forumist Nr.: 862



Praf in ochi. Asta am primit.Beuran si Puwak fac parte din aripa Iliescu. Mihailescu face parte din aripa Nastase. La discutiile premergatoare demisiilor, Mihailescu a fost dat la schimb pe Beuran si Puwak. Si de data asta Iliescu a pierdut teren in confruntarea cu Nastase.
Ne place sau nu, dar Nastase este destul de destept ca sa piarda alegerile.In momentul de fata el tine fi cutitul si furculita.


--------------------
1L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 24 Oct 2003, 09:51 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Pe langa cele trei demisii, pe marginea carora s-a trambitat enorm, Societatea Academica din Romania(SAR) cere demiterea ministrilor justitiei si administratiei. Se pare ca urmare a neindeplinirii unor capitole semnificative pentru un raport de tara pozitiv!
http://www.expres.ro/politica/?news_id=135341

http://www.romanialibera.ro/editie/index.p...24102003&idx=24

Acest topic a fost editat de Petru: 24 Oct 2003, 09:55 AM


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 24 Oct 2003, 10:05 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Daca exista o "corectitudine politica" si in Romania,cati ministrii ar trebui demisi pentru ca si primul ministru sa-si dea seama ca ar fi necesar sa se "duca acasa"? sad.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
unul
mesaj 24 Oct 2003, 12:04 PM
Mesaj #25


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 28 September 03
Forumist Nr.: 862



Poate inca un referendum. Ar trebui ca Societatea Academica din Romania, Agentia de Monitorizare a Presei, societatile si organizatiile neguvernamentale si noi toti cei care doar vorbim si ne eprimam doar intr-un cadru restrans sa facem ceva. Ceva concret, ceva cu care sa-i determinam si pe cei nehotarati, si sunt destul de multi, sa se miste.


--------------------
1L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 24 Oct 2003, 01:56 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Sa facem CEVA" zice "unul"

CE?!

Ai vreoa idee concreta?

Eu cunosc un singur "CEVA"!In ziua de vot!

Cu stima,Talusa. wub.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 25 Oct 2003, 09:08 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Ceva nu cred ca se poate face, ceva eficient... singura modalitate la indemana fiind votul de anul viitor! Dar pana acolo mai este si nici nu stiu daca se va intampla vreo schimbare, este putin probabil daca ne uitam la sondaje!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 25 Oct 2003, 09:15 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Schimbari se pot produce!
Dar cine sustine ca se pot produce "numai in bine"? ohmy.gif

Si fiindca ai adus vorba de sondaje:

http://www.ziua.net/docs/30340.html

Talusa


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 06:21 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman