HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Forum

Acest forum se adreseaza tuturor iubitorilor de animale. Sunteti liberi sa va exprimati parerile de orice fel atat timp cat se incadreaza in limitele bunului simt.
Scopul forumului... e simplu. Sa aflam mai multe lucruri din lumea necuvāntatoarelor si sa ne ajutam reciproc in diversele probleme cu care ne-am putea confrunta la acest capitol. Orice sugestii sunt binevenite. Enjoy!

 
Reply to this topicStart new topic
> De Ce Ne Vrem Stapani?
unul
mesaj 9 Oct 2003, 11:48 AM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 28 September 03
Forumist Nr.: 862



Atunci cand un om este , sau se considera, stapanul altui om, cel din urma incearca sa se razvrateasca. Deci ca oameni vrem sa fim liberi. De ce avem convingerea ca putem fi stapani pe un animal? Chiar daca nu poate vorbi ca noi, chiar daca este mai mic decat noi, un animal este la fel ca noi. o fiinta care se vrea a fi libera.
Folosind lese, lanturi, custi sau alte mijloace de ingradire a libertatii cum putem crede ca aceste animale sunt fericite si chiar isi doresc sa fie langa noi?


--------------------
1L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 9 Oct 2003, 01:05 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Te consideri stapan?
Ai animale in casa?
Care este istoria aparitie lor in casa ta?

Iti spun cum sta treaba la mine poate asa o sa intelegi putin despre adevaratii posesori de animale de companie.
Am doi caini. Am un apartament cu doua camere. Am ingrijit peste 4 caini pana acum si i-am pus pe picioare si le-am gasit "stapani".
Unul din cainii mei l-am luat de pe autostrada exact in momentul in care era sa fie strivit de o masina. Nu era mai mare decat palma mea. Cel de-al doilea ar fi fost de mult mort de foame in mizeria bucuresteana. (ambii sunt fosti caini comunitari)
Cand stau prost cu banii ei mananca si prefer sa mor eu de foame decat sa stiu ca i-am luat si nu-i pot ingriji.
Asta inseamna ca sunt "stapan de sclavi" ?

Afirmatia ta este deplasata deoarece privesti extrem de superficial problema. Da si eu ii consider stapani pe cei ce isi iau caini pentru a organiza lupte, sau pentru a se mandri cu rasa pura a animalutului lor, care saracul nu da doi bani pt. ea, ci tot ce vrea este un culcus si o mancare, dar aceste exemple confirma regula si sunt extrem de putine.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 9 Oct 2003, 02:33 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



Eu am mai zis ca am o menajerie.
Cainele,un pitbull l-am primit cand avea 2 luni.Acum are 3 ani.Nu i-am taiat urechile nu l-am dresat pentru lupte,e un caine de toata frumusetea.Stau la apartament asa ca e destul de greu cu el,dar il iubim foarte mult si nu mai putem fara el.Mai bine nu mananc eu decat sa rabde el.E un caine"lipicios"nu zic ca nu e agresiv dar are tot harnasamentul asa ca....imi amintesc cand a fost bolnav(eu l-am intoxicat)am dus medicul din pat duminica acasa,om care desii a stat jumatate de zi cu noi nu a luat nici un ban.Nu ma consider stapana lui,il consider egalul meu.Pe bune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Oct 2003, 02:33 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
unul
mesaj 10 Oct 2003, 03:00 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 28 September 03
Forumist Nr.: 862



V-ati gandit ca animalul vostru de companie isi doreste mai mult spatiu decat are intre patru pereti? V-ati gandit ca vrea sa iasa afara mai mult timp decat va permiteti voi sa le oferiti? Atunci cand am vorbit de lese, lanturi... m-am referit in special la libertatea spiritului.
Specific ca nu am nici un animal de companie, tocmai din motivul acesta. De ce sa-i ingradesc libertatea fizica si psihica, sa-l scot afara cand am eu timp, sa ma joc cu el cand am eu chef...


--------------------
1L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
champi
mesaj 10 Oct 2003, 03:20 PM
Mesaj #5


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 100
Inscris: 30 August 03
Forumist Nr.: 688



Este motivul pt care nu mi-as lua niciodata un ciine, pt ca nu stiu daca as face fata cerintelor lui. In schimb, am pisici si la mine usile si ferestrele sint tot timpul deschise pt a putea iesi si intra cind vrea sufletelul lor. Singura interdictie e pt noapte, atunci fac apelul si inchid totul. Mai ramine cite una pe afara, dar pe la 3 noaptea ma trezeste mieunind la o fereastra si intra si ea in casa. Cu al mic ce mai am probleme, ca e foc de curios, iese, sare pe te miri unde si pe urma nu mai stie sa se intoarca.
In ultimele nopti il recuperez constant de pe terasa de sus a vecinilor laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 10 Oct 2003, 05:56 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



unule: daca nu ai avut caine nu ai de unde sa stii ce inseamna. de acord cu tine, insa nu presupune ce nu stii. faza cu libertate ... ok ... tu ce ai prefera? un stapan care te iubeste, iti da mancare ( fa diferenta cu ce se intampla in strada ), te apara de problemele pe care le-ai intalni in strada, iti da un culcus cald si in plus te scoate si afara ( dupa un anumit program evident ).
e sa fiu al naibii ca daca numai "+"-urile as vrea sa fiu in locul unuia din cainii mei pe cuvant.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 11 Oct 2003, 05:56 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



....Vorbim de animale domestice sau de animale salbatice?
In ceea ce priveste ciinii, sint mai multe categorii: de apartament, utilitari , de vinatoare...si fiecare are nevoi speciale... Un ciine de apartament nu va dori vreodata sa fie liber...e dependent de atapin! Catelul meu se intoarce din drum daca nu ma vede in spatele lui cind iesim afara...


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 11 Oct 2003, 08:51 PM
Mesaj #8


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Dupa cum probabil stiti, noi impartim apartamentul cu 2 pisici si pot sa spun pe buna dreptate ca ele sunt stapane in casa. Cine are pisica stie, asa cum am stiut si eu cand le-am adus aici, ca nu tu esti stapanul lor ci ele stapanul tau. Contrar cainilor, ele nu asculta de comenzi si eu sunt sclava lor - eu curat dupa ele de-mi sar ochii din cap.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
champi
mesaj 11 Oct 2003, 08:58 PM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 100
Inscris: 30 August 03
Forumist Nr.: 688



Eu stiu si inteleg sad.gif . Sintem doi "umani" si trei feline in casa, dar curat mai mult dupa ele decit dupa noi laugh.gif . Cit despre a ma considera stapina lor ... sniffff, nici in visele mele cele mai roze. Mai degraba ele isi inchipuie ca m-au cistigat la loz in plic, ca fac cu mine ce vor, e suficient sa se uite la mine si sa dea cite un miauuuuu ca m-am topit. laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kristina
mesaj 12 Oct 2003, 02:47 PM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 428
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 759



Diana -Maria a pus punctul pe 'i'. Animale sunt de mai multe categorii. Unii sunt facuti sa stea in casa, cu 'stapanii' si altii afara, in padure, in jungla, in cartier. Iar cainii luati de pe strada cred ca prefera patru pereti decat nelinistea, frigul si foamea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 03:53 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman