HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Ciresarii ?, Remember ciresarii
Titus Herbert
mesaj 16 May 2006, 11:52 AM
Mesaj #106


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



han.gif zburlici biggrin.gif


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zburlici
mesaj 16 May 2006, 03:42 PM
Mesaj #107


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 2 July 05
Din: Montreal
Forumist Nr.: 6.538



bine v-am gasit.
socot ca nu-i cu banat sa mai vorovim despre una-alta, vataf titus


--------------------
And Azazel taught men to make swords, and knives, and shields...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
raluca dana
mesaj 5 Jun 2006, 09:29 PM
Mesaj #108


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 4 June 06
Forumist Nr.: 8.332



cum sa-i uit pe Ciresari?
cred ca orice as citi, ma intorc cu drag la ciresarii copilariei!
copii de astazi... greu sa-i impingi spre carte, e greu sa intoarca filele unei carti, cand la televizor e un film in care nu stiu cine se impusca, cand pe calculator au jocuri de lupta si alte alea!
cand voi avea copii, sper ca o sa le placa si lor, la fel de mult ca si mie o carte buna, si intr-adevar Ciresarii lui Chirita merita citita!
cine nu a trait alaturi de ciresari calatoria prin Pestera Neagra, cine nu a descorit Castelul fetei in alb, misterul tanagralelor, zapada si mormintul din fundul marii nu si-a trit cu adevarat copilaria
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Jun 2006, 09:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
eu_si_tu
mesaj 5 Jun 2006, 10:05 PM
Mesaj #109


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 152
Inscris: 30 April 06
Forumist Nr.: 8.183



A fost odata , si niciodata nu va mai fi ! rolleyes.gif


--------------------
Sunt lucruri care nu se spun şi, dacă am formula totul numai prin cuvinte , valoarea cuvintelor ar scădea.

Marin Preda
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zburlici
mesaj 5 Dec 2006, 08:03 AM
Mesaj #110


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 2 July 05
Din: Montreal
Forumist Nr.: 6.538



au fost, mai intai, "ciresarii" visul unei copilarii care n-a fost ceea ce ar fi trebuit sa fie. chiulind de la scoala, chiulind dintr-o familie impovarata de griji, mi-am cautat ciresarii prin toata lumea, atat cat se intindea ea la varsta aceea, strecurandu-ma cu abilitate printre gastile micilor monstrii care terorizau cartierul. i-am cautat printre vecini, printre colegii de scoala, printre cunostintele intamplatoare.

poate ca nu i-am cautat suficient, poate ca nu s-au lasat ei descoperiti, nu stiu.

ii cautam, inca, in pragul adolescentei, scrutandu-mi amicii din vecini, ceea ce mi-a oferit sansa de a fi martorul marii transformari. intr-o seara ruginie de toamna, cu cateva zile inaintea inceperii unui nou an scolar, m-am intors de la tara, mi-am insfacat mingea si am navalit pe scari, bucuros de a-i fi zarit pe copii din vecini asezati pe trepte, in fata blocului. o sumbra presimtire m-a incercat la vederea chipurilor inexpresive, de-acum, pentru mine. se mutasera doua surori, de varsta noastra, in bloc. joaca a fost abandonata in favoarea seductiei, in forma ei infantila. mi-am luat mingea sub brat si m-am intors in casa. esuasem in incercarea de a-i transforma in ciresari. timpul mi-i rapise.

a inceput, apoi, liceul si speranta a renascut, dar nu a supravietuit mediului potrivnic si valurilor de alcool, in care a sfarsit inecata.

ca o boala incurabila, care recidiveaza din cand in cand, dragostea a modificat structura visului, impiedicand, inca o data, cautarea. ciresarii erau mai departe decat oricand.

i-am gasit, intamplator, in ultimii ani de facultate. au fost doi ani plini, doi ani care-au rascumparat tot timpul pierdut, toata bajbaiala de pana atunci. doi ani petrecuti prin sordide camere de camin, prin munti, prin beciuri pretentios botezate "pub", prin trenuri personale ce leaga intre ele centre universitare. au fost seri memorabile, nopti unice, dimineti cu ferestre deschise. ciresari mei existau cu adevarat si erau asa cu mi-i inchipuisem, ba chiar mai mult de-atat.

apoi, vremurile ne-au despartit. la una dintre ultimele intalniri, am jucat un joc, ne-am mimat fiecare viitorul, asa cum ni-l inchipuiam.

rand pe rand, ciresarii mei au luat calea exilului. franta, olanda, danemarca, sua s-au imbogatit cu ei. a venit si randul meu sa-mi aleg un loc; nu mai aveam nici un motiv sa raman, as fi ramas singur.

iata-ma aici, departe de trecut, reincepandu-mi cautarile. nu-mi fac prea multe iluzii, stiu ca este tarziu pentru asta, dar speranta imi urla-n urechi: "se poate!".


--------------------
And Azazel taught men to make swords, and knives, and shields...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
razvan_
mesaj 9 Jan 2007, 01:09 PM
Mesaj #111


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 30 December 06
Forumist Nr.: 9.151



nici nu stiu cum sa incep!cert e ca am cautat pe dc++ filmul si serialul ca sa le vad pt a 5 oara cred si am zis sa vad si ce scrie pe google despre ciresari...si am dat peste acest site.ma bucur nespus ca am putut sa va citesc trairile voastre referitor la ciresari!precizez ca am aproape 25 de ani si ca am citit cartea acum vreo 15 ani cred(impins de la spate de sora mea care mi-a zis "nu o sa regreti" ...si nu am regretat deloc smile.gif )...de atunci cred ca am citit-o de mai mult de 10 ori...ea si "toate panzele sus" sau "cei trei muschetari" "contele de monte cristo" ;colectia winetou;"aventurile lui tom sawyer si huck finn" fiind printre favoritele mele...oricum nici o carte nu am citit-o cum am citi-o pe asta!
volumele mele se numeau "teroarea neagra" "teroarea alba" "castelul fetei in alb" "roata norocului" "drum bun ciresari" am scris asta pt ca am vazut ca la multi se numeau altfel!
nici nu pot sa va zic cat de mult m-am bucurat cand am descoperit ca orasele din teroarea al;ba erau busteni si sinaia(primele litere fiind inversate)sau ca in zona aia era o cabana poiana izvoarelor...intotdeauna mi-am imaginat cum ar fii sa am un grup de prieteni cu care sa retraim aventurile lor dar din pacate prietenii mei erau prinsi in alte jocuri:tevi,ascunselea.fotbal.ping pong,si multi nici nu citisera ciresarii...dar nu a contat asta pentru ca imaginatia mea a facut restul!nu de putine ori inainte sa adorm imi iamginam cum ii salvam din pestera neagra,sau cum eram si eu in zapada asteptand sa vina cei 2 malaci si cabanierul.de cele mai multe ori am incercat in somn sau in imaginatia mea sa continui aventurile lor;de cate ori nu am plans cand am terminat de citit "drum bun ciresai"!!!si acum cand scriu am o gheara in piept!
oricum pt mine de departe a fost cea mai frumoasa carte citita vreodata!si pentu ca erau romani poate si pentru ca aventurile lor se petreceau la noi in tara!de cate ori nu am cautat in dex orasele din "castelul fetei in alb" si de cate ori imi tresarea inima cand gaseam niste comune sau sate in acelasi judet!!!de cate ori mic fiind mi-am inchipuit ca voi putea sa descopar si eu castelul si ca ii voi cauta pe ciresari!probabil ca ciresarii acum au varsta parintilor mei pentru ca cartea e scris acum vreo 30 de ani!
am inteles de la voi ca constantin chirita(scuze de cacofonie" ar fii murit...regret nespus asta...daca ati putea(cei care stiti) sa puneti aici alte carti scrise de el sau linkuri ceva despre viata lui sau despre cartile scrise,sau carti pe net de unde pot sa le descarc,v-as fii recunoscator!!!!
vad ca de o luna nu s-a mai scris aici...sper sa nu o fii facut degeaba!
numai bine de la un "cavaler al frunzei de cires"...
aaaaaaaaa ca uitam...uitati un site pe care probabil ca multi il stiti!cei care nu il stiu sunt sigur ca vor avea niste momente unice cand il vor citi!!!sper sa va placa: www.igu.ro/latrecut eu am acest site la favorites!!!!cum il am si pe acesta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 04:49 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman