HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info "Arta Vizuala"

Te invitam sa participi la discutiile de aici, nu inainte de a citi detalii Despre Arta Vizuala.

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Moda, tendinte
vermeer
mesaj 8 Oct 2003, 07:44 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 502
Inscris: 21 August 03
Forumist Nr.: 646



Mi-am permis sa rup acest domeniu de cele propuse de Figaro in "arta si culoare" pentru ca mi se pare cel mai "subtire" din cele mentionate. Intr-o perioada oarecare am indraznit un comentariu despre moda (despre care in paranteza fiind spus am fost pasionat) mai bine spus despre culoare.
In moda nu exista decat o culoare: negru si trei accesorii: alb, maro si mov. Restul e circ de prost gust.
Am exagerat, stiu, dar atunci dincolo de cautarile mele obisnuite in materie de culoare eram obsedat de forma. Si acum traiesc cu impresia ca marii creatori de moda folosesc culoarea pentru a insela. Ochiul, organul nostru atat de comod e pacalit de imaginile stridente prezentate. Cine priveste mai departe de culoare si de manechin ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 11 Oct 2003, 02:28 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Moda este uneori o arta..
Combinam pe cat posibil functionalul cu esteticul..
Moda a incetat de multa vreme sa ne "tintuiasca" in tipare,..sabloane..
Se poate puta orice combinatie etno cu army, clasic cu trash, punk cu romantic..
Tendintele designerilor se orienteaza totusi spre estetic si ingrijit.
Capitolul culori? Greu de precizat ce se armonizeaza mai bine? Clasicul alb-negru,..alb- bleumarin, alb -nej..dar daca agreezi ..merge orice de la gri la oranj si albastru..


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Soarele
mesaj 11 Oct 2003, 06:32 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 49
Inscris: 30 September 03
Forumist Nr.: 879



Cnad vine vorba de moda eu sunt de parere ca in romania nu poti purta orice, nu vreau sa zic ceva de genul hai sa ne punem o frunza undeva si sa iesim pe strada, dar eu am observat ca romanii au multe prejudecati legate de aspectul fizic. Spre exemplu eu am avut o dermatita pe toata calota si a trebuit sa ma rad in cap, asta era in iunie, ei bine aflati ca toata lumea se uita la mine ca si cand as fi evadat din inchisoare, unii chiar imi strigau pe strada lucrul asta. Apoi am fost o luna in Franta unde puteam iesi pe strada si fara basmaluta sau seapca si nu se uita nimeni la tine in nici un fel. Desi acum am parul de 5 cm tot se mai uita la mine cu figuri crispate cand merg cu mijloacele de transport in comun in Romania. 12.gif


--------------------
Veni Vidi Vici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Oct 2003, 06:32 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
katia
mesaj 11 Oct 2003, 08:31 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 7 September 03
Forumist Nr.: 720



Asta pentru ca ii judecam pe cei din jurul nostru dupa ceea ce poarta - nu dupa cum se poarta/ vorbesc/ gandesc. Este comi-tragic daca te gandesti ca in occident societatea e mult mai avansata dpdv economic, dar oamenii nu se gandesc numai la ce sa poarte maine ca sa impresioneze blink.gif Din ceea ce am cunoscut in mod direct, in tarile nordice nimeni nu se uita la tine cu ce esti imbracat sau ce faci pe strada thumb_yello.gif


--------------------
The end is always near ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 11 Oct 2003, 09:20 PM
Mesaj #5


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Expresia "ce zice lumea" va spune ceva?
E una din ideile ce ni se baga in cap de mici copii. Suntem social conditionati de mici sa judecam un om dupa aparente.

Am murit de rusine cand am avut o prietena in vizita in NY si intorcea capul pe strada dupa cineva imbracat mai fistichiu sau dupa cineva de culoare sau cu tatuaje si 1000 de cercei. Si aici e foarte normal cand te holbezi la cineva sa primesti un "la ce te uiti?" obraznic. Pacat ca ea nu a primit lectia asta, mi-ar fi placut. laugh.gif

Dar ca sa revin la subiect - moda este o arta pe care eu una o admir de pe la 5 ani, cand imi desenam modelele de rochii care le voiam pentru ziua mea. Pe vremea cand toate prietenele mele alergau sa-si cumpere ultima noutate si erau imbracate ca in uniforma, eu m-am apucat sa-mi fac singura haine ca sa nu fiu imbracata ca restul lumii. Si oh, cate capete intoarse pe strada si ce ma enerva!
Nu as putea sa-mi categorisesc stilul, ma imbrac pur si simplu in felul meu. Din pacate, cu trecerea anilor nu prea mai merge sa te imbraci oricum vrei - dar gasesc modalitati sa ma exprim prin imbracaminte si acum.
Felul cum ma infatisez lumii e o stare de spirit.
Imi aduc aminte de ceea ce a spus o actrita in virsta (cred ca Mae West) acum ani de zile: "ma imbrac si ma fardez din respect pentru lumea din jur". In acelasi timp, gasesc ca o haina in care te simti bine te face sa umbli altfel pe strada. Iti poate da confidenta, te poate face sa te simti sexy - sau ce personaj vrei sa joci la momentul ala.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vermeer
mesaj 12 Oct 2003, 08:10 AM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 502
Inscris: 21 August 03
Forumist Nr.: 646



Moda e o curiozitate in sine. E inexplicabil cum anumite accesorii au prins atat de bine (ex. cravata care mi se pare de o inutilitate strigatoare la cer) sau cum altele nu reusesc sa se impuna desi prezinta avantaje impresionante (ex. fusta in moda masculina). Omul are tendinta (cel putin teoretic) de a se imbraca dupa cum traieste. Dar de multe ori in zilele noastre (si mai ales in Romania) vad persoane care se poarta dupa cum se imbraca. Un om in costum are impresia ca e domn chiar daca acolo se ascunde un porc ... Nu dau exemple femei.

Un soare, doi sori.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 12 Oct 2003, 08:27 AM
Mesaj #7


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Fusta nu a prins la barbati din cauza misoginismului rofl.gif Femeile nu au avut probleme sa adopte pantalonii.
Cravata chiar ca e un accesoriu inutil, a devenit insa social impus - stii, o constrangere in plus nu strica la distrugerea moralului. laugh.gif
Categoric hainele au influenta asupra felului cum esti perceput cat si al felului cum te comporti.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Soarele
mesaj 12 Oct 2003, 05:53 PM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 49
Inscris: 30 September 03
Forumist Nr.: 879



Stiti ce ma enerveaza pe mine cel mai tare? Persoanele care copiaza vedetele, spre exemplu cand Madonna era in voga in foarte multe tari fetele adoptasera stilul...alt exemplu? am o cunostinta care poarta aceeasi chiloti, se da cu acelasi deodorant, merge si respira la fel ca Avril Lavigne, si asta nu ca ar stii di surse proprii ci doar citeste "super-revista" Cool Girl hh.gif . I s-a zis de multe ori ca nu tot ce escris in reviste e adevarat, dar...asta e


--------------------
Veni Vidi Vici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 12 Oct 2003, 06:46 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Cred ca este important sa adopti un spil propriu..care sa te reprezinte..
Dupa vreme indelungata in care nu am avut decat o pereche de jeans..rezumandu-ma la tinute clasic business,..acum greu renunt la tinutele sport.
Depinde de starea pe care o am..
Poti deborda de eleganta oricum ai fi imbracat..
Iti trebuie doar "Un ceva anume"..o culoare deosebita,..o croiala imecabila,..un accesoriu epatant.
Poti fi discret,..socant,..extravagant..sau oricum doresti.
Daca ai un simt al esteticului dezvoltat..poti sa fi la moda oricand..
Un machiaj perfectionist si discret si un parfum bun adecvat..si "imaginea" este garantata..


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 12 Oct 2003, 07:49 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



@soarele: mai , dar toti avem in viata un model
si de obicei ne alegem modelele dintre persoanele public
nu o condomna
va depasi momentul


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 14 Oct 2003, 01:07 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Negrul sigura culoare si ca accesorii , mov , maro si alb?! Mie personal nu-mi place movul si in asociere cu maro sau negru este pt. mine inacceptabil (desi se spune ca la negru se potriveste orice). Mie imi plac culorile calde , toate variatiile de la galben la orange , ocru , teracota ... mov , bleah , la fel ca si visiniul ...
Negrul a fost si va ramane o culoare principala in moda .
Movul si visiniul il asociez cu tristete , pesimism , raceala , oameni inchisi la suflet ...


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ellas
mesaj 16 Oct 2003, 09:45 AM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 13 October 03
Forumist Nr.: 971



Cred ca e foarte important sa te imbraci cu hainele care te fac sa te simti bine in pielea ta. Uneori dorim sa epatam , alteori sa trecem neobservati, hainele nu fac decat sa reflecte starea noastra de spirit. E de ajuns sa analizezi felul cum e cineva imbracat si iti poti face o parere despre caracterul acelei persoane. Cularea este foarte importanta wink.gif ea reflecta cel mai fidel caracterul persoanei respective.
Eu ador nuantele de albastru, mov pal, crem , roz. Negru aprope nu e culoare! smile.gif cred ca e ca o declaratie! Cea mai impunatoare "culoare".
Sigur ca un stil se creeaza in timp si poate nici dupa mult timp , din pacate , nu este obtinut, de aceea foarte usor se adopta diversele stiluri ale persoanelor prezente in mass-media.
Prin experimente, diluari, reluari se ajunge incet incet la un anume "stil" mai mult sau mai putin reprezentativ pentru persoana in cauza.
Stilistii prin neobosita lor imaginatie(chit ca e stimulata de nivelul vanzarilor), ne dau cel mai mare ajutor in acest sens ferindu-ne sa cadem in banalitate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 16 Oct 2003, 10:48 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Negru...haine cit mai simple,fara brizbrizuri, comode cit se poate,functie de imprejurari...Mai imi place si albastrul,imi plac nuantele de crem,de verde inchis,kaki, grena...Insa tot negrul e "baza" !
Insa detest pantofii sport,tip adidas...nu ma reprezinta;am avut o singura pereche pina acum...in liceu,pentru orele de sport...
Machiajul:functie de imprejurari si el:nu folosesc culori tari -sint pentru brunete,nu pentru mine.Si ma fardez destul de rar,insa atunci o fac la marea arta...
Parfumurile preferate sint scump tare (Tendre poison de la Dior, Amarige de la Givenchy-deh!am gusturi fine!sic! ) si nu mi le-am mai permis de vreo sase ani...ma multumesc cu niste copii reusite!
Nu-mi place sa epatez prin modul de a ma imbraca sau a ma machia..oricum,prin culoarea parului atrag atentia ohyeah.gif
Modele?Ba! Nu-mi place sa copiez pe nimeni si nici sa devin o victima a modei...stilul "clasic" nu va fi demodat niciodata. Exista insa persoane care poarta "ce e la moda" chiar daca "cirpele" respective stau pe ele ca pe gard... Poate ar trebui sa alegem din moda doar ce ni se potriveste ...

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 16 Oct 2003, 11:05 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 20 Oct 2003, 05:07 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@vermeer , cravata a fost pentru prima oara facuta in Croatia si mie imi place , dar ma bucur ca nu trebuie s-o port. laugh.gif

Acest topic a fost editat de Zed: 20 Oct 2003, 05:08 PM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vermeer
mesaj 20 Oct 2003, 06:34 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 502
Inscris: 21 August 03
Forumist Nr.: 646



De ce nu trebuie s-o porti ? Un barbat fara cravata ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 20 Oct 2003, 09:17 PM
Mesaj #16


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Vai...urasc imprimeurile de toate felurile. Pe tricouri, pe geci, pe ciorapi, pe orice. Imi place sa ma imbrac cat mai sters...gri si negru si cam atat. Si sa n-aud de tatuaje, bijuterii, inele, unghia de la degetul mic lasata sa creasca...sau ceasuri cu bratara din cauciuc. Urasc si pantofii albi la barbati.
+ singurele umbrele decente sunt cele negre;
Hai c-am inceput sa rad...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 20 Oct 2003, 09:41 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



citind aici imi tot veneau in minte cuvintele cuiva...o haina daca nu e de marca degeaba e haina! atunci i-am dat o replica la modul, degeaba e de marca daca e murdara!

haina face pe om, stiu asta. oirce s-ar spune, asa este.
cine e mai bogat isi permite hiane mai scumpe, de marca, in pas cu moda.
cine e mai saracut se multumeste cu haina de acum 3 ani care aranjata arata inca bine.
cine e mandru isi ia articole cu care sa iasa in evidenta, culori care sa atraga. modele care sa fascineze.
cine e mai linistit poarta haine simple. pot fi moderne insa asortate intr-un mod care sa nu le observi noutatea.
si exemplele ar putea continua.

am vazut pe pielea mea. imbracata la sacou si cravata zici ca sunt doamna. si imi da si o stare mai matura, mai calma.
imbracata in blugi, in bluze cu maneci lungi sau cu gluga, ma simt pustoaica.

pentru mine hainele sunt lucruri necesare...insa nu am ravnit la vreun articol de imbracaminte anume... in fine..

a, mi-am amintit o faza dintr-un film pe care l-am uitat complet, exceptand replica: imagineza-ti lumea dezbracata pe strada...nu-i asa ca e amuzant?!

mwah1.gif


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vegas2002
mesaj 21 Oct 2003, 04:48 AM
Mesaj #18


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 776
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 241



Imi place ce a scris Nicodim,bravo thumb_yello.gif
Cam aceleasi lucruri nu-mi plac nici mie....... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ellas
mesaj 21 Oct 2003, 02:47 PM
Mesaj #19


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 13 October 03
Forumist Nr.: 971



Draga Nicodim, macar umbrelele ar trebui sa fie mai vesele ca sa putem zambi(rade) la ploaie wink.gif
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  cougar_raincat_593_2.jpg ( 15.47K ) Numar descarcari: 37
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 21 Oct 2003, 03:21 PM
Mesaj #20


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Vai da' ce scumpa e...bine, hai treaca de la mine, accept si umbrelele vesele wink.gif .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 21 Oct 2003, 03:56 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@vermeer , exista si alta posibilitate cool.gif sunt o ea laugh.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 21 Oct 2003, 04:02 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE (Zed @ Oct 21 2003, 09:01 AM)
@vermeer , exista si alta posibilitate cool.gif sunt o ea laugh.gif

Yup! Am aflat si eu... tongue.gif

A fost o situatie cam... jenanta... sorry.gif


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 21 Oct 2003, 05:42 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@Figaro , mea culpa . Stai linistit , eu am ras atunci si inca rau de tot laugh.gif .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vermeer
mesaj 22 Oct 2003, 08:05 AM
Mesaj #24


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 502
Inscris: 21 August 03
Forumist Nr.: 646



@zed: Imi cer scuze si promit ca de acum incolo sa fiu mai atent.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 23 Oct 2003, 12:22 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Ba o umbrela portocalie, vesela ca soarele mi-ar placea teribil intr-o zi ploioasa...
N-as mai semana cu o cioara, in hainele mele negre ca inima de soacra!


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 23 Oct 2003, 02:57 PM
Mesaj #26


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Diana-Maria, are si vremea mohorata farmecul ei...iti aduci aminte de Dickens - Bleak House?
Nori cenusii, ploaie rece, lume zgribulita si grabita, umbrele negre, introvertire, iar in gand "Rain" de Madonna rolleyes.gif ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ellas
mesaj 24 Oct 2003, 08:43 AM
Mesaj #27


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 13 October 03
Forumist Nr.: 971



Acum este tocmai vreme buna de umbrele, ploua intr-una si mai e si frig este foarte romantic biggrin.gif
Mi-ar placea si mie o umbrela portocalie Diana-Maria smile.gif
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  dobie.jpg ( 7.63K ) Numar descarcari: 27
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 24 Oct 2003, 08:59 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Moda este echilibru,..este culoare.
Este mai mult decat functional.
Aste armonie,..intre forma si estetic.
Supremul in moda inseamna simplitate.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 24 Oct 2003, 12:53 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



...Acea simplitate care da eleganta suprema...Lucrurile frumoase sint simple;si nu numai in moda.
Cameron, unde gasim umbrele portocalii? N-am vazut nici una pina acum. sad.gif
Nicodim, mi-aduc aminte...e frumoasa si vremea mohorita;dar prefer o zi luminoasa. smile.gif


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 24 Oct 2003, 01:00 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



umbrela portocalie pt tinute sport la kenvelo
pentru tinute urban fashion..mi-am luat o umbrela caramiziu inchis chiar ieri. tongue.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vermeer
mesaj 25 Oct 2003, 08:45 AM
Mesaj #31


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 502
Inscris: 21 August 03
Forumist Nr.: 646



Revenind la spectacolul modei. Dincolo de hainele mai mult sau mai putin spectaculoase, inspirate sau nu, purtabile sau nu, exista o magie(?) a prezentarii. Muzica, lumina si manechinele produc spectatorului (nu cred ca si telespectatorului) o impresie puternica. O gala de moda atrage barbatii "adevarati". Cele care prezinta, de cele mai multe ori frumuseti naturale, sunt adevarate exhibitioniste. Un creator de moda a avut inspiratia (zic eu) sa-si promoveze hainele nu cu ajutorul manechinelor profesioniste ci cu ajutorul vedetelor din filmele XXX. Aici mi se pare ca exista tot adevarul galelor de moda. Spectacolul e garantat pentru ca exista o femeie care provoaca si mai putin pentru ce inseamna haina (generic vorbind)acum. Imi doresc ca de acum incolo sa nu mai existe nici o persoana de sex feminin care sa se declare "model".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 25 Oct 2003, 08:59 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Vermeer..sorry..dar nu inteleg nimic din ce vrei sa spui.
Exista prezentari de moda cu manechine profesioniste sau nu. Este o industrie ca orice industrie. Se vinde un produs. Nu atat pentru hainele prezentate in respectiva colectie,..cat mai mult pentru numele designerului respectiv. Spectacolele sunt din ce in ce originale. Daca imi amintesc in urma cu un an doi Doina Levinza a avut o superba prezentare de moda..pentru barbati..unde modele au fost cantareti si actori..
QUOTE
Imi doresc ca de acum incolo sa nu mai existe nici o persoana de sex feminin care sa se declare "model".

Parca vorbeam despre moda..si culori,..nu?

Acest topic a fost editat de cameron: 25 Oct 2003, 09:00 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vermeer
mesaj 26 Oct 2003, 09:10 AM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 502
Inscris: 21 August 03
Forumist Nr.: 646



Am vrut sa spun prea multe odata. Ideea era ca nu suport barbatii care se duc la o gala de moda pentru a vedea manechinele, si, in plus, nu suport aerele de model. De multe ori frumusetea, mai ales cea feminina, produce impresii de inteligenta si aere de superioritate. Nu ma deranjeaza faptul, ci doar ma irita.
Moda reprezinta mai mult (nu cu mult) decat culoare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ellas
mesaj 28 Oct 2003, 12:08 PM
Mesaj #34


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 13 October 03
Forumist Nr.: 971



Simplitate = Eleganta, dar nu cred ca intotdeana se potriveste, poti fi imbracat simplu fara sa fii elegant, asta tine de persoana, de maniera de a purta hainele respective.
Cred ca paradele de moda sunt deosebite , ai ce vedea, mi-asi dori sa merg la o prezenatre a unui creator celebru. Principalul scop este acela de a vinde cat mai repede produsul si de a mentine numele casei de moda cat mai sus.
Ai dreptate vermeer, moda este mult mai mult decat culoare tongue.gif este o stare de spirit.

mai jos, una dintre multele femei care a stiut sa fie eleganta
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  AudreyHepburn.jpg ( 21.33K ) Numar descarcari: 38
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vermeer
mesaj 3 Nov 2003, 06:56 PM
Mesaj #35


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 502
Inscris: 21 August 03
Forumist Nr.: 646



Combinatiile de culori au ceva nelalocul lor. Prefer intotdeauna combinatiile de nuante. Nu stiu de ce am impresia ca intotdeauna forma pierde din importanta intr-o combinatie adevarata de culori si castiga prin nuante. Facusem o pasiune pentru combinatia mov-verde pana la un moment cand am inteles ce inseamna si ideea. Pentru Zed pregatesc un amestec imposibil de culori.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 April 2024 - 07:15 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman