HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Calatoria De Vacanta In Spatiul Cosmic
marky
mesaj 30 Sep 2003, 01:35 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



In curand (maxim 1 an) aest lucru va deveni realitate.
Acela este termenul limita al concursului cu premiul de 10.000.000$ pentru contructia unei aeronave care sa transporte oameni in spatiu nu pentru cercetare si in vacanta.

Primele teste propriu-zise se vor face in urmatoarele luni , iar la concurs a participat si o echipa din Romania ( banuiesc ca fara prea multe sanse de reusita, din cauza bugetului mic nu altceva smile.gif )

Din sondaje a reiesit faptul ca exista peste 10.000 de americani care ar plati 100.000$ pentru o astfel de calatorie. Deci piata de desfacere este smile.gif . Cu siguranta in cativa ani pretul va scadea. V-ar tenta o astfel de calatorie ?

P.S. Exista si riscuri ...

Sursa : CNN si www.xprize.org

Acest topic a fost editat de marky: 30 Sep 2003, 02:00 PM


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 30 Sep 2003, 04:18 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



tocmai am vazut in week-end un film, iertare iar imi scapa titlul, in care ea este cercetator si cauta sa auda zgomote extraterestre...in fine, ideea e ca ajunge in cele din urma in spatiu si o imagine coplesitor de frumoasa ii apare inaintea ochilor.

atunci in mine am zis....de ce a cautat aceasta frumusete cand pe Pamant avea parte de frumuseti, de iubire.... la ce bun sa ajungi acolo...?! eu iubesc Pamantul oricat de ispititoare ar fi stelele...candva voi fi doar suflet si atunci voi privi spre stele oricum...eu iubesc oamenii ...

...chiar iubesc Pamantul...


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 30 Sep 2003, 05:02 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



ar mi fi o explicatie : adrenalina wink.gif


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Sep 2003, 05:02 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
axel
mesaj 3 Oct 2003, 06:28 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Din pacate, in industria spatiala, 10 mil $ nu inseamna nimic, asa ca nu stiu cat interes ar induce un astfel de premiu.
Ca exemplificare, un bombardier invizibil (B2) implica 2 miliarde $ costuri in productie, neincluzand costurile de cercetare (primul B2 am impresia ca i-a costat pe americani 20 de miliarde).
Nu cred ca iti poti imagina cat a costat doar investigatia prabusirii navetei Columbia!
Acest concurs imi aduce aminte de un altul: a face un elicopter propulsat de forta umana care sa stea in aer cel putin un minut la o altitudine de X (1 sau 3, iar nu imi aduc foarte bine aminte) metri. Si nu am auzit de vreun rezultat notabil in aceasta privinta care macar sa se apropie de obiective...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 3 Oct 2003, 06:48 AM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Din fericire, 10 mil $ inseamna destul de mult pentru antreprenorii privati, mai ales ca nu trebuie decat sa demonstreze ca pot sa ajunga in orbita si sa repete isprava in decurs de 2 saptamani.
Din ce tot am vazut pe Discovery, lupta e destul de stransa iar unul dintre lucrurile care m-a umplut de mandrie (fara alte conotatii biggrin.gif ) este faptul ca printre echipe se afla si una romaneasca. Nu stiu cate sanse are, dar am fost tare uimit cand am vazut pe site-ul X Prize descrierea echpei noastre.
Eu cred ca banii astia deschid calea unor solutii inovatoare sau neortodoxe care altfel ar fi fost ignorate...
Sunt tare curios ce o sa iasa smile.gif


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 27 Nov 2003, 02:51 AM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



Daca as fi un om care ar trebui sa isi demonstreze permanent ce grozav sunt si daca as avea bani garla, as merge. Probabil ca as incepe cu cateva escapade pe Everest (ca parca-i tot mai la moda). Dar cum nu sunt, ma multumesc cu muntii Retezat, Fagaras ... si ce-oi mai apuca prin tari straine ...
In schimb, o calatorie ca aia facuta de Judie Foster, as face.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anthrax
mesaj 8 Feb 2004, 02:52 AM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 219
Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.131



CODE
[IMG]http://mail.k.ro/sm-bin/download_atch/Anthraxxx/INBOX/7/2/filename/downloaded_file[/IMG]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 1 Mar 2004, 06:09 PM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



pe terra mai sunt case
cu un aspect de shura
dar se vor face case
pentru turism pe luna ?

nu ma tenteaza sa ma ingesui shi eu acolo unde se face coada ... doar pentru veleitatea aceeasta de a fi mers pe luna





Go to the top of the page
 
+Quote Post
icarus
mesaj 21 Jun 2004, 03:00 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 347
Inscris: 12 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.206



Astazi, la ora 9:30 EDT (ora 16:30 a Romaniei) va avea loc prmul zbor suborbital finantat exclusiv din surse private. Naveta va fi lansata din desertul Mojave, California si va fi transmisa live pe internet de CNN.

Proiectul SpaceShipOne participa la concursul X Prize. Informatii despre proiectul romanesc: http://www.arcaspace.ro/.


--------------------
Blessed are we who can laugh at ourselves for we shall never cease to be amused.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
icarus
mesaj 21 Jun 2004, 11:26 PM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 347
Inscris: 12 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.206



Zborul a fost un succes. (http://www.universetoday.com/am/publish/su...ne.html?2162004)

Eu incep sa economisesc bani tongue.gif


--------------------
Blessed are we who can laugh at ourselves for we shall never cease to be amused.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 3 Oct 2004, 02:21 PM
Mesaj #11


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



sa fie vrfeo 170 de mii de parai... asa a anuntat richard de la "virgin" ...
are proiectul gata, cica e o pe ultima suta de metri la rupt bilete


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:16 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman