HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Procesul, constiintei
atta
mesaj 28 Sep 2003, 11:29 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 373
Inscris: 18 June 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 386



Eu (in primul rand, desigur smile.gif ), rose, colectionara si black ice va prezentam:

Procesul!


sunteti invitati sa va prezentati cu un personaj pe care trebuie sa'l descrieti cat de bine puteti.
In aceasta descriere sunteti rugati sa urmariti (cel putin) urmatoarele trei directii:

1. descriere fizica
2. descrierea temperamentului
3. descrierea starii de spirit uzuale

De asemenea trebuie sa ne spuneti cum reactioneaza personajul in urmatoarele situatii si SA MOTIVATI

1. ati castigat un milion de dolari la loterie
2. primesti un cadou frumos (care nu este nici de mancare, nici de baut) de la un necunoscut (?).. printr'un colet postal.
3. un pusti sparge geamul de la camera ta cu o piatra (se presupune ca stai la parter)

Pana marti seara dureaza aceasta etapa... a descrierilor.
In aceeasi perioada descrierile vor fi validate de catre mine. Este foarte important sa nu raspundeti in doi peri.

Apoi toata lumea va propune o acuza impotriva personajului lui black ice (l'am ales pe el pentru ca dupa 3 octombrie
blackie nu prea o sa mai aiba net... )
acuza se bazeaza pe lucruri ce reies din descrierea pe care el si'o va face...
de exemplu daca black va accepta cadoul sau (din situatia 2) el poate fi acuzat de lacomie, in caz contrar de suspiciune.

Tot eu.. voi alege din toate acuzele propuse una care mi se pare cea mai bine motivata.... si incepe procesul.

Eu voi fi povestitorul, moderatorul, coordonatorul de joc... toate cele smile.gif.

Iar voi il veti acuza pe black ice si il veti lua la rost, el trebuie sa se apere.

La sfarsit... tot eu decid cine a castigat...

Si apoi schimbam rolurile.. vom avea alt povestitor, alt acuzat... iar cine vrea isi poate schimba personajul.
Oricum, la fiecare runda se vor da alte situatii la care trebuie sa raspundeti din nou.


sper ca am fost cat de cat clara... smile.gif. Daca aveti nelamuriri... suntem aici sa va raspundem smile.gif.


---- despre descriere (edit) ----

descrierea trebuie sa fie relativ lunga (in sensul de "nu prea scurta")
personajul prezentant nu este obligatoriu sa fii chiar tu!



Acest topic a fost editat de atta: 28 Sep 2003, 11:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 29 Sep 2003, 08:41 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



dupa cate am inteles eu : tre sa inventez un personaj, il caracterizez si spun cum reactioneaza in cele 3 situatii.

Numele: Mizerabila
O fata in jur de 18 de ani, roscata, cu parul ciufulit mereu, de lungime medie; ochii verzi ziua si albastri noaptea; umbla in haine curate dar simple si largi; poarta din cand in cand un batic rosu; la gat are un lantic improvizat dintr-o impletitura de ata rosie; este haioasa si indragita de cei din jur; de altfel pleaca din locurile unde simte ca e vazuta rau.
In general tace si face; nu e mofturoasa si gaseste oricand un prilej sa se minuneze de ceva.
Uneori plange pentru ca se simte straina de pamant.

In situatiile date:
1. imparta banii cu cei dragi, se va sfatui cu ei ce sa faca -pentru ea banii sunt mijlocul nu scopul de a realiza ceva
2. accepta cadoul - ii place enorm sa primeasca cadouri hh.gif
3. cumpara un geam din banii de la loterie - stie ca nu are rost sa se certe cu pustiul

daca am inteles gresit...ignorati ce am scris sorry.gif


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atta
mesaj 30 Sep 2003, 12:30 AM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 373
Inscris: 18 June 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 386



ai inteles bine smile.gif. si iti multumesc pentru ca ne'ai prezentat primul personaj.

atata doar ca in descrierea personajului trebuiau atinse si cele trei aspecte pe langa descrierea "de voie"... te'as ruga sa revii cu

1. descriere fizica (inalta/ scunda, slaba/grasa, frumoasa/urat)
2. descrierea temperamentului (irascibila/calma/agitata)
3. descrierea starii de spirit uzuale (fericita/suparata/trista/melancolica)




Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Sep 2003, 12:30 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
secunda
mesaj 30 Sep 2003, 08:27 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



completez:
1. este mica de vreun 1.50 si are vreo 50 kg si e frumusica
2. jucausa, zapacita, nebunatica mereu sa incerce ceva nou
3. este mai tot timpul vesela; se enerveaza rar

hai mai ca ajunge cat am zis de ea rofl.gif


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gabriel
mesaj 30 Sep 2003, 10:44 AM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 11 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 65



Nume : Manuel Flores (Mr. Flores)

varsta : 32 ani
fizic :1,82 , 78 kg , ochi megri , par negru gelat si dat pe spate
haine : pantofi de 150 $ , pantalon negru de stofa , sacou alb , papion negru
temperament : vesel si glumet , smecher , mistocar
stare de spirit : optimista

Mr Flores este patronul unui restaurant. Cunoaste o grama' de lume. Are bani. Pentru el nu ar insemna mare lucru castigarea unui milion de dolari...dar s-ar bucura. Probabil ar investi o mare parte din bani. I-ar cumpara o masina amantei sale pe care o iubeste sincer, desi aceasta sta cu el doar pentru banii sai. Acesta este probabil unul dintre singurele puncte slabe ale domnului Flores.

Este amuzat de cadou. Se intreaba de la cine o fi...dar il accepta. Dupa o vreme uita complet de acest lucru.

Trimite body-guarzii dupa pusti...iar cand ii este adus...ii da o palma...dupa care dandu-si seama ca e un pusti smecher...ii da o hartie de 20 $...si il pune sa faca un comision pentru el. O livrare. Pustiul e mai mult decat bucuros.

-----------------

atta , este bine ? mai tre' sa spun ceva ?


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>It's so easy to laugh. It's so easy to hate.</span>
It takes strength to be gentle and kind.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atta
mesaj 30 Sep 2003, 12:57 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 373
Inscris: 18 June 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 386



cele doua personaje de mai sus sunt ok.. multumesc smile.gif.

curaj personajelor "in pregatire"... nu uitati ca deadline-ul este pentru diseara ... la ora 11.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 30 Sep 2003, 01:07 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Nume: Popescu
Prenume: Gigel
Varsta: 25 batuti pe muchie (pe muchia altuia)

1. fizic: ochelari cu rama groasa si neagra, sprancene stufoase si imbante, un spatiu ingust intre arcade si linia parului, inceput de burta, inceput de chelie. Pe scurt, barbatul ideal.

2. temperament: coleric, limbaj monosilabic

3. stare de spirit uzuala: circumspect

=============================

1. face pe el de emotie

2. face praf ambalajul si isi da seama ca a facut praf si cadoul

3. Deschide geamul, isi drege vocea si incepe: "$#^%@ 2.gif&*(^ 21.gif !!!!!


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atta
mesaj 30 Sep 2003, 02:37 PM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 373
Inscris: 18 June 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 386



Popescu Gigel - acceptat (daca ai putea adauga o descriere a personajului pe langa directiile date ar fi si mai bine... dar nu e obligatoriu.... descrierea "de voie" cum imi place mie sa'i spun). Multam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rose
mesaj 30 Sep 2003, 07:39 PM
Mesaj #9


child in time
*****

Grup: Membri
Mesaje: 551
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 590



Nume: Otilia
Descriere: are in jur de 19 ani, nici inalta, nici scunda, slabuta, frumusica, are parul negru, ochii verzi; se imbraca in haine comode, majoritatea negre. E o fire trista, timida, retrasa, nimeni nu stie mai nimic despre ea pentru ca nu accepta pe nimeni in viata ei si nici nu se baga in a celorlalti. Este destul de calma de felul sau, dar cand e provocata, nu ezita sa se apere.
Reactii:
1. le imparte banii celor care au nevoie de ei, pastrandu-si o suma mai mica pentru ea
2. ia cadoul, dar nu il deschide, crezand ca i-a fost trimis din greseala si asteapta sa apara adevaratul destinatar
3. lasa pustiul in pace si se duce si-si cumpara o bucata de geam colorat pe care o pune in loc

-----------------------------------------------------

E bine sau mai trebuie sa adaug ceva?


--------------------
"In fapta, lumea-i visul sufletului nostru..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 30 Sep 2003, 08:23 PM
Mesaj #10


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



numele: Mircea

descriere: Un baiat de vreo 21 de ani, imbracat mai tot timpul in haine negre, cu parul mediu spre lung, slab, inalt si cu ochi negri. Poarta niste ochelari de vedere discreti dar care imprenua cu parul purtat despletit ii ascund intr-o oarecare masura fata si ochii. De obicei cand intra intr-un bar se aseaza intr-un colt la acea masa intunecata pe care nu o vrea nimeni. Cauta sa ramana cat mai neobservat si neinterasant pentru restul oamenilor in marea majoritatea a timpului, deoarece prefera ca el sa-i descopere pe ei si nu "ei" pe el. Pe fata lui, atunci cand poate fi vazuta in intregime, nu se poate citi nimic. Impasibil, calm in aproape orice situatie afiseaza o masca melancolica a indiferentei chiar daca in "interior" e furtuna. Ochii, atunci cand nu sunt ascunsi de ochelari pot sa redea cu o oarecare
fidelitate ceea ce se intampla cu adevarat cu el. Am castigat un milion de dolari la o loterie, lucru care nu poate decat sa ma bucure. E o chestie care ma face sa scap pentru o vreme de starea de legargie in care ma aflam si ma indeamna spre o activitate oarecare.

Primesc un cadou de la un necunoscut si stau sa ma intreb daca nu cumva expeditorul a gresit adresa. Dar intrebarile nu ma retin mult: curios, desfac cadoul si pe cat posibil ma bucur de el.

Un pusti sparge geamul de la camera - ma duc la fereastra tocmai sparta si ma uit pe afara sa vad cine l-as spart. Normal, nu mai e nimeni. Ma intristez si enervez putin si...incep sa caut un geam nou...Chiar daca as fi prins pustiul care mi-a spart geamul nu cred ca i-as fi spus nimic. Depinde de cat de "pusti" era si de starea mea atunci. Daca era una vesela nu-i ziceam nimic, daca eram deja nervos, cred ca ar fi auzit cateva "de noroc". biggrin.gif

Acest topic a fost editat de black ice: 30 Sep 2003, 08:25 PM


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atta
mesaj 30 Sep 2003, 09:31 PM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 373
Inscris: 18 June 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 386



de doua ori ok !!

mai avem putin si incepe runda acuzelor!

--edit--

Este 11 seara... invit personajele (reprezentate de secunda, Gabriel, Figaro si deathrose) sa il acuze pe Mircea (personajul lui black ice).

Aveti timp pentru a va prezenta acuzele pana maine, 1 oct 2003, la ora 12 ziua. (ne grabim pentru ca black ice va pleca in curand de acasa)

Apoi eu voi alege o acuza.. si incepe procesul!!!

Cei ce nu si'au construit un personaj dar vor sa participe sunt asteptati cu personajul. smile.gif. Adica mai puteti intra in proces si in timpul procesului.

Acest topic a fost editat de atta: 30 Sep 2003, 10:01 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 30 Sep 2003, 10:52 PM
Mesaj #12


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



Dragii mei, sunt inalta, blonda (inchis), cu o aparenta destul de draguta. Am un temperament schimbator, alternand energia cu lipsa ei, initiativa cu apatia. In general sunt binedispusa, cu pauze de meditatie si melancolie.

Daca iau un milion la loto, incep sa sar si nu imi fac nici un plan pe moment, doar visez la tot felul de minuni care se pot face cu ei. Daca primesc un cadou frumos de la un necunoscut, presupun probabil ca este o greseala. Imi incolteste si ideea ca poate am un admirator secret, ceea ce e placut si magulitor. Pe pustiul nazdravan l-as invita sa stam nitel de vorba, ca sa nu fuga ingrozit si sa imi evite casa 2 ani de acum incolo.. ci sa il vad ca ii pare rau si poate chiar sa ne imprietenim.


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 30 Sep 2003, 10:56 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



1. cu siguranta nu a castigat cinstit la loterie devil.gif prea sta el tot timpul retras si spioneaza; precis altul a castigat si el a mers si a ridicat - desigur cu acte false - suma de bani.

2. a violat secretul corespondentei 24.gif pai daca nu el era destinatarul de ce l-a deschis? trebuia sa il duca la posta. si daca la destinatar nu era nimeni trecut trebuia sa se intereseze de expeditor sa fie sigur ca pentru el era cadoul

3. invata copii la rele, nu da un exemplu bun 43.gif pai cum adica il lasa asa fara mustrare? se duce apoi si sparge si al alte case sau voba aia, azi un ou maine un bou...nu are o atitudine civica. trebuia sa cerceteze si sa ceara despagubirile necesare, si astfel sa il faca constient pe pustan ca va plati pentru actiunile sale.


sad.gif ps: eu maine plec / vin la Bucuresti.... si nu stiu cum am internet acolo
se poate ca altcineva sa sustina acuzatiile mele in locul meu-adica in afara de cei care s-au inscris deja?


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gabriel
mesaj 1 Oct 2003, 12:03 AM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 11 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 65



eu ma retrag din joc..pentru ca pur si simplu nu am inteles ce tre' sa fac. s-a chinuit Rose cu mine...dar nu am inteles nimic. sad.gif
adica..de ce tre' sa-l acuz pe Black Ice de chestiile alea ? si pe urma care e scopu ? pur si simplu nu am inteles...... sad.gif
sorry !


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>It's so easy to laugh. It's so easy to hate.</span>
It takes strength to be gentle and kind.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 29 Dec 2003, 12:40 AM
Mesaj #15


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



@atta, coordonatorul jocului: cine trebuie sa continue? rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atta
mesaj 24 Mar 2004, 11:18 PM
Mesaj #16


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 373
Inscris: 18 June 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 386



Imi cer scuze ca am cam lasat balta subiectul asta. Hai sa'l reluam. In primul rand cititi primul mesaj din acest topic, si apoi....

Pana pe 31 martie va rog sa va prezentati personajul sau sa va reactivati personajul deja prezentat.
Tot pana atunci o sa decid cine va sta in boxa acuzatilor (eventual blackie daca este de acord).

Va astept cu drag (si dor wink.gif )

Acest topic a fost editat de atta: 24 Mar 2004, 11:22 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 07:38 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman