HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Important:

Pentru propunerea spre dezbatere (pareri, critici, comentarii) asupra unui anume site (personal sau nu) va rugam sa vizitati forumul Design si Programare Web

 
Reply to this topicStart new topic
> Solutie Soft Portal, PHPNuke vs PostNuke
Cain
mesaj 20 Sep 2003, 10:04 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Am gasit doua softuri (free, evident) de creat portal (ma rog, un site cat mai complex, care sa contina si stiri, forum, bla-bla), care sa imi convina cat de cat: phpNuke si PostNuke; primul am vazut ca este cotat ca "cel mai bun" pe multe siteuri din afara; al doilea a fost folosit de unii care mi-au facut un portal, si pare rezonabil. La prima vedere (inca nu m-am jucat cu ele) par modulare, si cum ai nevoie de una alta, adaugi. Totusi, mai stiti vreun soft care sa faca asa ceva ? Mai bun, mai stabil? Practic nu am nevoie de mai mult de 2 module: de stiri si un mic forum. As vrea sa fie cat mai simplu de utilizat, in special ca vreau sa dau drepturi de editare unor persoane care s-ar putea sa nu aibe multe in comun cu treaba asta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
necromanc
mesaj 20 Sep 2003, 03:39 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 8 April 03
Forumist Nr.: 171



Cain ... zi si mie pe unde ai vazut sondaje .. si de unde se downlodeaza + documentatie ..

Linkuri !


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 20 Sep 2003, 06:17 PM
Mesaj #3


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



PostNuke (http://www.postnuke.com) a fost dezvoltat avand ca baza PHPNuke (http://www.phpnuke.com).
PostNuke are o interfata mai simpla si este mai stabil.
Cu toate astea, PHPNuke este folosit de comunitati mari (http://www.linuxjournal.com fiind doar un exemplu).
Oricum, in aceste cazuri conteaza add-on-urile; spre exemplu PostNuke are un modul care faciliteaza indexarea de catre motoarele de cautare (SE friendly).
Asadar, pentru o comunitate mica spre mediu as recomanda PostNuke.

Alte optiuni, pe care le poti lua in consideratie:

eZ systems
phpWebSite
DCP-Portal
MamboServer

Un alt produs interesant, dar scris in Phyton este Zope.org.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Sep 2003, 06:17 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
necromanc
mesaj 20 Sep 2003, 08:33 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 8 April 03
Forumist Nr.: 171



Am gasit aici o sursa .. http://prdownloads.sourceforge.net/phpwebs...tar.gz?download

Asta trebuie downlodata, dezarhivata & uplodata pe ftpul meu ? Odata uplodata .. ce va trebui sa fac ? Some details.

Sau un link exact catre un download usor de instalat .. asa pentru inceput !


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 21 Sep 2003, 12:24 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Salut,

Uite iti dau un link unde gasesti o serie de linkuri catre provideri de "soft" de tipul CMS ( Sistem de Management de Continut al site-ului) scrise in diverse limbaje:

AICI GASESTI LISTA

Din cele doua optiuni ale tale eu iti recomand PostNUKE


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 21 Sep 2003, 12:30 PM
Mesaj #6


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



@necromanc: citeste instructiunile de instalare prezente in kit. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 22 Sep 2003, 12:49 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Mda, am dat eu un chown aiurea pe tot postnuke-le, si de aia nu-mi mergea... biggrin.gif Am instalat ambele, intradevar, postnuke e facut pe baza phpnuke... si pare dragut; lucrez la el; pacat ca documentatia e cam ... tampita (nu am alt termen; undeva intre scrisa de amatori, si citita de americani laugh.gif )

necromancule, ambele softuri le gasesti de downlodat la www.numele_lor.com smile.gif . Cu instalarea e mai dificil ... Da detalii unde anume vrei sa le pui ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
necromanc
mesaj 28 Sep 2003, 12:49 PM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 8 April 03
Forumist Nr.: 171



Mai da-ti niste linkuri cu ceva .. portaluri dinastea .. in general sa arate bine .. sa fie free si .. sa fie usor de administrat.

Apropo Mihai forumul asta e free , sau .. ai l-ai cumparat cu liceenta ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 2 Oct 2003, 08:19 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Necromancelule, e adevarat ca munca nu a omorat pe nimeni.. insa e jenant sa iti fie LENE sa cauti pe net...
Ia uita-te tu ce scrie in josul pagini.. "Sustinut de Invision Power Board.." Da un clic acolo! Citeste ce scrie pe site-ul ala, referitor la licenta, samd. Ai reusit ? A, nu stii engleza ? No problem. Dar spune asa !
Acuma sa stii ca nimica nu se face fara un minim efort. Sa fie usor de administrat... pai SINT usor de administrat. Ideea este sa stii TU ce inseamna sa le administrezi; sa ai notiuni de retea, internet, protocol, firewall, web, samd...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AcidMan
mesaj 9 Oct 2003, 09:27 AM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 9 October 03
Din: Lost in Space
Forumist Nr.: 946



Recomandare PHPNuke pt ca modularitatea e mai mare. instalare f simpla. creezi in mySQL sau in ce program de BD ai tu, o BD sa zicem nuke , rulezi in programul tau de Server Baze de Date querry pe care il gasesti acolo, nuke.sql api intri in config.php cu notepad si treci la local host numele gazdei tale, la user useruil bazei de date, idem la parola si ce info mai cere acolo. apoi dai drumul la instalare deschiizand in Browser Index.php. simplu. si nu trebuie sa il pui in ftp ci in directorul de www din pc. Ori wwwroot la IIS ori in dir de www din apache sau in var/www/ pe linux


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 13 Oct 2003, 09:06 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



pai dracu sa le ia pe amandoua, ca ma chinui de-mi ies ochii sa le leg de un server de mail jamie.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AcidMan
mesaj 13 Oct 2003, 02:12 PM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 9 October 03
Din: Lost in Space
Forumist Nr.: 946



Pai aia se seteaza din interfata de admin. acolo ii dai adresa de la smtp server ul tau. Parerea mea


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vampirella
mesaj 6 Dec 2003, 10:19 PM
Mesaj #13


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 56
Inscris: 27 November 03
Forumist Nr.: 1.307



lol ar trebui sa gasesc un site unde te invata pas cu pas cum se progreameaza un site....sau ceva script simple....dar cu manual de instructiuni sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 08:28 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman