HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Skepsis, ...lehamite...
Aggelos
mesaj 15 Sep 2003, 06:53 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 181
Inscris: 11 September 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 749



...Ca toti ar trebui sa aveam niste teluri la care trebuie sa ajungem...sau cel putin modele cu care vrem sa ne asemanam...aceasta este neindoielnic o nevoie aproape fiziologica , in asa fel incit sa putem sa ne imbunatatim pe noi insine, sa dobandim cunostinte si sa ajungem la un nivel care sa ne permita sa avem o viata comoda si sa fim o parte folositoare a societatii in care traim.
Din pacate insa, observindu-ne mai indeaproape mediul, vom vedea multi reprezentanti ai generatiei noastre care si-au ales drept modele niste personaje vazute la televizor, personaje care, dupa parerea mea, nu au sa ne ofere nimic important, pentru simplul motiv ca ceea ce vedem este o imagine contrafacuta, nicidecum realiatatea.
Si am sa dau un exemplu...
Eminem:care sa fie motivul pentru care sa vrea cineva sa semene cu un om ca el? Cum poate cineva sa creada ca purtind haine largi si o bentita pe cap , va face o BUNA impresie oamenilor din jurul sau? De ce sa vrei sa semeni cu cineva care nu isi arata adevarata fata, ci doar ofera o imagine comerciala, mereu de vanzare?
Sa ma ierte eventualii fani care vor citi aceste rinduri...nu vreau sa critic muzica lui, uneori chiar imi place sa o ascult, dar nu inteleg de ce cineva vrea sa fie o copie cind poate fi original...
De ce acei care au puterea in miinile lor, putere pe care noi insine le-am dat-o, noi, simplii cetateni pe care ii are fiecare stat, au ca prioritate doar grija pentru "scaunele" pe care le ocupa, in loc sa ajute si sa gaseasca solutii pentru interesele generale ?
...
De ce trebuie ca noi sa intoarcem spatele nedreptatitilor?
De ce sa ne plecam capetele in fata celui "puternic" si sa fim omuletii cuminti si fara glas?
De ce sa scrie pe cartea noastra de identitate " crestin" cind noi suntem idolatrii unui singur zeu, Banul.
De ce fiecare dintre noi are grija doar de propria persoana? E asa de greu sa intelegem ca uniti realizam mult mai multe?
...
M-am saturat de toate...
...de imaginea falsa pe care incearca din rasputeri sa mi-o arate cel de linga mine...
...de stresul infinit care ma apuca cind ma intreb ce voi face cu viata mea in viitor...
...de barbatii care alearga ca sclavii dupa fusta unei femei...
...de femeile care se subapreciaza si coboara sub nivelul lor pentru un barbat cu o singura calitate: un portofel gros...
...de ala cu un Porsche nou , care trece in fiecare zi prin cartierul meu sa isi ia dreptul de la traficantii care lucreaza pentru el...
...de judecatorul care este multumit de firmiturile pe care i le arunca cel cu Porsche-ul...
...de pustiul pe care l-a trimis taica-sau la semafor si care imi cere cu insistenta o mie de lei...
...de barbatul INTREG care nu se poate tine pe picioare de bautura in fiecare seara si care isi varsa naduful pe nevasta si copii...
...de muzica absolut stupida care ma zapaceste de cap , in loc sa imi trimita un mesaj care sa ma puna pe ginduri....
...m-am saturat sa vad oameni care pe baza de pile si relatii, pentru ca au pe cineva "sus pus" ,sa ocupe posturi importante, posturi pentru care un om ca noi a transpirat pentru a-l obtine...
...Mai mult decit toate, m-am saturat de mine insumi, care raman pasiv si inaintez ca mielul la taiere, asteptand sa treaca anii...


Credeti ca se mai poate face ceva?

Acest topic a fost editat de Aggelos: 15 Sep 2003, 06:55 PM


--------------------
"Stairway to Heaven"

Gazduire Web www.hostdomain.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 15 Sep 2003, 09:54 PM
Mesaj #2





Guests






Subscriu la cele scrise tine...Si , da, inca mai cred ca se poate face ceva...Din pacate la ora asta nu-s prea coerenta, ma gandesc cum sa jumulesc niste tigani sa-mi dea cainele inapoi...Dar revin cu alta postare zilele urmatoare... sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 16 Sep 2003, 11:46 AM
Mesaj #3


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



QUOTE
in asa fel incit sa putem sa ne imbunatatim pe noi insine, sa dobandim cunostinte si sa ajungem la un nivel care sa ne permita sa avem o viata comoda si sa fim o parte folositoare a societatii in care traim

QUOTE
dar nu inteleg de ce cineva vrea sa fie o copie cind poate fi original...


Aici te contrazici... e clar de ce, nu mai insist.
Voi insista insa asupra celor cu haine largi si bentitze pe cap. Cei care se imbraca asa nu se imbraca din cauza lui Eminem. Nu pentru toti el este idol, nu toti vor sa ajunga ca el. Este pur si simplu o moda, o moda care tine de stilul de muzica hip hop in general. Si... de ce sa nu lase o impresie buna celor din jur? Acesta este felul in care ma imbrac eu si inca nu am auzit pe forum vreo persoana care sa imi spuna - "boule, prostule, prost-crescutule" sau stiu eu cum altfel. Sau se schimba total situatia daca ma vedeau intai imbracat? blink.gif Nu cred... Chiar aseara am auzit vorbind o profesoara, la o emisiune de pe TVR2, care zicea ca pentru ea nu conteaza cum arata si cum este imbracat elevul - chiar daca vine cu "7cercei in nas, 15 in ureche" in fata clasei, nu conteaza. Asa ar trebui sa gandim cu totii, pentru ca nu haina face pe om. Nu mai are rost sa amintesc de Diogene care locuia intr-un butoi... biggrin.gif Nu are rost sa vorbesc despre felul de a se imbraca al marilor genii - de la cele mai simple haine, pana la cele mai excentrice vestimentatii. Nu spun acum ca toti care se imbraca ciudat sunt genii... dar merita si ei o sansa, nu trebuie catalogati imediat dupa felul in care se imbraca...
In ceea ce-l priveste pe Eminem, pentru ca exemplul lui l-ai dat, desi nu este idolul meu, pot sa iti spun de ce MERITA sa fie idolatrizat - pentru ca este un alb care face muzica hip hop (specifica negrilor) si a reusit sa se afirme in industria "de culoare". Este primul care face acest lucru. Este primul care este inconjurat de negri, care face muzica "negrilor" si care este apreciat in special de "negri". Si tocmai acest lucru - ca a reusit - este cel care trebuie apreciat la el. Faptul ca ceea ce canta in mare parte e comercial, nu avem de unde sti. Probleme in familie e clar ca a avut. Probleme de tot felul, in ceea ce priveste afirmarea e clar ca a avut... Deci merita. Merita idolatrizat pentru ceea ce este, pentru ceea ce a reusit - pentru ca a gasit cheia succesului... wink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Sep 2003, 11:46 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Aggelos
mesaj 16 Sep 2003, 12:46 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 181
Inscris: 11 September 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 749



Salutare genicon
Cand am vrut sa spun ca toti avem modele m-am referit la faptul ca vrem sa ajungem ca ele nicidecum sa le copiem modul de a se imbraca sau a se comporta. Majoritatea cantaretilor de hip-hop si rap au abordat o imagine de macho man si ghetto boy smile.gif despre care nici nu stim daca are o baza in realitate ..
Cati dintre cei care se imbraca in acest stil o fac pentru ca se simt bine in aceste haine si nu pentru a iesi in relief ?
Au ajuns sa le copieze pina si gesturile si comportamentul si aici cred ca esti de acord cu mine ca nu mai este vorba de moda .. .
Eu am zis de ce sa copiez o imagine pe care am vazut-o la televizor ???
In legatura cu Eminem... bravo lui ca a reusit intr-o lume interzisa pina la el albilor ... desi si Vanilla Ice a facut-o inaintea lui Am vazut un documentar pe Discovery in care se afirma pina la el majoritatea ascultatorilor de rap erau de culoare.
Insusi agentul lui Vanilla Ice a recunoscut ca a fost o miscare comerciala care a reusit sa deschida piata cumparatorilor albi smile.gif
Parerea mea este ca ceva asemanator s-a intamplat si cu Eminem si mie place MUZICA lui ( piesa Stan am acultat-o de 1000000 ori ) biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Aggelos: 16 Sep 2003, 12:47 PM


--------------------
"Stairway to Heaven"

Gazduire Web www.hostdomain.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 16 Sep 2003, 02:09 PM
Mesaj #5


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



QUOTE
Cati dintre cei care se imbraca in acest stil o fac pentru ca se simt bine in aceste haine si nu pentru a iesi in relief ?

Sincer sa fiu, nu pot sa spun cati, dar pot sa iti spun ca este un stil foarte comod. Ai libertate totala in acele haine si, in plus, daca vezi o colega in fusta mai mini si te apuca o reactie normala, nu se vede nimic. Eu niciodata nu am suportat costumul si acum, hainele care nu sunt largi mi se par pur si simplu incomode. Imi este groaznic sa le port... si am fost nevoit sa le port si la bac, si la admitere, tocmai pentru a nu creea impresii proaste. Si asta ma deranjeaza cel mai tare.
In ceea ce priveste adoptarea de gesturi - la ce te referi mai exact? Ce gesturi???????
Si in ceea ce il priveste pe Vanilla Ice, asta s-a intamplat de mult, cand hh-ul se asculta in special in ghetto-uri si inca nu aparea pe posturi de muzica, sau, in cazul in care aparea, aparea pe un fel de MTV2.... E drept, pentru ca era alb, Vanilla a fost difuzat si asa si-au facut loc si negrii. Insa el nu a fost un rapper adevarat, si nu s-a integrat in nici un fel printre negri. Era pur si simplu un alb care dorea sa faca bani, si a reusit.
Idolizarea unei imagini este mult mai clara in cazul actorilor, si in nici un caz al cantaretilor. Pentru ca, chiar daca ei nu au trait in proportie de 100% ceea ce canta, in mare tot este adevarat. Si probabil realitatea asta o simt si o traiesc cei care ii iubesc, idolatrizeaza si respecta.


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aggelos
mesaj 16 Sep 2003, 02:23 PM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 181
Inscris: 11 September 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 749



Genicon n-am nimic cu tine sau cu hainele smile.gif inca n-ai prins idea generala din ce am scris prima data
Nu imi bat capul cu hainele in mod special ...
E valabil si pentru actori si pentru toate personajele "la moda" pe care ni le baga pe gat televiziunea.


--------------------
"Stairway to Heaven"

Gazduire Web www.hostdomain.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 16 Sep 2003, 07:22 PM
Mesaj #7





Guests






Stai putin ca nu ne baga nimeni nimic pe gat...Daca vrei sa vezi ceva ,ok, daca nu, iar ok, de aia exista zeci si sute de canale tv, pt a vedea ce-ti place...Nu te obliga nimeni sa vezi ce nu-ti convine...Si tot la fel nu ne obliga nimeni sa-i avem ca idoli pe Eminem sau pe Vin Diesel...Totul depinde de optiunea personala, atata tot...Cand esti prea mic ai idoli eroi din desenele animate, cand mai cresti ai idoli din filme sau muzica, insa cand deja treci de 18-19 ani, daca nu esti prea incuiat la minte, stii sa faci diferenta intre persoanele care merita intr-adevar sa fie un exemplu si cele care nu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aggelos
mesaj 16 Sep 2003, 07:53 PM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 181
Inscris: 11 September 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 749



Nu am deschis acest topic sa vorbesc de Eminem sau de altii ca el ... si nici de haine si moda... ci de lipsa de personalitate si de imitatii, de teribilism, coruptie, lipsa de moralitate, mizerie ....
Incercati sa cititi printre randuri, nu luati totul ad-literam ... si sa extrapolati.
Vroiam sa vad parerile voastre si sa imi spuneti si voi de ce anume v-ati saturat ...




--------------------
"Stairway to Heaven"

Gazduire Web www.hostdomain.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 16 Sep 2003, 08:00 PM
Mesaj #9





Guests






Pai si ce ai vrea sa zic? Ca si eu m-am saturat de astea enumerate de tine ca de mere padurete? M-am saturat..Dar singura nu am ce face...Trebuie sa fim multi, mult mai multi, uniti pt a putea face ceva...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aggelos
mesaj 16 Sep 2003, 08:02 PM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 181
Inscris: 11 September 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 749



Bine pina acum suntem 2 biggrin.gif
lista ramane deschisa


--------------------
"Stairway to Heaven"

Gazduire Web www.hostdomain.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 16 Sep 2003, 09:50 PM
Mesaj #11


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



de fapt sunteti mai multi wink.gif dar intrebarea cheie e: ce putem noi sa facem?


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 17 Sep 2003, 11:40 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



"ce putem noi sa facem?" > eat, shit, drink, piss, fuck, sleep, drink, fuck, (work), drink, sleep, fuck...
Ce dreaq va tot plangeti ca babele ?!?! Intotdeauna au fost "imitatii, de teribilism, coruptie, lipsa de moralitate, mizerie "... de cand e lumea si pamantul!
Eu m-am saturat de astia care se plang tot timpul laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aggelos
mesaj 17 Sep 2003, 07:10 PM
Mesaj #13


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 181
Inscris: 11 September 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 749



Ce sa facem Cain .. eu, unul, nu ma pot multumi doar cu
QUOTE
Cain Trimis Pe Sep 17 2003, 12:40 PM
  .... eat, shit, drink, piss, fuck, sleep, drink, fuck, (work), drink, sleep, fuck...

pentru mine viata inseamna mai mult .... ( daca intelegi ce vreau sa spun smile.gif )


Daca nu existau "babele nemultumite" acum mancai salam cu soia, nu aveai acces la internet si il vedeai pe Ceausescu la televizor de la 8 la 10 seara... dupa care te duceai frumos la culcare.... smile.gif
Noroc ca au existat niste babe de-astea care s-au saturat si au iesit in strada.. in `89


--------------------
"Stairway to Heaven"

Gazduire Web www.hostdomain.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 18 Sep 2003, 03:41 PM
Mesaj #14


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



Ce s-ar putea face intr-adevar sa nu mai vedem durerea din privirile parintilor nostrii pensionari?Ati privit atent mainile lor uscate ducind plasa cu o bucata de paine?Tot mai mult stau in casa sa nu vada nebunia de afara.Spaima lor in fata iernii ce va venii,felulu in care se autoamagesc cu o hrana saraca?
Ce se poate face?
Cum poti explica unui copil ca nu ai bani de o ciocolata,ca trebuie sa ii cumperi paine?
Sintem o tara trista,cenusie,ici colo cate o pate de culoare - falsa culoare- inzambetul tamp al celor de la volanul bolizilor,cate o reflexie luminoasa de la colierul parvenitei.....stiti voi....sunetul banilor.
Ce sa facem? sa iesim in strada?
Cine ne asculta?
Sintem prea obositi,prea satui de toata mocirla asta din jur.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 19 Sep 2003, 10:48 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



"pentru mine viata inseamna mai mult .... ( daca intelegi ce vreau sa spun " > Bineinteles ca si pentru mine inseamna mai mult. Incearca sa sesizezi ironia...

"Daca nu existau "babele nemultumite" acum mancai salam cu soia, nu aveai acces la internet si il vedeai pe Ceausescu la televizor de la 8 la 10 seara" > Imi plac indivizii care imi intra in casa, si incep sa-mi spuna ca "mda, daca eram in locul tau, nu puneam asta acolo, ci dincolo, si pe alta culoare peretii...".... Fiule, la revolutie si eu am fost "baba" ! Altceva trebuia sa intelegi tu din prima mea postare: scarba mea fata de frectiile astea intelectuale, gen "de personalitate si de imitatii, de teribilism, coruptie, lipsa de moralitate, mizerie ". Nu cred ca ai trait nici una din "etapele" respective, sa iesi pe proprii tai muschi din ele. Scarbita este toata lumea; daca vrei sa fii interesant, si remarcat, vino cu solutii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aggelos
mesaj 19 Sep 2003, 02:13 PM
Mesaj #16


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 181
Inscris: 11 September 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 749



De-a lungul istoriei, aceste "frectii" intelectuale cum spui tu, au fost promotoarele unor idei care s-au dovedit revolutionare.
Frectiile intelectuale stau la baza filosofiei. Departe de mine de avea asemenea pretentii intelectuale.
Nemultumirile mele sunt valabile atat pentru Romania cat si pentru tara mea, sa nu iti inchipui ca exista mari diferente, coruptia exista peste tot... pretul este diferit...
Toti am trecut prin momente grele, nimanui nu-i este totul pus pe tava ... vorbim de oameni obisnuiti, ca noi ...
Cand am postat subiectul nu am avut intentia sa fiu remarcat si nici interesant... am spus ce gandesc...
Ai ceva cu strainii ? smile.gif ca am observat la un alt topic ca ai spus ca toti strainii sunt
semi-analfabeti smile.gif nu crezi ca generalizezi ... si nici nu mi ai dat un raspuns clar bine argumentat ... inca astept smile.gif
Solutiile sunt simple, logice si valabile oriunde in lume...
De ce politistul sa ma opreasca fara motiv si sa pretinda spaga ... ? El nu se supune legii ?
Toate astea isi au radacinile in mentalitate si in saracie.
In primul rand ar trebui ca fiecare dintre noi sa isi schimbe modul de gandire .
Solutiile pe care le stim toti au nevoie de timp pentru a fi puse in practica si a deveni realitate. Nu se poate sa schimbi mentalitatea cuiva de pe o zi pe alta si nici sa ii spui ce sa faca... fiecare trebuie sa inteleaga singur ce e corect si ce are de facut ca sa imbunatateasca mediul in care traieste...
Cam toate problemele acestei tari incep de la saracie si ar trebui gasite metode care sa rezolve problema.
O solutie simpla este schimbarea unor legi care au legatura cu fiscalitatea exagerata din
Romania care ii impiedica pe investitorii straini sa isi faca afaceri serioase aici ...
O fabrica mare intr-un oras mic ar hrani jumatate din populatie. Si astfel ar creste puterea economica a acelei regiuni .
Am auzit ca la Timisoara se vor pune taxe pe drumuri ... e o idee foarte buna daca banii vor fi investiti acolo unde trebuie... ( drumuri mai bune, case pentru tineri, repararea scolilor....)
Din pacate totul este un cerc vicios ... si nu exista un punct sigur de plecare care sa asigure rezolvarea tuturor problemelor ...
Daca tu imi ceri solutii care sa aiba rezultate rapide eu nu stiu sa iti dau, nici nu cred ca exista ...
Ar trebui schimbate multe legi. Cei care au puterea nu fac mare lucru in favoarea poporului.
Acum vor sa va schimbe Constitutia si ce m-a impresionat este ca Iliescu vrea inca un an la putere. Si la voi in parlament alesii ori dorm ori nu stiu ce voteaza...
Ieri am vazut la Protv ca unii nu stiau ce fel de republica este Romania ... asta spune tot ...
Tu ce solutii crezi ca exista ?


P.S. Nu intru aici nici sa ma cert cu nimeni nici sa ironizez...daca te-am ofensat nu a fost cu intentie .Nu am nimic de demonstrat nimanui .


--------------------
"Stairway to Heaven"

Gazduire Web www.hostdomain.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 19 Sep 2003, 07:37 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Pentru noi, romanii a fost inventata zicala "capra riioasa tine coada sus"...nu ne plac strainii care ne spun ce nu e bine la noi acasa, chiar daca casa lor e mai buna si mai bine gospodarita...pentru ca noi, romanii, avem "coloana vertebrala"...Insa aceeasi "coloana vertebrala" devine de ceara cind stam cu mina-ntinsa la portile Europei, cersind "ajutoare economice"...atunci mindria de care facem atita parada dispare ca prin farmec...devenim umili...cerem de la altii sa faca ce arfi trebuit sa facem singuri, si inca de mult timp...
In `89 lumea capatase un oarecare respect pentru Romania..."mamaliga" facuse, in sfirsit, explozie...respect pe care si l-a pierdut cind Europa a fost impinzita de "romani" care stau la semafoare si cersesc, care sparg case si magazine, care dau in cap si care ofera "carne proaspata" amatorilor de senzatii tari...
Sa fim seriosi: traim in tara lui Papura Voda, fie ca ne place sau nu...Degeaba incerc eu sa spun unui strain ca prima femeie-neurochirurg din lume a fost ROMANCA, ca motorul cu reactie a fost inventata de un ROMAN, ca banalul si comunul stilou a fst rezultatul dat de o minte scormonitoare de ROMAN...mi se raspunde ca"UITE CE-ATI AJUNS!" si trebuie sa inghit in sec si sa admit ca cei din afara granitelor au dreptate..chiar daca MA DOARE, inauntrul meu stiu ca asa e.Am luat din"occident" ce a fost mai rau si mai urit...
Cei de azi prefera anglicismele in locul curatei limbi romanesti... pentru ca e "cool"... Si pentru ca "rahat " nu suna bine, prefera sa zica "shit"...Ciudat, "rahat" e un cuvint care figureaza si in DEX....Ne sint bagate pe git "valori" non-romanesti si inghitim pe nemestecate, ca bitlanii...
Nu vrem sa legalizam prostitutia, dar vinzatoarele de placeri sint la fiecare colt de strada si casele rau-famate din occident sint pline de romance si in Romania se practica deja turismul sexual ... ne vrem morali si buni-crestini....ironia sortii...
Practicam preturi astronomice in turism si oferim servicii lipsite de caliate si ne plingem ca , desi tara noastra e plina de locuri frumoase, nu vine nimeni sa le vada...aducem palmieri la Marea Neagra , cu toate ca, daca cineva vrea sa vada palmieri se duce acolo unde cresc de buna voie si nesiliti de nimeni..sintem ieftini la faina si scumpi la tarite si ne mai si mindrim cu asta...
Comunismul ne-a spalat creierele , am ajuns dintr-un popor inteligent un popor viclean si hot...Votam fara sa gindim si rezultatele le simtim pe propria noastra piele si in propriile noastre buzunare, in care bate vintul..alta data veneau altii sa se imbogateasca la noi, acum mergem noi la altii ca sa supravietuim...Aferim!!!
"Nu avem specialisti"- urlam cit ne tin plaminii dar nu sintem in stare sa ne tinem eminentele cenusii in tara, sa le platim cit de cit decent...
Legea e facuta pentru fraieri, "rechinii" care fura cu vagoanele sint salutati cu "sa traiti" de cei care ar trebui sa ii puna si sa ii tina dupa gratii... spiritul de turma a ajuns sa ne caracterizeze... Vai de steaua noastra...
In Tara Romaneasca, altii fac legea...uitati ce se intimpla la Craiova...in Bania lui Mihai Viteazul... Daca ar vedea, s-ar rasuci in mormint...
Oamenii la locul lor stau si se minuneaza..unde va ajunge Romania...din pacate, nimeni nu face nimic...iar pe noi, cei care mai avem bun-simt si constiinta, o sa ne sufoce "buruienile"...din fericire mai exista si romani de treaba, dar ei nu ies in evidenta...

Si ca sa il parafrazez pe Eminescu, care pentru unii s-a desuetizat:
NOI SINTEM "URMASII ROMEI? ...NISTE RAI SI NISTE FAMENI..."
Cu toate astea, INCA sint mindra ca sint romanca...

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 20 Sep 2003, 12:09 AM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 22 Sep 2003, 02:38 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



QUOTE (Diana-Maria @ Sep 19 2003, 07:42 PM)
...Insa aceeasi "coloana vertebrala" devine de ceara cind stam cu mina-ntinsa la portile Europei, cersind "ajutoare economice"...atunci mindria de care facem atita parada dispare ca prin farmec...devenim umili...cerem de la altii sa faca ce arfi trebuit sa facem singuri, si inca de mult timp...

Draga mea, nu eu, nici tu nu cersim.. noi putem munci, putem face ceva, orice, si putem face bine. Nu confunda idiotii de la putere cu cetatenii. Nu "rusine noua",ci "rusine lor". Nu, nu avem cum sa corectam asta, nici macar prin vot. PT ca nu avem pe cine vota. Asta, da, este o tragedie... si un subiect bun.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 10:21 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman